Strona główna WellbeingBądź eko Domowe SPA – przepisy na relaksujące kąpiele, sól i kulki do kąpieli DIY

Domowe SPA – przepisy na relaksujące kąpiele, sól i kulki do kąpieli DIY

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kąpiel nie tylko oczyszcza, ale również uszczęśliwia! Zanurzenie się w niej umożliwia ucieczkę od codziennego pośpiechu i towarzyszącego nam stresu. Pomaga zmniejszyć napięcie mięśni, ułatwia zasypianie, wzmacnia układ odpornościowy, wygładza skórę. Aby skorzystać z dobrodziejstwa hydroterapii, zafunduj sobie domowe SPA! Przepisy na relaksującą kąpiel, kulki do kąpieli DIY i sól kąpielową znajdziesz poniżej.

Strona główna WellbeingBądź eko Domowe SPA – przepisy na relaksujące kąpiele, sól i kulki do kąpieli DIY

Domowe SPA – w poszukiwaniu równowagi

SPA to skrót od łacińskiego zwrotu sanus per aqua (zdrowy dzięki wodzie). Dziś nazywa się tak ośrodki odnowy, w których można poddać się zabiegom, mającym na celu ogólną poprawę wyglądu i samopoczucia. W filozofii SPA umysł, energia i ciało są nierozerwalną całością, a receptą na piękno jest zachowanie harmonii między tymi elementami.

Zadbany wygląd i dobre samopoczucie pomagają osiągnąć harmonię i spokój, wyzwalają w nas nową energię. Kiedy się rozpieszczamy, pobudzamy w sobie źródła sił witalnych, a to poprawia naszą jakość życia, pobudza nas do działania. W tym wszystkim może nam pomóc hydroterapia.

Zimny prysznic latem – zamień go w codzienny rytuał!

Jak zrobić domowe SPA?

Zanim zamkniesz za sobą drzwi łazienki, postaraj się załatwić wszystkie pilne sprawy, pozbądź się obowiązków, wyłącz telefon. Zadbaj również o to, żeby nikt ci nie przeszkadzał.

  • Przygotuj duże, miękkie ręczniki, akcesoria (rękawice, gąbki, szczotki do masażu), ulubione kosmetyki.
  • Wyłącz światło, zapal zapachowe świece (to wpłynie na produkcję melatoniny – hormonu wywołującego uczucie senności).
  • Włącz nastrojową muzykę lub dźwięki natury (śpiew ptaków, szum morskich fal).
  • A potem zafunduj sobie zabieg, który zaspokoi twoje potrzeby.

Kąpiel na lepszy nastrój – domowe SPA DIY

Ciepła kąpiel potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza gdy mamy chłodne i pochmurne dni, doskwiera nam brak słońca czy wahania ciśnienia. Oprócz tego, że ogrzeje nasze wychłodzone ciało, to dodatkowo rozluźni mięśnie, poprawi nasze samopoczucie. W zależności od dodanych składników domowe SPA może mieć również działanie lecznicze, np. poprzez zmniejszenie objawów rozpoczynającego się przeziębienia.

Gdy chcesz się odprężyć po ciężkim dniu, przygotuj kąpiel krótko przed pójściem spać. Taki seans wywołuje senność, więc idealnie przygotowuje do nocnego wypoczynku. Woda powinna mieć temperaturę 37–39 st. C. To sprawi, że wzrośnie ciśnienie krwi, zaczniesz się pocić, usuwając z organizmu toksyczne substancje i zanieczyszczenia. Kąpiel powinna trwać około 15–20 minut.

Olejki do kąpieli

Do wody można dodać olejki eteryczne (ok. 10 kropli) o działaniu relaksującym: lawendę, melisę, rumianek, wanilię, ylang-ylang, olejek różany.

Olejek sosnowy rozgrzewa i jednocześnie wycisza, olejek rozmarynowy orzeźwia, olejek eukaliptusowy pomaga na przeziębienie. Zanim dodasz olejki do kąpieli, wymieszaj je wcześniej z dowolnym olejem bazowym (choćby z oliwą), bo inaczej szybko wyparuje.

Jeśli nie lubisz olejków, możesz sięgnąć po płyn lub sól o ulubionym zapachu.

Uwaga! Przy wrażliwej, skłonnej do alergii skórze powinnaś unikać płynów silnie pieniących się, sztucznie perfumowanych i barwionych. Lepiej sięgnąć po emolienty do kąpieli.

Emolienty do kąpieli

Emolienty to dermokosmetyki stworzone dla skóry szczególnie wymagającej: emulsje do kąpieli, balsamy i kremy. Emolienty do kąpieli nawilżają i natłuszczają skórę. Wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, działają przeciwzapalanie, zmniejszają podrażnienia. Zawierają naturalne oleje i masła roślinne, lanolinę, witaminę E.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Sól morska do kąpieli

Sól morska (najcenniejsza jest ta z Morza Martwego) ma w składzie takie minerały, jak: potas, magnez, wapń, chrom, żelazo i wiele innych. Pomaga łagodzić skórne schorzenia (trądzik, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, grzybicę, nadpotliwość, cellulit). Przed kąpielą warto jest wziąć prysznic, ponieważ czysta skóra łatwiej wchłania minerały.

Sól do kąpieli

Oprócz soli morskiej do kąpieli można także wykorzystać sól himalajską. Ma piękny różowy kolor, zawiera ponad 80 minerałów. Dodana do kąpieli nawilża skórę i poprawia jej jędrność, wygładza cellulit, działa leczniczo na trądzik, łuszczycę, grzybicę.

Sól Epsom do kąpieli

Zwana także solą gorzką lub angielską, jest siarczanem magnezu. Z wyglądu przypomina spożywczą sól gruboziarnistą. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i nadaje jej słono-gorzki smak. Sól Epsom do kąpieli zawiera m.in. magnez, miedź i siarkę. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, zmiękcza zrogowaciały naskórek. Poprawia kondycję skóry, szczególnie w przypadku skóry tłustej i łojotokowej.

Jak zrobić sól do kąpieli?

Wystarczy dowolną sól wymieszać z ulubionym olejkiem eterycznym lub innymi dodatkami (suszone zioła, skórki pomarańczy, algi). Oto kilka pomysłów.

Sól do kąpieli z cytrusami

  • szklanka soli morskiej
  • skórka starta z jednej pomarańczy
  • skórka starta z jednej cytryny
  • po 2 krople olejku cytrynowego i pomarańczowego

Wymieszaj składniki w misce. Dodaj sól do kąpieli lub wsyp do zamykanego słoika.

Sól do kąpieli łagodząca

  • 2 szklanki mleka w proszku
  • pół szklanki soli morskiej lub himalajskiej
  • pół szklanki sody oczyszczonej
  • 5 kropli olejku różanego
  • suszone płatki róż

Wymieszaj, dodaj do wanny z wodą.

Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej

Jak zrobić kule do kąpieli?

W domowym SPA nie może zabraknąć kulek do kąpieli. Musujące kule do kąpieli są w drogeriach kosmetycznym hitem. Warto je zrobić w domu, bo pięknie pachną, dają efekt bąbelków, nadają się na prezent. Można je zabarwić, dodając barwniki spożywcze. Foremki do kul kupisz w sklepach internetowych (ok. 2 zł/szt). Możesz także użyć foremek do babeczek czy kubeczków po jogurcie.

Kule do kąpieli DIY z lawendą

  • 2 szklanki sody oczyszczonej
  • szklanka kwasu cytrynowego
  • pół szklanki mąki kukurydzianej
  • pół szklanki soli Epsom (opcjonalnie)
  • 2 łyżki oleju bazowego (słonecznikowego, kokosowego lub oliwy z oliwek)
  • 5 kropli lawendowego olejku eterycznego
  • kilka kropli fioletowego płynnego barwnika spożywczego
  • kwiatki lawendy (opcjonalnie)

Do dużej miski wsyp sypkie składniki, wymieszaj. Do małej miseczki wlej olej bazowy, olejek eteryczny i barwnik, wymieszaj. Dodawaj po łyżeczce mieszankę olejów do suchych składników, mieszając trzepaczką. Dodaj kilka kropel wody i ponownie wymieszaj.

Ściśnij w dłoni trochę soli – powinna zachować kształt (aby tak się stało, sól nie powinna być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra). Na dno foremek wsyp trochę kwiatów lawendy. Dodaj sól, ubijając ją dłonią lub łyżką w foremkach. Złóż obie połówki foremki, tak aby powstała kula. Pozostaw kule do kąpieli do wyschnięcia na 2–4 godziny, a następnie ostrożnie je wyjmij.

Kulki do kąpieli DIY

Aby zrobić kulki, kostki lub pastylki do kąpieli, potrzebujesz następujących składników:

  • szklanka sody
  • pół szklanki soli morskiej albo Epsom
  • łyżka oleju kokosowego
  • dowolny olejek eteryczny
  • 1–2 łyżeczki wody

Połącz sypkie składniki, dodaj olej kokosowy, kilka kropli olejku (np. lawendowego), spryskaj łyżeczką wody i mieszaj do uzyskania konsystencji piasku (możesz dodać drugą łyżeczkę wody).

Włóż masę do foremek silikonowych na kostki lodu (wcześniej wysmaruj je tłuszczem), pozostaw w lodówce, aż stwardnieje. Delikatnie wyjmij.

6 kwiatów, które pokocha twoja skóra

Kąpiele ziołowe

Do wody można również dodać napary z ziół.

Kąpiel relaksująca

Umieść w garnku po garści rumianku i lipy i zalej 2 litrami wrzątku. Przykryj i odstaw na godzinę. Przecedź i wlej do wanny z wodą.

Zobacz także: Rozgrzewająca zimowa kąpiel poprawia nastrój i zdrowie

Więcej:

  1. Tołłoczko, J. (2016). Kosmetyki do kąpieli. Zrób to sam. Warszawa: MT Biznes.
  2. Beckwith, R. (b.d.). How to make a bath bomb. Pobrano 16 grudnia 2021 z https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-make-bath-bomb
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły