Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki

Naturalne sposoby na żylaki

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli dokuczają ci pierwsze symptomy niewydolności żylnej lub obawiasz się, że z czasem możesz być na nią narażona, zapoznaj się z naturalnymi metodami, które mogą pomóc w tej przypadłości. Zastosowane odpowiednio wcześnie, mogą sprawić, że unikniesz przykrych objawów.

Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki
Naturalne leki na żylaki. Jakie są najlepszy sposoby na żylaki i niewydolność żylną? Kobieta leży na łóżku z nogami do góry.

Niewydolność żylna wymaga leczenia

Niewydolność żylna, czyli żylaki, to powszechna przypadłość, dotykająca sporą część populacji, w szczególności kobiety. Są one narażone na tę chorobę ze względu na obecność w ich życiu czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju zaburzeń krążenia żylnego.

Jednak sam fakt, że jest się kobietą nie oznacza, że na pewno będziemy musiały borykać się z niewydolnością żylną i żylakami. Nawet gdy dostrzegamy u siebie pierwsze oznaki, świadczące o tym, że nasze żyły zaczynają gorzej funkcjonować, jest to tylko sygnał do tego, aby lepiej o siebie zadbać i zatroszczyć się o swoje krążenie.

Warto wówczas sięgnąć po naturalne leki na żylaki, które pomagają w zwalczeniu pierwszych symptomów zaburzeń krążenia, ale przede wszystkim przydają się w ich profilaktyce.

Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów

Roślinne leki na żylaki

Stanowią one cenną pomoc w walce z żylakami, ponieważ skutecznie usprawniają funkcje naczyń żylnych i, ponieważ są pochodzenia naturalnego, zazwyczaj mogą być stosowane bez specjalnych przeciwwskazań. Które leki na żylaki warto stosować?

Kasztanowiec zwyczajny

Aesculus hippocastanum L. – stosuje się tu wyciąg z owoców lub kory tego majestatycznego drzewa. Najważniejszym jego składnikiem jest escyna i to ona głównie odpowiada za działanie przeciwżylakowe.

Związki czynne obecne w kasztanowcu uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność, napięcie i odporność na rozszerzanie się, ułatwiają przepływ krwi w żyłach, zmniejszają lepkość krwi i dzięki temu zapobiegają zakrzepom, zastojom żylnym i obrzękom. Z tego powodu preparaty z kasztanowca polecane są chętnie nie tylko w leczeniu niewydolności żylnej, lecz także w profilaktyce żylaków.

Wyciąg z kasztanowca jest bezpiecznym środkiem i można stosować go przez długi czas, aczkolwiek nie powinno się go aplikować na błony śluzowe i otwarte rany; jest także przeciwwskazany u osób uczulonych na kasztanowiec oraz cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek.

Ruszczyk kolczysty

Ruscus aculeatus L. – w zaburzeniach żylnych zastosowanie znalazł korzeń i kłącze ruszczyka. Decydują o tym zawarte w nim związki ruscyna i ruskogenina, które wzmacniają ściany naczyń żylnych, poprawiają krążenie krwi w żyłach, przeciwdziałają obrzękom i zastojom oraz zmniejszają stan zapalny. Ich działanie wspiera właściwie cały układ krążenia.

Wyciągi z ruszczyka są polecane nie tylko w żylakach kończyn dolnych i hemoroidach, lecz także w obrzękach i bólach pochodzenia limfatycznego i reumatycznego.

Kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem

Czerwona winorośl

Vitis vinifera L. – jako specyfik stosowany w niewydolności żylnej wykorzystuje się najczęściej ekstrakt z liści czerwonej winorośli, który jest składnikiem licznych preparatów do stosowania zewnętrznego u osób ze skłonnością do pajączków, pękania żyłek i zastojów żylnych w kończynach dolnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Maści i żele z tym wyciągiem stosuje się w obrzękach oraz uczuciu ciężkich, zmęczonych i obolałych nóg.

Ważne składniki znajdziemy także w owocach i pestkach czerwonych winogron. Obecne tam polifenole i garbniki hamują zlepianie się płytek krwi, zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów, uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne oraz pobudzają krążenie.

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana L. – preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są polecane głównie na problemy skórne, lecz znalazły zastosowanie również w leczeniu hemoroidów i rozszerzonych naczyń żylnych ze względu na swoje właściwości uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj występuje w postaci środków do stosowania zewnętrznego.

Jak dobrać pończochy i rajstopy przeciwżylakowe?

Flawonoidy na żylaki

Ważnymi związkami pochodzenia roślinnego, które są często polecane jako skuteczne środki w zaburzeniach krążenia żylnego i leki na żylaki są także flawonoidy.

Hesperydyna

Wpływa korzystnie na poprawę napięcia ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza żylnych oraz posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające śródbłonek naczyń. Zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń, likwiduje zastoje żylne i obrzęki, zmniejsza nadmierną lepkość krwi, jest ważnym przeciwutleniaczem.

Hesperydyna obecna jest szczególnie w:

  • cytrynach i pomarańczach
  • niektórych zielonych warzywach
  • morelach
  • aronii
  • czarnej porzeczce
  • jeżynach
  • mięcie pieprzowej

Częstą towarzyszką hesperydyny w preparatach przeciwżylakowych jest Diosmina.

Diosmina

Flawonoid otrzymywany między innymi z owoców cytrusowych. Działa komplementarnie z hesperydyną, chroniąc naczynia krwionośne oraz zwiększając napięcie żył i poprawiając przepływ krwi w żyłach oraz krążenie limfatyczne. Zmniejsza zastoje i nadciśnienie w naczyniach żylnych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Rutyna

Pozyskiwana między innymi z ziela gryki, fiołka trójbarwnego, głogu, czarnego bzu, ruty, mięty pieprzowej i innych. Rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu pajączków i łagodzi te już istniejące, zmniejsza łamliwość naczyń, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, zapobiega utlenianiu witaminy C.

Zakrzepica żył – nie lekceważ objawów!

Homeopatia na żylaki nóg

Homeopatia na żylaki może być zastosowana u każdego, niezależnie od wieku, płci i stopnia zaawansowania choroby.

Najlepsze efekty jest wspomożenie się homeopatią już na etapie początkowym, kiedy objawy niewydolności żylnej nie są jeszcze zbyt nasilone i w porę można zapobiec ich pogłębieniu się.

Jednak nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości zawsze warto pomyśleć o homeopatii. Pomoże złagodzić istniejące symptomy i spowolnić postępy choroby. Homeopatia jest także dobrym uzupełnieniem klasycznej terapii zaburzeń krążenia.

W zaburzeniach krążenia żylnego wspomogą nas najbardziej między innymi:

Homeopatyczna arnica montana

Homeopatyczna arnica montana pomocna jest w rozmaitych zaburzeniach naczyń krwionośnych, również żylnych. Z tego powodu warto o niej pamiętać również w przypadku bolesnych żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu, a także w nadmiernej kruchości naczyń, przy ich pękaniu, tworzeniu się pajączków, siniaków, wybroczyn czy wynaczynień.

Dobre efekty przynosi jednoczesne stosowanie żelu, zawierającego wyciąg ze świeżego ziela arniki. Wówczas działanie arniki zewnętrzne i wewnętrzne wzajemnie się wzmacnia i uzupełnia.

Homeopatyczny hamamelis virginiana

Pomocny jest przy ogólnej kruchości naczyń żylnych i włosowatych, z tendencją do pajączków i żylaków. Przyda się również, gdy dokucza nam odczucie ciężkości, obolałości i rozpierania w kończynach dolnych, a także jeśli cierpimy z powodu bolesnych i łatwo krwawiących żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Hemoroidy – jak się ich pozbyć na dobre?

Homeopatyczne secale cornutum

Homeopatyczne secale cornutum przydaje się w ogólnych zaburzeniach krążenia, także w przypadku żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silne uczucie wewnętrznego pieczenia, a złagodzenie dolegliwości bólowych następuje pod wpływem zimna, np. zimnych okładów lub chłodnej kąpieli.

Homeopatyczna vipera redi

Pomocna jest we wszelkich przypadłościach, związanych z krążeniem żylnym. Szczególnie, jeśli dokucza nam bolesne rozpieranie naczyń żylnych, obrzęk kończyn dolnych, opuchlizna, odczucie ciężkości i rozpierania. Żyły są poszerzone i wyglądają jak twarde powrózki.

Warto o niej pomyśleć w przypadku zapalenia żył powierzchownych, żylakach, zespole ciężkich nóg, poszerzeniach żylnych, krwawych wybroczynach. Chory odczuwa pogorszenie podczas stania lub z opuszczonymi nogami, poprawa natomiast następuje poprzez uniesienie nóg do góry.

Podobne artykuły