Spis treści
Niewydolność żylna wymaga leczenia
Niewydolność żylna, czyli żylaki, to powszechna przypadłość, dotykająca sporą część populacji, w szczególności kobiety. Są one narażone na tę chorobę ze względu na obecność w ich życiu czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju zaburzeń krążenia żylnego.
Jednak sam fakt, że jest się kobietą nie oznacza, że na pewno będziemy musiały borykać się z niewydolnością żylną i żylakami. Nawet gdy dostrzegamy u siebie pierwsze oznaki, świadczące o tym, że nasze żyły zaczynają gorzej funkcjonować, jest to tylko sygnał do tego, aby lepiej o siebie zadbać i zatroszczyć się o swoje krążenie.
Warto wówczas sięgnąć po naturalne leki na żylaki, które pomagają w zwalczeniu pierwszych symptomów zaburzeń krążenia, ale przede wszystkim przydają się w ich profilaktyce.
Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów
Roślinne leki na żylaki
Stanowią one cenną pomoc w walce z żylakami, ponieważ skutecznie usprawniają funkcje naczyń żylnych i, ponieważ są pochodzenia naturalnego, zazwyczaj mogą być stosowane bez specjalnych przeciwwskazań. Które leki na żylaki warto stosować?
Kasztanowiec zwyczajny
Aesculus hippocastanum L. – stosuje się tu wyciąg z owoców lub kory tego majestatycznego drzewa. Najważniejszym jego składnikiem jest escyna i to ona głównie odpowiada za działanie ekstraktu na żylaki.
Związki czynne obecne w kasztanowcu uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność, napięcie i odporność na rozszerzanie się, ułatwiają przepływ krwi w żyłach, zmniejszają lepkość krwi i dzięki temu zapobiegają zakrzepom, zastojom żylnym i obrzękom. Z tego powodu preparaty z kasztanowca polecane są chętnie nie tylko w leczeniu niewydolności żylnej, lecz także w profilaktyce żylaków.
Wyciąg z kasztanowca jest bezpiecznym środkiem i można stosować go przez długi czas, aczkolwiek nie powinno się go aplikować na błony śluzowe i otwarte rany; jest także przeciwwskazany u osób uczulonych na kasztanowiec oraz cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek.
Ruszczyk kolczysty
Ruscus aculeatus L. – w zaburzeniach żylnych zastosowanie znalazł korzeń i kłącze ruszczyka. Decydują o tym zawarte w nim związki ruscyna i ruskogenina, które wzmacniają ściany naczyń żylnych, poprawiają krążenie krwi w żyłach, przeciwdziałają obrzękom i zastojom oraz zmniejszają stan zapalny. Ich działanie wspiera właściwie cały układ krążenia.
Wyciągi z ruszczyka są polecane nie tylko w żylakach kończyn dolnych i hemoroidach, lecz także w obrzękach i bólach pochodzenia limfatycznego i reumatycznego.
Czerwona winorośl
Vitis vinifera L. – jako specyfik stosowany w niewydolności żylnej wykorzystuje się najczęściej ekstrakt z liści czerwonej winorośli, który jest składnikiem licznych preparatów do stosowania zewnętrznego u osób ze skłonnością do pajączków, pękania żyłek i zastojów żylnych w kończynach dolnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Maści i żele z tym wyciągiem stosuje się w obrzękach oraz uczuciu ciężkich, zmęczonych i obolałych nóg.
Ważne składniki znajdziemy także w owocach i pestkach czerwonych winogron. Obecne tam polifenole i garbniki hamują zlepianie się płytek krwi, zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów, uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne oraz pobudzają krążenie.
Oczar wirginijski
Hamamelis virginiana L. – preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są polecane głównie na problemy skórne, lecz znalazły zastosowanie również w leczeniu hemoroidów i rozszerzonych naczyń żylnych ze względu na swoje właściwości uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj występuje w postaci środków do stosowania zewnętrznego.
Flawonoidy na żylaki
Ważnymi związkami pochodzenia roślinnego, które są często polecane jako skuteczne środki w zaburzeniach krążenia żylnego i leki na żylaki są także flawonoidy.
Hesperydyna
Wpływa korzystnie na poprawę napięcia ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza żylnych oraz posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające śródbłonek naczyń. Zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń, likwiduje zastoje żylne i obrzęki, zmniejsza nadmierną lepkość krwi, jest ważnym przeciwutleniaczem.
Hesperydyna obecna jest szczególnie w:
- cytrynach i pomarańczach
- niektórych zielonych warzywach
- morelach
- aronii
- czarnej porzeczce
- jeżynach
- mięcie pieprzowej
Częstą towarzyszką hesperydyny w preparatach przeciwżylakowych jest Diosmina.
Diosmina
Flawonoid otrzymywany między innymi z owoców cytrusowych. Działa komplementarnie z hesperydyną, chroniąc naczynia krwionośne oraz zwiększając napięcie żył i poprawiając przepływ krwi w żyłach oraz krążenie limfatyczne. Zmniejsza zastoje i nadciśnienie w naczyniach żylnych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Rutyna
Pozyskiwana między innymi z ziela gryki, fiołka trójbarwnego, głogu, czarnego bzu, ruty, mięty pieprzowej i innych. Rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu pajączków i łagodzi te już istniejące, zmniejsza łamliwość naczyń, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, zapobiega utlenianiu witaminy C.
Homeopatia na żylaki nóg
Homeopatyczne leki na żylaki są to naturalne leki, które mogą być zastosowane u każdego, niezależnie od wieku, płci i stopnia zaawansowania choroby.
Najbardziej efektywne jest oczywiście włączenie tych leków na etapie początkowym, kiedy objawy nie są jeszcze zbyt nasilone i w porę można zapobiec ich pogłębieniu się.
Jednak nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości nie ma żadnych przeciwwskazań, aby włączyć leki homeopatyczne do leczenia, chociażby po to, aby zapobiec powikłaniom, złagodzić istniejące symptomy i zatrzymać postępy choroby. Są one także znakomitych uzupełnieniem terapii zaburzeń krążenia żylnego, gdy są podawane wraz z innymi produktami leczniczymi.
Do najczęściej stosowanych leków homeopatycznych w zaburzeniach krążenia żylnego należą między innymi:
Arnica montana
Jeden z najważniejszych leków, wykazujących powinowactwo do naczyń krwionośnych. Arnica montana jest zalecana w bolesnych żylakach kończyn dolnych, żylakach odbytu, a także w przypadku nadmiernej kruchości naczyń, ich pękania, tworzenia się pajączków, siniaków, wybroczyn czy wynaczynień.
Najlepsze efekty przynosi, gdy jest stosowana jednocześnie z żelem, zawierającym wyciąg ze świeżego ziela arniki. Wówczas działanie obu preparatów wzajemnie się wzmacnia i uzupełnia.
Hamamelis virginiana
Lek Hamamelis virginiana zalecany jest przy ogólnej kruchości naczyń żylnych i włosowatych, z tendencją do pajączków i żylaków. Przyda się również, gdy dokucza nam odczucie ciężkości, obolałości i rozpierania w kończynach dolnych, a także jeśli cierpimy z powodu bolesnych i łatwo krwawiących żylaków odbytu, czyli hemoroidów.
Secale cornutum
Lek homeopatyczny Secale cornutum jest wskazany w ogólnych zaburzeniach krążenia, także w przypadku żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silne uczucie wewnętrznego pieczenia, a złagodzenie dolegliwości bólowych następuje pod wpływem zimna, np. zimnych okładów lub chłodnej kąpieli.
Vipera redi
Ten środek pomocny jest we wszelkich przypadłościach, związanych z krążeniem żylnym. Możemy sięgnąć po niego, jeśli dokucza nam bolesne rozpieranie naczyń żylnych, obrzęk kończyn dolnych, opuchlizna, odczucie ciężkości i rozpierania. Żyły są poszerzone i wyglądają jak twarde powrózki.
Vipera redi ma więc zastosowanie w zapaleniu żył powierzchownych, żylakach, zespole ciężkich nóg, poszerzeniach żylnych, krwawych wybroczynach. Chory odczuwa pogorszenie podczas stania lub z opuszczonymi nogami, poprawa natomiast następuje poprzez uniesienie nóg do góry.