Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweNa katar Masaż jako domowy sposób na katar i zatkany nos

Masaż jako domowy sposób na katar i zatkany nos

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zatkany nos to powszechna przypadłość w okresie jesienno-zimowych infekcji. Dokucza nam również podczas wiosennego sezonu alergicznego. Jest nieprzyjemnym objawem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często go lekceważymy, tymczasem może świadczyć o przewlekłej chorobie. Przeczytaj, jak bezpiecznie i naturalnie można sobie poradzić z niedrożnością nosa.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweNa katar Masaż jako domowy sposób na katar i zatkany nos

W sezonie zimowym często zmagamy się z nieprzyjemnym uczuciem niedrożnego nosa. Ten przykry objaw utrudnia oddychanie, zakłóca spokojny sen, powoduje nadmierne wysuszenie śluzówek jamy ustnej i gardła, ponieważ zmusza nas do oddychania przez usta.

Zatkany nos przeszkadza również w jedzeniu i piciu, zmienia barwę głosu i powoduje spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Problemy z oddychaniem skutkują pogorszeniem się kondycji fizycznej organizmu. Trudniej jest nam uprawiać sport, szybko pojawia się zadyszka, większa aktywność fizyczna staje się sporym wysiłkiem.

Przyczyny zatykania się nosa

Zatkany nos najczęściej jest efektem infekcji z towarzyszącym uciążliwym katarem. Schorzenie może być wywołane przez wirusy lub mieć podłoże bakteryjne. Wydzielina chorobowa produkowana jest w nadmiarze, co w połączeniu z obrzękiem błony śluzowej nosa szybko kończy się zatkanym nosem.

Czasem nos zatyka się z powodu nieżytu naczynioruchowego – jest to schorzenie błony śluzowej nosa, któremu nie towarzyszy stan zapalny ani zakażenie. Pojawia się np. przy nagłej zmianie temperatury, ciśnienia, zbyt suchym powietrzu, wskutek zbyt ostrego pożywienia, a nawet pod wpływem silnych emocji. Dochodzi tu do gwałtownego rozszerzenia się naczynek krwionośnych w nosie, obrzęku i uczucia zatkanego nosa.

Zatkanie nosa może wynikać również z nieprawidłowości w budowie anatomicznej (krzywa przegroda nosowa, zmiany powstałe wskutek urazu). Może także wiązać się z alergią, w przebiegu której dochodzi do obrzęku i niedrożności nosa. Zatkany nos może być objawem przewlekłego zapalenia zatok lub obecności polipów w nosie i/lub zatokach.

Bywa i tak, że do chronicznego uczucia zatkanego nosa dochodzi wskutek nadużywania niektórych leków. Głównie są to miejscowe krople lub spreje obkurczające śluzówkę nosa, które – paradoksalnie – stosuje się właśnie na katar i zatkany nos. Jeśli leki te są zażywane zbyt często i zbyt długo, dochodzi do polekowego nieżytu nosa, którego bardzo trudno się pozbyć.

Masaż jako jeden ze sposobów na zatkany nos

Masaż twarzy lub nosa zwykle nie jest pierwszym sposobem, o jakim pomyślimy, zmagając się z katarem lub zatkanym nosem. Tymczasem okazuje się, że kilka prostych ruchów masujących może pomóc nam poradzić sobie z uciążliwym objawem. Dlatego nie warto czasem od razu biec do apteki po tabletki lub krople na katar, lecz sięgnąć po domowe metody i naturalne sposoby łagodzące dolegliwości związane z zatkanym nosem.

Niewątpliwą zaletą takiego masażu nosa jest fakt, że możemy go wykonać sami i nie potrzebujemy do tego niczyjej pomocy. Automasaż nosa trwa krótko i można go wykonywać kilka razy dziennie. Jest nieinwazyjny, bezbolesny i nie przynosi działań niepożądanych. Pomaga złagodzić ból, poprawia krążenie i powoduje szybsze udrożnienie nosa.

Jak wykonać masaż na zatkany nos?

Jest to bardzo proste. Aby udrożnić zatkany nos, należy palcami wskazującymi ucisnąć skrzydełka nosa, a następnie przesuwać palce wzdłuż nasady nosa w kierunku czoła, aż osiągniemy punkt między brwiami. Wówczas wykonujemy ruch odwrotny, czyli od czoła w dół, do nasady nosa. Taki ruch powinno się wykonać około 30 razy. Ucisk powinien być dość intensywny, ale nie na tyle, aby sprawiał ból.

Innym sposobem masażu na zatkany nos jest uciśnięcie za pomocą palców wskazujących nosa po obu stronach i „rozciągnięcie” go na boki przez bardzo krótką chwilę. Można również ruchami okrężnymi masować punkty znajdujące się po obu stronach nosa, tam gdzie kończą się jego skrzydełka i u podstawy nosa. Do tego wykonujemy masaż miejsca położonego między brwiami oraz punktów zlokalizowanych między nasadą nosa a wewnętrznymi kącikami oczu.

Za pomocą palców wskazujących masujemy także okolice nad brwiami, kilkakrotnie przeciągając po nich palcami, następnie punkty poniżej płatków uszu, a na końcu masujemy miejsca położone z tyłu głowy, tuż poniżej linii włosów, po obu stronach kręgosłupa.

Dlaczego masaż na zatkany nos jest skuteczny?

Te proste domowe metody potrafią przynieść znaczną ulgę i pomagają pozbyć się uciążliwej przypadłości. Ich skuteczność wynika zapewne z faktu, że w tych określonych miejscach, zalecanych do masażu, znajdują się punkty akupunkturowe.

Wykorzystuje je zarówno akupunktura, jak i akupresura – dwie skuteczne metody wywodzące się z medycyny Dalekiego Wschodu, które skutecznie potrafią rozprawić się z różnymi dolegliwościami, w tym z obrzękniętym i zatkanym nosem. Uciskanie lub nakłuwanie tych punktów poprawia przepływ energii, co ma na celu odblokowanie zastojów energetycznych, usprawnienie pracy układu limfatycznego i naturalny powrót do zdrowia i równowagi organizmu.

Przy stanach zapalnych błony śluzowej i nieżytach z katarem nakłuwa się między innymi punkty znajdujące się po obu stronach nosa, tam gdzie kończą się zewnętrzne krawędzie nozdrzy, u podstawy nosa oraz punkt pomiędzy brwiami. Biorąc jednak pod uwagę, że nakłucia takie mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza przy istniejącej infekcji i podrażnieniu skóry wokół nosa, dla wielu osób masaż wydaje się o wiele lepszym pomysłem.

Inne domowe metody na zatkany nos

Jeżeli chcemy jeszcze szybciej pozbyć się zatkanego nosa, warto przygotować sobie gorące inhalacje. Wykorzystujemy do nich takie zioła, jak szałwia, tymianek, rumianek czy nagietek. Działają one przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, antyseptycznie i ściągająco. Gorąca aromatyczna para rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga złagodzić ból oraz udrożnić drogi oddechowe.

Do inhalacji można zastosować również olejek eteryczny – sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego. Kilka kropli olejku dodajemy do gorącej wody, nakrywamy głowę ręcznikiem i inhalujemy się, starając się oddychać przez nos i w miarę potrzeby oczyszczać go z wyciekającej wydzieliny. Olejki eteryczne sprawdzą się także, gdy dodamy je do ciepłej kąpieli.

Nawilżajmy powietrze i organizm

Przy wszelkiego rodzaju nieżytach nosa i zatkanym nosie pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Przesuszone, zbyt ciepłe powietrze w naszych mieszkaniach nie sprzyja dobrej kondycji śluzówek i niszczy naturalną barierę chroniącą przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Konieczne jest również regularne nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości płynów pozwoli rozrzedzić zalegającą wydzielinę i oczyścić drogi oddechowe. Płyny powinny być ciepłe. Korzystne działanie przy zalegającej wydzielinie i zablokowanym nosie wykazuje m.in. gorący napar z tymianku, anyżu, majeranku lub krwawnika.

Źródła:

  1. Dr Laryngolog. (b.d.). Naczynioruchowy nieżyt nosa. Pobrane z: LINK
  2. Integris Health. (2022). Sinus Massage Techniques That Reduce Congestion. Pobrane z: LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły