Jak leczyć bezsenność?

We śnie nasze ciało odpoczywa i odbudowuje swoją energię życiową. Tylko zdrowy i głęboki sen może nam zapewnić taką regenerację. Jak bardzo jest nam ona potrzebna do życia, najlepiej wiedzą osoby cierpiące na koszmar bezsenności. Jak pomaga im medycyna chińska?

W przypadku gdy brakuje snu lub gdy jest on słabej jakości, z czasem zabraknie nam również energii, odporności, zaczniemy niedomagać i chorować. Bezsenność może być zatem przyczyną chorób, ale może też być sygnałem alarmowym, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie i należy poszukać przyczyny, z powodu której nie możemy spać. I tę przyczynę należy całkowicie wyleczyć.

Według medycyny chińskiej dobry sen i apetyt są podstawowymi wyznacznikami dobrego zdrowia i świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Bezsenność to poważna dolegliwość, zaburzająca istotnie jakość życia. Obejmuje ona różne wzorce zaburzeń:

  • trudności w zasypianiu po udaniu się na spoczynek,
  • zbyt wczesne budzenie się,
  • okresowe przebudzenia w nocy,
  • nieudane próby zaśnięcia,
  • niezdolność do spania przez całą noc.

Jako bezsenność definiuje się także nadmierną ilość męczących i intensywnych marzeń sennych, zakłócających spokojny sen. Bezsenności często mogą towarzyszyć zawroty głowy, bóle głowy, palpitacje serca, zmęczenie i zaburzenia emocjonalne.

Aby ustalić właściwą terapię dla danego pacjenta, należy najpierw określić wzorzec chorobowy, który najbardziej pasuje do prezentowanych przez niego objawów.

Do najważniejszych wzorców w medycynie chińskiej należą:

Zastój qi wątroby

Wątroba w medycynie chińskiej jest związana z emocjami i są to najczęściej emocje negatywne, takie jak złość, agresja, gniew, rozdrażnienie, irytacja oraz frustracja. Jest to często spotykany wzorzec w naszym społeczeństwie. Generowany przez pośpiech, niezdrowy tryb życia i codzienną gonitwę.

Długotrwałe nagromadzenie się takich emocji działa szkodliwie na wątrobę, powodując w niej zastój qi, czyli upośledza jedną z podstawowych funkcji wątroby, jaką jest swobodne rozprzestrzenianie qi w naszym ciele.

Zastój qi wątroby przekształca się z czasem w gorąco i ogień, który unosi się szybko w górę, zakłócając pracę umysłu i doprowadzając między innymi do bezsenności. Niekontrolowane wybuchy gniewu czy agresji to nic innego jak wybuchający w górę ogień wątroby.

Dodatkowymi objawami, do których pacjent – wątrobowiec może się przyznać w gabinecie, są najczęściej: bóle głowy, nadciśnienie, wzdęcia lub rozpierający ból brzucha, gorzki smak w ustach oraz rozdrażnienie.

Jak leczyć bezsenność według medycyny chińskiej?

Bezsenność najczęściej objawia się tutaj budzeniem się w okolicach 3 nad ranem (czas wątroby wg zegara narządów), niemożnością zaśnięcia, a czasem dokuczliwymi marzeniami sennymi zakłócającymi spokojny sen.

Za spokojny sen odpowiada przede wszystkim spokojny duch serca, natomiast w tym wzorcu chorobowym nadaktywna wątroba będzie wyprzedzała ducha serca i powodowała zaburzenia równowagi energetycznej w organizmie.

Jak można pomóc takiej osobie? Terapeuta medycyny chińskiej zaleci z pewnością zabiegi akupunkturowe mające na celu poruszenie zastoju w wątrobie i jej uspokojenie i zharmonizowanie.

Dodatkowo można stosować odpowiednie receptury ziołowe, ale najważniejsze będą zalecenia dotyczące zmiany trybu życia i sposobu odżywiania się.

Pacjent z takimi dolegliwościami powinien odżywiać się regularnie, unikać pokarmów nasilających gorąco w wątrobie, a więc kawy, alkoholu, ostrych przypraw, pikantnych dań, używek itp., regularnie uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną i doprowadzić stopniowo swój organizm do stanu równowagi i wyciszenia, na ile jest to możliwe.

Niedobór krwi

Jest to kolejny często spotykany wzorzec wśród pacjentów. Wiąże się ściśle z niedoborami serca i śledziony. A te z kolei są uwarunkowane emocjami i przemęczeniem. Jednak w tej sytuacji mówimy o innych emocjach niż w poprzednim wzorcu.

Emocjami, które uszkadzają serce i śledzionę są smutek, niepokój, nadmierne zamartwianie się, troska, niepotrzebne ciągłe rozpamiętywanie problemów, obciążanie się kłopotami swoimi i innych, tzw. dzielenie włosa na czworo.

Przemęczenie, a zwłaszcza długotrwałe przeciążenie intelektualne może także doprowadzić do powstania tego wzorca. W przypadku niedoboru qi serca dochodzi do wyczerpania krwi i zakłócenia spokoju umysłu, a niedobór qi śledziony powoduje osłabienie wytwarzania krwi.

W obu przypadkach (które często współistnieją ze sobą) rezultatem jest niedobór krwi, który skutkuje nieprawidłowym odżywieniem serca i zakłóceniem umysłu, co prowadzi do bezsenności.

Wzorzec taki często możemy zaobserwować u kobiet, które – ze względu na swoją fizjologię (comiesięczna utrata krwi, porody, laktacja, zaburzenia hormonalne) – są narażone znacznie bardziej na niedobór krwi. Powszechny jest też u osób starszych, schorowanych, zmęczonych, wyczerpanych, po operacjach, w przebiegu ciężkich chorób. Dlatego to najczęściej kobiety i osoby w starszym wieku cierpią na dolegliwości związane z bezsennością.

Objawami, na które dodatkowo mogą się skarżyć tacy pacjenci, to trudności z zasypianiem, palpitacje serca, osłabienie pamięci, znużenie, zmęczenie, ospałość, brak apetytu, brak energii, ziemista i blada cera. A ich sen często bywa zakłócany przez intensywne i nieprzyjemne marzenia senne, które uniemożliwiają prawidłowy odpoczynek organizmu i są także formą bezsenności. Nie jest to wówczas zdrowy, regenerujący sen dobrej jakości, a pacjent budzi się niewyspany i zmęczony od samego rana.

Najlepszym remedium na takie dolegliwości są odpowiednio dobrane kompozycje ziół wzmacniających qi i krew, ale także akupunktura i właściwa, dobrze zbilansowana dieta.

Zaburzenie funkcjonowania żołądka

Nieregularne i zbyt późne spożywanie posiłków uszkadza żołądek i śledzionę. Dysfunkcja tych narządów powoduje zaburzenia trawienia. Nagromadzenie niestrawionego pokarmu prowadzi do wytworzenia gorąca w żołądku i jego dysfunkcji, czego rezultatem jest bezsenność.

Żołądek znajduje się pod sercem i jeśli jest zbyt aktywny i niespokojny, powoduje zakłócenia snu. Zbyt późne spożycie obfitego i tłustego posiłku skutkuje nagromadzeniem pożywienia i zablokowaniem pasażu jelitowego, co wywołuje dodatkowe objawy u pacjenta w postaci odczucia duszności i rozpierającego bólu w nadbrzuszu, może prowadzić także do zaparć, wzdęć i odbijania.

Pacjent ma trudności w zaśnięciu, źle się czuje, przewraca się z boku na bok, jest mu „niedobrze i ciężko na żołądku”. Któż z nas nie miał takich doświadczeń?

Najprościej im zapobiegać, zdrowo i właściwie się odżywiając, a przede wszystkim stosując zasadę, aby nie jeść tuż przed snem. Po godzinie 22 pokarm powinien już być w jelitach, a żołądek – pusty. To zapewni zdrowy i spokojny sen. Natomiast w regulacji i zharmonizowaniu funkcji żołądka pomogą zabiegi akupunktury.

Dysharmonia pomiędzy sercem a nerkami

Serce w medycynie chińskiej to ogień, natomiast nerki to woda. W prawidłowo funkcjonującym organizmie ogień serca schodzi do nerek, aby kontrolować i podgrzewać wodę, woda nerek zaś wznosi się swobodnie do serca, aby regulować i chłodzić ogień. Zaburzenia na linii serce–nerki powodują niekontrolowane wznoszenie się ognia serca, który zakłóca umysł i konsekwencją takiego stanu rzeczy jest bezsenność.

Co powoduje zakłócenia na linii serce–nerki? Przyczyna może tkwić we wrodzonym niedoborze nerek, ale częstym powodem są również przewlekłe i wyczerpujące choroby, syndrom wypalenia, nadmierna aktywność seksualna, a także przeżyte traumy (w dzieciństwie lub w wieku dorosłym), stany bardzo głębokich emocji związanych ze strachem, zagrożeniem życia i różnego rodzaju lęki.

Oprócz zaburzeń snu częstymi objawami, na które skarżą się pacjenci z tym wzorcem chorobowym, są: niepokój, osłabienie pamięci, kołatania serca, zawroty głowy, dźwięki i szumy w głowie i w uszach, ból dolnej części pleców, rozdrażnienie, suchość w ustach. Sen u takiej osoby jest płytki i powierzchowny, wybudza ją każdy dźwięk i przeszkadza najmniejsze światełko.

Medycyna chińska w takim przypadku skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu nerek, zarówno za pomocą akupunktury, jak i mieszanek ziołowych, ukierunkowanych na wzmocnienie głównie yin oraz esencji nerek. Z pomocą przychodzi nam też niewątpliwie dieta – właściwie dobrana dla każdego pacjenta.

Jak wyleczyć się z bezsenności?

Bezsenność jest związana przede wszystkim z zaburzeniami takich narządów jak serce, śledziona, wątroba oraz nerki. Wszystkie one są powiązane w jakiś sposób z krwią, są odpowiedzialne za jej jakość, ilość, wytwarzanie i przechowywanie.

Niedostateczna ilość krwi nie odżywia serca, które wówczas nie może zapewnić spokoju umysłowi, co skutkuje problemami ze snem. Różne emocje, niepokój, depresja, smutek, ale także przemęczenie i przepracowanie mogą doprowadzić do uszkodzenia ww. narządów, do nadmiernego zużycia esencji i krwi, czego rezultatem jest bezsenność.

Medycyna chińska pomaga wyleczyć bezsenność, skupiając się na usunięciu jej przyczyn, ale także zaleca profilaktykę i zmianę nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Oprócz zabiegów akupunktury i stosowania ziół, ważne jest także samo przygotowanie się do snu.

Zanim położymy się spać, nie oglądajmy telewizji (zwłaszcza horrorów lub politycznych debat), nie grajmy w gry komputerowe obfitujące w przemoc, nie objadajmy się tłustymi serami zapijanymi czerwonym winem, uspokójmy umysł poprzez medytację, czytanie, spokojną rozmowę, wypijmy herbatkę ułatwiającą zaśnięcie.

Ważne, żeby wiedzieć, że najwięcej korzyści przyniesie nam sen od godziny 22. Każdą nieprzespaną godzinę później można liczyć jako nieprzespaną podwójnie. Być może, wdrażając powoli i stopniowo w życie te zalecenia, unikniemy przykrej i spędzającej sen z powiek (dosłownie!) dolegliwości, jaką jest bezsenność.

25.10.2019
Wątroba to jeden z najważniejszych i kluczowych dla utrzymania zdrowia narządów w naszym organizmie. Można śmiało nazwać ją naturalnym centrum odtruwania. Pełni także rolę „śmieciarza”, odbierającego z krwi wszelkiego rodzaju odpady i toksyny. Brzmi to dosyć niewdzięcznie, lecz jak bardzo jest potrzebne, aby cieszyć się pełnią zdrowia!
11.10.2019
Uwielbiam botoks. Wiem: nie jest naturalny, wzbudza kontrowersje i źle podany potrafi zmienić rysy twarzy. Ale toksyna botulinowa nie tylko odmładza: wspomaga także leczenie wielu dolegliwości. Dowiedz się w jakich schorzeniach pomogą zastrzyki z botoksu.
03.01.2020
Trudno w to uwierzyć, ale w szpitalach wenerologicznych i zakaźnych notuje się coraz więcej przypadków chorób wenerycznych. Na pierwszym miejscu jest kiła. Była zawsze, ale lepiej kontrolowana obowiązkowymi badaniami. Obecnie uważana jest za marginalny problem określonych środowisk. Podobnie jak inne zapomniane „wstydliwe” choroby gości na salonach. Kto jest zagrożony? Konsultacja dr n. med. Aneta Cybula, […]
07.11.2019
Napój z kurkumy na odporność to prawdziwy hit sezonu! Warto go pić codziennie, i to przynajmniej przez miesiąc. Zacznij już dziś!
04.12.2019
Pierwszych pulsometrów, które pojawiły się w latach 80. używali głównie wyczynowi sportowcy. Obecnie ten charakterystyczny zegarek, na którego ekranie można odczytać tętno użytkownika znajdziemy  na nadgarstku większości biegaczy i rowerzystów. Nad zakupem tego małego monitora pracy serca coraz częściej zastanawiają się osoby, których aktywność fizyczna ma charakter rekreacyjny lub które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
27.10.2018
Soki to samo zdrowie – orzeźwiają, pobudzają, wzmacniają organizm. A jeśli dodasz do nich „tajny” składnik otrzymasz sok z superdoładowaniem, który pomoże ci schudnąć, doda energii, złagodzi PMS albo wzmocni serce. Sprawdź, który będzie najlepszy dla ciebie.