Strona główna ZdrowieInfekcje u dorosłych Jak zwalczyć ból gardła?
Strona główna ZdrowieInfekcje u dorosłych Jak zwalczyć ból gardła?

Jak zwalczyć ból gardła?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Któż z nas chociaż raz nie doświadczył przykrego uczucie drapania, swędzenia czy pieczenia w gardle, co nieuchronnie oznacza początek przeziębienia lub zwiastuje problemy z bolesną przypadłością gardłową. Aby nie dać się pokonać chorobie i zdusić ją już w zarodku, warto od razu zastosować naturalne sposoby na dolegliwości gardła.

Gdy czujesz, że śluzówka w gardle jest sucha i podrażniona, przygotuj sobie gorącą inhalację parową, do której możesz wrzucić aromatyczne ziółka, takie jak: rumianek, szałwia, nagietek czy tymianek. Zadziałają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Możesz też płukać gardło ciepłymi naparami z rumianku, tymianku, mięty i kozieradki oraz szałwii lub odwarem z kory dębowej o działaniu ściągającym i odkażającym.

Na stan zapalny gardła z towarzyszącym często kaszlem zrób okłady z plasterków świeżej cebuli – natłuszczoną skórę szyi obłóż cebulą, owiń folią i szalikiem, rano obudzisz się zdrowsza.

Szybkie działanie w leczeniu dolegliwości gardła wykazują leki homeopatyczne – naturalne specyfiki, które nie tylko pomogą uporać się z bólem, ale też mogą zapobiec rozwinięciu się poważniejszego schorzenia.

Leki homeopatyczne na gardło

Lekiem pierwszej pomocy w gardłowej sprawie jest Phytolacca decandra – wskazana, gdy gardło ma kolor ciemnoczerwony, szkarłatny i jest odczuwane jako wąskie, zdarte i gorące. Natężenie bólu zwiększa się przy połykaniu, zwłaszcza ciepłych płynów – wówczas ból promieniuje od nasady języka do ucha i szyi, zwłaszcza po prawej stronie. Czasem masz odczucie ciała obcego w gardle. Objawy łagodnieją pod wpływem wypicia zimnych płynów. Specyfik ten możesz zastosować nie tylko w zapaleniu gardła, ale też w innych chorobach, w których dotknięte stanem zapalnym są migdałki czy ślinianki przyuszne, jak np. świnka lub angina.

Więcej o homeopatii przeczytasz TUTAJ.

Jeśli zaś dopadło cię zapalenie krtani, spowodowane nadwyrężeniem strun głosowych, szczególnie u osób pracujących głosem – mówców i śpiewaków, ale także zapalenie krtani po ekspozycji na silne zimno, sięgnij po lek Arum triphyllum. Głównymi objawami są tutaj: ochrypły głos lub nawet utrata głosu, podrażnienie gardła, silne zaczerwienienie i pieczenie oraz uczucie, że gardło jest „zdarte do żywego”. Czasem objawom towarzyszą wysuszone i krwawiące wargi. Charakterystyczna jest utrata kontroli nad głosem, co objawia się głosem dwutonowym, który urywa się i łamie na jakimś dźwięku przy próbie śpiewania lub mówienia.

Gdy doświadczasz bezbolesnej utraty głosu, oznacza to, że potrzebujesz leku Phosphor. Będzie on też dobrym wyborem w przypadku intensywnej chrypki z uczuciem bolesnego zdarcia gardła.

Jeśli natomiast chrypka i/lub kaszel nasilają się rano i ustępują po wypiciu niewielkiej ilości zimnej wody, jest to wskazanie do zastosowania leku Causticum. Możesz mieć wtedy także uczucie zadraśnięcia, jakby żywej rany w gardle, pieczenia z jednoczesną obolałością błon śluzowych oraz odczucie „zdartej” krtani. Ból gardła jest palący, piekący, żrący, a w gardle gromadzi się śluz, co powoduje nieustanną potrzebę odkrztuszania.

Gdy gardło swędzi i piecze, a do tego jest silnie obrzęknięte, zaróżowione i mocno kłuje przy przełykaniu, zastosuj lek Apis mellifica. Jest on przydatny w sytuacji, gdy kłujący ból gardła łagodnieje pod wpływem zimna, zatem masz ochotę wypić zimny płyn lub nawet ssać kostki lodu, bo to przynosi ci sporą ulgę.

Czasem ból gardła towarzyszy takim schorzeniom jak: zapalenie migdałków, gardła, ucha, zatok, ślinianek przyusznych, angina. Warto wówczas sięgnąć po lek Mercurius solubilis, który jest skuteczny przy takich objawach jak: silny ból gardła przy przełykaniu, obecność czopów ropnych w obrębie migdałków podniebiennych, zaczerwienienie gardła i migdałków, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych oraz nadmierne ślinienie, przy czym ślina jest lepka, o cuchnącym zapachu i brudnym kolorze. Z reguły towarzyszy temu silne pragnienie. Jednocześnie pojawia się bardzo nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a język jest obrzmiały i drżący, z widocznymi śladami odciśniętych zębów po bokach.

Pamiętaj, że przy wysuszonym, bolesnym, obrzękniętym i podrażnionym gardle dużą ulgę przyniosą produkty o działaniu nawilżającym i ochładzającym. Dlatego sięgnij wtedy po gruszki, melony, ogórki, banany, a do picia przygotuj sobie zieloną herbatę z odrobiną miodu, mleko migdałowe oraz naturalne soki owocowe, najlepiej z dużą zawartością witaminy C – czyli z aronii, dzikiej róży oraz czarnej porzeczki.

Powiązane artykuły