Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przeziębienie to jedna z typowych dolegliwości okresu jesienno-zimowego. Dopada nas często w czasie listopadowej słoty, styczniowego mrozu czy marcowego przedwiośnia. Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Co na przeziębienie będzie skuteczne?

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

Pierwsze objawy przeziębienia

W taką pogodę nietrudno o spadek odporności. Poza tym brakuje nam wtedy słońca, dni są krótkie, czujemy się niewyspani, zmęczeni, bez energii.

W pewnym momencie zaczynamy czuć drapanie w gardle, świąd podniebienia, wyciek z nosa, lekkie dreszcze, ból głowy – to pierwsze objawy przeziębienia. Nie jest ono schorzeniem poważnym, niemniej bardzo nieprzyjemnym, osłabiającym, a zaniedbane może rozwinąć się w głębszą infekcję.

Ponadto nasze samopoczucie w trakcie przeziębienia pogarsza się na tyle, że codzienne funkcjonowanie staje się udręką. Boli gardło, leci z nosa, pojawia się gorączka, chce nam się spać, nie możemy swobodnie oddychać…

7 domowych sposobów na przeziębienie

Dr Joanna Gzik: jak zwalczyć pierwsze objawy infekcji wirusowej?

Obejrzyj wywiad Doroty Mirskiej-Królikowskiej z dr Joanną Gzik, która opowiada o tym, jak szybko zwalczyć pierwsze objawy infekcji wirusowej. Jakie domowe sposoby zastosować, aby wesprzeć organizm w walce z drobnoustrojami? Więcej filmów z dr Gzik znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Co na przeziębienie? Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Rozgrzej się, by wywołać poty

Gdy tylko poczujemy, że zaatakowało nas zimno i wiatr, czyli mówiąc wprost – przewiało nas i przemarzliśmy na dworze, trzeba szybko sięgnąć po środki, które pomogą „wyrzucić” zimno na zewnątrz organizmu. Oznacza to, że musimy się po prostu spocić.

Dawne mądrości naszych babć sprawdzają się i w tym przypadku. Kiedyś babcia pakowała nas pod puchową pierzynę i trzymała aż do siódmych potów, ale na drugi dzień budziliśmy się zdrowi. Dzisiaj brakuje prawdziwych pierzyn, nie słuchamy głosu rozsądku, z kaszlem i katarem wędrujemy do pracy, do szkoły, a nawet na siłownię.

Skutecznym środkiem na wywołanie potów jest też gorący napar z ziela krwawnika. Należy pamiętać, że po spoceniu się nie możemy narazić się na ponowne wyziębienie. Zatem lepiej jest zdjąć wilgotną piżamę lub koszulę i zostać pod kołdrą (mimo, że nam gorąco…), niż odkryć się gwałtownie i szybko się wychłodzić.

Pij herbaty ziołowe

Przy pierwszych objawach przeziębienia należy przygotować sobie gorącą herbatę z imbirem, cynamonem, goździkami i miodem. Można również przyrządzić napar z kwiatów czarnego bzu i kwiatów lipy z sokiem malinowym.

Napoje takie powinny być gorące, oczywiście nie do takiego stopnia, aby się poparzyć, jednak tylko wypicie gorącego płynu spowoduje pojawienie się potów i skutecznie „wypędzi” zimno z wnętrza ciała.

Wymocz nogi w naparze z imbiru

Dobrze jest także wymoczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem świeżych plasterków imbiru. Można taką wodę z imbirem zagotować, a następnie po lekkim przestudzeniu moczyć w niej stopy, to bardzo dobrze nas rozgrzeje od środka i zapobiegnie rozwojowi przeziębienia.

Homeopatia na przeziębienie

Oprócz powyższych wskazówek dobrze jest również zastosować homeopatię. Jeśli mamy dreszcze i czujemy się silnie przemarznięci, pomoże nam homeopatyczny nux vomica. Natomiast, gdy przewiał nas suchy, zimny i przenikliwy wiatr, przyda się homeopatyczny aconitum.

Po narażeniu się na wilgotne zimno, np. po zabawie w śniegu, po całym dniu na nartach albo jeśli przemokły nam buty, dobrze jest mieć w zanadrzu homeopatyczną dulcamarę.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Kobieta w ciepłym swetrze pije ciepłą herbatę, siedząc na parapecie, za oknem pejzaż zimowy.

Jak pokonać ból gardła?

Homeopatia na ból gardła

Ten nieprzyjemny objaw często towarzyszy przeziębieniu. Ból gardła jednak nie zawsze jest taki sam. Jeśli chcemy zastosować homeopatię na ból gardła, musimy sprecyzować, w jaki sposób boli nas gardło. Od tego zależy wybór leku.

  • Jeśli ból gardła pojawia się głównie przy przełykaniu, zwłaszcza ciepłych płynów i promieniuje od nasady języka aż do ucha i szyi, zwłaszcza po prawej stronie, gardło jest silnie zaczerwienione, a chory ma wrażenie ciała obcego w gardle i odczuwa ciągłą potrzebę przełykania śliny – pomocna będzie homeopatyczna phytolacca.
  • Natomiast w przypadku, gdy chory odczuwa silną suchość gardła z uczuciem gorąca, duże pragnienie i towarzyszy temu suchy kaszel i gorączka, dobrym wyborem będzie homeopatyczna belladonna.
  • Gdy mamy wrażenie, że gardło jest „zdarte do żywego”, odczuwamy pieczenie i podrażnienie śluzówek, pojawia się chrypka, a głos nam się załamuje w czasie mówienia, przyda się homeopatyczne arum triphyllum.
  • Jeśli zaś ból gardła ma charakter piekący, palący, z uczuciem zdartej krtani, do tego pojawia się chrypka i potrzeba ciągłego odkrztuszania śluzu, a objawy poprawiają się po wypiciu niewielkiej ilości zimnej wody, możemy potrzebować homeopatycznego causticum.

Pij napary ziołowe i płucz nimi gardło

Jest również szereg ziół, które pomogą nam przy tej bolesnej dolegliwości. Możemy zastosować między innymi te zioła łagodzące ból gardła:

Najlepiej przygotować z nich napary i stosować je do płukania chorego gardła.

Tymianek oprócz tego, że działa wykrztuśnie, ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, szałwia zaś działa odkażająco i ściągająco (nie wolno stosować jej zbyt długo, bo może za bardzo wysuszyć śluzówki). Rumianek ukoi i ochłodzi bolesny stan zapalny gardła.

Jedz produkty nawilżające gardło

Jeśli gardło jest bolesne, zaczerwienione i spuchnięte, mamy podrażnione i silnie wysuszone śluzówki gardła i jamy ustnej, trudności z przełykaniem, obrzęknięte migdałki, powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu produkty o działaniu nawilżającym i ochładzającym. Należy zatem spożywać w tym czasie:

  • gruszki
  • melony (zwłaszcza melon miodowy)
  • migdały
  • banany
  • miód
  • mleko sojowe lub migdałowe
  • zieloną herbatę
  • sok gruszkowy z miodem
  • sok pomidorowy

Mleko migdałowe z miodem na bolące gardło i suchy kaszel. Co na przeziębienie? Szklanka mleka, miseczki z miodem i miseczka z plastrami miodu na błękitnym drewnianym stole.

Co na kaszel suchy, a co na kaszel mokry?

Wszyscy pytają, co na kaszel? Jednak warto zacząć od tego, że spory problem stanowi czasem zróżnicowanie, czy kaszel jest suchy, czy mokry.

Kaszel suchy czy mokry – jak rozróżnić?

Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny, a kaszel jest męczący, nieproduktywny, duszący, zatykający. W przypadku kaszlu wilgotnego pojawia się wydzielina, ale jest ona z reguły trudna do wykrztuszenia, zbyt gęsta lub głęboko zalegająca.

Sposoby na kaszel suchy

Jeśli kaszel jest suchy i duszący, a oprócz tego odczuwamy również suchość gardła, dobrze jest pić ciepły wywar z korzenia lukrecji i prawoślazu lub napar z liści ślazu dzikiego. Należy przygotowywać je zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub według wskazówek farmaceuty – korzenie należy gotować, liście zaś zaparzać.

Przy objawach suchości korzystne działanie wykazuje też kompot z gruszek i migdałów. Należy po prostu ugotować w wodzie obrane i pokrojone gruszki razem z obranymi ze skórki migdałami, w razie potrzeby można dodać odrobinę miodu. Zaleca się picie ciepłego kompotu kilka razy dziennie, owoce oraz migdały można oczywiście zjeść.

Skutecznym przy suchym kaszlu i jednocześnie smacznym napojem jest też ciepłe mleko migdałowe z miodem.

Podbiał – właściwości i przepisy na mieszanki ziołowe na kaszel, ból gardła i stłuczenia

Na suchy kaszel działa też homeopatia:

  • Jeśli dokucza nam odczucie „piórka” łaskoczącego w gardle, prowokujące ataki kaszlu, pomocna może się okazać homeopatyczna drosera. Działa ona również na kaszel nocny, nasilający się w pozycji leżącej, w cieple łóżka, niepozwalający spokojnie zasnąć.
  • Jeśli napady kaszlu pojawiają się wskutek wdychania zimnego powietrza i pod wpływem jakiejkolwiek formy zimna (np. wypicie zimnego płynu, odkrycie się w nocy, wyjście na mroźne powietrze) i musimy zasłaniać usta szalikiem w celu ogrzania wdychanego powietrza, można zastosować homeopatyczny rumex crispus.
  • Gdy natomiast suchy kaszel będzie ustępował pod wpływem zimnego powietrza lub po wypiciu niewielkiej ilości zimnej wody, pogorszenie zaś nastąpi w ciepłym pomieszczeniu, wspomóc nas może coccus cacti.
  • Z kolei gdy mamy do czynienia z suchym i bardzo bolesnym kaszlem, który pogłębia się przy najmniejszym ruchu czy wysiłku, a ustępuje w całkowitym bezruchu, warto pomyśleć o homeopatycznej bryoni.

Sposoby na kaszel mokry

W przypadku kaszlu wilgotnego, w przebiegu którego pojawia się wydzielina w drzewie oskrzelowym, ale jest ona zbyt gęsta lub pacjent jest zbyt słaby, aby ją skutecznie odkrztusić, także możemy zastosować terapię naturalną.

Działanie wykrztuśne wykazuje między innymi herbatka z tymianku, anyżu, macierzanki, babki lancetowatej. Zalewamy czubatą łyżeczkę ziół 200 ml wrzącej wody (nie gotujemy!), zaparzamy pod przykryciem 10 minut, przecedzamy i pijemy ciepłe, osłodzone odrobiną miodu.

Aby ułatwić oddychanie, oczyścić drogi oddechowe i rozluźnić zalegającą w nich wydzielinę, można robić inhalacje parowe. Na gorącą, parującą wodę wkraplamy olejki eteryczne do wyboru:

  • sosnowy
  • tymiankowy
  • anyżowy

Wdychamy unoszącą się wonną parę.

Dobrze jest także skorzystać z homeopatii:

  • Gdy kaszel towarzyszy zapaleniu oskrzeli, jest męczący, zalegający, wydzielina jest gęsta i głęboko umiejscowiona w drogach oddechowych, chory ma obłożony białym nalotem język i odczuwa silne osłabienie, wspomóc go może homeopatyczny antimonium tartaricum.
  • Jeśli z kolei napady kaszlu prowadzą aż do wymiotów lub powodują odruch wymiotny, dobrym wyborem będzie homeopatyczna ipeca.

Dostępne są również skuteczne, gotowe, homeopatyczne syropy na kaszel – zarówno suchy, jak i produktywny.

Sposoby na kaszel przy przeziębieniu. Jakie leki homeopatyczne są pomocne przy kaszlu suchym i kaszlu mokrym? Fiolka z granulkami homeopatycznymi leży na drewnianym stole obok moździerza z ususzonymi kwiatami rumianku, w tle leży świeży rumianek zerwany z pola.

Sposoby na katar

Katar to kolejny objaw przeziębienia, który jest dokuczliwy i trwa przysłowiowy tydzień. Nie musi wcale tak być. Tutaj także warto sięgnąć po ziołowe herbatki lub naturalne leki.

Pij ziołowe herbaty

Dobrze jest popijać ciepłą herbatkę z tymianku oraz anyżu. Natomiast małym dzieciom zaparzmy herbatę z majeranku, a pod nosek zaaplikujmy maść majerankową. Będzie im łatwiej oddychać.

Herbaty ziołowe można dosłodzić niewielką ilością miodu. Oprócz walorów smakowych miód ma także działanie nawilżające na wysuszone śluzówki gardła i nosa.

Przy katarze powinno się unikać albo nawet całkowicie ograniczyć spożycie surowego, zimnego pożywienia oraz przetworów mlecznych, słodyczy i bananów, ponieważ te produkty nasilają produkcję śluzu.

Warto pić herbatę z imbirem i cynamonem, a do wszelkich potraw dodawać przyprawy rozgrzewające, jak:

  • czosnek
  • chili
  • pieprz
  • rozmaryn
  • kolendra

Homeopatia na katar

Przy katarze dobrze jest również zastosować homeopatię. Ważne jest tu, aby określić, czy wydzielina jest wodnista czy gęsta, jaki ma kolor, ilość, czy jest drażniąca, czy łagodna.

  • Na katar, który pojawia się na początku przeziębienia, jest wodnisty, obfity, cieknie z nosa „jak woda z kranu” i silnie podrażnia skórę pod nosem może nam pomóc homeopatyczne allium cepa.
  • Natomiast jeśli katar jest wodnisty w ciągu dnia, a nocą nos jest suchy i zatkany, pacjent kicha raz po raz, ma dreszcze i jest bardzo wrażliwy na zimno, przyda się homeopatyczny nux vomica.
  • W przypadku gdy katar robi się gęsty, zielonkawy, silnie drażniący, często nawet podbarwiony smużkami krwi i trudny do wydmuchania, wspomoże nas homeopatyczne kalium bichromicum.  Natomiast przy gęstej, lepkiej, drażniącej wydzielinie spływającej po tylnej ścianie gardła dobrze zadziała homeopatyczny hydrastis.
  • Czasem mamy wrażenie, że nos jest wypełniony, wręcz zatkany, ale całkowicie suchy i niedrożny, czujemy przemożną potrzebę ciągłego wydmuchiwania nosa, aczkolwiek bezskutecznie. W takiej sytuacji ulgę przyniesie homeopatyczna sticta pulmonaria.

Jak poradzić sobie z uporczywym katarem? Jakie są sposoby na katar i jak szybko wyleczyć przeziębienie? Kobieta leży w łóżku w szaliku, swetrze, wyciera nos chusteczką i przytul misia.

Homeopatia w walce z przeziębieniem

Metody naturalne, takie jak zioła i homeopatia, mogą być zawsze zastosowane z każdym innym rodzajem leczenia. Czasem panuje wśród pacjentów błędne przekonanie, że jeśli już stosujemy antybiotyk lub inny lek chemiczny, to nie ma sensu wspomaganie się homeopatią. Nic bardziej mylnego!

Włączenie do terapii – na jakimkolwiek etapie – homeopatii, spowoduje że szybciej nastąpi powrót do zdrowia, wzmocnimy odporność organizmu na tyle, że choroba nie powróci zbyt szybko, czas rekonwalescencji będzie krótszy i unikniemy osłabienia spowodowanego chorobą i zastosowaniem innych, silnych leków.

Jak wyzdrowieć w jedną noc

Jeśli zadziałamy szybko, zaraz przy pierwszych objawach przeziębienia, mamy szansę wyzdrowieć w jedną noc. Najlepiej jest połączyć ze sobą kilka metod w zależności od objawów:

  1. Wieczorem zjedzmy ciepłą, lekkostrawną kolację np. krupnik posypany natką pietruszki, jaglankę z cynamonem albo kaszę z warzywami polaną olejem lnianym.
  2. Tuż przed wejściem do łóżka warto jest wymoczyć nogi w wywarze z imbiru oraz zastosować inhalację rozgrzewającą i dezynfekującą drogi oddechowe np. z olejkiem sosnowym albo eukaliptusowym. Jeśli mamy w domu dyfuzor do olejków – nastawmy go na noc: rozpylane w powietrzu substancje lecznicze z olejków będą działały aż do rana.
  3. Przed snem możemy wypić gorący napar ziołowy np. z działającego przeciwwirusowo czarnego bzu z sokiem malinowym, z kilkoma goździkami i plasterkami imbiru lub gorące złote mleko.
  4. Wspomóżmy się też homeopatią – w połączeniu na różne dolegliwości, np. na katar, na ból gardła i na odporność.
  5. Załóżmy ciepłą flanelową piżamę, na nogi ciepłe skarpety, a potem hop pod kołdrę i porządnie się wyśpijmy.

Jest szansa, że rozgrzany, zaopiekowany, napojony i nakarmiony odpowiednio organizm zregeneruje się, pokona infekcję i rano obudzimy się w świetnej formie.

5 sposobów na pozbycie się przeziębienia w jeden dzień

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły