Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Nadpotliwość – jak z nią walczyć?

Nadpotliwość – jak z nią walczyć?

autor: Agnieszka Czechowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy za oknem upał, większość z nas zalewa się potem. To normalne! Co jednak, jeśli mimo umiarkowanej temperatury pot leje się z ciebie strumieniami? Jak walczyć z nadpotliwością naturalnymi sposobami?

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Nadpotliwość – jak z nią walczyć?

Zwykle  w ciągu doby tracimy z potem ok. 800-1000 ml wody. Bywa że więcej, gdy intensywnie ćwiczymy lub panują upały (wówczas nawet do 4 litrów). Według podręczników możemy wypocić nawet 10 litrów wody na dobę (to wciąż byłaby norma!), ale trudno sobie wyobrazić, by ktoś uznał taką sytuację za komfortową. Bo choć pocenie się jest procesem fizjologicznym, wstydzimy się go i chętnie ograniczamy.

Nadpotliwość – objawy i diagnostyka

Pocisz się zdecydowanie obficiej i częściej niż inni? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. nadpotliwość. Lekarze diagnozując ją, zwykle opierają się na subiektywnych odczuciach pacjenta, choć mają również narzędzia, by obiektywnie ocenić stopień nadpotliwości m.in. specjalne testy skórne.

Ze statystyk wynika, że na tzw. nadpotliwość kliniczną, często uwarunkowaną genetycznie, cierpi 1-2 proc. populacji (można ją leczyć farmakologicznie i za pomocą zabiegów). Problem z poceniem się dotyka jednak większej liczby osób. Co może za nim stać?

Ile wody dziennie pić latem? Co pić w upały?

Przyczyny nadpotliwości

Większość osób zgłaszających się do lekarza z nadpotliwością, cierpi na tzw. nadpotliwość pozorną. Jej przyczyny zwykle są prozaiczne:

  • przegrzewanie ciała
  • picie nadmiernych ilości napojów kofeinowych
  • stosowanie ostrych przypraw
  • papierosy

Część z nich jednak cierpi na nadpotliwość, która jest objawem innego schorzenia.

– W przypadku pacjentów skarżących się na to, że zbyt obficie się pocą, ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny takiego stanu. Chodzi o wykluczenie m.in. chorób o podłożu endokrynologicznym, które często stoją za tego typu objawami – twierdzi doktor Joanna Gzik.

Jakie zatem schorzenia mogą stać za nadpotliwością?

  • cukrzyca – można ją podejrzewać, gdy obfitym zimnym potom towarzyszy drżenie rąk, kołatanie serca, niepokój, a sam pot ma woń zgniłych owoców.
  • nadczynność tarczycy – jeśli jest ci ciągle gorąco, jesteś rozdrażniona, pocisz się głównie w nocy i ostatnio sporo schudłaś.
  • kłopoty z płucami – może je sugerować nadpotliwość nocna i kaszel.
  • menopauza – często wiąże się ze złym samopoczuciem i zlewnymi potami. Możesz ją podejrzewać, jeśli skończyłaś 45 lat i nadpotliwości towarzyszą uderzenia gorąca oraz zaburzenia miesiączkowania.

Naturalne sposoby na nadpotliwość. Kobieca dłoń nabiera olejek eteryczny do pipety, w tle leżą ułożone kaskadowo łupiny kokosa.

Naturalne sposoby na nadpotliwość

– Z punktu widzenia medycyny naturalnej hamowanie naturalnej potliwości jest niekorzystne – twierdzi dr Gzik. – Z potem organizm się oczyszcza, usuwane są z niego toksyny. Wiadomo np., że strażacy biorący udział w akcji ratunkowej w World Trade Center poddawani byli później zabiegom w saunie, by łatwiej oczyścić się z toksyn, które na nich oddziaływały w walących się budynkach – dodaje dr Gzik. Oczyszczanie organizmu przez pot ma więc sens i uzasadnienie medyczne.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni wobec zalewającego nas potu. Można próbować tak wyregulować organizm, by pot, który wydziela nie miał przykrego zapachu. Podstawą jest dieta oczyszczająca. Stosowanie postów, diety lekkostrawnej z dużą ilością wody sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i może sprawić, że nasz pot nie będzie miał przykrego zapachu.

Aby ten proces przyspieszyć, warto zażywać probiotyki (poprawiają działanie flory bakteryjnej), a także pomyśleć o homeopatii, która jest pomocna przy odkwaszaniu i oczyszczaniu organizmu, m.in. izopatyczne Sanuvis, Citrocal, a także homeopatyczny berberis vulgaris, czy nux vomica – dodaje dr Gzik. Na początku ilość potu może być zwiększona, może mieć on także przykrą woń. Wszystkiemu winne są toksyny zalegające w ciele. Z czasem jednak sytuacja się ustabilizuje – oczyszczony organizm będzie wydzielał pot o neutralnym zapachu.

Czy antyperspiranty są zdrowe?

Aby ograniczyć problemy z potliwością można zdecydować się także na dezodorant lub antyperspiranty. Ten pierwszy nie hamuje wytwarzania potu, ale sprawia, że jego woń jest akceptowalna (ogranicza namnażanie bakterii na skórze, zawiera perfumy, które zmieniają zapach potu). Antyperspirant z kolei zawiera substancje, które hamują wydzielanie potu. Ostatnimi laty coraz częściej mówi się jednak o negatywnym wpływie na nasze zdrowie tego typu kosmetyków.

Przeciwnicy antyperspirantów przytaczają badania, z których wynika, że zawarte w antyperspirantach parabeny i związki glinu (aluminium) mogą wchodzić w reakcje z DNA i inicjować zmiany nowotworowe (m.in. w obrębie piersi). Poza tym niektórzy naukowcy twierdzą, że antyperspiranty zaburzają proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Alternatywą dla antyperspirantu jest np. naturalny dezodorant. Podobnie jak te chemiczne, hamuje on namnażanie bakterii, które przyczyniają się do powstania brzydkiego zapachu i delikatnie ogranicza wytwarzanie potu. Najczęściej ma w składzie:

  • Ałun – minerał górski, który składa się z soli potasu i aluminium, które jednak nie wnikają w skórę, a pozostają na niej i działają antybakteryjnie. Ałun jest hipoalergiczny, ma działanie bakteriobójcze i delikatnie antyperspirujące (zwęża ujścia gruczołów potowych)
  • Puder z bambusa –  jest bogaty w krzemionkę, dzięki czemu działa antybakteryjnie
  • Wyciągi roślinne – m.in. wody kwiatowe, aloes, oczar wirginijski – czyli substancje, które dają uczucie świeżości, przyjemne pachną i pielęgnują skórę pod pachami

Jak zrobić naturalny antyperspirant? Sposoby na nadpotliwość. Kobieta przygotowuje naturalny dezodorant.

Jak zrobić naturalny antyperspirant?

Przygotowując w domu antyperspirant, będziesz mieć pewność, co do jego składu!

1. Przepis na naturalny antyperspirant

Wymieszaj 25 g sody, 25 g skrobi ziemniaczanej i 2 łyżki organicznego oleju kokosowego. Wcieraj w skórę 2 razy dziennie.

2. Przepis na antyperspirant

Połącz łyżkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego (najlepiej organicznego) z łyżką sody oczyszczonej i 10 kroplami olejku eterycznego (np. mandarynkowego). Wcieraj w skórę pod pachami po porannej kąpieli.

3. Przepis na skuteczny dezodorant

Połącz łyżkę sody oczyszczonej z 5 kropelkami sody oczyszczonej i 5 kroplami olejku eterycznego (np. cytrynowego). Wcieraj w oczyszczoną suchą skórę.

Zioła w walce z nadpotliwością

W leczeniu nadpotliwości skuteczne są także rośliny. Najczęściej stosowanymi ziołami na nadpotliwość są:

  • Szałwia – 2-3 filiżanki naparu dziennie skutecznie ograniczą pocenie się dłoni, twarzy, pach. Szałwia polecana jest szczególnie w przypadku nadpotliwości, która towarzyszy menopauzie.
  • Kora dębu – Przemywanie najbardziej pocących się części ciała wywarem z kory dęby ogranicza pracę gruczołów potowych.
  • Pokrzywa – działa moczopędnie i jednocześnie ogranicza wydzielanie potu. Warto wypijać 1-2 szklanki naparu dziennie.
  • Skrzyp polny – zwiększa wydzielanie moczu, ograniczając ilość wody wydalanej przez skórę. Pij szklankę naparu dziennie lub stosuj kapsułki ze skrzypem.

Przytulia Czepna – właściwości i zastosowanie

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły