Spis treści
Czym jest akupresura?
Akupresura to naturalna metoda terapeutyczna, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Od wielu tysięcy lat jest stosowana z dużym powodzeniem i dobrymi efektami leczniczymi. Sprawdza się głównie w leczeniu bólu, ale pomaga również w takich dolegliwościach, jak:
- bezsenność
- bóle głowy
- nadmierne napięcie nerwowe
- choroby układu pokarmowego
- stres
- epizody depresyjne
- zmęczenie
Można powiedzieć, że akupresura jest łagodniejszą formą akupunktury. Wykorzystuje ona te same punkty na ciele chorego, tzw. punkty akupunkturowe. Jednak akupunktura polega na nakłuwaniu określonych miejsc, natomiast w akupresurze chodzi o ich uciskanie – przez odpowiedni czas i z określoną siłą. Akupresura stanowi często bardzo wygodną alternatywę dla zabiegów akupunktury ze względu na mniejszą bolesność.
Nie wszyscy ochoczo i odważnie decydują się na wbijanie wielu igieł w różne punkty na ciele, podczas gdy zdecydowana większość chorych chętnie poddaje się akupresurze, odnajdując w uciskaniu, masowaniu lub głaskaniu dobry sposób na złagodzenie swoich przypadłości.
Ze względu na mniejszą bolesność i bardzo wysoki profil bezpieczeństwa zabiegi akupresury mogą być wykonywane niemal u wszystkich, włączając także dzieci.
Leczenie bólu w medycynie chińskiej
Mata akupresurowa – domowy sposób na akupresurę. Jaką matę wybrać?
Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju bóle i odczuwa napięcie układu mięśniowego. Z różnych przyczyn często nie możemy sobie pozwolić na systematyczne wizyty w gabinecie akupresury. Warto wówczas rozważyć zakup maty akupresurowej, która umożliwia nam regularne, nawet codzienne korzystanie z dobroczynnych skutków tej metody w domowym zaciszu.
Rozmiary mat do akupresury są różne. Najpopularniejsze są maty akupresurowe o takiej wielkości, że można się na nich położyć. Całkiem spora powierzchnia ciała może być wówczas poddana ich leczniczemu działaniu, np. całe plecy.
Dostępne są też maty akupresurowe w formie poduszki, o mniejszym rozmiarze. Stosuje się je przy leczeniu dolegliwości dotykających np. karku, głowy lub okolicy lędźwiowej.
Pod wpływem ciężaru ciała dochodzi do silnego ucisku stożków na określone punkty akupresurowe i do ich stymulacji. To z kolei pobudza przepływ życiodajnego qi i odżywczej krwi. W efekcie sprawia, że mata akupresurowa poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu i spełnia swoje działanie lecznicze.
Jak wygląda mata do akupresury?
Mata akupresurowa składa się z podłoża wypełnionego elastyczną, amortyzującą wkładką. Na podłożu rozmieszczone są w rzędach, jeden obok drugiego, krążki z kolcami w formie ostro zakończonych stożków. Ponieważ mata ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, powinna być wykonana z naturalnych hipoalergicznych produktów. Może to być np. włókno kokosowe jako wypełnienie, do tego bawełniane lub lniane pokrycie i bezpieczne dla zdrowia tworzywo, z którego zrobione są kolce.
Jak działa mata do akupresury?
Wśród licznych zalet samej akupresury jako metody terapeutycznej, a więc i maty jako przyrządu do akupresury, można wymienić szereg dobroczynnych właściwości prozdrowotnych.
Mata akupresurowa:
- rozluźnia napięte mięśnie
- poprawia krążenie krwi, co skutkuje lepszym ukrwieniem, dotlenieniem i odżywieniem tkanek
- poprawia krążenie limfatyczne, co zapobiega obrzękom i zastojom limfatycznym i wspomaga usuwanie szkodliwych substancji z organizmu
- pobudza wydzielanie naturalnych endorfin, czyli substancji działających przeciwbólowo, przeciwzapalnie, wpływających pozytywnie na nastrój oraz przynoszących uczucie spokoju, relaksu i zadowolenia
- łagodzi stany zapalne mięśni i stawów
- wpływa pozytywnie na przemianę materii
- łagodzi bóle głowy
- polepsza jakość snu
- poprawia ogólne samopoczucie, nastrój, ułatwia relaksację i odprężenie
- ułatwia eliminację stresu i napięcia nerwowego
- może poprawić jędrność i elastyczność skóry, zwiększając jej ukrwienie i dotlenienie oraz stymulując usuwanie toksyn i nadmiernej ilości płynów
Rolfing – terapia manualna powięzi
Kiedy warto korzystać z maty akupresurowej?
Biorąc pod uwagę powyższe działania, matę akupresurową możemy zastosować wtedy, gdy dokuczają nam takie dolegliwości, jak między innymi:
- bóle pleców i karku
- bóle w odcinku szyjnym
- nadmierne napięcie mięśniowe i uczucie sztywności oraz skurcze mięśni
- przewlekłe stany zapalne mięśni i stawów
- fibromialgia
- rwa kulszowa
- zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
- wypadnięcie dysku
- bóle w odcinku krzyżowym
- skurcze i bóle łydek
- chroniczne bóle głowy oraz migreny
- przewlekły stres i związane z tym nadmierne napięcie nerwowe oraz zwiększone napięcie mięśniowe
- bezsenność i problemy z zasypianiem
- stany obniżonego nastroju, nadmierne pobudzenie nerwowe
- przewlekłe zmęczenie
- cellulit
Jak używać maty akupresurowej?
Najczęściej rekomenduje się leżenie na macie na plecach. Taki masaż akupresurowy obejmuje swoim działaniem spory obszar ciała i zalecany jest przede wszystkim w przypadku bólu pleców i nadmiernego napięcia mięśniowego. Matę można wykorzystywać także do siedzenia na niej, np. podczas oglądania filmu, czytania lub nawet w pracy (przyda się szczególnie przy siedzącym trybie pracy!).
Na macie do akupresury można również stanąć lub po niej chodzić, aby w ten sposób uciskać punkty akupresorowe na stopach. Jak wiadomo, to właśnie na stopach znajduje się mnóstwo punktów, które warto uciskać i masować.
Mata akupresurowa może nam również posłużyć do masażu brzucha, ud, łydek czy dłoni.
Refleksologia – na czym polega leczniczy masaż stóp?
Ile powinien trwać masaż akupresurowy?
Przeciętny czas masażu wynosi około 20 minut. Przy pierwszym kontakcie z matą dobrze jest zacząć od krótszych, 5- lub 10-minutowych sesji i stopniowo wydłużać ten czas. Masaż pleców lub masaż antycellulitowy mogą potrwać nawet do 40–45 minut. Wszystko zależy od naszej indywidualnej wrażliwości na ból i ucisk.
Jeśli jesteśmy bardziej wytrzymali, można matę położyć na twardej podłodze i tam wykonać „zabieg” akupresurowy. Jeśli trudno nam znieść ostre kolce, powinniśmy zadbać o to, by podłoże było bardziej miękkie i elastyczne – najlepiej położyć matę np. na łóżku lub materacu. Pamiętajmy, że im większy zastój energetyczny w ciele, tym bardziej bolesne będzie uciskanie punktów akupresurowych.
Osoby mniej odporne na ból mogą leżeć na macie w cienkiej koszulce, legginsach lub cienkich skarpetkach. Ci bardziej odważni i zdeterminowani mogą poddać się akupresurze bez osłaniania skóry odzieżą.
Z maty akupresurowej można korzystać w zasadzie niezależnie od pory dnia. Jeśli cierpimy na bezsenność, warto wykonać taki zabieg wieczorem, przed snem. Pomoże to nam się odprężyć, rozluźnić, wyregulować oddech i łatwiej zapaść w spokojny sen. Czasem jednak nadmierne pobudzenie krążenia krwi może spowodować, że poczujemy się rześko i stracimy ochotę na sen. Dlatego trzeba dopasować używanie maty indywidualnie do własnych potrzeb oraz do swojej reakcji na stymulację punktów akupresurowych.
Jeżeli stosowanie maty jest dla nas (zwłaszcza na początku) dość bolesne i z trudem odliczamy minuty do końca sesji, dobrze jest w tym czasie zająć czymś umysł. Można tak się ulokować na macie, aby podczas zabiegu np. obejrzeć coś ciekawego w telewizji, zrelaksować się przy muzyce lub zadzwonić do przyjaciółki. Czas szybciej minie, a my nie będziemy zajęci kontemplacją boleśnie wbijających się w ciało kolców. Z czasem będzie nam coraz łatwiej znosić te niewygody, a wręcz zacznie brakować regularnych chwil na macie.
Kinesiotaping – czym jest i na co pomagają tejpy?
Jakie są zalety i wady maty do akupresury?
Mata akupresurowa z pewnością posłuży dobrze naszemu zdrowiu i poprawi ogólną kondycję i samopoczucie. Jej sporą zaletą jest fakt, że jest zawsze pod ręką i możemy korzystać z niej regularnie, systematycznie i codziennie. Stanowi ponadto jednorazowy wydatek (chociaż całkiem spory…) i zostaje z nami na lata.
Kolejną zaletą jest to, że mogą z niej korzystać niemal wszyscy – młodzi, starsi, dzieci. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do jej zastosowania. Nie powinny jej używać osoby z niektórymi dolegliwościami skóry (rany, wrzody, ostre stany zapalne) oraz chorujące na hemofilię.
W przypadku innych chorób układu krzepnięcia, chorób nowotworowych oraz ciąży należy się najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym i upewnić do co bezpieczeństwa zabiegów akupresurowych.
Jednak jeśli cierpimy na przewlekłe dolegliwości o uporczywym charakterze, które w zasadzie zawsze wymagają indywidualnego podejścia do pacjenta i opracowania dla niego osobistej terapii, nic nie zastąpi kontaktu z doświadczonym specjalistą akupresury. Praca z ciałem jest czymś bardzo unikatowym. Każdy jest inny i ma inne uwarunkowania.
Mata akupresurowa jest sposobem dość uniwersalnym, ale można powiedzieć, że „podchodzi” jednakowo do wszystkich. Natomiast ręka terapeuty i indywidualne zabiegi akupresury (tudzież akupunktury czy masażu) zapewniają całkowicie spersonalizowane leczenie, które skupia się na konkretnym pacjencie i jest ukierunkowane tylko na jego potrzeby.
Mata akupresurowa zatem nie może być traktowana jako substytut wizyt i konsultacji ze specjalistą. Może jednak pomóc – jako komplementarny sposób na podtrzymanie efektów leczniczych, kosmetycznych czy po prostu ułatwiający odprężenie i relaks na co dzień.
Punkty marma – najstarsza psychologiczna mapa ciała