Strona główna Zdrowie Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów

Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Niepokoi cię niebieskawa sieć „pajączków” na nogach? Coraz częściej odczuwasz ciężkość i rozpieranie w łydkach? To mogą być pierwsze objawy niewydolności żylnej. Przeczytaj, jak sobie z nimi poradzić naturalnymi metodami i jak najlepiej zapobiec rozwojowi żylaków.

Strona główna Zdrowie Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów

Istnieje wiele naturalnych sposobów, z jakich możemy korzystać na co dzień, celem poprawienia krążenia żylnego i zapobiegnięcia niewydolności żylnej i jej rezultatom. Oto 10 sprawdzonych sposobów, dzięki którym żylaki przestaną nam zagrażać.

Jak zapobiec rozwojowi niewydolności żylnej i poprawić krążenie w nogach? 10 najlepszych sposobów

Do najpowszechniej stosowanych, a jednocześnie najbardziej skutecznych metod należą:

Fitoterapia

Czyli zastosowanie leków roślinnych. Leczenie takie ma na celu nie tylko złagodzenie objawów, ale przede wszystkim oddziaływanie na przyczynę dolegliwości, aby rozwiązać problem u podstaw, zapobiec jego nawrotom i nie dopuścić do przejścia choroby w znacznie trudniejszy do leczenia stan przewlekły.

Jednym z pierwszych problemów, prowadzących do niewydolności żylnej jest utrata napięcia ścian naczyń żylnych. Należy zatem zastosować takie preparaty roślinne, które pomogą przywrócić to napięcie i będą wzmacniać ściany żył. Tym samym zmniejszy się uczucie ciężkich nóg i dyskomfort związany z zaburzeniami krążenia.

W walce z ciężkimi nogami, przydadzą się rośliny o działaniu wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych, utrudniającym ich rozciąganie się oraz zwężającym naczynia i zmuszającym rozszerzone żyły do kurczenia się. Najważniejsze z nich to:

  • Kasztanowiec zwyczajny
  • Ruszczyk kolczasty
  • Oczar wirginijski
  • Czerwona winorośl – liście ciemnych winogron
  • Nostrzyk – 2–3 g kwiatów w postaci naparu, do picia 3 razy dziennie

Naturalne leki na żylaki

Chłodna woda

Po codziennej kąpieli dobrze jest polewać sobie nogi zimną lub wyraźnie chłodną wodą, co stanowi pewien rodzaj „hartowania” ścian żylnych. Spowoduje to ich wzmocnienie i uelastycznienie.

Jeśli mieszkamy lub nawet czasowo przebywamy nad morzem, korzystnie na nasze krążenie żylne zadziała spacer w morzu w zimnej wodzie po kolana. Zimne wody morza Bałtyckiego są więc najbardziej wskazane.

Kompresjoterapia

Czyli leczenie uciskiem, to jedna z metod zapobiegania i leczenia chorób układu żylnego. Kompresjoterapia polega ona na zastosowaniu wyrobów o stopniowanym ucisku, takich jak pończochy, podkolanówki lub rajstopy przeciwżylakowe. Różnią się one stopniem ucisku i powinny być dobierane pod kątem stanu chorego i zaawansowania choroby.

Jeśli produkty uciskowe zostaną dobrane w profesjonalny sposób i dopasowane indywidualnie do nóg pacjenta, przynoszą znaczną ulgę, poprawiają kondycję nóg, a przede wszystkim mają duże znaczenie profilaktyczne. Pomagają zapobiec niewydolności żylnej u osób, które są szczególnie narażone na tę przypadłość, np. wykonując codzienne wielogodzinną pracę stojącą.

Zdrowy tryb życia

Uwzględnia on zmianę nawyków zachowania, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę.

Jeśli chodzi o nawyki, to należy między innymi:

  • zaprzestać zakładania nogi na nogę
  • unikać długiego przebywania w jednej pozycji, np. częstego siedzenia ze skrzyżowanymi nogami
  • unikać gorących kąpieli
  • zrezygnować z sauny i solarium, z intensywnego opalania się, ograniczać przebywanie na słońcu

W profilaktyce żylaków wyjątkowe znaczenia ma również regularna i systematyczna aktywność fizyczna, a w szczególności chodzenie. Spacer powinien być energiczny i w miarę szybki, aby pobudzić cyrkulację krwi i usprawnić przepływ krwi przez naczynia żylne, ale jednocześnie wysiłek nie powinien nadmiernie obciążyć mięśni i stawów.

Wskazana jest aktywność i ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu i długości trwania. Ważne, aby były częścią codziennego dbania o kondycję, a nie gwałtownymi i sporadycznymi zrywami, po których ledwo się ruszamy na drugi dzień. Odpowiednią aktywnością będzie np. nordic walking.

Ile ruchu dziennie dla zdrowia?

Dieta

Dzięki odpowiedniej diecie można wiele zdziałać, by zapobiec lub przynieść ulgę w zaburzeniach krążenia żylnego. Najważniejsze aspekty związane z odżywianiem się obejmują takie kwestie, jak między innymi:

1. Walka z nadwagą

Nadwaga i otyłość są zabójcze dla krążenia w kończynach dolnych, dlatego ważne jest radykalne zmniejszenie spożycia „niedobrych” węglowodanów, cukru, słodyczy, produktów przetworzonych, rafinowanych, jedzenia śmieciowego, tłustego, smażonego itp.

2. Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze

Wolne rodniki uszkadzają ściany naczyń żylnych i sprzyjają zaburzeniom ich funkcji, zatem dieta bogata w pokarmy o dużej zawartości antyoksydantów jest pomocna w walce z niewydolnością żylną.

Należą do nich zwłaszcza:

3. Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3

Mają one właściwości przeciwzapalne, wpływają korzystnie na układ krążenia, chronią żyły przed miażdżycą oraz delikatnie rozrzedzają krew. To sprawia, że poprawiają cyrkulację krwi, zwalczają problemy krążeniowe i zmniejszają ryzyko tworzenia się zatorów żylnych. Należy więc jeść sporo tłustych ryb z zimnych mórz, zaopatrzyć się w dobrej jakości olej lniany i oliwę, nasiona lnu i orzechy włoskie.

4. Błonnik

Spożywając błonnik w dużych ilościach zapobiegamy zaparciom, przez które zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, przez co żyły mogą być uciskane i przepuszczać mniej krwi.

Zakrzepica żył – nie lekceważ objawów!

Pozycja nóg podczas snu

Układaj stopy powyżej serca, ponieważ taka pozycja umożliwia lepszy przepływ krwi i limfy.

Uwaga: Powszechnie popełnianym błędem jest podkładanie poduszek lub książek pod stopy lub materac. To jednak wywołuje zmianę nachylenia na poziomie łydek, które będą wówczas lekko „zgniecione”, co utrudni krążenie krwi. Najlepiej jest podnieść nieco nogi łóżka od strony nóg, podkładając pod nie książki o grubości kilku cm. Muszą mieć dokładnie taką samą grubość pod obiema nogami łóżka.

Drenaż limfatyczny

Drenaż to masaż wykonywany od dołu w górę nóg. Służy on do stymulacji przepływu w górę limfy gromadzącej się w tkankach i wywołującej obrzęki. Można samemu codziennie masować sobie łydki, lecz znacznie lepiej skorzystać z profesjonalnego zabiegu drenażu limfatycznego, przeprowadzonego w gabinecie specjalisty co jakiś czas.

Warto również stosować drenaż całego organizmu, dzięki roślinom o działaniu moczopędnym, które pozwalają na pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu. W ten sposób działa np.:

Masaże

Delikatne masaże łydek, oczywiście w kierunku od dołu w górę, pomagają w pobudzeniu krążenia i zapobieganiu zastojom w naczyniach żylnych. Można wykorzystać do nich łagodny olej ze słodkich migdałów. Jeśli dodasz do niego kilka kropli innych aromatycznych olejków, poprawisz zarówno skuteczność masażu, jak i przyjemność z niego płynącą.

Zalecane są zwłaszcza olejki z:

Olejki te poprawiają krążenie i łagodzą ewentualne dolegliwości bólowe. Mają one również działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne.

Poranne olejowe rytuały dla ciała i duszy

Akupunktura

Akupunktura skutecznie pomaga pozbyć się uczucia ciężkich nóg, łagodzi dolegliwości bólowe oraz obrzęki związane z niewydolnością żylną oraz likwiduje skurcze mięśniowe i poprawia krążenie żylne.

Suplementy diety na niewydolność żylną

Jest wiele ważnych związków, które odżywiają ściany żył i mięśnie je otaczające, wspomagają elastyczność żył, poprawiają cyrkulację krwi. Nie zawsze uda nam się dostarczyć je we właściwej ilości z pożywieniem. Wówczas należy suplementować takie składniki jak między innymi:

Najlepszym sposobem na dostarczenie ich sobie jest stosowanie dobrej jakości preparatu z witaminami i biopierwiastkami, który przyniesie korzyści również na innych polach, lecz nie należy zapominać, że „łykanie pigułek”, nawet tych pochodzenia naturalnego nigdy nie zastąpi odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diety oraz zdrowego i aktywnego trybu życia.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły