Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińskaAkupunktura Akupunktura na kręgosłup jako sposób leczenia bólu

Akupunktura na kręgosłup jako sposób leczenia bólu

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ból pleców jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości. Z jego powodu wiele osób szuka pomocy, poddając się terapiom naturalnym. Akupunktura pomaga nie tylko złagodzić uciążliwe objawy i poprawić jakość życia, ale często pozwala pozbyć się bólu na dobre.

Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińskaAkupunktura Akupunktura na kręgosłup jako sposób leczenia bólu

Wiele osób skarży się obecnie na przewlekłe lub nawracające bóle kręgosłupa. Ból pleców zmniejsza komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kręgosłup jest wszak główną osią, która podtrzymuje cały szkielet i umożliwia prawidłową ruchomość. Jedną z metod, po które pacjenci chętnie sięgają w przypadku bólu pleców, jest akupunktura.

Akupunktura – jedna z najstarszych metod terapeutycznych

Akupunktura stanowi jeden z trzech głównych filarów, na których opiera się tradycyjna medycyna chińska. Pomaga na szereg dolegliwości, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Z terapii akupunkturą można skorzystać w takich schorzeniach, jak między innymi: migrena, bóle mięśniowe, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, schorzenia układu oddechowego, moczowego oraz rozrodczego i wiele innych. Od tysiącleci stosowana w medycynie Dalekiego Wschodu, uznana jest jako wyjątkowo skuteczna metoda leczenia bólu, w tym bólu kręgosłupa.

Leczenie akupunkturą polega na wkłuwaniu igieł w odpowiednio dobrane zestawy punktów akupunkturowych, zlokalizowanych na całym ciele pacjenta. W zależności od rodzaju dolegliwości chorobowych i indywidualnych objawów u chorego terapeuta wybiera właściwe punkty akupunkturowe i wykonuje nakłucia.

Czy wkłuwanie igieł w akupunkturze jest bolesne?

Igły przeznaczone do zabiegów akupunktury są bardzo cienkie i elastyczne. Samo ich wkłucie zazwyczaj nie wywołuje odczucia silnego bólu. Jednak osoby wyjątkowo wrażliwe lub obawiające się igieł mogą subiektywnie odczuć nakłucia jako nieco bolesne.

Igły pozostają w ciele pacjenta przez około 20–30 minut. W trakcie zabiegu terapeuta może manipulować igłami, w celu tak zwanego „poruszenia qi”. Ten manewr pacjent może często odczuć jako bolesny i nieprzyjemny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z leczeniem ostrego bólu. Poza tym akupunktura jest z reguły metodą niebolesną i nie wywołuje u pacjentów negatywnych odczuć.

Jak wygląda zabieg akupunktury pleców?

Przed zabiegiem akupunktury, niezależnie od tego, z jaką dolegliwością chory zjawił się u lekarza, przeprowadzany jest wywiad, który ma na celu ustalenie rodzaju objawów i ewentualnych przyczyn ich powstania. Terapeuta pyta o wszelkie odczucia związane ze schorzeniem, bada również puls i ogląda język pacjenta.

Po badaniu lekarz ustala diagnozę (oczywiście zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej) i dobiera odpowiednie punkty akupunkturowe, które następnie nakłuwa w odpowiedniej kolejności. Zestawy punktów mogą różnić się między sobą na poszczególnych wizytach, nawet jeśli dotyczą one leczenia tej samej przypadłości.

Czy na ból pleców nakłuwa się tylko plecy?

W przypadku bólu kręgosłupa spodziewalibyśmy się, że pacjent będzie nakłuwany w miejscu wystąpienia dolegliwości, a więc na plecach. I faktycznie, najczęściej tak się dzieje. Jednak akupunktura ma na celu przede wszystkim przywrócenie krążenia energii w ciele do równowagi i usunięcie wszelkich blokad/zastojów przepływu energii (qi) w organizmie.

Dlatego nie zawsze nakłuwane są tylko plecy. Bywa, że inne części ciała także są zaangażowane w zabieg. Nakłuć dokonuje się więc również w miejscach oddalonych od kręgosłupa, takich jak np. okolice dłoni i stóp, a także łydek, kolan czy ramion. Sieć kanałów energetycznych (meridianów) przebiega dosłownie przez cały organizm, zatem przywrócenie właściwej równowagi energetycznej wymaga często nakłucia punktów zlokalizowanych w różnych miejscach ciała. Kwestia wyboru punktów pozostaje zawsze sprawą indywidualną w przypadku każdego pacjenta.

Uwaga! W akupunkturze nigdy nie wkłuwa się igieł bezpośrednio w kręgosłup. Miejsca nakłucia obejmują najczęściej okolice kręgosłupa i mięśnie biegnące wzdłuż niego oraz wszelkie punkty oddalone od kręgosłupa potrzebne do leczenia danego wzorca chorobowego.

Na co pomaga zabieg akupunktury pleców?

W leczeniu bólu pleców zabiegi akupunktury poleca się pacjentom odczuwającym dyskomfort związany z samym kręgosłupem, ale również tym, którym dokucza ból mięśni pleców lub ból stawów, np. biodrowych, krzyżowych lub barków. Akupunkturę poleca się w takich przypadłościach, jak między innymi:

  • rwa kulszowa
  • zapalenie stawów kręgosłupa
  • szeroko pojęty ból pleców
  • zapalenie korzonków
  • lumbago
  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
  • wszelkiego rodzaju urazy i bóle pourazowe pleców

Zazwyczaj potrzebnych jest kilka lub kilkanaście zabiegów, aby pacjent powrócił do zdrowia, jednak często już po pierwszym zabiegu chory odczuwa znaczną ulgę. Akupunktura wyraźnie łagodzi intensywność bólu, rozluźnia napięte mięśnie, zmniejsza uciążliwe objawy i w rezultacie istotnie poprawia jakość życia.

Wraz z bólem znika konieczność zażywania leków. Udowodniono, że leczenie akupunkturą w wielu przypadkach okazuje się tak skuteczne, że może z powodzeniem zastąpić farmakologiczne leki przeciwbólowe.

Przeciwwskazania do akupunktury pleców

Terapia igłami nie ma wielu przeciwwskazań. Akupunktura nie jest zalecana w przypadku takich dolegliwości, jak:

  • niektóre choroby zakaźne
  • silne wyczerpanie organizmu
  • uogólnione choroby skórne, szczególnie przy istniejących zmianach infekcyjnych
  • gorączka niewiadomego pochodzenia

Zazwyczaj nie stosuje się akupunktury u dzieci, które nie ukończyły 7 lat. Ostrożność należy zachować w przypadku osób starszych, powyżej 85. roku życia. Pewnych punktów unika się u kobiet w czasie miesiączki. Nie powinno się nakłuwać pacjentów z chorobami psychicznymi.

Czy akupunkturę można stosować w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do akupunktury. Wręcz przeciwnie, leczenie akupunkturą może okazać się bardzo użyteczną metodą, jeśli ciężarna kobieta skarży się na dokuczliwy ból pleców (wywołany np. przez ucisk dziecka na nerwy).

Zabiegi powinny być jednak przeprowadzane przez wykwalifikowanych terapeutów medycyny chińskiej, ponieważ nie wszystkie punkty akupunkturowe są bezpieczne do nakłuwania w ciąży. Pacjentki w zaawansowanej ciąży są nakłuwane w pozycji siedzącej na krześle lub leżącej na boku.

Akupunktura jest nie tylko jedną z najstarszych metod leczniczych, ale również jedną z najbardziej bezpiecznych i skutecznych.

Źródła:

  1. Montakab, H. (2018). Medycyna chińska w praktyce: teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim. Łódź: Wydawnictwo Galaktyka.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły