Strona główna WellbeingBądź eko Cera wrażliwa – jak sobie radzić z jej kaprysami?

Cera wrażliwa – jak sobie radzić z jej kaprysami?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cera wrażliwa jest wyjątkowo wymagająca. Nigdy nie mamy pewności, kiedy się zbuntuje, zacznie się czerwienić, łuszczyć czy szczypać. Choć pielęgnacja cery wrażliwej przypomina stąpanie po kruchym lodzie, można się nauczyć tak o nią dbać, by wyglądała promiennie i świeżo.

Strona główna WellbeingBądź eko Cera wrażliwa – jak sobie radzić z jej kaprysami?

Cera wrażliwa – charakterystyka

Skóra wrażliwa, zwana także nadreaktywną, występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji, jasnych lub rudych włosach, a także u dzieci. Często towarzyszy różnym schorzeniom dermatologicznym (AZS, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty). Warto nauczyć się żyć z cerą wrażliwą, tak by sprawiała nam jak najmniej kłopotów.

Skóra wrażliwa i nadwrażliwa reaguje na bodźce, które nie mają wpływu na inne rodzaje skóry. Są to m.in.:

  • wysoka i niska temperatura
  • detergenty
  • kosmetyki, zwłaszcza z alkoholem w składzie
  • picie alkoholu
  • stosowanie ostrych przypraw
  • stres, emocje

Dlaczego skóra reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem, a nawet wysypką, gdy wejdzie w kontakt z nietolerowanym składnikiem? Przyczyna tkwi w zaburzeniu mechanizmów obronnych, za które odpowiada niedostateczne nawilżenie naskórka i uszkodzenie ochronnej warstwy lipidowej (np. przez preparaty, które zmieniają jej kwaśny odczyn na zasadowy). Rezultatem są pojawiające się stany zapalne.

Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych

Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać?

Wrażliwość może być cechą cery normalnej, suchej, tłustej czy mieszanej. Jeśli coś ją podrażnia, to – w zależności od ilości receptorów wysyłających do mózgu informacje o rozwijającym się w skórze stanie zapalnym – objawy będą łagodne lub mocno uciążliwe. Jeśli cierpisz na trądzik różowaty lub AZS, jest pewne, że objawy będą ostrzejsze. Oto one:

  • zaczerwienienie
  • suchość
  • ściągnięcie
  • obrzęk
  • łuszczenie
  • pieczenie
  • mrowienie

Kosmetyki do cery wrażliwej

Dobieraj je bardzo starannie. Byłoby idealnie, gdyby miały w składzie nie więcej niż 10 pozycji. Nie powinny zawierać substancji zapachowych i barwników, bo to one często uczulają. Mile widziane są za to składniki przeciwzapalne i kojące:

Cera wrażliwa a probiotyki

Pozytywne działanie probiotyków na kondycję skóry wciąż jest badane, ale wiemy już, że przesuszenie cery, stany zapalne, nadmierna wrażliwość mają zdaniem naukowców związek z zaburzeniem mikroflory na skórze [1]. Tak więc kosmetyki, które zawierają żywe kultury bakterii, są korzystne dla skóry wrażliwej. Przyczyniają się bowiem do utrzymania równowagi flory bakteryjnej na twarzy, przyspieszają regenerację skóry.

Ponadto dzięki hamowaniu odpowiedzi immunologicznej probiotyki zmniejszają procesy zapalne w skórze. Najczęściej spotykane w kosmetykach są bakterie kwasu mlekowego i stanowią one solidną tarczę ochronną dla skóry przed szkodliwymi czynnikami.

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Krem do cery wrażliwej

Warto zdawać sobie sprawę, że nie istnieje krem do cery wrażliwej idealny dla każdego. Musisz znaleźć go sama, metodą prób i błędów. Za każdym razem gdy pojawi się podrażnienie po nałożeniu kremu, zapisz jego skład. Dzięki temu gdy będziesz korzystać z pomocy dermatologa, specjalista łatwiej znajdzie przyczynę problemu.

Unikaj częstego zmieniania kosmetyku. Twoja skóra bardzo tego nie lubi i może zareagować gwałtownie na nowy składnik. Lepiej trzymać się sprawdzonego kremu, niż ryzykować, sięgając po nowy, akurat reklamowany. Kosmetyki do cery wrażliwej warto kupować w aptece, bo są tworzone we współpracy z lekarzami dermatologami.

Pielęgnacja cery wrażliwej

  1. Absolutną podstawą pielęgnacji cery wrażliwej jest delikatne oczyszczanie. Do mycia cery wrażliwej odpowiednie będzie mleczko lub płyn micelarny, który zastępuje wodę, mydło i tonik. Niektórzy dermatolodzy radzą pacjentkom ze skłonnością do podrażnień zmywać wodą nawet płyn micelarny. Pod prysznic można kupić w aptece specjalne mydło do skóry nadreaktywnej.
  2. Tonik do cery wrażliwej jest istotnym krokiem w pielęgnacji. Przywraca skórze właściwe pH, ma działanie łagodzące. Alternatywą dla klasycznych toników mogą być hydrolaty. Do cery wrażliwej polecane są hydrolaty z róży damasceńskiej, z lipy, oczaru wirginijskiego.
  3. Pielęgnacja cery wrażliwej wymaga wzmocnienia jej bariery lipidowej. Dlatego raz w tygodniu nałóż maskę dla cery wrażliwej albo grubą warstwę kremu. Po 10 minutach usuń resztki wacikiem (maseczki na twarz na problemy z cerą).
  4. Nie kupuj preparatów z drażniącymi substancjami: retinolem, kwasami owocowymi. Peeling do cery wrażliwej nie powinien zawierać rozdrobnionych pestek owoców czy innych drobinek (zamiast nich wybieraj peelingi enzymatyczne).
  5. Testuj nowe produkty. W miarę możliwości korzystaj z próbek, by nie wyrzucać pieniędzy na kosmetyk, którego nie będzie tolerować twoja skóra. Nałóż niewielką ilość nowego kremu na skórę w dyskretnym miejscu, takim jak wewnętrzna strona nadgarstka lub wewnętrzna część ramienia. Poczekaj 48 godzin, aby zobaczyć, czy wystąpi zaczerwienienie. Ponownie sprawdź skórę po 96 godzinach od aplikacji, aby upewnić się, że nie pojawi się opóźniona reakcja.
  6. Pielęgnacja cery wrażliwej to także kojenie podrażnień. Polecamy niezawodny kompres z siemienia lnianego: 2 łyżki nasion lnu zalej szklanką wrzątku i gotuj 20 minut na wolnym ogniu. Ostudzoną papkę nałóż na gazę, a następnie na twarz. Usuń po 20 minutach.
  7. Uczucie pieczenia złagodzisz także wodą termalną w sprayu. Zawiera ona minerały, które zwalczą podrażnienia. Po chwili usuń jednak resztki wilgoci chusteczką, gdyż parująca woda niepotrzebnie wysuszy cerę.

7 sposobów na naturalny demakijaż

Skóra wrażliwa – zabiegi

Zabiegi powinny łagodzić podrażnienia, nawilżać cerę, delikatnie ją natłuszczać. Można skorzystać z mezoterapii igłowej z użyciem substancji łagodzących (kwas hialuronowy, aminokwasy, rutyna). Zabieg wzmacnia skórę, napina, poprawia jej koloryt. Nie jest polecana mikrodermabrazja. Zamiast niej warto zdecydować się na peeling migdałowy, laktobionowy albo pirogronowy. Kwasy te wzmacniają skórę wrażliwą, a przy tym jej nie drażnią.

Cera wrażliwa – czego unikać w pielęgnacji DIY

Domowa pielęgnacja z wykorzystaniem naturalnych składników także może wzmocnić skórę wrażliwą. Łagodząco działają: siemię lniane, arnika, płatki owsiane, zielona herbata.

Składniki, których należy unikać, to:

  • sok z cytryny: podrażnia skórę
  • soda oczyszczona: pH 8 nie jest przyjazne wrażliwej cerze, soda może powodować wysuszenie skóry
  • czosnek: w postaci surowej może powodować alergie skórne, egzemę, stany zapalne
  • pasta do zębów: zawarte w niej antybakteryjne składniki mogą wysuszać lub podrażniać cerę
  • cukier: jako środek złuszczający jest zbyt szorstki dla delikatnej skóry
  • witamina E: może działać drażniąco na wrażliwą skórę

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Źródło:

  1. Ladizinski, B., McLean, R., Lee, K. C., Elpern, D.J., Eron, L. (2014). The human skin microbiome. International Journal of Dermatology, 53(9), 1177–1179. Pobrane z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25070027/

Więcej na temat cery wrażliwej:

  1. Lenartowicz, I. (2018). Skin doktor. Biblia zdrowej cery. Kraków: Wydawnictwo Znak.
  2. O’Keefe Osborn, C. (2019). What causes sensitive skin and how can I care for it? Pobrane z https://www.healthline.com/health/skin-disorders/sensitive-skin#physical-urticaria
  3. Migala, J. (2020). Sensitive skin? 5 common beauty mistakes to avoid. Pobrane z https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/sensitive-skin-common-beauty-mistakes-to-avoid/
  4. Schaefer, C. (2016). How to care for your sensitive skin. Pobrane z https://www.health.com/condition/skin-conditions/sensitive-skin-care
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły