Spis treści
Macierzyństwo w tradycyjnej medycynie chińskiej
Współczesne kobiety pytają siebie: „Kiedy nadchodzi najlepszy moment na macierzyństwo?”. Według tradycyjnej medycyny chińskiej idealny czas na ciążę i rodzenie dzieci przypada między 28. a 35. rokiem życia. Czyli w piątym cyklu życia kobiety (Chińczycy dzielą rozwój kobiety na 7-letnie cykle, mężczyzny – na 8-letnie).
We wcześniejszym okresie życia (21– 28 lat) kobieta dąży do szczytu swoich fizycznych i emocjonalnych możliwości. I choć fizycznie jest w stanie zajść w ciążę i urodzić dziecko nawet jako nastolatka, medycyna chińska uważa, że prawdziwa dojrzałość do macierzyństwa przychodzi właśnie po 28. a przed 35. urodzinami. W tym czasie według Chińczyków: „Kości i ścięgna są dobrze rozwinięte, a włosy bujne”. Kobieta jest w szczytowej formie fizycznej, energetycznej i emocjonalnej.
O jej gotowości do macierzyństwa świadczą nie tylko cechy płciowe, jak bujne piersi, obfite biodra, ale także fakt, że przechodzi wtedy ważne przemiany psychiczne, wkracza w pełnię kobiecości, zarówno mentalnej, jak i emocjonalnej. Dzięki temu ciąża może być zaplanowana, świadoma i nieprzypadkowa. Gdy przyszła mama czuje się silna, pewna siebie, ma poczucie bezpieczeństwa i samoświadomość, jest gotowa, aby począć i donosić w sobie nowe życie. Wie, jak zadbać o zdrowie i wychowanie malucha, ale jest także świadoma własnych potrzeb.
Ważne! Zalecenia medycyny Wschodu są jedynie ogólną wskazówką. Każda kobieta jest inna i dojrzewa do decyzji o macierzyństwie we właściwym dla siebie czasie. Także 20-letnia dziewczyna czy 40-letnia kobieta może być wspaniałą, oddaną mamą.
Dziecko po 40. – jakie badania wykonać w późnej ciąży i jak o siebie dbać?
Ciąża w medycynie chińskiej
Ciąża według tradycyjnej medycyny chińskiej zajmuje dziesięć miesięcy. Oczywiście tak jak na całym świecie trwa 40 tygodni, jednak liczona jest od ostatniej menstruacji miesiącami księżycowymi (po 28 dni), stąd wynik dziesięciu miesięcy.
Zalecenia medycyny chińskiej odnośnie prokreacji należy rozumieć w aspekcie duchowego pojmowania samego aktu poczęcia. Pozornie wszystko jest oczywiste. Miłosny akt kobiety i mężczyzny, fizjologiczna gotowość – komórka jajowa i sprawne plemniki powinny wystarczyć do zapłodnienia.
Jednak poczęcie dziecka w medycynie chińskiej ma wymiar duchowy i energetyczny. Decyduje siła wyższa, tak zwane niebiańskie Shen. Dopiero, gdy w połączone komórki rozrodcze kobiety i mężczyzny zstąpi ta energia, może narodzić się nowe życie. To jest starożytna mądrość medycyny chińskiej.
Ciąża to stan fizjologiczny, ale często zdarza się, że przyszła mama cierpi z powodu licznych dolegliwości uznanych w tym czasie za „normalne” i nie budzące niepokoju. A ma przecież prawo do dobrego samopoczucia, które przekłada się z kolei na pozytywne nastawienie do dziecka i optymistyczne podejście do macierzyństwa.
W ciąży należy traktować matkę i nienarodzone dziecko jako dwa organizmy. Z tego faktu wynikają dolegliwości ciężarnych – dziecko już żyje po swojemu, a ciało matki czasem się buntuje i reaguje nudnościami, wymiotami, kiepskim samopoczuciem, zmianami nastroju itd.
Według medycyny chińskiej w każdym miesiącu ciąży obowiązują konkretne zalecenia zdrowotne dla przyszłej matki, dotyczące odżywiania się, aktywności fizycznej i odpowiedniego postępowania.
Co ważne, jeśli konieczne jest zastosowanie u ciężarnej akupunktury czy receptur ziołowych – terapeuta bezwzględnie musi brać pod uwagę, w którym miesiącu ciąży jest aktualnie pacjentka. Determinuje to wybór bezpiecznej terapii.
Jak dbać o siebie w ciąży?
8 ogólnych zaleceń medycyny chińskiej:
- Dbaj o utrzymanie ciepła w ciele. W chłodne dni noś czapkę, długie skarpetki, rajstopy, otul brzuch i nerki. Nie powinnaś marznąć, siadać na zimnych powierzchniach, bo najważniejsza jest troska o ciepło w okolicach nerek, brzucha i macicy. Nerki to według medycyny chińskiej główny narząd odpowiedzialny za rozmnażanie się i przebieg ciąży. Zawierają w sobie energię przedurodzeniową jing, która kontroluje cykle rozwojowe w naszym życiu. Zadbaj więc o nie, abyś mogła zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i aby ciąża, a potem poród przebiegły bez komplikacji.
