Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Siemię lniane – doskonały naturalny kosmetyk. Czy wiesz, jak je wykorzystywać?

Siemię lniane – doskonały naturalny kosmetyk. Czy wiesz, jak je wykorzystywać?

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nasiona lnu zawierają nadzwyczajne bogactwo składników niezbędnych dla urody, dzięki czemu mogą pomóc w nawilżaniu skóry i łagodzeniu jej podrażnień. Przydadzą się także do regeneracji zniszczonych włosów. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości pielęgnacyjne ma siemię lniane i w jaki sposób go używać.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Siemię lniane – doskonały naturalny kosmetyk. Czy wiesz, jak je wykorzystywać?

Właściwości kosmetyczne siemienia lnianego

Z lnu tłoczy się olej lniany lub sprzedaje się go w postaci nasion. Siemię lniane można stosować zmielone lub po namoczeniu w wodzie (wtedy pęcznieje otoczone śluzem). Moc tych ziarenek może zaskoczyć! Picie siemienia lnianego czy nakładanie go na skórę i włosy przynosi wiele korzyści. A przygotowanie z tych wyjątkowych nasion kosmetyków jest proste, a jednocześnie daje pewność, że dbasz o siebie naturalnie.

Nasiona lnu są naturalnym humektantem, czyli nawilżaczem. Wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, tworzą warstwę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, np. alergenami.
Zawierają też cenne dla skóry składniki, m.in. witaminę E i lignany – silne antyutleniacze, które usuwają z organizmu wolne rodniki przyspieszające starzenie. Z kolei śluzy roślinne oraz minerały (np. magnez) w siemieniu lnianym są nieocenione przy stanach zapalnych skóry. Koją podrażnienia, zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej, suchej. Z kolei w łagodzeniu trądziku pomaga zawarty w nasionach cynk.

Siemię lniane to także cenne źródło olejów (kwas oleinowy, linolenowy, linolowy). Ten ostatni jest naturalnym składnikiem sebum i zapewnia odpowiednią konsystencję łoju, dzięki czemu wypływa on swobodnie z gruczołów łojowych i nie dochodzi do ich zatykania, a w efekcie do zmian trądzikowych. Kwas linolenowy zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody ze skóry. Z kolei kwas oleinowy zapobiega powstawaniu zmarszczek, spłyca drobne, już istniejące, spowalnia procesy starzenia.

Domowe kosmetyki z siemienia lnianego – jak je przygotować?

W kosmetyce len zwyczajny jest chętnie wykorzystywany do produkcji kremów do twarzy, balsamów do ciała, preparatów do demakijażu czy produktów do pielęgnacji włosów. Do własnych kosmetyków możemy wykorzystać nasiona lnu w całości lub zmielone oraz użyć oleju lnianego.

Siemię lniane na twarz

Maseczki z siemieniem lnianym są stosowane przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do alergii. To dzięki temu, że len zwyczajny zawiera związki śluzu i olej, które mają właściwości kojące i nawilżające, przyspieszające proces gojenia.

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki

2 łyżki zmielonych nasion lnu wymieszaj z czubatą łyżką tłustej śmietany i łyżeczką soku wyciśniętego z cytryny. Nałóż na oczyszczoną twarz, przykryj kilkoma chusteczkami higienicznymi. Po kwadransie ściągnij wszystko i umyj twarz przegotowaną letnią wodą.

Łagodny piling z nasion lnu

Zmieszaj po 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego i otrębów pszennych. Zalej je kilkoma łyżkami gorącego mleka lub wody, tak by powstała gęsta papka. Gdy wystygnie, masuj nią twarz okrężnymi ruchami, po czym spłucz. Piling nadaje się do każdego rodzaju cery.

Maska z siemienia lnianego na trądzik

2 łyżki siemienia lnianego zalej połową szklanki wody i gotuj, aż powstanie kleik. Odstaw do wystygnięcia, przecedź, dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Nałóż maskę na twarz na 20 minut. Następnie zmyj letnią wodą.

Siemię lniane na dłonie

Składnik ten jest świetny nie tylko jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy. Nasiona lnu pospolitego nadają się także dokonale do regeneracji skóry dłoni.

Kąpiel nawilżająca do rąk

Zalej 2 łyżki siemienia lnianego 2 szklankami wrzątku. Przykryj i pozostaw do wystygnięcia. Odcedź do miski i mocz w płynie suche, zniszczone dłonie przez 15 minut. Taki zabieg wykonywany regularnie 2 razy w tygodniu zregeneruje szorstką skórę, a przy okazji wzmocni osłabioną płytkę paznokciową.

Pielęgnacyjny olejek

Do pielęgnacji dłoni i paznokci doskonale nadaje się również olej lniany. Zmiękcza skórę, wzmacnia płytki, przyspiesza gojenie się skaleczeń. Wystarczy go wmasować w płytkę i otaczające ją skórki, pozostawić na 5 minut i zmyć.

Siemię lniane na włosy

Nasiona lnu zwyczajnego mają szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Jednym z cennych składników odżywczych siemienia jest witamina E, która wspomaga kondycję skóry głowy, zmniejszając ilość wolnych rodników. Ponadto pomaga poprawić przepływ krwi, dzięki czemu cebulki włosów są lepiej odżywione, a włosy stają się mocniejsze i mniej skłonne do wypadania. Badania dowiodły, że siemię może przyspieszać ich wzrost [1, 2].

Nasiona bogate są również w białko, witaminę B, magnez, selen, miedź, które pomagają zatrzymać wilgoć we włosach i skórze głowy. Z kolei kwasy omega-3, -6, -9 działają nawilżająco na pasma, zmiękczają je, odbudowują ich strukturę.

Odżywki do włosów z siemienia są szczególnie polecane do szorstkich, sztywnych, łamliwych, puszących się, trudnych do układania włosów. Warto pamiętać, że olej lniany także poprawia kondycję włosów. Można go nakładać na końce pasm, dodawać do maseczek domowej roboty czy też wzbogacać nim drogeryjne odżywki.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

To zabieg, który polega na nałożeniu na całej długości włosów preparatu bogatego w białko lub olej, co pomaga domknąć łuski, wygładzić pasma, zapewnia im ochronną osłonkę i sprawia, że stają się miękkie i lśniące jak jedwab. Do jego wykonania potrzebujesz jedynie 2 składników (można nawet użyć jedynie galaretki z siemienia). Laminowanie można wykonać na 2 sposoby, w zależności od tego, czy masz do dyspozycji całe nasiona lnu, czy zmielone.

Zabieg na bazie siemienia lnianego mielonego
Wymieszaj 1 część proszku lnianego z 2 częściami naturalnego jogurtu i odstaw na godzinę w temperaturze pokojowej. Następnie nałóż miksturę na włosy. Dla lepszego efektu możesz włożyć foliowy czepek i owinąć głowę ciepłym ręcznikiem. Po godzinie spłucz maskę ciepłą wodą. Następnie umyj głowę łagodnym szamponem i nałóż odżywkę.

Odżywka z całych ziaren siemienia lnianego
Jeśli masz całe nasiona lnu, gotuj je, aż zmienią się w kleik (łyżka siemienia lnianego na szklankę wody). Gdy ostygnie, zmieszaj go z jogurtem w proporcjach 1:1. Aby odżywka pokryła każdy centymetr włosów, nakładaj ją partiami. Rozczesz włosy, pozostaw jedno pasmo, resztę upnij wsuwkami. Sekcja po sekcji nakładaj odżywkę z nasion lnu za pomocą dłoni na kolejne pasma – od nasady aż po końcówki. Trzymaj przez godzinę. W przypadku wyjątkowo zniszczonych włosów możesz dodać do mieszanki żółtko lub 1 łyżkę stołową oleju kokosowego. Po kilku tygodniach takiej regeneracji włosy stają się lśniące i zdrowe.

Olej lniany do olejowania włosów

Po nałożeniu olej uszczelnia osłonkę włosa, dzięki czemu kosmyki przestają się puszyć, rozdwajać, stają się bardziej odporne na uszkodzenia. Co ciekawe, nadaje się on również do włosów przetłuszczających się przy skórze, ponieważ hamuje wydzielanie zbyt dużych ilości sebum. Zabieg można przeprowadzić na sucho lub mokro (wtedy pasma trzeba delikatnie zwilżyć), a sam olej zostawić na głowie od pół godziny do dwóch godzin. Olejowanie na mokro jest szczególnie polecane właścicielkom włosów sztywnych, wysuszonych. Jeszcze inna metoda to aplikacja oleju po podgrzaniu. Na końcu spłucz olej lniany ciepłą wodą i umyj włosy.

Żel z siemienia lnianego do stylizacji włosów

Kleik z rozgotowanych nasion lnu sprawdzi się także w roli żelu do układania fryzury. Można dodać do niego kroplę ulubionego olejku eterycznego, aby nadać mu przyjemny zapach. Potem wystarczy rozsmarować niewielką ilość w dłoniach i rozprowadzić na prostych pasmach lub wgnieść w loki. Żel lniany można stosować na mokrych i suchych kosmykach.

Siemię lniane w diecie

Nasiona lnu warto włączyć do codziennej diety. Zyska na tym nie tylko nasza uroda, ale cały organizm (np. błonnik w nich zawarty przyspiesza perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom). Zmielone siemię można dodawać do owsianki, jogurtu, koktajlu. Dzięki zawartości manganu korzystnie działa na produkcję kolagenu, co opóźnia powstawanie zmarszczek.

Picie siemienia lnianego jest wskazane, jeżeli zapuszczasz włosy i chcesz przyspieszyć ich wzrost. Nasiona lnu powinny być także stałym elementem diety osób, które narzekają na kruche i rozdwajające się paznokcie. Zwarte w nasionach liczne mikroelementy i witaminy sprawią, że płytki będą rosły szybciej, w dodatku będą bardziej odporne na urazy. Z kolei dostarczając wraz z siemieniem kwasów omega-3, możemy liczyć na efekty w postaci nawilżonej i napiętej skóry oraz zmniejszenia stanów zapalnych w przypadku trądziku.

Źródła:

Dodatkowe źródła:

Pandey, P. (2021). Know How To Prepare Flax Seeds Hair Masks And Why They Can Work Wonders For You. Pobrane z https://www.herzindagi.com/beauty/flax-seed-hair-mask-benefits-and-how-to-make-it-article-165346

Hubbard, A. (2021). Can Flaxseed Gel Tame Your Frizz and Smooth Your Curls? Pobrane z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/flaxseed-gel-for-hair

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły