Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki

Naturalne sposoby na żylaki

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli dokuczają ci pierwsze symptomy niewydolności żylnej lub obawiasz się, że z czasem możesz być na nią narażona, zapoznaj się z naturalnymi metodami, które mogą pomóc w tej przypadłości. Zastosowane odpowiednio wcześnie, mogą sprawić, że unikniesz przykrych objawów.

Strona główna Zdrowie Naturalne sposoby na żylaki

Niewydolność żylna wymaga leczenia

Niewydolność żylna, czyli żylaki, to powszechna przypadłość, dotykająca sporą część populacji, w szczególności kobiety. Są one narażone na tę chorobę ze względu na obecność w ich życiu czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju zaburzeń krążenia żylnego.

Jednak sam fakt, że jest się kobietą nie oznacza, że na pewno będziemy musiały borykać się z niewydolnością żylną i żylakami. Nawet gdy dostrzegamy u siebie pierwsze oznaki, świadczące o tym, że nasze żyły zaczynają gorzej funkcjonować, jest to tylko sygnał do tego, aby lepiej o siebie zadbać i zatroszczyć się o swoje krążenie.

Warto wówczas sięgnąć po naturalne leki na żylaki, które pomagają w zwalczeniu pierwszych symptomów zaburzeń krążenia, ale przede wszystkim przydają się w ich profilaktyce.

Profilaktyka żylaków – jak im zapobiec? 10 najlepszych sposobów

Roślinne leki na żylaki

Stanowią one cenną pomoc w walce z żylakami, ponieważ skutecznie usprawniają funkcje naczyń żylnych i, ponieważ są pochodzenia naturalnego, zazwyczaj mogą być stosowane bez specjalnych przeciwwskazań. Które leki na żylaki warto stosować?

Kasztanowiec zwyczajny

Aesculus hippocastanum L. – stosuje się tu wyciąg z owoców lub kory tego majestatycznego drzewa. Najważniejszym jego składnikiem jest escyna i to ona głównie odpowiada za działanie przeciwżylakowe.

Związki czynne obecne w kasztanowcu uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność, napięcie i odporność na rozszerzanie się, ułatwiają przepływ krwi w żyłach, zmniejszają lepkość krwi i dzięki temu zapobiegają zakrzepom, zastojom żylnym i obrzękom. Z tego powodu preparaty z kasztanowca polecane są chętnie nie tylko w leczeniu niewydolności żylnej, lecz także w profilaktyce żylaków.

Wyciąg z kasztanowca jest bezpiecznym środkiem i można stosować go przez długi czas, aczkolwiek nie powinno się go aplikować na błony śluzowe i otwarte rany; jest także przeciwwskazany u osób uczulonych na kasztanowiec oraz cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek.

Ruszczyk kolczysty

Ruscus aculeatus L. – w zaburzeniach żylnych zastosowanie znalazł korzeń i kłącze ruszczyka. Decydują o tym zawarte w nim związki ruscyna i ruskogenina, które wzmacniają ściany naczyń żylnych, poprawiają krążenie krwi w żyłach, przeciwdziałają obrzękom i zastojom oraz zmniejszają stan zapalny. Ich działanie wspiera właściwie cały układ krążenia.

Wyciągi z ruszczyka są polecane nie tylko w żylakach kończyn dolnych i hemoroidach, lecz także w obrzękach i bólach pochodzenia limfatycznego i reumatycznego.

Kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem

Czerwona winorośl

Vitis vinifera L. – jako specyfik stosowany w niewydolności żylnej wykorzystuje się najczęściej ekstrakt z liści czerwonej winorośli, który jest składnikiem licznych preparatów do stosowania zewnętrznego u osób ze skłonnością do pajączków, pękania żyłek i zastojów żylnych w kończynach dolnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Maści i żele z tym wyciągiem stosuje się w obrzękach oraz uczuciu ciężkich, zmęczonych i obolałych nóg.

Ważne składniki znajdziemy także w owocach i pestkach czerwonych winogron. Obecne tam polifenole i garbniki hamują zlepianie się płytek krwi, zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów, uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne oraz pobudzają krążenie.

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana L. – preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są polecane głównie na problemy skórne, lecz znalazły zastosowanie również w leczeniu hemoroidów i rozszerzonych naczyń żylnych ze względu na swoje właściwości uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj występuje w postaci środków do stosowania zewnętrznego.

Jak dobrać pończochy i rajstopy przeciwżylakowe?

Flawonoidy na żylaki

Ważnymi związkami pochodzenia roślinnego, które są często polecane jako skuteczne środki w zaburzeniach krążenia żylnego i leki na żylaki są także flawonoidy.

Hesperydyna

Wpływa korzystnie na poprawę napięcia ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza żylnych oraz posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające śródbłonek naczyń. Zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń, likwiduje zastoje żylne i obrzęki, zmniejsza nadmierną lepkość krwi, jest ważnym przeciwutleniaczem.

Hesperydyna obecna jest szczególnie w:

  • cytrynach i pomarańczach
  • niektórych zielonych warzywach
  • morelach
  • aronii
  • czarnej porzeczce
  • jeżynach
  • mięcie pieprzowej

Częstą towarzyszką hesperydyny w preparatach przeciwżylakowych jest Diosmina.

Diosmina

Flawonoid otrzymywany między innymi z owoców cytrusowych. Działa komplementarnie z hesperydyną, chroniąc naczynia krwionośne oraz zwiększając napięcie żył i poprawiając przepływ krwi w żyłach oraz krążenie limfatyczne. Zmniejsza zastoje i nadciśnienie w naczyniach żylnych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Rutyna

Pozyskiwana między innymi z ziela gryki, fiołka trójbarwnego, głogu, czarnego bzu, ruty, mięty pieprzowej i innych. Rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu pajączków i łagodzi te już istniejące, zmniejsza łamliwość naczyń, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, zapobiega utlenianiu witaminy C.

Zakrzepica żył – nie lekceważ objawów!

Homeopatia na żylaki nóg

Homeopatia na żylaki może być zastosowana u każdego, niezależnie od wieku, płci i stopnia zaawansowania choroby.

Najlepsze efekty jest wspomożenie się homeopatią już na etapie początkowym, kiedy objawy niewydolności żylnej nie są jeszcze zbyt nasilone i w porę można zapobiec ich pogłębieniu się.

Jednak nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości zawsze warto pomyśleć o homeopatii. Pomoże złagodzić istniejące symptomy i spowolnić postępy choroby. Homeopatia jest także dobrym uzupełnieniem klasycznej terapii zaburzeń krążenia.

W zaburzeniach krążenia żylnego wspomogą nas najbardziej między innymi:

Homeopatyczna arnica montana

Homeopatyczna arnica montana pomocna jest w rozmaitych zaburzeniach naczyń krwionośnych, również żylnych. Z tego powodu warto o niej pamiętać również w przypadku bolesnych żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu, a także w nadmiernej kruchości naczyń, przy ich pękaniu, tworzeniu się pajączków, siniaków, wybroczyn czy wynaczynień.

Dobre efekty przynosi jednoczesne stosowanie żelu, zawierającego wyciąg ze świeżego ziela arniki. Wówczas działanie arniki zewnętrzne i wewnętrzne wzajemnie się wzmacnia i uzupełnia.

Homeopatyczny hamamelis virginiana

Pomocny jest przy ogólnej kruchości naczyń żylnych i włosowatych, z tendencją do pajączków i żylaków. Przyda się również, gdy dokucza nam odczucie ciężkości, obolałości i rozpierania w kończynach dolnych, a także jeśli cierpimy z powodu bolesnych i łatwo krwawiących żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Hemoroidy – jak się ich pozbyć na dobre?

Homeopatyczne secale cornutum

Homeopatyczne secale cornutum przydaje się w ogólnych zaburzeniach krążenia, także w przypadku żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silne uczucie wewnętrznego pieczenia, a złagodzenie dolegliwości bólowych następuje pod wpływem zimna, np. zimnych okładów lub chłodnej kąpieli.

Homeopatyczna vipera redi

Pomocna jest we wszelkich przypadłościach, związanych z krążeniem żylnym. Szczególnie, jeśli dokucza nam bolesne rozpieranie naczyń żylnych, obrzęk kończyn dolnych, opuchlizna, odczucie ciężkości i rozpierania. Żyły są poszerzone i wyglądają jak twarde powrózki.

Warto o niej pomyśleć w przypadku zapalenia żył powierzchownych, żylakach, zespole ciężkich nóg, poszerzeniach żylnych, krwawych wybroczynach. Chory odczuwa pogorszenie podczas stania lub z opuszczonymi nogami, poprawa natomiast następuje poprzez uniesienie nóg do góry.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły