Spis treści
Sól w pielęgnacji ciała
Sól kuchenna wydobywana jest z podziemnych złóż i poddawana procesom oczyszczania chemicznego. Sól morska zaś powstaje w procesie odparowania wody morskiej. Oba rodzaje mają podobną zawartość sodu (ok. 40 proc). Różnią się jednak znacznie zapachem i smakiem, wynikającym z innego składu mikroelementów.
Sól morska nie jest oczyszczana, dlatego jest naturalną najbardziej dostępną skarbnicą pierwiastków. Zawiera ich aż 82 z czego 21 jest niezbędnych do życia. Najważniejsze z nich to:
Dziś na nowo odkrywamy w niej dobroczynne działanie. Solne zabiegi łagodzą choroby skóry: swędzące stany zapalne, łuszczycę, rogowacenie, łojotok. Pozostawiają ciało gładkie, jędrne, młodsze.
Haloterapia: kąpiel solankowa, okłady i inhalacje z soli, grota solna
Rodzaje soli
- ciechocińska – sól ze słynnych ciechocińskich solanek wytwarza się leczniczy szlam oraz ług, który łagodzi alergie i poprawia elastyczność skóry
- kłodawska – powstała 250 mln lat temu z odparowania morza cechsztyńskiego. Leczy alergie, usuwa toksyny, odpręża. Może być biała, szara, różowa, niebieska
- z Morza Martwego – łagodzi stany zapalne skóry, leczy łuszczycę, alergię, egzemę, trądzik, ma działanie oczyszczające
- bocheńska – obok soli z Morza Martwego ma najwięcej mikro- i makroelementów. Leczy łuszczycę, przewlekłe wypryski, poprawia regenerację skóry
Sól Epsom – co warto o niej wiedzieć?
Domowe kosmetyki DIY z solą – przepisy
Peeling solny wygładza skórę
Wystarczy zmieszać garść soli z niewielką ilością oliwy, a otrzymamy peeling solny, za pomocą którego możemy złuszczyć zrogowaciały naskórek. Peeling solny najlepiej nałożyć na rękawicę kąpielową i okrężnymi ruchami masować ciało pod prysznicem.
Skóra ładnie się zaróżowi, bo łatwiej krąży w niej krew, a lepiej ukrwiona, swobodniej oddycha. Po kilku minutach dokładnie spłukujemy preparat. Po zabiegu smarujemy się nawilżającym balsamem.
Kąpiel w solance redukuje cellulit
Zalety kąpieli w solance wynikają z procesu osmozy. Higroskopijne cząsteczki soli, wnikając w skórę, działają jak gąbka. Przyciągają cząsteczki wody i utrzymują wilgoć w tkance. Dzięki zawartości minerałów sól przywraca barierę ochronną skóry i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
Ponadto kąpiel z jej dodatkiem poprawia krążenie i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, co zapobiega powstawaniu cellulitu.
Dodajemy pół szklanki soli do wody o temperaturze 38 stopni C. Taka odprężająca kąpiel powinna trwać 15 -20 minut. Potem należy odpocząć przez pół godziny.
Kąpiel solna odświeża stopy
Kąpiel solna ma działanie antybakteryjne i odświeżające. Dobrze zmiękcza skórę na stopach, co ułatwia pedikiur.
Po męczącym dniu warto zanurzyć stopy na 10 minut w letniej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli. Można dodać 5 kropli olejku eterycznego o działaniu relaksującym lub bakteriobójczym, np. lawendowego, miętowego, rozmarynowego.
Solny peeling głowy zwalcza łupież
Sól pomaga rozluźnić skórę i usunąć zanieczyszczenia z jej powierzchni. Pochłania nadmiar sebum i wilgoci, dzięki czemu zapobiega rozwojowi grzybów i w ten sposób hamuje powstawanie łupieżu.
Zwilżona skórę głowy posyp 2 łyżeczkami soli i delikatnie masuj przez chwilę. Dokładnie spłucz i umyj głowę szamponem.
Sól łagodzi trądzik
Ze względu na swoje działanie antybakteryjne sól przyspiesza gojenie krostek. By tę zaletę wypróbować na własnej skórze należy przyrządzić roztwór z 1/4 łyżeczki soli oraz szklanki przegotowanej, ciepłej wody. Następnie aplikować punktowo na stany zapalne, widoczne na powierzchni skóry. Kuracja zmniejszy ich obrzęk.
Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych