Strona główna Zdrowie 5 sposobów na wykorzystanie soli Epsom
Strona główna Zdrowie 5 sposobów na wykorzystanie soli Epsom

5 sposobów na wykorzystanie soli Epsom

autor: Marzena Bartoszuk

Sól Epsom to naturalne lekarstwo dostępne jest w większości aptek i sklepów zielarskich. Kosztuje niewiele, za to może zdziałać naprawdę dużo dobrego dla naszego organizmu.  Sprawdź, jak przygotować z niej kąpiele, napoje czy okłady, które złagodzą stres, a także pomogą przy dolegliwościach żołądkowych i problemach skórnych.

Sól gorzka, inaczej bywa nazywana także solą angielską bądź Epsom (od nazwy miasta znajdującego się w pobliżu źródeł, z których przed laty pobierano wodę do odparowywania). To określenia używane potocznie. Chemik nazwałby tę substancję po prostu siarczanem magnezu (MgSO4), a to oznacza, że może być dla nas źródłem dobrze przyswajalnych składników mineralnych: magnezu i siarki. Wykorzystywana bywa zarówno wewnętrznie (nie jest zbyt smaczna, ale warto znieść tę niedogodność), jak zewnętrznie. Oto pięć najczęstszych jej zastosowań.

1. Kąpiel relaksacyjna

To doskonały sposób na dostarczenie organizmowi jonów magnezu i siarki, które wchłaniając się przez skórę szybko uzupełniają niedobory tych pierwiastków. Magnez łagodzi stres, ułatwia zasypianie, dlatego taka kąpiel polecana jest wieczorem, po trudnym dniu. Zabieg głęboko odpręża, a dodatkowo rozluźnia mięśnie, sprzyjając ich regeneracji np. po treningu. Pomaga także złagodzić ból przy dolegliwościach reumatycznych oraz poprawia stan skóry.

Kąpiel relaksacyjna w soli Epsom.

Solanka powinna być bardzo ciepła i najlepiej się w niej zanurzyć aż po samą szyję, dlatego z tej formy relaksu nie powinny korzystać osoby, które mają problemy z układem krążenia. Może także obniżać ciśnienie, co sprzyja zawrotom głowy, warto zatem uważać przy wychodzeniu z wanny. Jak przygotować taką kąpiel? Wystarczy rozpuścić 2 szklanki soli gorzkiej w wannie z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać ok. pół godziny (trzeba tylko pilnować, by woda nie wystygła, co jakiś czas dolewając gorącej). Nie powinno się używać mydła ani płynów do kąpieli. Po wyjściu z solanki dokładnie spłukuje się całe ciało, bo pozostawiona na skórze sól może ją podrażnić.

2. Roztwór na zaparcia

Sól Epsom działa przeczyszczająco, dlatego przez wiele osób bywa stosowana jako środek ułatwiający wypróżnianie. Aby uzyskać ten efekt trzeba wypić szklankę wody z rozpuszczoną w niej łyżką soli gorzkiej (smak tej mikstury jest dokładnie taki, jakiego można się spodziewać po nazwie!). Działanie bywa dość gwałtowne, prawie natychmiastowe, choć są osoby, które pierwsze skutki odczuwają dopiero po kilku godzinach. Tego sposobu nie poleca się ani dzieciom, ani kobietom w ciąży.  Można go za to wypróbować przed planowanymi badaniami diagnostycznymi, np. USG jamy brzusznej. Oprócz działania przeczyszczającego, roztwór soli przyspiesza także metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn. Uwaga! Sól gorzka nie powinna być spożywana przez osoby chorujące na nerki!

3. Napój pobudzający wydzielanie żółci

Przy kłopotach z pęcherzykiem żółciowym (np. gdy znajdują się w nim kamienie) upośledzone bywa wydzielanie żółci, co sprzyja problemom trawiennym. Wówczas można (najlepiej po konsultacji z lekarzem) codziennie pić pół szklanki ciepłej wody z dodatkiem soli Epsom (ok. ¼ łyżeczki).

Uwaga! Znane są kuracje oczyszczające drogi żółciowe ze złogów z wykorzystaniem soli Epsom (np. metoda Andreasa Morritza opisana w książce „Oczyszczanie wątroby i dróg żółciowych” wyd. Vital”). Wielu lekarzy wypowiada się jednak o nich sceptycznie.

Sól Epsom (gorzka) do kąpieli, roztworów, okładów. Różne zastosowania soli Epsom.

4. Okład po ukąszeniu owadów

Gdy użądli osa lub pszczoła ból bywa bardzo dotkliwy, zaś po komarach skóra mocno swędzi. Często też pojawia się w tym miejscu obrzęk. Te dolegliwości szybko pozwala złagodzić chłodny okład z roztworu soli Epsom (2 łyżki na szklankę wody). Trzeba zanurzyć w nim gazik lub kawałek płótna i przyłożyć na kilka minut do bolesnego miejsca. Ta metoda skuteczna jest także przy zwichnięciach, stłuczeniach i siniakach oraz oparzeniach słonecznych – zmniejsza opuchliznę, łagodzi stan zapalny.

5. Kąpiel przeciw grzybicy stóp

Sól gorzka to również naturalny środek wspomagający leczenie grzybicy paznokci i stóp, dzięki przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym właściwościom siarki. Osoby z takimi problemami powinny raz dziennie moczyć nogi w ciepłym roztworze siarczanu magnezu (pół szklanki na miskę wody). Można także dodać kilka kropli olejku z drzewka herbacianego. Taka kąpiel (ale już bez dodatku olejku eterycznego) pomaga też przy nagłym ataku bólu w przebiegu dny moczanowej, ale wówczas ważne jest, by zanurzyć stopy w bardzo ciepłej, niemal gorącej wodzie (oczywiście na tyle, aby nie poparzyć skóry). Regularne moczenie nóg w roztworze siarczanu magnezu pomaga także zniwelować przykry zapach stóp.

Sól Epsom - kąpiel przeciw grzybicy stóp.

Jak kupić dobrą sól Epsom?

To zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy ją wykorzystać. Sól Epsom występuje w dwóch rodzajach. Taka przeznaczona do kąpieli i okładów jest właściwie w każdym sklepie zielarskim. Wystarczy informacja na opakowaniu, że produkt nadaje się do użytku zewnętrznego. Jednak kupując sól gorzką do picia, warto zwrócić uwagę, czy wybraliśmy produkt przeznaczony do celów spożywczych. Można też wewnętrznie stosować ten, który ma informację CZDA, czyli czysty do analizy.

Uwaga! Sól Epsom można także spotkać w sklepach ogrodniczych, i to za znacznie niższą cenę, co może być jeszcze bardziej kuszące. Jednak jest to preparat przeznaczony do stosowania wyłącznie jako środek ochrony roślin bądź naturalny nawóz, może być zatem zanieczyszczony i nie nadaje się do stosowania przez ludzi.

Więcej o różnych rodzajach soli przeczytasz TUTAJ.

Najnowsze artykuły