Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki
Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki

Naturalne sposoby na żylaki

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Jeśli dokuczają ci pierwsze symptomy niewydolności żylnej lub obawiasz się, że z czasem możesz być na nie narażona, zapoznaj się z lekami pochodzenia naturalnego wskazanymi w tej przypadłości. Zastosowane odpowiednio wcześnie mogą sprawić, że unikniesz przykrych objawów.

Niewydolność żylna to powszechna przypadłość, dotykająca sporą część populacji, w szczególności kobiety. Są one narażone na tę chorobę ze względu na obecność w ich życiu czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju zaburzeń krążenia żylnego.

Jednak sam fakt, że jest się kobietą nie oznacza, że na pewno będziemy musiały borykać się z niewydolnością żylną. Nawet gdy dostrzegamy u siebie pierwsze oznaki, świadczące o tym, że nasze żyły zaczynają gorzej funkcjonować, jest to tylko sygnał do tego, aby lepiej o siebie zadbać i zatroszczyć się o swoje krążenie.

Warto wówczas sięgnąć po naturalne środki, które pomagają w zwalczeniu pierwszych symptomów zaburzeń krążenia, ale przede wszystkim przydają się w ich profilaktyce.

Leki roślinne na żylaki

Stanowią one cenną pomoc w walce z żylakami, ponieważ skutecznie usprawniają funkcje naczyń żylnych i, ponieważ są pochodzenia naturalnego, zazwyczaj mogą być stosowane bez specjalnych przeciwwskazań. Wśród nich zdecydowanie króluje:

Kasztanowiec zwyczajny

Aesculus hippocastanum L. – stosuje się tu wyciąg z owoców lub kory tego majestatycznego drzewa. Najważniejszym jego składnikiem jest escyna i to ona głównie odpowiada za działanie ekstraktu. Związki czynne obecne w kasztanowcu uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność, napięcie i odporność na rozszerzanie się, ułatwiają przepływ krwi w żyłach, zmniejszają lepkość krwi i dzięki temu zapobiegają zakrzepom, zastojom żylnym i obrzękom. Z tego powodu preparaty z kasztanowca polecane są chętnie nie tylko w leczeniu niewydolności żylnej, lecz także w jej profilaktyce.

Wyciąg z kasztanowca jest bezpiecznym środkiem i można stosować go przez długi czas, aczkolwiek nie powinno się go aplikować na błony śluzowe i otwarte rany; jest także przeciwwskazany u osób uczulonych na kasztanowiec oraz cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek.

Ruszczyk kolczysty

Ruscus aculeatus L. – w zaburzeniach żylnych zastosowanie znalazł korzeń i kłącze ruszczyka. Decydują o tym zawarte w nim związki ruscyna i ruskogenina, które wzmacniają ściany naczyń żylnych, poprawiają krążenie krwi w żyłach, przeciwdziałają obrzękom i zastojom oraz zmniejszają stan zapalny. Ich działanie wspiera właściwie cały układ krążenia. Wyciągi z ruszczyka są polecane nie tylko w żylakach kończyn dolnych i hemoroidach, lecz także w obrzękach i bólach pochodzenia limfatycznego i reumatycznego.

Czerwona winorośl

Vitis vinifera L. – jako specyfik stosowany w niewydolności żylnej wykorzystuje się najczęściej ekstrakt z liści czerwonej winorośli, który jest składnikiem licznych preparatów do stosowania zewnętrznego u osób ze skłonnością do pajączków, pękania żyłek i zastojów żylnych w kończynach dolnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Maści i żele z tym wyciągiem stosuje się w obrzękach oraz uczuciu ciężkich, zmęczonych i obolałych nóg.

Ważne składniki znajdziemy także w owocach i pestkach czerwonych winogron. Obecne tam polifenole i garbniki hamują zlepianie się płytek krwi, zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów, uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne oraz pobudzają krążenie.

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana L. – preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są polecane głównie na problemy skórne, lecz znalazły zastosowanie również w leczeniu hemoroidów i rozszerzonych naczyń żylnych ze względu na swoje właściwości uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj występuje w postaci środków do stosowania zewnętrznego.

Ważnymi związkami pochodzenia roślinnego, które są często polecane jako skuteczne środki w zaburzeniach krążenia żylnego są także flawonoidy, jak np.:

Hesperydyna

Wpływa korzystnie na poprawę napięcia ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza żylnych oraz posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające śródbłonek naczyń. Zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń, likwiduje zastoje żylne i obrzęki, zmniejsza nadmierną lepkość krwi, jest ważnym przeciwutleniaczem. Obecna jest szczególnie w cytrynach i pomarańczach, ale również w niektórych zielonych warzywach, morelach, aronii, czarnej porzeczce, jeżynach i mięcie pieprzowej.

Częstą towarzyszką hesperydyny w preparatach przeciwżylakowych jest Diosmina.

Diosmina

Flawonoid otrzymywany między innymi z owoców cytrusowych. Działa komplementarnie z hesperydyną, chroniąc naczynia krwionośne oraz zwiększając napięcie żył i poprawiając przepływ krwi w żyłach oraz krążenie limfatyczne. Zmniejsza zastoje i nadciśnienie w naczyniach żylnych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Rutyna

Pozyskiwana między innymi z ziela gryki, fiołka trójbarwnego, głogu, czarnego bzu, ruty, mięty pieprzowej i innych. Rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu pajączków i łagodzi te już istniejące, zmniejsza łamliwość naczyń, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, zapobiega utlenianiu witaminy C.

Leki homeopatyczne na żylaki

Są to naturalne leki, które mogą być zastosowane u każdego, niezależnie od wieku, płci i stopnia zaawansowania choroby.

Najbardziej efektywne jest oczywiście włączenie tych leków na etapie początkowym, kiedy objawy nie są jeszcze zbyt nasilone i w porę można zapobiec ich pogłębieniu się. Jednak nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości nie ma żadnych przeciwwskazań, aby włączyć leki homeopatyczne do leczenia, chociażby po to, aby zapobiec powikłaniom, złagodzić istniejące symptomy i zatrzymać postępy choroby. Są one także znakomitych uzupełnieniem terapii zaburzeń krążenia żylnego, gdy są podawane wraz z innymi produktami leczniczymi.

Do najczęściej stosowanych leków homeopatycznych w zaburzeniach krążenia żylnego należą między innymi:

Arnica montana

Jeden z najważniejszych leków, wykazujących powinowactwo do naczyń krwionośnych. Arnica montana jest zalecana w bolesnych żylakach kończyn dolnych, żylakach odbytu, a także w przypadku nadmiernej kruchości naczyń, ich pękania, tworzenia się pajączków, siniaków, wybroczyn czy wynaczynień.

Najlepsze efekty przynosi, gdy jest stosowana jednocześnie z żelem, zawierającym wyciąg ze świeżego ziela arniki. Wówczas działanie obu preparatów wzajemnie się wzmacnia i uzupełnia.

Hamamelis virginiana

Lek zalecany przy ogólnej kruchości naczyń żylnych i włosowatych, z tendencją do pajączków i żylaków. Przyda się również, gdy dokucza nam odczucie ciężkości, obolałości i rozpierania w kończynach dolnych, a także jeśli cierpimy z powodu bolesnych i łatwo krwawiących żylaków odbytu.

Secale cornutum

Lek wskazany w ogólnych zaburzeniach krążenia, także w przypadku żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silne uczucie wewnętrznego pieczenia, a złagodzenie dolegliwości bólowych następuje pod wpływem zimna, np. zimnych okładów lub chłodnej kąpieli.

Vipera redi

Ten środek pomocny jest we wszelkich przypadłościach, związanych z krążeniem żylnym. Możemy sięgnąć po niego, jeśli dokucza nam bolesne rozpieranie naczyń żylnych, obrzęk kończyn dolnych, opuchlizna, odczucie ciężkości i rozpierania. Żyły są poszerzone i wyglądają jak twarde powrózki. Vipera redi ma więc zastosowanie w zapaleniu żył powierzchownych, żylakach, zespole ciężkich nóg, poszerzeniach żylnych, krwawych wybroczynach. Chory odczuwa pogorszenie podczas stania lub z opuszczonymi nogami, poprawa natomiast następuje poprzez uniesienie nóg do góry.

Powiązane artykuły