- Troszcz się o pracę układu pokarmowego – żołądka, trzustki, wątroby, jelit i śledziony. To zasadnicze narządy, które odżywiają zarówno matkę, jak i płód. Jedz pożywne, lekkostrawne potrawy o łagodnym smaku. Jeśli to możliwe, korzystaj z produktów z upraw ekologicznych. Dostarczaj witamin z codziennego pożywienia, ale unikaj wychładzających surówek, sałatek, cytrusów, bananów czy zimnych soków. W zamian jedz ciepłe zupy albo warzywa i gotowane mięso z ryżem czy kaszą, ciepłe śniadania. Jeśli to konieczne, uzupełniaj witaminy i minerały zaufanymi suplementami diety.
- Unikaj pikantnych przypraw. Ostry smak potraw nadmiernie rozprasza energię w organizmie. Kieruje qi na zewnątrz, podczas gdy kobieta w ciąży powinna kierować je do środka, aby utrzymać dziecko. Poza tym pikantne dania mogą nasilać wzdęcia i zaparcia.
- Unikaj nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę i nasila obrzęki.
- Ogranicz kawę i herbatę. Mają smak gorzki, a ten kieruje energię w dół. Nadmiar gorzkiego smaku w diecie ciężarnej może doprowadzić do krwawienia, plamienia lub skurczów.
- Nie jedz żywności przetworzonej. Unikaj gotowych dań z chemicznymi dodatkami, takimi jak sztuczne barwniki, spulchniacze czy konserwanty i przeciwutleniacze. Czytaj etykiety na produktach.
- Naucz się łagodzić stres w ciąży i negatywne emocje np. stosuj ćwiczenia oddechowe, chodź na zajęcia jogi dla przyszłych mam, spaceruj. Jest to ogromnie istotne, ponieważ matka i dziecko oddziałują na siebie wzajemnie. Wszystko, co przeżywa mama, wpływa bezpośrednio na płód, każdy stres, podenerwowanie, negatywne reakcje na otoczenie odbijają się również na dziecku. Podobnie pozytywne doświadczenia i odczucia. Gdy maluszek słyszy łagodne słowa, czuje czuły dotyk, otacza go spokój i ciepłe uczucia, mama dba o swój i jego komfort.
- Obserwuj swój organizm. Przypomnijmy, ciąża to relacja dwóch odrębnych organizmów. Ciało matki w naturalny sposób dostosowuje się do potrzeb dziecka, zmieniają się reakcje, zmienia się obraz jej pulsu. Doświadczony lekarz medycyny chińskiej potrafi na podstawie pulsu określić nawet płeć potomka. Każda reakcja i sygnał z ciała kobiety są ważną informacją dla terapeuty i pozwalają dobrać odpowiednie leczenie w przypadku dolegliwości.
Medycyna chińska na dolegliwości w ciąży
Nudności i wymioty
Pierwsze trzy miesiące ciąży to czas, gdy organizm kobiety dostosowuje się do obecności nowego życia. Według medycyny chińskiej energia płodu niejako zakłóca energię matki, bo zaburza dotychczasową równowagę w ciele.
Pojawiają się objawy, które informują, że coś się zmieniło. Dziecko w łonie powoduje ruch energii do góry (tak zwane zbuntowane qi). Dlatego kobieta czuje, że wszystko z żołądka podchodzi jej do gardła. Stąd się biorą poranne nudności i wymioty.
Często kobiety nie walczą z takimi objawami z obawy przed niepożądanym działaniem leków, poza tym farmakologia ma niewielkie pole do popisu u ciężarnych. Zdecydowana większość leków jest przeciwwskazana.
Nawet jeśli lekarz coś zaleci, przyszła mama lęka się, że specyfik może zagrażać jej dziecku, dlatego rezygnuje z pomocy i męczy się dalej. I tu wskazana jest naturalna terapia. Specjalista medycyny chińskiej będzie dokładnie wiedział, jak odwrócić zbuntowane qi za pomocą akupunktury czy ziół bezpiecznych dla kobiety w ciąży .
Odpowiednie leczenie nie tylko przyniesie szybką ulgę w porannych mdłościach i wymiotach, ale też zadziała całościowo – wpłynie korzystnie na przebieg ciąży i jej utrzymanie, na rozwój dziecka i dobre samopoczucie matki.
Bóle kręgosłupa
Odczucie ciężaru w plecach, a zwłaszcza bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa typowe dla mam oczekujących na narodziny dziecka, można złagodzić lub całkowicie wyeliminować na przykład dzięki akupunkturze. Jednocześnie lekarz medycyny chińskiej podpowie przyszłej mamie ważne wskazówki:
- Od czwartego miesiąca ciąży unikaj długiego stania bądź siedzenia, bo może to powodować opadanie narządów i ucisk na miednicę oraz kręgosłup.
- Wskazane są łagodne ćwiczenia qigong albo odpowiednio praktykowana joga w ciąży, które delikatnie rozciągają ciało i jednocześnie wzmacniają mięśnie, przygotowując organizm do porodu. Stosuj umiarkowaną aktywność fizyczną – spacery lub gimnastykę dla ciężarnych.
- Przy nasilonych dolegliwościach bólowych kręgosłupa ulgę przyniosą zabiegi akupunktury, które nie tylko wzmocnią sam kręgosłup, ale przede wszystkim będą wspierać narządy wewnętrzne. W ciąży należy skupić się głównie na wzmacnianiu nerek. Niedobór energetyczny w tym narządzie może stanowić jedną z przyczyn bólu dolnej części pleców.
Częste oddawanie moczu
Przekrwiona, powiększona macica, a potem rosnące dziecko już od pierwszych miesięcy ciąży mogą uciskać na pęcherz moczowy. Tu znakomicie sprawdzają się zabiegi akupunktury, które mają na celu głównie wzmocnienie nerek, istotnego narządu odpowiedzialnego nie tylko za prawidłowy przebieg ciąży, ale także za właściwe funkcjonowanie pęcherza moczowego i kontrolę wydalania moczu.
Złe samopoczucie psychiczne
Specjalista medycyny chińskiej skoncentruje się przede wszystkim na przyczynie obniżonego nastroju. Może być on spowodowany:
- Faktem, że kobieta w ciąży musi zostać z powodu swojego stanu w domu lub też musi znacznie ograniczyć dotychczasową aktywność. Wtedy czuje się zbędna, odstawiona na boczny tor.
- Złym samopoczuciem fizycznym, bólami, dolegliwościami ciążowymi, czasem koniecznością leżenia, jeśli ciąża jest zagrożona. Zdarza się, że przyszła mama musi leżeć przez większość czasu i stąd może wynikać jej głęboka frustracja, a co za tym idzie, smutek, napięcie czy brak akceptacji takiego ograniczenia.
- Lękiem przed samotnością u matki porzuconej przez partnera czy bliskich. Pozostawiona bez wsparcia przyszła mama ma prawo do obaw, niepokoju, różnych dolegliwości i napięć emocjonalnych.
Uwaga! Każde zaburzenie emocjonalne lekarz medycyny chińskiej traktuje indywidualnie, podobnie jak inne schorzenia. Poza akupunkturą czy wskazanymi ziołami w wypadku obniżenia nastroju może być potrzebne wsparcie psychologiczne.
8 rad położnej Izabeli Dembińskiej, które warto znać przed porodem
Inne dolegliwości w ciąży
Czasem trudno zaakceptować, że na nogach pojawiają się:
- obrzęki
- rozstępy w ciąży
- kłopoty ze snem
- osłabienie
- zgaga w ciąży
- wzdęcia
- zaparcia
Przyszła mama wchodzi ze strachem na wagę, bo kilogramy przybywają zbyt szybko. Dodatkowo burza hormonalna często powoduje zmienność nastrojów, wahania emocjonalne i płaczliwość lub złość.
Specjalista medycyny chińskiej może przynieść ulgę lub całkowicie wyeliminować te dolegliwości w ciąży, a jednocześnie zadbać o dobro dziecka. Pomocą służy najczęściej akupunktura, często można zalecić stosowanie ziół, konieczne są porady dotyczące odpowiedniej diety.
Terapeuta zawsze bierze pod uwagę aktualny stan matki i miesiąc ciąży. Medycyna chińska może leczyć i zapobiegać nie tylko typowym dolegliwościom ciążowym, ale też świetnie sobie radzi z chorobami, na które kobieta w ciąży także bywa narażona, np. infekcje, przeziębienie i wiele innych.
Akupunktura przed porodem
Nakłuwanie pewnych punktów akupunkturowych jest wskazane w czasie przed samym porodem, aby ułatwić maluchowi przyjście na świat, pomóc mu się właściwie ustawić główką do dołu i skierować energię w ciele matki w dół, czyli w kierunku, w którym fizjologicznie przebiega poród. Takie zabiegi musi wykonać w gabinecie doświadczony terapeuta.
Natomiast przyszła mama może samodzielnie w domu wykonywać zabiegi ogrzewania małego palca u obu stóp za pomocą moksy. Zabiegi moksowania muszą być jednak wcześniej dokładnie omówione z terapeutą. Głównym celem jest doprowadzenie ciąży do szczęśliwego zakończenia, czyli naturalnego i bezpiecznego porodu.
Więcej o medycynie chińskiej w ciąży przeczytasz w rozmowie z Magdaleną Wojciechowską-Budzisz w książce Doroty Mirskiej-Królikowskiej CUDowne 9 miesięcy.