Strona główna WellbeingBądź eko Werbena – jak ją pielęgnować?

Werbena – jak ją pielęgnować?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Werbena – już sama nazwa brzmi magicznie. To niezwykle popularna roślina ogrodowa. Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie? Jakie są jej zalety? Jak ją uprawiać, aby pięknie kwitła? Czy werbena ma magiczne moce? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tekście poniżej.

Strona główna WellbeingBądź eko Werbena – jak ją pielęgnować?

Werbena pochodzi z Ameryki i liczy około 200 gatunków. Bardzo często stosowana jest jako roślina rabatowa. Idealnie nadaje się na obwódki rabat, kwietniki, a nawet na kwiaty cięte. Jej wspaniały zapach i kolorystyka ściągają roje motyli. Paleta barw, jaką dysponuje werbena, też jest imponująca. Biel, czerwień, odcienie różu i fioletu doskonale wkomponują się w każdą kompozycję kwiatową. Nie tylko będzie ona cieszyć oko swoim wyglądem, ale również ukoi nerwy niesamowitym zapachem.

Magiczne kwiaty werbeny

Werbena towarzyszy ludziom od wieków. Uznawana jest w wielu kulturach za magiczną roślinę. Stosowano ją podczas sporządzania eliksirów miłosnych, oczyszczania domów ze złych duchów. Powszechnie uważano, że picie naparu z werbeny potęguje sny. Dlatego szamani często wykorzystywali ją podczas swoich rytuałów. Suszona, świeża, w postaci naparów, nalewek, okładów, kremów, maści, jest ciągle obecna w naszym życiu.

Kiedy i jak sadzić werbenę?

Pomimo wielu dostępnych odmian werbeny żadna z nich nie jest mrozoodporna. Niestety w naszych warunkach klimatycznych traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Nie ma znaczenia, czy jest to werbena zwisająca, czy patagońska. Z sadzeniem roślin powinniśmy poczekać, aż będziemy mieć pewność, że nie będzie przymrozków. Najczęściej robi się to po 15 maja, kiedy jest już po tzw. „Zimnej Zośce”.

Werbenę można sadzić zarówno w kompozycjach z innymi roślinami, jak i samą, mieszając ją kolorystycznie lub tworząc jednobarwne plamy. Jeżeli planujemy sadzenie roślin w donicach czy skrzynkach, musimy pamiętać o tym, że skrzynki powinny być większe, ponieważ kwiat szybko się rozrasta. Warto skorzystać ze skrzynek z nawodnieniem, ponieważ przesuszona roślina szybko straci swój urok. W kompozycjach z innymi roślinami wybieramy takie o podobnych wymaganiach.

Lawenda w ogrodzie – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Gleba i miejsce dla werbeny

Idealne warunki bytowania dla werbeny to miejsce nasłonecznione lub delikatne zacienienie. Roślina bardzo dobrze toleruje słońce, jednak nie można jej przesuszyć. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie werbeny bezpośrednio w ziemi, musimy się upewnić, czy nie jest ona zbyt piaszczysta, zbita lub gliniasta. Na takim podłożu kwiaty nie będą miały szans na wspaniały rozkwit.

Jak pielęgnować werbenę?

Podlewanie

W uprawie werbeny niezwykle ważne jest jej regularne podlewanie. Bez tego roślina szybko traci wigor, pędy zamierają i usychają. Podlewać trzeba jednak z wyczuciem, przelewanie jej też nie służy. Korzenie rośliny szybko zaczynają gnić, co może doprowadzić do jej śmierci.

Jeśli werbena rośnie w donicach, możemy wodę wlewać do podstawek. Skrzynki powinny mieć otwory ułatwiające odpływ nadmiaru wody. Oczywiście najlepiej na dnie donic umieścić keramzyt. Pozwala utrzymać równowagę wodno-powietrzną, zabezpiecza przed przelaniem i gniciem.

Nawożenie

Nawożenie werbeny jest ważnym punktem, ponieważ jest to roślina bardzo żarłoczna. Ogrom kwiatów, jakie zawiązuje, wymaga od niej wiele energii. Należy ją dostarczyć w postaci nawozu. Może on mieć postać granulatu zmieszanego z ziemią o przedłużonym procesie uwalniania substancji odżywczych lub koncentratu do rozrabiania w odpowiednich proporcjach z wodą. Wtedy podlewamy roślinę takim preparatem co 2 tygodnie.

Przedawkowanie nawozu nie sprawi, że roślina zacznie obficiej kwitnąć. Wręcz przeciwnie – cała jej energia zostanie spożytkowana na produkcję i wzrost części zielonych rośliny. Trzeba koniecznie stosować się do instrukcji umieszczonej przez producenta nawozu.

Zabiegi SPA

Werbena uwielbia, kiedy fundujemy jej zabiegi SPA. Żeby pięknie, długo i obficie kwitła, trzeba o nią zadbać.

  • Po pierwsze – należy regularnie usuwać wszystkie przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu pobudzimy roślinę do mocniejszego kwitnienia. W miejsce usuniętej części zaraz wyrośnie nowy kwiat.
  • Po drugie – nie możemy doprowadzić do zawiązywania się gniazd nasiennych. Osłabia to roślinę, która zacznie wiązać nasiona i przestaje kwitnąć. Na koniec września możemy zostawić roślinę w spokoju i zebrać nasiona, jeśli sami chcemy wysiać werbenę.

Letnie kwiaty na balkon

Łąka pełna fioletowych kwiatów werbeny. Jak sadzić i uprawiać werbenę?

Odmiany werbeny

Na szczególną uwagę zasługują cztery werbeny: werbena ogrodowa, patagońska i, najbardziej popularne, zwisająca i cytrynowa.

  • Werbena zwisająca to najbardziej rozpowszechniona odmiana. To właśnie nią najczęściej obsadzamy donice i skrzynki. Jej zwisający pokrój sprawia, że idealnie nadaje się do kompozycji kwiatowych. Świetnie komponuje się z pelargonią, sanwitalią, bakopą, bidensem czy wysokimi trawami.
  • Werbena ogrodowa to odmiana o wzniosłym pokroju. Najczęściej stosuje się ją na obwódki rabat, chodników czy szlaków komunikacyjnych w ogrodzie. Oczywiście werbenę ogrodową możemy też posadzić w skrzynkach jako samodzielną roślinę lub w połączeniu z innymi kwiatami.
  • Werbena patagońska jest najrzadziej spotykana w naszych ogrodach. Idealna na łąki kwiatowe. Wysoka, dorastająca nawet do 1 metra wysokości, dobrze wygląda w połączeniu z trawami i nisko rosnącymi roślinami.
  • Werbena cytrynowa – jest to werbena, którą uprawia się ze względu na cytrynowy przyjemny zapach, a niekoniecznie ze względu na walory dekoracyjne. Jej liście dodaje się do orzeźwiających herbat i napojów. Można jej używać jako przyprawy do ryb, drobiu, marynat, dressingów, warzyw, sałatek owocowych. Bywa dodatkiem do dżemów, sorbetów, puddingów.

Jak rozmnażać werbenę?

Rozmnażanie werbeny jest niezwykle proste. Robimy to w lutym z nasion. Możemy do tego użyć nasion zebranych jesienią lub zakupić je w sklepie ogrodniczym. W związku z tym, że nasiona są niewielkich rozmiarów, stosujemy metodę rzutową. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek. Jeśli skorzystamy z tego rozwiązania, wybierajmy tylko rośliny zdrowe, nieuszkodzone, bez przebarwień.

Szkodniki i choroby

Werbena jest dość odporna na szkodniki i choroby. Jednak zawsze może się zdarzyć, że roślina zachoruje. Jedną z niewielu chorób, które mogą zaatakować werbenę, jest mączniak prawdziwy. Objawia się on specyficznym białym nalotem na liściach. Należy taką roślinę jak najszybciej opryskać, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Innym nieproszonym gościem bywa mszyca, którą możemy zwalczać domową metodą. Należy zetrzeć na tarce około 20 gramów szarego mydła, które trzeba rozpuścić w 1 litrze wody. Można podgrzać wodę na gazie lub wsypać zawartość do ciepłej wody z kranu. Takim roztworem opryskuje się roślinę. Ciecz pokryje mszyce i uniemożliwi im oddychanie, w efekcie czego zaczną umierać.

Ekologiczny ogród – jak go założyć?

Ciekawostki o werbenie

  • Wśród wszystkich kolorów, jakimi dysponuje werbena, nie znajdziemy barwy żółtej.
  • W naturalnych warunkach w Polsce występuje werbena pospolita, o fioletowych kwiatach. Swoim wyglądem nie przypomina werbeny ogrodowej. Do tego bardzo dobrze radzi sobie sama z rozsiewaniem swoich nasion.
  • Werbena patagońska jest rośliną miododajną.
  • Pozostałe odmiany werbeny są doskonałe dla zapylaczy. Jednym z najciekawszych owadów, jakie przyciągają do siebie, jest motyl fruczak gołąbek, zwany polskim kolibrem.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły