Strona główna Medycyna naturalnaAjurweda Masaż tajski – na czym polega? Dlaczego warto z niego korzystać?

Masaż tajski – na czym polega? Dlaczego warto z niego korzystać?

autor: Izabela Nowakowska-Teofilak Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Tradycyjny masaż tajski niczym nie przypomina naszych stereotypowych wyobrażeń o masażu. W efekcie dla tych, którzy korzystają z niego pierwszy raz, bywa sporym zaskoczeniem. Aby się nie zrazić i w pełni wykorzystać lecznicze i relaksacyjne właściwości masażu tajskiego, warto się do niego przygotować.

Strona główna Medycyna naturalnaAjurweda Masaż tajski – na czym polega? Dlaczego warto z niego korzystać?

Na czym polega masaż tajski?

Jeśli masaż kojarzy ci się z aromatycznymi olejkami, relaksem, bezczynnością, przyjemnymi głaszczącymi ruchami i delikatnym ugniataniem, pierwsze doświadczenie z opartym na starożytnej tajskiej medycynie rytuałem, nazywanym także jogą dla leniwych, może być szokujące. Wykonuje się go bowiem nie na leżance, a na rozłożonej na podłodze macie, nie wykorzystuje się w nim ani olejków, ani rozcierania, nie trzeba się nawet rozbierać.

Jak wykonać masaż tajski?

Terapeuta, masując mięśnie przez luźne, miękkie ubranie wzdłuż linii energetycznych ciała, stosuje połączenie akupresury i refleksologii na przemian z rozciąganiem pasywnym opartym na pozycjach jogi. Podczas masażu do wywarcia nacisku używa on zarówno dłoni, jak i łokci, przedramion oraz stóp. „Wierzymy i uczymy na naszych zajęciach, że ludzkie ciało jest święte, każdy dotyk jest znaczący i nie da się oddzielić umysłu, ciała, emocji i ducha” – pisze praktyk i instruktor Marce Ferreira na oficjalnej stronie poświęconej tajskiej technice masażu [1].

W praktykę tę wpisane są także elementy oparte na buddyzmie, a ludzkie ciało traktuje się holistycznie. Podczas sesji terapeuta skupia się na oczyszczeniu zmysłów i przesyła masowanej osobie pełną miłości dobroć i życzliwość, czyli mettę. Ale on sam także jest beneficjentem tego rytuału, bo jak głosi tajska tradycja, masaż jest uzdrawiający także dla uzdrowiciela, który dzieląc się dobrą energią, sam z niej czerpie. Rytuał trwa zazwyczaj około 90 minut, a jego przebieg zależy od potrzeb klienta, jego intencji, możliwości skupienia i elastyczności ciała.

Rodzaje masaży tajskich

Masaż tajski klasyczny powstał ponad 2500 lat temu, a za jego twórcę uważa się lekarza Jivakę Komarabhaccę, w starożytnych pismach buddyjskich nazywanego także Dr. Jivago. Troszczył się on o zdrowie m.in. ówczesnego króla Indii, Magadhy Bimbisary, ale także samego Buddy i mnichów buddyjskich. Słynął z niezwykłych umiejętności w zakresie tradycyjnej medycyny indyjskiej Ajurwedy i posiadał niezwykłą biegłość w sztuce medytacji i asan. W tradycji tajskiej jest on uznawany za ojca medycyny, a przed rozpoczęciem masażu lub na zakończenie zabiegu w Tajlandii wciąż zwyczajem jest modlitwa do niego o przewodnictwo i inspirację.

W latach 60. XX wieku, po wojnie w Wietnamie, wizerunek tradycyjnego masażu tajskiego został mocno nadszarpnięty, ponieważ stał się wówczas niemal synonimem prostytucji. Rząd Tajlandii postanowił więc przywrócić tej starożytnej sztuce uzdrawiania jej dawną godność i w 1985 roku powołał Projekt Ożywienia Masażu Tajskiego (Thai Massage Revival Project of Thailand), którego celem była jego popularyzacja. Tak tradycyjny tajski masaż trafił do salonów spa i wellness na całym świecie, a z czasem zaczęto tworzyć różne odmiany masaży tajskich.

Olejkowy masaż tajski

To delikatniejsza i bardziej relaksująca wersja klasycznego masażu tajskiego, wykonywana na bazie wybranego przez klienta olejku: kokosowego, jaśminowego, lawendowego, z papai lub trawy cytrynowej. Masażysta wykorzystuje techniki delikatnego lub mocnego nacisku i rozciągania, aby rozluźnić ciało i uwolnić je z nagromadzonego stresu. Dzięki olejkom aromaterapeutycznym zabieg poprawia krążenie krwi, zmiękcza skórę i uspokaja umysł, a poza tym, jak przystało na masaż tajski, doskonale łagodzi chroniczne bóle.

Masaż Pinda

Wykorzystuje lecznicze właściwości roślin w celu uzyskania pełnej harmonii fizycznej i duchowej oraz zwiększenia odporności na choroby poprzez usuwanie toksyn z organizmu. Zmieszane z olejkami eterycznymi i podgrzane parą zioła zawinięte są w tkaninę w kształcie worka. Tak przygotowanymi stemplami terapeuta masuje ciało, wykonując delikatne, relaksujące ruchy. Zabieg łagodzi napięcia mięśniowe, a także pomaga usprawnić krążenie krwi i limfy oraz metabolizm.

Tajski masaż tkanek głębokich

Zabieg skupia się na obszarach ciała, w których występują napięcie lub ból mięśni. Jego celem jest dogłębne rozluźnienie tkanek, rozbicie zastałej tkanki bliznowatej i pobudzenie krążenia krwi, dlatego technika ugniatania jest znacznie bardziej intensywna niż w tradycyjnej wersji masażu tajskiego. Jednak fakt, że nacisk jest intensywny, nie oznacza, że musi on być bolesny. O każdym dyskomforcie należy natychmiast poinformować masażystę. Właściwie wykonany zabieg powinien skutkować złagodzeniem bólu, a nie jego nasileniem.

Zobacz również: Masaż tkanek głębokich – na czym polega, dla kogo jest wskazany, jakie daje efekty?

Masaż tajski ramion

Nasze ramiona każdego dnia wykonują wiele ruchów, poza tym to właśnie w nich najczęściej kumuluje się cały stres, dlatego też są podatne na bolesność i napięcia. Oparty na technikach ucisku i rozciągania intensywny, mocny masaż pomaga zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić krążenie i zredukować stres.

Masaż tajski – efekty

Masaż tajski działa holistycznie, poprawia więc zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Lista jego zalet jest długa, ale do najważniejszych bez wątpienia należą:

Zwiększenie elastyczności

Stres usztywnia nasze ciała, blokuje je i mocno ogranicza zakres ruchu. Aby wyjść z tego impasu, trzeba zwiększać elastyczność ścięgien, wykraczając poza zwyczajowe, codziennie wykonywane aktywności. Czasami trudno to zrobić samemu, nie narażając się na kontuzję. Podczas masażu terapeuta dobiera pozycje jogi do możliwości klienta i czuwa nad tym, by przekraczał on ograniczenia swojego ciała stopniowo, bezpiecznie, ale konsekwentnie. Z kolei ruchy zaczerpnięte z akupunktury i refleksologii poprawiają przepływ krwi w mięśniach, dzięki czemu są lepiej dotlenione i bardziej elastyczne.

Złagodzenie bólu pleców

Podczas masażu jesteś rozluźniona i zrelaksowana, dzięki czemu łatwiej ci rozciągnąć rozgrzane wcześniej mięśnie i wykonać przy pomocy masażysty pozycje jogi, które doskonale łagodzą ból pleców, jak pozycja gołębia, dziecka czy ryby. Te ruchy pomagają wzmocnić kręgosłup i rozluźnić otaczające go mięśnie. Efekt jest nawet lepszy niż podczas praktykowania jogi, ponieważ podczas masażu terapeuta pomaga w utrzymaniu pozycji ciała, niwelując jakiekolwiek napięcia mięśniowe.

Rzadsze bóle głowy

Masaż pomaga w przypadku napięciowych i migrenowych bólów głowy wynikających z napięcia mięśni szyi. Masaż tajski pomaga je rozluźnić do tego stopnia, że migreny nie nawracają nawet przez dwa tygodnie po zabiegu.

Niższy poziom stresu i lęku

W stanach lękowych kojąco działa sam dotyk i obecność drugiej osoby, a masaż tajski dodatkowo silnie uspokaja i relaksuje, bezpośrednio wpływając na działanie układu nerwowego. Wiele osób zasypia podczas tego rytuału, choć ich ciało cały czas intensywnie pracuje. Jak to możliwe? Rozluźnienie napiętych mięśni jest dla organizmu sygnałem, że zagrożenie (realne lub wyimaginowane) zniknęło, zmniejsza się więc poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a zwiększa się produkcja endorfin.

Lepsze trawienie

Masaż tajski wykonywany jest „od stóp do głów”, a więc obejmuje także brzuch, w którym według tradycyjnej medycyny indyjskiej znajdują się punkty energetyczne. Wpływając na nie podczas głębokiego masażu, można m.in. poprawić trawienie i pobudzić perystaltykę jelit.

Dla kogo jest masaż tajski?

Dla wszystkich, którzy chcą holistycznie zadbać o swoje ciało, duszę i zdrowie. Masaż tajski przynosi wiele korzyści, szczególnie ludziom, którzy prowadzą siedzący tryb życia, a przez to borykają się z bólami pleców, napięciami ramion i migrenami. Z kolei osobom aktywnie uprawiającym sport pomaga rozluźnić, wysmuklić i uelastycznić napięte mięśnie, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Wskazany jest także jako zabieg wspomagający podczas leczenia zaburzeń lękowych i depresji.

Czy masaż tajski jest bezpieczny?

Jak każdy masaż, także i ten ma pewne przeciwwskazania. W niektórych przypadkach przed zabiegiem konieczna jest więc konsultacja z lekarzem; dotyczy to szczególnie osób chorych na serce, miażdżycę, nadciśnienie, osteoporozę, cukrzycę, wrzody żołądka lub nowotwór. Masaż tajski ze względu na swoją intensywność nie jest wskazany także dla kobiet w ciąży.

  1. Ferreira, M. (2019). Thai Massage Revival Project of Thailand. Pobrane z LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły