Strona główna WellbeingBądź eko Glinki: rodzaje, właściwości, zastosowanie, przepisy DIY. Dla kogo jaka glinka?

Glinki: rodzaje, właściwości, zastosowanie, przepisy DIY. Dla kogo jaka glinka?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Glinki to prezent od natury dla każdej z nas. Jeśli dobrze dobierzemy ich rodzaj, poprawią stan cery: oczyszczą, nawilżą, usuną z niej toksyny. Są także niezastąpione w pielęgnacji ciała i włosów. Sprawdź, jakie są rodzaje glinek, jakie mają właściwości i do jakiej cery stosować jaką glinkę. Wypróbuj przepisy na kosmetyki DIY z glinkami.

Strona główna WellbeingBądź eko Glinki: rodzaje, właściwości, zastosowanie, przepisy DIY. Dla kogo jaka glinka?

Glinki wydobywa się z głębi ziemi w postaci twardego kamienia i suszy na słońcu. Zanim ich użyjemy jako kosmetyku, są starannie oczyszczane, sterylizowane i rozdrabniane. Co jest istotne: nie są poddawane obróbce chemicznej.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z suchością skóry, podrażnieniem czy wypryskami, glinki mogą pomóc w rozwiązaniu pielęgnacyjnych problemów i przywrócić skórze zdrową równowagę.

Co potrafi glinka?

  1. Glinka pochłania nadmiar sebum z powierzchni skóry, dzięki czemu pory nie są zatkane. Mycie twarzy glinką polega na wymieszaniu z wodą niewielkiej ilości proszku, nałożeniu papki na twarz i spłukaniu wodą.
  2. Złuszcza. Glinka może zastąpić peeling twarzy. Usuwa z niej martwe komórki naskórka, zanieczyszczenia i bakterie, zapobiegając w ten sposób problemom z trądzikiem. Można także wykonać peeling skóry głowy glinką.
  3. Uspokaja skórę. Glinka różowa i biała (kaolin) mają właściwości łagodzące. Koją zaczerwienienia, łagodzą także ukąszenia owadów i wysypki skóry.
  4. Wyrównuje koloryt, nawilża. Stymuluje komórki skóry poprzez dostarczanie im minerałów. Dzięki temu skóra wygląda zdrowiej, poprawia się jej koloryt.
  5. Pielęgnuje skórę głowy. Glinka kaolinowa usuwa brud, sebum i inne zanieczyszczenia. Wzmacnia cebulki poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy. Zapobiega mnożeniu się drobnoustrojów wywołujących łupież.
  6. Zastępuje dezodorant. Glinka kaolinowa z powodzeniem wchłania pot i neutralizuje jego zapach. Jest częstym składnikiem ekologicznych dezodorantów.
  7. Wybiela zęby. Biała glinka może być substytutem wybielającej pasty do zębów. Usuwa osad z zębów i sprawia, że stają się bielsze.

7 sposobów na naturalny demakijaż

Rodzaje glinek

Skład glinek przypomina tablicę Mendelejewa. Zawierają niemal wszystkie mikro- i makroelementy, jakich potrzebuje nasza skóra. A największą ich zaletą są zdolności absorpcyjne. Usuwają toksyczne substancje, a w zamian oddają skórze wszystko to, co mają najcenniejszego, czyli minerały (krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk i inne). Barwa glinek zależy właśnie od nich.

Glinki są kosmetykiem dobrym dla wszystkich. Choć robią karierę głównie jako maseczki do twarzy, można jest stosować do włosów (ograniczają przetłuszczanie) i ciała (ujędrniają, wygładzają cellulit). Oto najpopularniejsze rodzaje glinek.

1. Glinka zielona

Glinka zielona – właściwości

Glinka zielona wchłania zanieczyszczenia, złuszcza naskórek, wygładza. Swój kolor zawdzięcza obecności związków żelaza. Ma silne właściwości odtłuszczające (pochłania nadmiar sebum), matujące, lekko złuszczające, oczyszczające. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się skóry. Wspomaga również walkę ze zmarszczkami, poprawia koloryt zmęczonej cery.

Dla kogo zielona glinka

To najlepsza glinka na trądzik. Sprawdza się doskonale przy pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, łojotokowej. Jest niewskazana przy cerze suchej i delikatnej.

2. Biała glinka

Biała glinka – właściwości

To najdelikatniejsza z glinek. Koi skórę, więc nadaje się nawet do cery wrażliwej. Ze względu na sporą zawartość aluminium glinka biała, zwana też porcelanową lub kaolinową, ma doskonałe właściwości oczyszczające. Działa też regenerująco i ściągająco, lekko zwęża pory, wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt, nadaje promienny wygląd.

Dla kogo biała glinka

Poleca się ją do pielęgnacji cery delikatnej, wrażliwej, suchej i dojrzałej. Poprawi również wygląd cery zmęczonej, poszarzałej, z widocznymi zmarszczkami.

3. Glinka czerwona

Glinka czerwona – właściwości

Zawiera dużo aluminium i żelaza, ale również krzemu. Kolor zawdzięcza tlenkowi żelaza. Ma podobne właściwości do glinki zielonej, jest jednak od niej łagodniejsza. Działa lekko odtłuszczająco i nie ściąga tak mocno jak zielona. Wzmacnia i obkurcza naczynka krwionośne, zwęża pory, wygładza skórę, oczyszcza ją z toksyn. Badania kliniczne wykazały, że czerwona glinka kaolinowa może prowadzić do znacznej poprawy elastyczności skóry [1].

Dla kogo czerwona glinka

Czerwona glinka korzystnie działa na skórę wrażliwą – tłustą i mieszaną. Wspomaga leczenie cery naczynkowej i trądziku różowatego.

4. Glinka różowa

Glinka różowa – właściwości

Glinka różowa powstaje z połączenia glinki czerwonej i białej. Mieszanka zachowuje wszystkie cechy obu glinek, jej działanie jest jednak niezwykle łagodne. Ma pH najbliższe ludzkiej skórze, więc działa kojąco i gojąco. Wygładza cerę, delikatnie ją ściąga. Bardzo korzystnie i odprężająco działa na zmęczoną, poszarzałą skórę.

Dla kogo różowa glinka

Różowa glinka znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii i podrażnień. Dobroczynnie wpływa zarówno na cerę mieszaną, jak i suchą. Poprawia elastyczność skóry.

Hydrolaty – czym są i jak je stosować?

5. Glinka ghassoul

Glinka ghassoul – właściwości

Glinka ghassoul (inaczej: glinka marokańska, glinka rhassoul) to brązowoczerwony proszek o silnym działaniu absorpcyjnym. W jej skład wchodzą jony magnezu, żelaza, aluminium i wapnia. Usuwa sebum i zanieczyszczenia, nie podrażniając przy tym i nie wysuszając skóry. Wygładza cerę i ją matuje, poprawia napięcie skóry.

Dla kogo glinka ghassoul

Powinny po nią sięgać osoby z cerą mieszaną, tłustą i ze skłonnością do wyprysków. Ze względu na właściwości wygładzające przyda się kobietom z cerą dojrzałą. Można ją również nakładać na skórę głowy, by ograniczyć łojotok (sprawdź: jak pielęgnować skórę głowy).

6. Glinka żółta

W zasadzie różni się od glinki czerwonej jedynie kolorem i wyższą zawartością tlenku żelaza.

Dla kogo glinka żółta

Najlepsza jest dla cery dojrzałej i suchej, można ją też stosować do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej skłonnej do podrażnień.

7. Glinka bentonitowa (niebieska, błękitna)

Glinka bentonitowa – właściwości

Jej nazwa pochodzi od złóż w Fort Benton w stanie Wyoming, skąd się ją pozyskuje. Konkretnie glinka bentonitowa jest otrzymywana z popiołu wulkanicznego, który wydobywany jest z ziemi. Choć wszystkie glinki w pewnym stopniu odtruwają, to bentonit jest królem detoksu. Głęboko oczyszcza pory, pomaga walczyć z trądzikiem i wypryskami, zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.

Dla kogo glinka bentonitowa

Glinka bentonitowa jest najlepsza dla cery tłustej, skłonnej do wyprysków, trądzikowej, łojotokowej. Ponadto poprawia krążenie i odżywia tkanki, a więc także redukuje cellulit.

Jak stosować glinki?

  • Do mieszania glinek nie używamy gorącej wody ani metalowych narzędzi. Glinki naładowane są ładunkami ujemnymi. W kontakcie z metalowym przedmiotem (miska, łyżeczka), dezaktywują swój potencjał, tracąc swoje unikatowe właściwości. Do przygotowania maseczki użyj szklanej lub plastikowej miseczki.
  • Maskę zmywamy, zanim wyschnie. W przeciwnym razie „wyciągnie” ze skóry to, co najlepsze, i spowoduje jej przesuszenie.
  • Maskę z glinką można stosować raz w tygodniu. Tylko osoby z cerą tłustą i trądzikową mogą nakładać ją 2 razy w tygodniu.

Rodzaje glinek - jakie mają właściwości i jak je stosować? Kolorowe sproszkowane glinki w miseczkach na jasnej tacy i marmurowym blacie.

Przepisy z glinką

Glinka do twarzy: maska kojąca

  • 3 łyżki białej glinki
  • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki wody
  • 2 krople eterycznego olejku lawendowego

Wymieszaj wszystkie składniki. W razie potrzeby dodaj wody. Zmyj, zanim zaschnie. Lawenda i płatki owsiane potęgują kojące właściwości maski.

Glinka do twarzy: maska przeciwzmarszczkowa

  • 1/2 łyżeczki herbaty matcha
  • 1/2 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów
  • 1 łyżka glinki czerwonej
  • 1/2 łyżeczki octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka wody
  • 1 kropla witaminy E

Wymieszaj suche składniki, dodaj składniki mokre, wymieszaj. Zmyj po 10 minutach. Matcha zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, działa przeciwzapalnie.

Glinka na trądzik: maseczka z ogórkiem

  • 1/4 obranego ogórka
  • 1/2 łyżeczki różowej soli himalajskiej (do skóry wrażliwej wystarczy 1/4)
  • 2 łyżki glinki bentonitowej
  • 1/4 łyżeczki octu jabłkowego
  • 1/4 łyżeczki żelu Aloe

Ogórek zblenduj lub zetrzyj na tarce, dodaj resztę składników. Nałóż na twarz na około 15 minut. Podczas wysychania maski skóra może lekko swędzieć z powodu dodatku różowej soli. Jednak warto jej użyć, bo zawiera sporo chromu, cynku i siarki, a minerały te są świetne w zwalczaniu trądziku.

Glinka do twarzy: nawilżająca maska z awokado

  • 1 łyżka rozgniecionego awokado
  • 1 łyżka glinki bentonitowej
  • 1 łyżka wody
  • 1/2 łyżeczki octu jabłkowego

Po wymieszaniu nałóż na twarz. Pozostaw na skórze ok. 10–15 minut. Maska nadaje się do każdej cery. Awokado zawiera witaminy E, C i K, doskonale nawilża i koi skórę.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

Glinka do włosów: maska regenerująca

  • 4 łyżki zielonej glinki
  • łyżka oleju rycynowego
  • 2 łyżki wody

Wymieszaj olej rycynowy z glinką i wodą. Nałóż maseczkę na włosy i trzymaj przez 10 minut. Następnie spłucz maseczkę ciepłą wodą i umyj włosy szamponem.

Glinka do włosów: maska dodająca połysku

  • 1/2 szklanki dowolnej glinki
  • 1/3 szklanki wody
  • 3 łyżki octu jabłkowego

Powstałą papkę nałóż na umyte włosy na 5 do 10 minut, starannie spłucz.

Glinka do ciała: kąpiel kojąca

  • 3 garści suszonych koszyczków rumianku
  • 1/2 szklanki białej glinki

Rumianek zalej wrzątkiem i odstaw na kwadrans. Przecedzony napar wlej do wanny z ciepłą wodą i wsyp do niej białą glinkę. Zanurz się w kąpieli na 15 minut. Po wyjściu z wody delikatnie osusz skórę.

Źródło:

  1. Valenti, D. M., Silva, J., Teodoro, W. R., Velosa, A. P., Mello, S. B. (2012). Effect of topical clay application on the synthesis of collagen in skin: an experimental study. Clinical and Experimental Dermatology, 37(2), 164–168. Pobrane z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22340693/

Więcej:

  1. Nourished Life (b.d.). The 4 different types of clay for skin – and what they do. Pobrane 16 grudnia 2021 z https://www.nourishedlife.com.au/article/825809/different-types-clay-skin.html
  2. Shemilt, N. (2019). 9 bentonite clay mask recipes for flawless skin. Pobrane z https://facialclaymasks.com/bentonite-clay-mask-recipes/
  3. Kolhe, N. (2021). 7 benefits of kaolin clay & how to use it for skin. Pobrane z https://skinkraft.com/blogs/articles/kaolin-clay-for-skin
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły