Strona główna Zdrowie Olejek różany – właściwości i zastosowanie

Olejek różany – właściwości i zastosowanie

autor: Katarzyna Koper Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Pozyskiwany z płatków róż olejek różany ma właściwości odmładzające, a także działanie odkażające i uspokajające. Pomaga również w leczeniu zmian popromiennych na skórze u osób, które przeszły radioterapię.

Strona główna Zdrowie Olejek różany – właściwości i zastosowanie

Olejek z róży damasceńskiej na wagę złota

Olejek z róży jest jednym z najdroższych olejków eterycznych. Mała fiolka olejku różanego może kosztować nawet kilkaset dolarów! Skąd ta zawrotna cena? Spokojnie, tyle kosztuje najwyższej jakości olejek z róży damasceńskiej (Rosa damascena) uprawianej w Bułgarii lub w Maroku. Olejki różane z plantacji w Turcji, Egipcie, Chinach i Gruzji są tańsze – kosztują kilkadziesiąt złotych za kilkumililitrową buteleczkę. Do ich produkcji często wykorzystywane są inne gatunki róży.

Okazuje się, że do wyprodukowania 5 ml olejku różanego potrzeba płatków z 10 000 świeżo zebranych kwiatów róży, a do wytworzenia kilograma – aż od 2 do 4 ton płatków róży. Otrzymuje się go w procesie destylacji z parą wodną. Olejek różany jest oleistą, gęstniejącą z upływem czasu brunatną cieczą o zmysłowym, słodkawym zapachu dojrzałych róż. Kojarzy się z pięknem, elegancją, zmysłowością i romantycznym nastrojem.

Olejek różany – uwaga na podróbki!

Wysoka cena prawdziwego 100-procentowego olejku różanego jest ogromną pokusą dla fałszerzy, którzy na masową skalę produkują podróbki. Olejek różany najczęściej fałszuje się, rozcieńczając innymi, tańszymi olejkami, np. olejkiem sandałowym. Podróbki powstają także poprzez dodawanie syntetycznych dodatków. Nie mówiąc już o tym, że pod szyldem naturalnego olejku eterycznego nieuczciwi producenci sprzedają otrzymane w laboratorium syntetyki.

Jak odróżnić prawdziwy olejek różany od podrabianego?

Przede wszystkim powinniśmy zaopatrywać się w olejek z płatków róż u renomowanych producentów z tradycjami w branży aromaterapeutycznej. Po drugie – należy dokładnie czytać informacje na opakowaniu. Po trzecie, przed zakupem trzeba powąchać olejek. Znawcy tematu radzą, by nie nanosić go bezpośrednio na skórę, ale najlepiej na bibułkę lub pasek papieru (jak w perfumerii) i po chwili powąchać. Chemiczne nuty zapachu powinny zniechęcić nas do zakupu, podobnie jak zbyt rzadka konsystencja olejku z róży.

Jak pielęgnować róże w ogrodzie?

Olejek różany – właściwości

Olejek różany do pielęgnacji twarzy

Jakie są najważniejsze właściwości olejku różanego? Bogactwo terpenów, flawonoidów i antocyjanów, witamin E, C i K oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olejek eteryczny różany ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Działa antyoksydacyjnie, hamując niekorzystne zmiany związane z procesami starzenia, przyspiesza regenerację i skutecznie nawilża. Sprawia, że skóra odzyskuje jędrność i elastyczność oraz równomierny koloryt, a zmarszczki stają się płytsze.

Zawartość retinoidów (wit. A) sprawia, że olejek różany ma właściwości złuszczające, bardzo pomocne nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale także w leczeniu zmian trądzikowych. Witamina K ma dobroczynny wpływ na kondycję cery naczynkowej – dzięki niej prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne („pajączki”) stają się mniej widoczne.

Dobrej jakości olejek z róży można stosować punktowo na zmiany skórne. Po rozcieńczeniu w oleju roślinnym, np. migdałowym, doskonale nadaje się do masażu twarzy i ciała. Można go także dodawać do kąpieli oraz ulubionych kremów i balsamów do ciała, a także szamponów i odżywek do włosów.

Olejek z płatków róży na problemy skórne

Kompresy z gazy lub waty nasączonej rozcieńczonym olejkiem różanym (10–15 kropli olejku rozpuszczonych w 50 ml oleju jadalnego, np. z awokado, macadamia, migdałowego) wspomagają leczenie ran i oparzeń, a także podrażnień skóry.

Przyspieszają również regenerację skóry z popromiennymi uszkodzeniami u chorych na nowotwory, którzy mają za sobą radioterapię. Olejek różany jest również pomocny w walce z rozstępami.

Różany masaż, kąpiel lub inhalacja na poprawę nastroju

Zmęczenie, znużenie, stres lub kiepski nastrój? W takich sytuacjach warto oddać się w ręce doświadczonego masażysty, który zna tajniki aromaterapii. Jest duże prawdopodobieństwo, że sięgnie po olejek różany, który ma udowodnione działanie uspokajające i tonizujące układ nerwowy. Obniża stężenie hormonów stresu we krwi i stymuluje wytwarzanie przez mózg endorfin i dopaminy nazywanych hormonami szczęścia.

Aktywizacja przywspółczulnego układu nerwowego podczas masażu z dodatkiem olejku różanego przywraca miarową pracę serca zakłóconą przez stres, obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi i reguluje tempo oddechu. Łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka na tle nerwicowym, bóle głowy oraz dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego czy tzw. objawy wypadowe (uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca) występujące w okresie menopauzy.

Silne działanie aromaterapeutyczne ma również ciepła kąpiel z dodatkiem olejku różanego (do wanny należy wlać 15–20 kropli olejku). Sprawdzi się także w przypadku dolegliwości skórnych. Ważne, by dodatkowo nie używać mydeł i płynów do kąpieli, które osłabiają działanie olejku. Po zakończeniu kąpieli nie należy spłukiwać ciała prysznicem, a jedynie delikatnie osuszyć je ręcznikiem.

Potrzebujesz odprężenia, a nie możesz pozwolić sobie na aromaterapeutyczny masaż czy kąpiel z dodatkiem olejku różanego? Zafunduj sobie chociaż domową inhalację z kominka aromaterapeutycznego lub dyfuzora (urządzenie rozpylające mgiełkę z dodatkiem olejku). Warto pamiętać, że do urządzeń tego typu nigdy nie wlewamy czystego olejku – stosujemy olejek rozcieńczony w wodzie w proporcji 1-2 krople na 2 łyżki wody.

Aromaterapia w ciąży

Olejek różany – kiedy nie wolno go stosować?

Ze względu na silne działanie olejku różanego nie wolno stosować go u kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze), a także u małych dzieci.

Pamiętajmy, że zawarte w olejku różanym terpeny mają silne właściwości alergizujące. Dlatego osoby, które zamierzają zastosować go po raz pierwszy, powinny najpierw przeprowadzić test skórny. Należy nanieść odrobinę olejku z róży na skórę za uchem lub na mostku, przez kilkanaście godzin obserwować to miejsce, sprawdzając, czy nie wystąpią podrażnienia. Kaszel lub duszność po zastosowaniu olejku różanego mogą świadczyć o alergii wziewnej na jego składniki.

Źródła:

  1. Brud, W.S., Konopacka-Brud, I. (2001). Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii. Warszawa: wydawnictwo Pagina
  2. Shirazi, M., Mohebitabar, S., Bioos, S., Yekaninejad, M. S., Rahimi, R., Shahpiri, Z., i in. (2017). The effect of topical Rosa damascena (rose) oil on pregnancy-related low back pain: a randomized controlled clinical trial. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, 22(1), 120–126. Pobrane z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27335145/
  3. Stańczak, C. (b.d.). Olejek różany – właściwości i zastosowanie. Jak olejek różany wpływa na skórę? Pobrane 11 grudnia 2021 z https://www.wapteka.pl/blog/artykul/olejek-rozany-wlasciwosci-i-zastosowanie-jak-olejek-rozany-wplywa-na-skore
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły