Strona główna WellbeingBądź eko Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Badania wskazują, że codzienne picie zielonej herbaty w znacznym stopniu usuwa z organizmu wolne rodniki. Zapobiega to chorobom i spowalnia tempo starzenia się skóry. A stosowany zewnętrznie napar jest wręcz multifunkcyjny. Zielona herbata pomaga w leczeniu trądziku, działa odmładzająco, zmniejsza obrzęki pod oczami, łagodzi podrażnienia, dodaje blasku włosom.

Strona główna WellbeingBądź eko Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Naukowcy uważają, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długowieczności, ponieważ zawarte w niej substancje hamują proces starzenia się. To właśnie dzięki przeciwutleniaczom (polifenolom) zielone listki znajdują od lat zastosowanie w kosmetyce. Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że antyutleniacze to jeden z najwspanialszych mechanizmów obronnych, jakie stworzyła natura, by chronić nasze organizmy przed nadmiarem wolnych rodników (wyzwala je m.in. promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenia środowiska, stres). Dużą zasługę ma w tym przeciwutleniacz ECGC (galusan epigallokatechiny), który „zachęca” nasz organizm do naprawy uszkodzeń skóry.

Matcha – najzdrowsza herbata świata

Zielona herbata – na co pomaga?

  1. Wyciągi z niej można znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień i alergii. To ze względu na katechiny (EGCG), które mają silne właściwości przeciwalergiczne, przeciwzapalne, kojące podrażnienia i zaczerwienienia. I co warto podkreślić, tych cennych substancji jest sześć razy więcej niż w herbacie czarnej.
  2. Cennym składnikiem zielonych listków jest także tanina, która likwiduje opuchliznę, zamyka pory.
  3. Kofeina pobudza mikrokrążenie, co sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona, obkurczają się naczynia krwionośne i rozjaśniają się cienie pod oczami.
  4. Zielona herbata ma silne właściwości przeciwbakteryjne, więc świetnie nadaje się również do walki z trądzikiem.
  5. Dzięki zawartości witaminy E ekstrakt z zielonych listków ma działanie nawilżające, dlatego kremy z jego zawartością są doskonałe do cery suchej i odwodnionej.
  6. Witamina B2 pomaga utrzymać właściwy poziom kolagenu, dzięki któremu skóra dłużej pozostaje jędrna.
  7. Ponieważ zielona herbata pobudza spalanie tłuszczu w komórkach i zapobiega jego magazynowaniu, często jest składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie.
  8. Olejek z liści zielonej herbaty działa odprężająco i chętnie wykorzystuje się go w aromaterapii. Jest także składnikiem orzeźwiających wód toaletowych.
  9. Katechiny i polifenole stymulują wzrost włosów, brwi i rzęs.
  10. Wspominany wcześniej przeciwutleniacz EGCG ma wpływ na wzmocnienie włosów. A konkretnie zapobiega tworzeniu się dihydrotestosteronu (DHT). Powstaje on w wyniku przekształcenia się testosteronu przez określone enzymy. DHT zmniejsza mieszki włosowe, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie cebulkom.
  11. Polifenole i witamina C w zielonej herbacie przywracają blask matowym pasmom.
  12. Japońskie badanie z 2009 roku wykazało, że ludzie regularnie pijący zieloną herbatę mają zdrowsze dziąsła i zęby niż ci, którzy tego nie robią.

Slow Beauty – na czym polega nowy trend w pielęgnacji urody?

Krótkie parzenie zielonej herbaty (ok. 3 min) sprawia, że napar jest pobudzający.  Wydłużenie czasu parzenia powoduje, że napój ma działanie relaksujące. A według niektórych badań długie parzenie (ok. 8 minut) sprawia, że zielona herbata zawiera o wiele więcej przeciwutleniaczy.

Do domowych kosmetyków można wykorzystać listki herbaty, napar lub matchę, japońską, sproszkowaną zieloną herbatę.

Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

Zielona herbata na twarz

1. Tonik nawilżająco-kojący z zielonej herbaty

Wymieszaj 1/4 szklanki schłodzonej zielonej herbaty, 2 łyżki soku z ogórka i 1 łyżkę żelu aloesowego (wyciśniętego z liścia lub gotowego). Przelej do butelki ze sprayem, a otrzymasz kojący tonik idealny do każdego rodzaju cery. Przechowuj w lodówce.

2. Tonik z zielonej herbaty do tłustej i mieszanej cery

Do filiżanki zaparzonej i ostudzonej herbaty dodaj łyżkę soku wyciśniętego z cytryny. Przemywaj twarz wacikiem dwa razy dziennie. Resztę przechowuj w lodówce.

Kosmetyki DIY z sodą oczyszczoną

3. Domowy płyn do demakijażu z zielonej herbaty

Ostudź filiżankę zaparzonej herbaty. Przelej do butelki. Następnie dodaj 2 łyżki oleju konopnego lub z pestek moreli. Przed użyciem wstrząśnij, by faza wodna i olejowa wymieszały się. Zmywaj wacikiem twarz, aż wacik będzie czysty. Spłucz twarz wodą lub przetrzyj tonikiem.

4. Kojące kostki herbaciane na oparzenia słoneczne, wypryski, ukąszenia owadów

Wystudź filiżankę zaparzonej zielonej herbaty. Dodaj po 2 krople olejku z drzewa herbacianego i olejku lawendowego. Wlej do pojemnika na kostki lodu. Możesz także wlać płyn do butelki z rozpylaczem i trzymać go w lodówce. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia.

Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

5. Okład z zielonej herbaty na obrzęki pod oczami

Weź 2 torebki zaparzonej zielonej herbaty i ostudź je w zimnej wodzie. Następnie połóż je na powiekach na kwadrans. Chłód i kofeina zawarta w herbacie pomogą zmniejszyć obrzęki.

6. Herbaciany płyn wysuszający krostki

Wymieszaj łyżkę zaparzonej zielonej herbaty, pół łyżeczki soku z cytryny, po szczypcie sody i kurkumy. Nałóż na twarz za pomocą wacika. Pozostaw na 10 minut, spłucz.

Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej

7. Maska przeciwzmarszczkowa z zieloną herbatą

Zmiksuj pół banana, łyżkę zaparzonej mocnej herbaty, łyżeczkę miodu. Można dodać kilka kropli oliwy. Pozostaw na skórze na 15 minut, zmyj przegotowaną wodą.

8. Oczyszczająca maseczka z zielonej herbaty

Wymieszaj 1 łyżkę jogurtu, 1 łyżeczkę cytryny, pół łyżeczki sody oczyszczonej i łyżkę sparzonych listków zielonej herbaty. Nałóż na twarz, pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz chłodną wodą.

Domowe sposoby na suche dłonie

9. Peeling do twarzy z zielonej herbaty

Do miseczki wsyp 2 łyżki płatków owsianych i łyżkę herbaty. Zalej odrobiną wrzątku. Gdy przestygnie, masuj twarz, a następnie dokładnie spłucz. Taka papka może z powodzeniem służyć do demakijażu.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

Zielona herbata na włosy

1. Płukanka wzmacniająca z zielonej herbaty

Zaparz w dzbanku 2 łyżki zielonej herbaty i pozostaw na 30 minut. Spłucz umyte włosy. Przy okazji delikatnie pomasuj skórę głowy, by poprawić krążenie i dotlenić mieszki włosowe.

2. Odżywka z zielonej herbaty wygładzająca do zniszczonych włosów

Łyżkę matchy zalej łyżką wrzątku. Po kilku minutach dodaj łyżkę oliwy. Dokładnie wymieszaj, a następnie nałóż na włosy. Zmyj po kwadransie.

Olej kokosowy na włosy – hit czy ściema?

3. Kuracja przeciwłupieżowa z zieloną herbatą

Do rondelka wlej szklankę wody, dodaj 2 łyżki liści zielonej herbaty, łyżeczkę rozmarynu, 2 łyżki oleju kokosowego. Ogrzewaj przez dwie minuty na płycie kuchennej lub przez około 20 sekund w kuchence mikrofalowej. Pozostaw do niemal całkowitego ostygnięcia. Nakładaj na skórę głowy i włosy za pomocą wacika, a następnie masuj palcami. Trzymaj przez 45 minut, a następnie dokładnie umyj głowę. Stosuj raz w tygodniu.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Zielona herbata na ciało

1. Przeciwzmarszczkowa maska ​​do rąk z zielonej herbaty

Zmieszaj łyżkę matchy z łyżeczką oleju arganowego lub oliwy. Gdy papka będzie za gęsta, dodaj kilka kropli soku cytrynowego lub wody. Posmaruj grzbiety dłoni i nadgarstków, pozostaw na ok. 20 minut. Po zmyciu nałóż krem. Matcha zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i witamin, które minimalizują zmiany skórne związane z wiekiem (zmarszczki, brak elastyczności, przebarwienia).

2. Peeling do ciała z zielonej herbaty

Filiżankę listków herbaty zmieszaj z 1 szklanką cukru lub gruboziarnistej soli. Dodaj pół szklanki lekko podgrzanego oleju kokosowego, 1 łyżkę miodu i 2 łyżki wody. Wymieszaj i peeling gotowy! Masuj nim całe ciało. Więcej uwagi poświęć suchym łokciom, kolanom i piętom.

3. Babeczki do kąpieli z zieloną herbatą

Przygotuj składniki:

  • 2 łyżki liści zielonej herbaty
  • 1 i 1/4 szklanki sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
  • 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów (ewentualnie oleju słonecznikowego)
  • 5 kropli dowolnego barwnika spożywczego (opcjonalnie)
  • 1 łyżkę wrzątku

Wymieszaj w misce suche składniki (bez liści herbaty), dodaj olej i połącz, aż mieszanka będzie lekko wilgotna. Do liści herbaty dolej łyżkę wrzącej wody i po chwili dodaj do wilgotnej mieszanki. Uformuj masę w kulę. Jeśli jest to trudne, dodaj odrobinę oleju lub wody.

Wciskaj kule do lekko naoliwionych sztywnych foremek, np. na muffiny, kruche babeczki. Mocno ubij, odwróć na woskowany papier i pozostaw do wyschnięcia, aż babeczka stwardnieje. Może to potrwać nawet kilka dni. Z podanych składników otrzymamy 5–7 babeczek.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły