Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kiedy już się pojawią rozstępy w ciąży, trudno się ich pozbyć. Dlatego najlepiej nie dopuścić do ich powstania, używając wszelkich dostępnych metod. Konsultacja: dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

Rozstępy w ciąży – kiedy się pojawiają?

Za wiele procesów zachodzących podczas ciąży w organizmie przyszłej mamy odpowiedzialne są hormony. Na ciało kobiety wpływa także, normalny w tym czasie, ciągły rozrost tkanek. Wzrastający poziom kortyzolu osłabiający włókna elastyny i kolagenu oraz mocne naciąganie skóry, szczególnie na piersiach i brzuchu, to główne przyczyny tworzenia się rozstępów. Początkowo przybierają one postać ciemnych pasów, które z upływem czasu jaśnieją i stają się perłowe.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Najbezpieczniejszą formą profilaktyki jest regularne, codzienne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Warto także łączyć taką pielęgnację z kilkunastominutowym delikatnym masażem. Skóra jest naturalną barierą, która zapobiega przenikaniu substancji w głąb ciała. Dlatego, jak wyjaśnia dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, nie kosmetyk, a sam proces masowania będzie mieć dobroczynne właściwości.

– Poprzez wcieranie balsamu, pocieranie tkanki specjalną gąbką podczas kąpieli lub branie na przemian zimnego i ciepłego prysznica zwiększamy ukrwienie skóry. Dzięki temu dociera do niej więcej składników odżywczych i poprawia się jakość produkowanego kolagenu i elastyny, a tym samym – odporność tkanki na rozciąganie – opisuje specjalista.

Warto również zadbać o sprawność fizyczną. Regularny ruch i ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a także wzmacniają elastyczność skóry. Przyszłe mamy mogą uprawiać m.in. jogę, pilates oraz pływanie.

Ćwiczenia w ciąży – jakie są bezpieczne?

Kosmetyki na rozstępy – które bezpieczne w ciąży?

Jeśli około 5. miesiąca skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć, to znak, że nie wytrzymuje napięcia, jakie powoduje powiększający się brzuch. To naprawdę ostatni dzwonek, by sięgnąć po preparaty ujędrniające. Ich zadanie to regeneracja uszkodzonych włókien kolagenowych i elastynowych, nawilżenie skóry i uodpornienie jej na rozciąganie. Jeśli systematycznie masujesz nimi brzuch, uda, biodra, pośladki – masz spore szanse uniknąć rozstępów.

W czasie zabiegu omijaj górną część brzucha, ponieważ masowanie jej może wywołać skurcze macicy. Podczas wcierania kosmetyków w piersi lepiej omijać brodawki. Ich nadmierna stymulacja może prowadzić do wydzielania się oksytocyny, a w efekcie – do pojawienia się przedwczesnych skurczów.

Uwaga! Zrezygnuj z masażu brzucha w 9. miesiącu ciąży, bo możesz przyspieszyć poród.

Krem na rozstępy w ciąży – czego w nim szukać?

Wybierajmy takie kosmetyki na rozstępy, które zawierają bezpieczne składniki, zarówno dla matki, jak i dziecka. Są to m.in. alantoina, D-panthenol, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne.

  • Częstym składnikiem preparatów na rozstępy jest skrzyp polny, który hamuje destrukcję włókien kolagenowych.
  • Z kolei algi stymulują przemianę materii w komórkach skóry, pobudzając ją do tworzenia nowych włókien.
  • Wyciąg z przywrotnika działa wzmacniająco.
  • Ekstrakt z ruszczyka kolczastego wzmacnia skórę, uszczelnia naczynka krwionośne.
  • Bluszcz pospolity poprawia wchłanianie innych składników aktywnych, ujędrnia skórę, a także wzmacnia naczynka krwionośne.
  • Możesz stosować także olejki naturalne, np. olej kokosowy lub ze słodkich migdałów.
  • Kosmetyki trzeba wcierać dwa razy dziennie, by zauważyć efekty: skóra powinna stać się bardziej elastyczna, a rozstępy – mniej widoczne.
  • Unikajmy preparatów zawierających kofeinę, która wpływa na ukrwienie.
  • Uważajmy na olejki eteryczne – są silnie skoncentrowane i niezwykle silne. Mają zdolność przenikania błon komórkowych i krążenia wewnątrz organizmu w ciągu zaledwie kilku minut od aplikacji. Istnieje niewiele informacji dotyczących bezpiecznego stosowania tych olejków podczas ciąży i laktacji. Z tego powodu zaleca się ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Jakim olejkiem pielęgnować ciało w ciąży?

Co na rozstępy po ciąży?

Masaż

Zdarza się, że mimo naszych wysiłków i starannej pielęgnacji rozstępy pojawiają się po porodzie. W tym momencie można pozwolić sobie na mocniejszy masaż, najlepiej z wykorzystaniem akcesoriów, takich jak szczotka ze sztywnym włosiem czy bańka chińska. Zanim jednak sięgniesz po bańkę, posmaruj ciało oliwką natłuszczającą ciało.

Zabiegi medycyny estetycznej

Bez wątpienia najskuteczniejsze na rozstępy są zabiegi medycyny estetycznej.

Dopóki rozstępy mają żywy kolor – fioletowy lub czerwony – są one świeże. To oznacza, że możemy jeszcze wpłynąć na sposób ich gojenia. Pozostawione same sobie, z pewnością zamienią się w widoczne, nieestetyczne blizny.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że dobrą metodą pozwalającą na pozbycie się rozstępów jest radiofrekwencja mikroigłowa.

– Specjalna głowica silnie podgrzewa tkankę wewnątrz ubytku i stymuluje jej odbudowę. Skuteczność leczenia rozstępów tą metodą zależy nie tylko od użycia odpowiedniego sprzętu, ale także od właściwego dobrania parametrów. Efekty terapii widoczne są kilka tygodni po pierwszym zabiegu, choć zazwyczaj należy powtórzyć go kilka razy. Możliwie szybkie rozpoczęcie terapii, nawet 2 tygodnie od porodu, to klucz do jej efektywności – dodaje ekspert.

Mezoterapia

Lekarze polecają również mezoterapię (ukłucia stymulują skórę do regeneracji, czyli zwiększenia produkcji elastyny i kolagenu) oraz mikrouszkodzenia skóry za pomocą specjalnej wiązki światła laserowego.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły