Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoce Czy gruszki są zdrowe? Fakty i mity

Czy gruszki są zdrowe? Fakty i mity

autor: Agnieszka Leciejewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ulubiony owoc starożytnych Greków i Rzymian. Pisał o nich Homer w „Odysei”, wzbudzały zachwyt Juliusza Cezara, który polecił zasadzić je w swoim ogrodzie. Już wówczas gruszki uchodziły za przysmak a także skuteczny lek na wiele różnych dolegliwości, w tym na problemy trawienne, gorączkę, kłopoty z sercem, czy zatrucia. Dzisiaj także przypisuje się im mnóstwo właściwości zdrowotnych. Ale… nie wszystkie są wiarygodne.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoce Czy gruszki są zdrowe? Fakty i mity

Gruszki chętnie są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Nic dziwnego, trudno znaleźć pyszniejsze lekarstwo. Wspomagają serce i układ krążenia, bo zawierają potas, który pomaga obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Są bogatym źródłem witaminy P, która uszczelnia naczynia krwionośne. Gaszą pragnienie, pomagają zwalczać przeziębienia i kaszel. Stosowane zewnętrznie jako maseczki  działają zmiękczająco, zaś jako okłady (np. z naparu ze świeżej skórki) leczą na trudno gojące się rany i owrzodzenia. Ale to nie wszystko. Gruszki potrafią o wiele więcej, o czym można się przekonać wertując strony internetowe. Sęk w tym, że na wielu z nich obok faktów znajdziemy mity na temat gruszek. Warto je zweryfikować.

Jakie witaminy ma gruszka?

Gruszki to skarbnica witamin i składników mineralnych – MIT

W porównaniu do innych owoców gruszki nie wyróżniają się specjalnie wysoką zawartością witamin i składników mineralnych. Ziarnisty miąższ ma co prawda witaminy C, B1, B2, witaminę E i witaminę K oraz kwas foliowy ale w stosunkowo niewielkich ilościach. Podobnie jest ze składnikami mineralnymi, miąższ zawiera najwięcej potasu, oraz niewielkie ilości wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, cynku, jodu i boru. Jest też źródłem kwasu jabłkowego i cytrynowego. Więcej prozdrowotnych substancji kryje natomiast skórka. Znajdują się tutaj, m.in. flawonoidy, naturalne barwniki, o sinych właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, kwas hydroksycynamonowy, zapobiega rozwojowi guzów płuc i żołądka oraz kwercytyna, która hamuje rozwój komórek nowotworowych w przewodzie pokarmowym. Dlatego jedzenie przynajmniej jednego owocu ze skórką to najlepsza profilaktyka antynowotworowa.

Czy gruszki mogą jeść diabetycy?

Choć są bardzo słodkie, mogą je jeść nawet diabetycy – FAKT

Twardy, ziarnisty miąższ, który mięknie w miarę dojrzewania, ma niewiele białka, tłuszczów i sporo węglowodanów, głownie fruktozy. Średni owoc (130 g) dostarcza ok. 19 g cukrów, a także ok. 3 g błonnika. Do tego ma niski indeks glikemiczny IG 38. Po zjedzeniu nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. Mogą je więc jeść także diabetycy – ale lepiej, żeby wybierali twarde, mniej dojrzałe gruszki, które zawierają mniej cukrów i wolniej podnoszą stężenie cukru we krwi niż miękkie i bardzo dojrzałe.

Czy gruszka jest ciężkostrawna?

Gruszki to ciężkostrawne owoce, powinny ich więc unikać osoby o wrażliwym żołądku – MIT

Ten mit ugruntował się przez dziko rosnące twarde gruszki. Mają one dużo, tzw. komórek kamiennych ze ścianami wysyconymi krzemionką lub węglanem wapnia. Tworzą one  twarde skupiska w miąższu owocu, które długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Zjedzenie kilku naraz może skończyć się niestrawnością, bólem brzucha i biegunką. Ale większość uprawianych w Polsce dojrzałych owoców jest miękka, soczysta i po obraniu ze skórki z pewnością nie zaszkodzi zdrowym osobom. Co więcej, dzięki zawartości błonnika, gruszki wspomagają trawienie, przyspieszając perystaltykę (ruchy jelit), co zapobiega zaparciom. Warto jednak pamiętać, że gruszki zawierają sporo fruktozy. A ta u osób z nietolerancją fruktozy, może wywołać silne i bolesne wzdęcia.

Co ciekawe, cierpkie w smaku odmiany gruszek, które mają sporo garbników stosowano w medycynie naturalnej do.. leczenia biegunek. Garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, pomagają usuwać toksyny z przewodu pokarmowego.

Gruszki a niedoczynność tarczycy

Gruszki powinny jeść osoby z niedoczynnością tarczycy – MIT

Kolejny mit wiąże się z tym, że gruszki są uznawane przez niektórych za bogate źródło jodu i jako jedne z nielicznych owoców polecane przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Rzeczywiście gruszki zawierają jod (1 µg w 100 g) nie jest to jednak wcale spektakularna ilość, w porównaniu do innych owoców. Nektarynki, maliny czy brzoskwinie mają go trzy razy więcej (3 µg w 100 g). W dodatku, gruszki zawierają także pewną (co prawda niewielką – 1-1,5 mg w 100 g) ilość goitrogenów. Substancje te utrudniają przyswajanie jodu z posiłków. Dlatego z gruszkami lepiej nie przesadzać przy kłopotach z tarczycą. Nie trzeba też z nich całkowicie zrezygnować. Najlepiej jeść nie więcej niż jedną gruszkę dziennie od czasu do czasu, starając się nie łączyć owoców w jednym posiłku z produktami bogatymi w jod, np. rybami morskimi.

Czy gruszka uczula?

Gruszki wywołują uczuleń u niemowląt – FAKT

Owoce gruszy rzadko wywołują uczulenia, dlatego można je podawać niemowlętom już w 7. miesiącu życia, jako jedne z pierwszych owoców. Trzeba to jednak robić ostrożnie, ponieważ alergeny owoców pestkowych, w tym gruszek, mają podobną budowę do  pyłku brzozy. U osób uczulonych na pyłki brzozy po zjedzeniu gruszki mogą więc wystąpić objawy alergii. Warto włączać gruszki do diety niemowląt, ale trzeba to jednak robić stopniowo i zachować czujność. Miękką, soczystą gruszkę obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne i pokroić. Poddusić, podawać łyżeczkę dziennie przez kilka dni, cały czas obserwując dziecko. Potem można stopniowo wprowadzać świeże owoce.

TUTAJ przeczytasz, dlaczego warto jeść jabłka, szczególnie, gdy jest na nie sezon.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły