Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Akupunktura w ciąży – czy jest bezpieczna i na co pomaga?

Akupunktura w ciąży – czy jest bezpieczna i na co pomaga?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ciąża nie zawsze oznacza tylko radość z przyszłego macierzyństwa. W tym szczególnym okresie wiele kobiet wcale nie czuje się dobrze. Dzielnie jednak znoszą rozmaite przypadłości ciążowe, troszcząc się głównie o zdrowie dziecka. Tymczasem medycyna chińska od wieków zna metody zapobiegania tym dolegliwościom i łagodzenia ich w bezpieczny i naturalny sposób. Sprawdź, dlaczego akupunktura w ciąży jest bezpieczna.

Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Akupunktura w ciąży – czy jest bezpieczna i na co pomaga?

Medycyna chińska pomocna przy dolegliwościach w ciąży

W ciąży trudno jest sobie poradzić z przykrymi przypadłościami, ponieważ w tym czasie zdecydowana większość leków farmakologicznych jest przeciwwskazana. Co więcej, nie powinno się stosować nawet wielu leków pochodzenia roślinnego, powszechnie uznawanych za bezpieczne. Głównie wynika to z faktu, że nie wykonuje się badań tych leków u ciężarnych i brak doniesień o ich profilu bezpieczeństwa w okresie ciąży. Zakłada się więc, że może istnieć potencjalne ryzyko działań niepożądanych.

Przyszła mama może jednak zasięgnąć pomocy u terapeuty medycyny chińskiej. Poradzi on sobie nie tylko z typowymi dla okresu ciąży przypadłościami, ale również z powszechnie występującymi infekcjami: grypą, przeziębieniem czy zakażeniem rotawirusowym.

Czy akupunktura w ciąży jest bezpieczna?

Najbardziej popularną dziedziną medycyny chińskiej, po którą można sięgnąć, jest akupunktura w ciąży.

Jest to o tyle bezpieczna i nieinwazyjna metoda, że nie wiąże się z zażywaniem żadnych leków ani innych preparatów doustnie. Działają tylko igły – cienkie, delikatne i sterylne, które nie powodują żadnych uszkodzeń. Kobieta i dziecko są zatem całkowicie bezpieczne.

Zabiegi medycyny chińskiej na dolegliwości w ciąży

Akupunktura w ciąży – na co pomaga?

Można powiedzieć, że większość przypadłości, z jakimi najczęściej zmagają się przyszłe mamy, poddaje się leczeniu akupunkturą. Nakłucie dobrze dobranego zestawu punktów akupunkturowych może szybko przynieść ulgę, złagodzić objawy, a nawet całkowicie je wyeliminować już po pierwszych zabiegach akupunktury w ciąży.

Najbardziej powszechne dolegliwości, z jakimi kobiety w ciąży zjawiają się w gabinetach medycyny chińskiej, to:

  • nudności i/lub wymioty
  • zaparcia
  • hemoroidy w ciąży
  • niestrawność i wszelkie inne symptomy związane z dysfunkcją przewodu pokarmowego
  • wzdęcia
  • zgaga w ciąży
  • obrzęki
  • bezsenność
  • zmienność nastrojów
  • zaburzenia emocjonalne – np. rozdrażnienie, irytacja, niepokój, smutek, napięcie nerwowe, nieuzasadnione odczucie lęku
  • bóle pleców i kręgosłupa
  • skurcze łydek
  • ból głowy w ciąży
  • zawroty głowy
  • częste oddawanie moczu
  • przeziębienie i inne infekcje

Co ważne, akupunktura potrafi również ogólnie i całościowo wzmocnić organizm kobiety, który w okresie ciąży narażony jest na niezwykły wysiłek fizyczny i energetyczny. Dziecko czerpie siły witalne z matki bez ograniczeń – tworzy się nowe życie, nowe ciało. Narządem, który jest najbardziej przeciążony podczas ciąży, są nerki. Akupunkturzysta wykonujący zabieg akupunktury w ciąży powinien zatem skupić się również na wzmocnieniu osłabionych nerek i poprawieniu ich funkcji.

W rozumieniu medycyny chińskiej nerki nie tylko odgrywają rolę narządu odpowiedzialnego za filtrowanie i oczyszczanie organizmu oraz wydalanie moczu. Mają one również wpływ na cały cykl reprodukcji (rozmnażanie się, dziedziczenie oraz rozwój dziecka w łonie matki), a także prawidłową kondycję kości i zębów. Dlatego kobieta po urodzeniu dziecka jest osłabiona pod wieloma względami, wypadają jej włosy, zęby łatwiej się psują, kości mogą być bardziej podatne na złamania itd.

Jak dbać o siebie w ciąży według medycyny chińskiej?

Akupunktura w ciąży – jakie środki ostrożności należy zachować?

Istnieją okoliczności, w których nakłuwanie określonych punktów na ciele przyszłej mamy jest niewskazane w pierwszych miesiącach ciąży (aby uniknąć przyspieszenia akcji porodowej). Może za to bardzo pomóc tuż przed samym rozwiązaniem. Dlatego tak ważne jest, aby na zabieg akupunktury udać się do profesjonalisty.

Doświadczony terapeuta medycyny chińskiej z pewnością będzie wiedział, które punkty są niedozwolone do nakłuwania w określonych trymestrach ciąży.

Sama ciąża również narzuca pewne ograniczenia. Oczywiste jest, że np. pacjentka w drugiej połowie ciąży nie może się położyć na brzuchu podczas nakłuwania punktów znajdujących się na plecach. A często nakłucie punktów na plecach jest bardzo przydatne, np. gdy przyszła mama cierpi z powodu bólów dolnej części pleców. Akupunkturzysta musi wtedy szukać innych rozwiązań. Może zasugerować położenie się na boku lub pozycję siedzącą, w której ma swobodny dostęp do tej okolicy ciała.

Zdarza się, że dana dolegliwość wymaga nakłucia punktów, które u innej osoby nie wymagałyby specjalnego namysłu. Dzieje się tak np. nawet w czasie banalnego przeziębienia, w którym zestaw potrzebnych punktów jest niemal w całości przeciwwskazany w ciąży. Wówczas terapeuta musi znaleźć „zastępczy” zestaw punktów, które także okażą się skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne.

Jak akupunktura w ciąży może pomóc przed samym porodem?

Zabiegi akupunktury w ciąży mogą się bardzo przydać kobietom w ostatniej fazie ciąży, w zasadzie już przed samym porodem. Istnieją bowiem takie punkty akupunkturowe, których nakłuwanie spowoduje, że maluch w brzuchu matki przyjmie właściwą pozycję – skieruje się główką do dołu.

Jest to również dobry czas na nakłuwanie punktów wcześniej przeciwwskazanych, czyli tych, które przyspieszą i ułatwią akcję porodową. Wtedy także warto skorzystać z zabiegów doświadczonego terapeuty, który będzie dokładnie wiedział, kiedy i w którym miejscu trzeba wykonać nakłucie.

Wspieranie się akupunkturą w ciąży może przynieść naprawdę dobroczynne skutki podczas połogu –  wzmocni cały organizm młodej matki. W rezultacie będzie miała ona mniej problemów w okresie połogu, szybciej wróci do dobrej kondycji. Do tego sprawniej przebiegnie laktacja i cały okres karmienia piersią. Młoda mama będzie miała lepszą odporność i więcej sił na zajmowanie się maluchem.

Jak zadbać o siebie po porodzie według medycyny chińskiej?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły