Bezsenność to problem, z którym zmaga się coraz więcej ludzi. Na problemy z zasypianiem skarżą się już nie tylko osoby w podeszłym wieku, które z racji fizjologicznie zmniejszonego zapotrzebowania na sen mogą miewać trudności z zasypianiem. Bezsenność to często codzienny problem osób w sile wieku.
Wiąże się to najczęściej ze stylem życia, który daleko odbiega od prawidłowego. Nadmiar stresu, problemy w pracy, nieregularne pory kładzenia się spać, niedostosowanie rytmu życia do naturalnych rytmów dobowych, wymuszanie na organizmie nadmiernej aktywności – to tylko niektórzy z „winowajców” dotykającej nas bezsenności. Utrudnione zasypianie powoduje z czasem narastające zmęczenie, obniżoną jakość snu, często złe samopoczucie i, paradoksalnie, niepokój przed nocą, która ponownie przyniesie nam nieskuteczne próby zaśnięcia i ciągłe przewracanie się z boku na bok.
Wiele osób, zmęczonych brakiem skuteczności stosowanych leków nasennych, szuka rozwiązań alternatywnych. Do takich niewątpliwie należy akupunktura – jeden z podstawowych filarów tradycyjnej medycyny chińskiej.
Spis treści
Tradycyjna medycyna chińska a bezsenność
Medycyna chińska nie podchodzi do bezsenności zawsze w jednakowy sposób. Tu liczy się indywidualne podejście do pacjentów i tak zwany wzorzec chorobowy. Mówiąc krótko, ważne jest, z jakiego powodu rozwinęła się bezsenność u danej osoby oraz w jaki sposób przejawia się u niej to zaburzenie.
Różne wzorce związane z bezsennością
Problemy z zasypianiem mogą obejmować szereg symptomów, których obecność będzie determinowała wybór określonych punktów akupunkturowych w leczeniu bezsenności.
O bezsenności mówimy nie tylko wtedy, gdy pacjent, pomimo zmęczenia, ma trudności z zaśnięciem po położeniu się do łóżka. Problem jest także wówczas, gdy zbyt wcześnie się budzimy (zanim organizm zdążył się właściwie zregenerować) i – pomimo przespania kilku godzin – nadal dokucza nam zmęczenie i znużenie.
Bezsenność to również okresowe przebudzanie się w nocy i niemożność ponownego zapadnięcia w sen. Najbardziej dokuczliwą formą bezsenności jest niezdolność do spania przez całą noc.
Co ciekawe, według medycyny chińskiej o bezsenności mówimy również wtedy, gdy ciągłość snu zakłócana jest przez zbyt intensywne marzenia senne, które nas budzą w nocy i nie pozwalają porządnie się wyspać.
Objawy towarzyszące bezsenności
Kłopotom ze snem często mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak:
- bóle głowy
- zawroty głowy
- kołatania serca (palpitacje)
- osłabienie pamięci i koncentracji
- zaburzenia emocjonalne – rozdrażnienie, irytacja, apatia, niepokój
- szumy w uszach
- odczucie gorąca – nocne poty, gorące wnętrza dłoni i stóp, pieczenie w klatce piersiowej
Akupunktura na bezsenność
Leczenie bezsenności za pomocą akupunktury uwzględnia zarówno przyczyny bezsenności, jak i jej indywidualne objawy. W zależności od tego, co powoduje kłopoty ze snem i jakie symptomy rozwijają się u konkretnej osoby, terapeuta dobiera odpowiednie punkty akupunkturowe.
W jaki sposób akupunktura może leczyć problemy z zasypianiem?
Zabieg akupunktury polega na nakłuwaniu określonych punktów ciała człowieka, leżących na przebiegu tzw. meridianów. Meridiany to kanały, przez które płynie energia życiowa. Każde zakłócenie swobodnego przepływu energii wiąże się z pojawieniem się w organizmie określonych zaburzeń.
Meridiany łączą ze sobą wszystkie ważne narządy wewnętrzne – według ściśle określonego schematu. Nakłuwanie wybranych punktów ma na celu przywrócenie właściwej cyrkulacji energii oraz doprowadzenie ważnych organów do równowagi i prawidłowego funkcjonowania.
Medycyna chińska uważa, że narządy pełnią nie tylko określoną funkcję fizjologiczną, ale są również odpowiedzialne za emocje oraz problemy na płaszczyźnie niefizycznej. Dlatego w leczeniu bezsenności bierze się pod uwagę zaburzenia funkcjonowania serca, nerek, wątroby oraz śledziony.
Wzmacniając poszczególne narządy i przywracając je do równowagi, a także regulując prawidłowy przepływ energii w ciele, akupunktura może istotnie przyczynić się do skutecznego poradzenia sobie z bezsennością.
Przyczyny zaburzeń snu
W zależności od tego, jak objawia się u nas bezsenność, konieczne będzie wzmocnienie poszczególnych narządów.
Jeżeli główną przyczyną trudności z zasypianiem będzie przemęczenie, stres, zmartwienia i niepokój, to uwaga terapeuty skupi się przede wszystkim na wzmocnieniu serca i śledziony. Jeśli nie możemy spać z powodu emocji, które zakłócają pracę wątroby, należy doprowadzić ją do równowagi i „uspokoić”, a także przywrócić swobodny przepływ energii w tym narządzie.
Z kolei inna strategia terapeutyczna będzie miała zastosowanie, gdy zasadniczą przyczyną trudności ze snem jest nieregularne spożywanie posiłków, ogólnie niezdrowy styl życia albo inne czynniki, np. długotrwała choroba, nadmierna aktywność czy inne przyczyny.
Jak wygląda leczenie bezsenności akupunkturą?
W leczeniu bezsenności stosuje się akupunkturę ogólną, czyli nakłuwanie punktów na całym ciele pacjenta. W zależności od sytuacji klinicznej terapeuta wybiera określone punkty akupunkturowe. Nie ma jednego, uniwersalnego zestawu punktów, który byłby stosowany w leczeniu bezsenności u każdego.
Co więcej, u tego samego pacjenta, podczas kolejnych zabiegów, mogą być nakłuwane różne kombinacje punktów – w zależności od postępu terapii i aktualnych w danej chwili objawów.
Dobór punktów zależy od obecnego, aktywnego wzorca choroby. W leczeniu bezsenności bardzo często stosuje się punkty zlokalizowane poniżej kolan – w okolicach kostki, na łydce, na stopach. Ale bywa, że nakłuwane są również punkty na plecach, na głowie (szczególnie w okolicy ucha) oraz w okolicach nadgarstków.
Czy nakłucia są bolesne?
Zasadniczo akupunkturę określa się jako metodę niebolesną, aczkolwiek to zawsze zależy od naszej indywidualnej wrażliwości na ból. Igły stosowane w akupunkturze są niezwykle cienkie i elastyczne, nie niszczą naczyń krwionośnych i nie naruszają struktur skóry. Samo nakłucie nie powinno powodować nieprzyjemnych odczuć. Bywa jednak, że to nie nakłucie, lecz manipulacja igłą sprawia nam ból.
U osób nadwrażliwych, o bardzo niskim progu bólu, nakłucie może wywołać nieprzyjemne doznanie. Akupunktura może być również bolesna dla tych pacjentów, którzy ogólnie bardzo boją się zastrzyków i samo nakłucie jakąkolwiek igłą stanowi dla nich silny stres.
Czy akupunktura jest bezpieczna?
Prawidłowo przeprowadzony zabieg akupunktury jest całkowicie bezpieczny. Igły akupunkturowe są sterylne i jednorazowego użytku. Po nakłuciu są utylizowane. Nie ma tu ryzyka zarażenia się jakąkolwiek infekcją lub uszkodzenia tkanek. Igły są na tyle cienkie, że nie „dziurawią” naczyń krwionośnych ani mięśni.
Czasami po zabiegu miejsce nakłucia może być jeszcze lekko odczuwalne, a nawet może się pojawić niewielki siniak. Nie jest to nic niepokojącego, objaw taki ustępuje po kilku dniach.
Dlaczego warto leczyć bezsenność akupunkturą?
Akupunktura jest metodą leczniczą, która może być stosowana u wszystkich. Nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegów. W niektórych sytuacjach (np. w ciąży, podczas miesiączki) istnieją przeciwwskazania do nakłuwania określonych punktów, z czego jednak doświadczony i dobrze wykształcony terapeuta doskonale zdaje sobie sprawę.
Warto zatem skorzystać z dobrodziejstw tej cennej metody terapeutycznej, jeżeli dokuczają nam problemy ze snem. Najlepiej nie czekać, aż wszystkie inne metody zawiodą, lecz udać się do gabinetu medycyny chińskiej znacznie wcześniej. Akupunktura bowiem wpływa korzystnie na układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, wydłuża czas snu i poprawia jego jakość. Umożliwia spokojny i regenerujący sen oraz likwiduje przyczyny bezsenności.