Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Czy akupunktura może ułatwiać odchudzanie?

Czy akupunktura może ułatwiać odchudzanie?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Akupunktura jest skuteczną metodą terapeutyczną, znaną od tysiącleci. Kojarzy się nam jednak głównie z leczeniem bólu lub różnych chorób narządowych i układowych. Nie myślimy o akupunkturze wtedy, gdy po prostu chcemy schudnąć. Tymczasem okazuje się, że akupunktura przywracając organizm do równowagi może nam pomóc również w utracie zbędnych kilogramów.

Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Czy akupunktura może ułatwiać odchudzanie?

Akupunktura to znany na całym świecie sposób leczenia, wywodzący się ze starożytnych Chin. Stanowi jedną z podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej. Leczenie akupunkturą może być zalecane niemalże we wszystkich dolegliwościach.

Akupunktura jest wyjątkowo skuteczna w takich przypadkach, jak dolegliwości bólowe, infekcje, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bezsenność, zmęczenie, problemy z płodnością, migreny, choroby układu sercowo-naczyniowego i w całym szeregu innych schorzeń.

Ponadto, jedną z wielu zalet stosowania akupunktury jest to, że może stanowić znakomite uzupełnienie medycyny konwencjonalnej i innych sposobów leczenia. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby pacjenci, którzy leczą się innymi metodami terapeutycznymi, jednocześnie korzystali z dobrodziejstw akupunktury.

Na czym polega akupunktura?

Akupunktura, podobnie jak każda inna terapia naturalna, to metoda oparta na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Ma na celu usunięcie blokad energetycznych w ciele chorego, poruszenie zastojów energii i w efekcie doprowadzenie organizmu do stanu równowagi i harmonii.

Zabieg akupunktury polega na nakłuwaniu ciała pacjenta specjalnymi igłami, przeznaczonymi do tego typu terapii. W ciele człowieka znajduje się ponad 360 punktów akupunkturowych, spośród których terapeuta medycyny chińskiej wybiera te, które są najbardziej wskazane przy aktualnych problemach danej osoby.

Jak działa akupunktura?

Energia w ciele płynie w kanałach noszących nazwę meridianów. Wzdłuż ich przebiegu znajdują się punkty akupunkturowe. Jeśli przepływ w meridianach zostanie w jakikolwiek sposób zaburzony, u pacjenta pojawiają się zaburzenia zdrowia i dysfunkcje różnych narządów. Nieprawidłowy lub zablokowany przepływ energii z czasem może doprowadzić do rozwoju poważnych i uciążliwych dolegliwości.

Nakłuwanie i stymulowanie punktów za pomocą igieł powoduje poruszenie energii i jej regulację, a w efekcie przywrócenie organizmu do właściwej równowagi energetycznej. Akupunktura sięga do przyczyn choroby i stara się na dobre wyeliminować je z organizmu. To dlatego wykazuje tak wysoką skuteczność i cieszy się dużym zaufaniem wśród pacjentów. Czy jednak pomaga na wszystko?

Czy akupunktura pomaga schudnąć?

To pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Akupunkturze przypisuje się wiele zasług, jeśli chodzi o przywrócenie prawidłowych funkcji organizmu i powrót do zdrowia i lepszej kondycji. Czy jednak sprzyja również odchudzaniu?

Nadwaga i otyłość to problemy zdrowotne, które aktualnie dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Nie można ich lekceważyć, ponieważ są przyczyną rozwoju wielu poważnych chorób i pogarszają jakość życia oraz wywierają szeroko pojęty negatywny wpływ na zdrowie – zarówno pod kątem fizycznym, jak i na płaszczyźnie emocjonalnej.

Powrót do prawidłowej masy ciała jest dość złożonym procesem i wymaga pracy na wielu poziomach. Akupunktura nie jest, niestety, panaceum, które samo w sobie zagwarantuje sukces w odchudzaniu i z całą pewnością pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak w połączeniu z innymi środkami i metodami może okazać się, że akupunktura jest w stanie istotnie wspomóc proces odchudzania się i wesprzeć osoby, które chcą schudnąć.

Jak działa akupunktura na odchudzanie?

W trakcie odchudzania się akupunktura może nam pomóc wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim poprawia przemianę materii, wspomaga funkcje narządów trawiennych, wspiera detoksykację organizmu i reguluje wypróżnianie. Przyczynia się również do ogólnego polepszenia stanu zdrowia, wpływając korzystnie na te organy i układy, na których otyłość lub nadwaga już odcisnęły piętno.

Ponadto poprawia krążenie krwi, likwiduje obrzęki i zastoje wody w organizmie, dodaje energii oraz – co bardzo ważne – korzystnie wpływa również na stan psychiczny i emocjonalny pacjenta. To iatotne, ponieważ u osób odchudzających się różne ograniczenia, zakazy i nakazy związane z koniecznością utrzymania diety mogą być przyczyną stresu. Osoba taka może stać się nerwowa, rozdrażniona, poirytowana. Ciągła walka z nadmiernym apetytem, rygorystyczna dieta i kontrola masy ciała sprzyjają negatywnym emocjom. Akupunktura może skutecznie złagodzić lub całkowicie wyeliminować tego typu objawy.

Akupunktura – skupiona na przyczynach

Leczenie akupunkturą zawsze wymaga spersonalizowanego podejścia do każdego pacjenta. Odchudzanie się nie stanowi tu wyjątku. Terapeuta zawsze dobiera indywidualną strategię terapeutyczną, która zależy od stanu danej osoby, stopnia zaawansowania jej dolegliwości, współistnienia innych chorób, a także od przyczyny pojawienia się nadwagi lub otyłości.

Możemy przybierać na wadze np. w wyniku problemów metabolicznych lub różnych schorzeń układu pokarmowego. Otyłość może być również rezultatem zaburzeń emocjonalnych i nieumiejętności radzenia sobie ze stresem, w efekcie czego „zajadamy stres” i przybywają nam niepotrzebne kilogramy.

Dość powszechne, szczególnie u kobiet, jest zwiększenie masy ciała wskutek zaburzeń hormonalnych. Panie nie mogą schudnąć np. po ciąży; powszechnie spotykany jest również przyrost wagi w okresie klimakterium, gdy metabolizm zwalnia i coraz trudniej jest utrzymać prawidłową wagę.

Akupunktura na odchudzanie – jak wygląda zabieg?

Decydując się na akupunkturę, szczególnie w przypadku odchudzania, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebna będzie cała seria zabiegów. Ich częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej zaleca się jeden do dwóch zabiegów akupunktury tygodniowo, przez okres kilku tygodni.

Ile czasu trwa zabieg?

Sam zabieg trwa zazwyczaj 30–40 minut, a cała wizyta – z reguły godzinę, ponieważ uwzględnia jeszcze wywiad poprzedzający nakłuwanie oraz badanie pulsu i języka pacjenta.

Pierwsza wizyta może być nawet dłuższa, jako że terapeuta musi dokładnie poznać potrzeby pacjenta, jego sposób reagowania, przyczynę dolegliwości i oczekiwania. Pierwszy wywiad ma na celu wnikliwą analizę stanu chorego, postawienie diagnozy oraz ustalenie strategii leczenia.

Jakie punkty są nakłuwane podczas terapii na odchudzanie?

Akupunkturzysta w każdym przypadku indywidualnie decyduje o wyborze punktów do nakłuwania. Zestaw punktów może różnić się w zależności od konkretnego wzorca chorobowego. Co więcej, miejsca nakłuć mogą być różne na kolejnych wizytach.

Do najczęściej wybieranych punktów należą te, które są zlokalizowane na kończynach, zwłaszcza poniżej kolan, w stronę stóp, oraz poniżej łokci, w stronę dłoni. Tamtędy biegną wszystkie główne meridiany ciała. Nakłuwaniu podlegają również miejsca na głowie, w szczególności w okolicy uszu. Niekiedy potrzebne będzie nakłucie punktów znajdujących się na plecach lub brzuchu.

Czy zabiegi akupunktury są bezpieczne?

Tak – akupunktura stanowi bezpieczną metodę leczenia. Do nakłuwania stosuje się jednorazowe, elastyczne igły, które są tak cienkie, że nie uszkadzają struktur ciała i nie przebijają naczyń krwionośnych.

Decydując się na taki zabieg, powinniśmy poszukać sprawdzonego gabinetu medycyny chińskiej, w którym pracuje wykwalifikowany terapeuta. Musi on posiadać wiedzę nie tylko o tym, które punkty wybrać i jak prawidłowo diagnozować pacjentów, ale także mieć umiejętność sprawnego, bezpiecznego nakłuwania i odpowiedniego manipulowania igłą w ciele.

Czy warto skorzystać z akupunktury na odchudzanie?

Z całą pewnością. Jednak aby akupunktura na odchudzanie była skuteczna, muszą jej towarzyszyć inne działania. Szczególny nacisk należy położyć na takie czynniki, jak dieta oraz ćwiczenia fizyczne. Nie ma się co oszukiwać, że sama stymulacja ciała igłami spowoduje zmniejszenie masy ciała. Bez przestrzegania odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ruchu nie za bardzo można liczyć na to, że akupunktura na odchudzanie przyniesie zadowalający efekt.

Akupunktura stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnych sposobów na schudnięcie, czyli określonych restrykcji żywieniowych i zwiększonej aktywności fizycznej. Jeśli jednak zamierzamy stosować ją jako jedyną metodę na pozbycie się zbędnych kilogramów, to może się okazać, że w tym przypadku leczenie akupunkturą nie zadziała albo uda nam się osiągnąć jedynie krótkotrwały efekt.

Skuteczność akupunktury w dużej mierze uzależniona jest także od kondycji osoby, która chce schudnąć. Im bardziej zaawansowana otyłość, tym trudniej osiągnąć zadowalające rezultaty. Trudniej będzie również w przypadku, gdy mamy do czynienia z innymi chorobami współistniejącymi, wymagającymi równoczesnego leczenia.

Niemniej warto poddać się serii zabiegów akupunktury. Ma ona bowiem ogólny korzystny wpływ na ciało człowieka. Potrafi zrównoważyć i ustabilizować zaburzony przepływ energii, co sprzyja samoistnemu wyrównaniu się wszelkich nieprawidłowości w organizmie.

W takim stanie równowagi będzie nam znacznie łatwiej zapanować nad nadmiernym apetytem, uregulować tryb życia, pozbyć się stresu i w efekcie osiągnąć w końcu wymarzoną wagę. Najważniejsze jednak jest to, że akupunktura pomaga odzyskać dobre zdrowie i lepsze samopoczucie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły