Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyImbir - właściwości, działanie i zastosowanie Jak zrobić herbatę z imbirem?

Jak zrobić herbatę z imbirem?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Korzeń imbiru stanowi doskonały składnik wszelkich napojów oraz herbat o działaniu rozgrzewającym. Herbata imbirowa wskazana jest przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, a także zawsze wtedy, gdy przemarzniemy, przewiało nas, dokuczają nam objawy przeziębienia lub po prostu nie możemy się rozgrzać. Nie ma wtedy nic lepszego i bardziej skutecznego niż rozgrzewająca herbata z kłączem imbiru.

Najprostszy przepis na napar z imbirem

Niewielki kawałek korzenia imbiru odcinamy od kłącza, dokładnie go myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Imbir wrzucamy do szklanki lub dzbanka do zaparzania, dodajemy plasterek cytryny i/lub pomarańczy (według uznania) i całość zalewamy wrzątkiem. Następnie parzymy pod przykryciem przez około 5-10 minut. Napar (po przestudzeniu do temperatury ok 40 st. C.) można dosłodzić miodem do smaku. Jest to najprostszy sposób na przyrządzenie rozgrzewającego naparu imbirowego.

Czy można dodać imbir do herbaty?

Jak najbardziej. Można do tego wykorzystać swoją ulubioną herbatę, czarną lub zieloną. Postępujemy dokładnie tak samo jak opisano powyżej, dodając do napoju nieco cytryny i miód. Wówczas uzyskamy pyszną herbatę, która nabierze smaku i właściwości imbiru. Oczywiście, możemy też wrzucić pokrojony w małe kawałki świeży korzeń imbiru do już zaparzonej herbaty, ale lepiej jest zalać wrzątkiem wszystkie składniki razem.

Czy obierać imbir do herbaty?

Wiele osób się zastanawia, czy należy obierać imbir do herbaty i w jaki sposób dodawać imbir do herbaty. Jeśli uda nam się kupić imbir ekologiczny lepiej go nie obierać, ponieważ w jego skórce również znajdują się cenne składniki. Zatem obierając imbir, pozbawiamy go trochę jego zdrowotnych właściwości. Na pewno jednak korzeń imbiru należy bardzo dokładnie umyć przed użyciem, nawet jeśli później zaparzamy go wrzątkiem. Natomiast zwykły imbir, który mógł być poddany opryskom chemicznym, lepiej obrać.

Jak kroić imbir do herbaty? Przed przygotowaniem imbiru do herbaty lub naparu trzeba go pokroić w drobną kostkę lub w cienkie plasterki. To pozwoli jeszcze lepiej wydobyć z niego to, co w imbirze najlepsze dla zdrowia. A jeśli zastanawiacie się, ile należy dodać imbiru do herbaty, to najlepiej, jeżeli użyjecie do tego około jednocentymetrowego kawałka świeżego korzenia na szklankę lub odpowiednio około 2-3 centymetrowy kawałek na pół litra wody. Pamiętajcie, że im więcej surowca dodacie, tym herbata imbirowa będzie ostrzejsza w smaku i intensywniej rozgrzewająca.

Jak działa herbata z imbirem?

Właściwości herbaty imbirowej docenia się szczególnie przy objawach przeziębienia, przy wysokiej temperaturze i gdy dokuczają nam dreszcze. Imbir pozwala się szybko rozgrzać i spocić, co ułatwia naturalne pozbycie się gorączki. Oprócz tego herbata z imbirem wpływa korzystnie na wzmocnienie odporności, pobudza krążenie i przemianę materii. Imbir także działa żółciopędnie, zapobiega mdłościom i wspiera układ pokarmowy. Ponadto przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi i pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak widać kłącze imbiru posiada tyle właściwości zdrowotnych, że nie sposób przecenić tej egzotycznej przyprawy. Herbata z imbirem może więc być codziennym dodatkiem do naszej diety, ciesząc nie tylko smakiem, lecz przede wszystkim zapewniając wiele cennych właściwości dla zdrowia.

Źródła:

  1. https://www.alphafoodie.com/how-to-make-ginger-tea/
  2. https://www.indianhealthyrecipes.com/ginger-tea/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły