Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Co pomoże na przejedzenie? Zioła i środki homeopatyczne na niestrawność, zgagę, wzdęcia

Co pomoże na przejedzenie? Zioła i środki homeopatyczne na niestrawność, zgagę, wzdęcia

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Święta kojarzą się z suto zastawionym stołem. Jednak przyjemność z jedzenia ulubionych dań może być popsuta przez dolegliwości trawienne. Co zrobić, aby wzdęcia i ból brzucha nie uprzykrzyły nam tych wyjątkowych dni? Z pomocą, jak zawsze, przychodzi nam natura.

Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Co pomoże na przejedzenie? Zioła i środki homeopatyczne na niestrawność, zgagę, wzdęcia

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a tuż za nimi sylwester i Nowy Rok. W Polsce (i nie tylko) to okazja do rodzinnych zjazdów, spotkań z przyjaciółmi czy hucznej zabawy. Ale przede wszystkim to okazja do biesiadowania. Zasiadamy do stołów uginających się pod ciężarem rozmaitych potraw i ucztujemy.

Jak co roku na nic zdają się obietnice, że tym razem przygotujemy mniej jedzenia, będziemy jeść mniej, ograniczymy ciasta i słodycze. Zwykle dochodzimy do wniosku, że „raz do roku można sobie pofolgować”… Tym bardziej że niektóre pyszności rzeczywiście lądują na stole tylko ten jedyny raz w roku i nie sposób sobie ich odmówić.

Jakie dolegliwości mogą być skutkiem przejedzenia?

Przejedzenie sprzyja wystąpieniu rozmaitych dolegliwości układu pokarmowego, głównie takich jak niestrawność, nudności, skurczowy ból brzucha, zaparcia lub uczucie ciężkości po spożyciu posiłku. Przeładowany żołądek wytwarza zbyt dużo kwasu żołądkowego, co może podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego i wywołać zgagę. Niestrawiony pokarm ulega nadmiernej fermentacji w jelitach, powodując wzdęcia i gazy.

Z uwagi jednak na to, że dolegliwości takie pojawiają się raczej epizodycznie w tym szczególnym okresie i są jednorazowym efektem nadmiernego przeciążenia układu pokarmowego, można się z nimi skutecznie rozprawić.

Jak radzić sobie z przejedzeniem w święta naturalnymi sposobami?

Czasem wystarczy po prostu dłuższa przerwa między posiłkami, aby narządy trawienne mogły „odetchnąć” i wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Po kilku dniach objadania się warto zrobić sobie delikatną głodówkę lub dzień, w którym będziemy jeść tylko pokarmy lekkostrawne – zupy warzywne, gotowane warzywa, kasze. Co jeszcze można zrobić, żeby poczuć się lepiej?

  • W czasie świat postarajmy się pić więcej wody lub herbat ziołowych, szczególnie przed posiłkiem. Wypełnią żołądek, w którym trudniej będzie wtedy „upchnąć” zbyt dużo pokarmu. To pomoże zapobiec przejedzeniu i dolegliwościom z nim związanym.
  • Jeśli czujemy się przejedzeni, wypijmy gorzką czarną herbatę. Smak gorzki, według medycyny chińskiej, kieruje energię w organizmie w dół, zatem będzie wspierał procesy trawienne i ułatwiał wypróżnianie. Podobnie zadziała zielona herbata, która dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia zakwaszającego działania takich produktów, jak mięso, ryby, pieczywo, sery i słodycze, a także reguluje mikrobiotę jelit.
  • Pamiętajmy o ruchu. Nawet krótki spacer sprawi, że poczujemy się lepiej. Energiczny ruch poprawia perystaltykę jelit i krążenie, co w efekcie powoduje lepsze trawienie, a także pomaga pozbyć się zaparć.
  • Postawmy na zioła. Zioła na przejedzenie są nieocenioną pomocą nie tylko w czasie świąt, ale za każdym razem, gdy układ pokarmowy przysparza nam kłopotów.

Jakie zioła pomogą na przejedzenie i problemy trawienne?

Przy dolegliwościach układu trawiennego najlepiej pić zioła w formie naparów. Gorące napary przyniosą ulgę zbolałemu żołądkowi, a właściwości roślin leczniczych pobudzą proces trawienia i złagodzą uciążliwe objawy. Co zatem warto mieć pod ręką przy świątecznym stole?

Imbir

Kłącze imbiru od wieków znane jest ze swych prozdrowotnych właściwości, wśród których wyróżnia się korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Imbir usuwa zastoje pokarmowe, które są główną przyczyną niestrawności. Ma działanie przeciwwymiotne, pobudza wydzielanie żółci, śliny i soków trawiennych, poprawia apetyt. Można spożywać imbir w niestrawności i przy przejedzeniu się. Imbir dobrze się sprawdza również w przypadku nudności różnego pochodzenia.

Jeśli czujemy się przejedzeni, mamy uczucie pełności w żołądku i problemy z trawieniem, przygotujmy sobie gorący napar. Kilka plasterków imbiru zalewamy wrzątkiem, dodajemy szczyptę sproszkowanej gałki muszkatołowej i zaparzamy pod przykryciem przez 10 minut. Pijemy ciepłe kilka razy dziennie.

Koper włoski

Koper włoski posiada silne właściwości rozkurczowe, będzie zatem dobrym środkiem na skurczowe bóle brzucha i szereg innych objawów, takich jak niestrawność czy kolka jelitowa. Koper działa wiatropędnie, dlatego przede wszystkim znalazł zastosowanie w leczeniu wzdęć, spowodowanych gromadzeniem się nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Herbatka z nasion kopru poprawia także pracę żołądka, wspomaga trawienie, jest pomocna przy nadkwasocie i innych zaburzeniach pokarmowych. Koper włoski ma również właściwości antyseptyczne, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii. Dodatkowo redukuje nieprzyjemny zapach z ust, spowodowany zaburzeniami trawienia.

Koper stosuje się zwykle w postaci naparu. Aby go przygotować, wsypujemy do kubka jedną lub dwie łyżeczki nasion (a właściwie owoców) kopru, zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Odcedzamy i pijemy ciepły płyn – profilaktycznie przed spożyciem ciężkostrawnego posiłku lub po jedzeniu, aby złagodzić dolegliwości trawienne.

Mięta pieprzowa

Mięta to chyba najczęściej stosowane zioło na trawienie. Po liście mięty sięgamy przy bólach brzucha, niestrawności oraz uczuciu ciężkości na żołądku. Mięta działa rozkurczowo, żółciopędnie i wiatropędnie. Ma też właściwości przeciwwymiotne i łagodzi mdłości. Napar z mięty wspiera procesy trawienne, łagodzi objawy zgagi i zapobiega dolegliwościom związanym z przejedzeniem się.

Herbatka z mięty poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu jest przydatna przy zaparciach.
Miętowa herbata wypita po posiłku nie tylko usprawnia pracę narządów trawiennych, lecz również zmniejsza apetyt na słodkości i przyspiesza metabolizm, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przydaje się także przy wzdęciach, z towarzyszącym uczuciem przepełnienia jelit.

Owoce kminku

Znane są przede wszystkim ze swojego działania wiatropędnego, rozkurczającego i zapobiegającego wzdęciom. Kminek przydaje się przy bólach żołądka, łagodzi skurcze jelit i dróg żółciowych, ułatwia wydalanie gazów. Napar z owoców kminku wspomaga trawienie i poprawia pracę jelit.

Mniszek lekarski

Mniszek, jak wszystkie zioła o gorzkim smaku, stymuluje wydzielanie żółci, przez co wpływa na lepsze funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych. Ponadto pobudza wydzielanie soków trawiennych i kwasu żołądkowego, co przekłada się na lepsze trawienie i poprawę metabolizmu.

Co ważne, mniszek ułatwia również procesy detoksykacji, ma działanie odtruwające, a także pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Dobrze jest sięgnąć po preparaty z mniszka w procesie detoksykacji wątroby, a także jeśli ogólnie chcemy oczyścić organizm. Z pewnością zatem mniszek lekarski przyda nam się w okresie poświątecznym.

Krwawnik pospolity

Napary z ziela krwawnika skutecznie pobudzają trawienie, zwiększają wydzielanie żółci, wspomagają wątrobę i pęcherzyk żółciowy. W efekcie poprawiają funkcjonowanie narządów trawiennych i zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych. Krwawnik ma właściwości spazmolityczne i rozluźniające mięśnie żołądka, uznawany jest za przydatny środek rozkurczowy. Ponadto normalizuje wydzielanie soku żołądkowego, co pomaga zapobiegać niestrawności i zgadze.

Rumianek pospolity

Rumianek to doskonałe remedium ziołowe na ból brzucha. Pomaga przy problemach żołądkowych, działa przeciwzapalnie, zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych. Przydaje się przy różnego rodzaju zaburzeniach dyspeptycznych. Rumianek przynosi ulgę przy wzdęciach, refluksie, zgadze, niestrawności. Ma zastosowanie jako środek na stany zapalne jelit, zaparcia oraz uregulowanie procesów trawiennych.

W jakie inne środki warto zaopatrzyć się przed świąteczną ucztą?

Oprócz wyżej wymienionych ziół warto zaopatrzyć się także w środki homeopatyczne na przejedzenie. Homeopatia to sprawdzony, naturalny sposób na rozmaite dolegliwości trawienne. Konkretne remedium dla danej osoby dobiera się na podstawie indywidualnych symptomów chorobowych.

W czasie świąt warto mieć pod ręką homeopatyczny nux vomica. Znajduje on zastosowanie we wszelkich objawach ze strony przewodu pokarmowego. Homeopatyczny nux vomica łagodzi skurczowe bóle żołądka, nudności, wymioty i zgagę. Jest szczególnie skuteczny w sytuacji, gdy dolegliwości pojawiają się około godzinę po posiłku, towarzyszy im uczucie ciężkości w żołądku i uciskania w talii. Pomaga także w zaburzeniach trawienia, zaparciach czy wzdęciach. Przydaje się w przypadku odczucia „kamienia w żołądku” i senności poposiłkowej. Homeopatyczny nux vomica przydatny jest nie tylko przy przejedzeniu się, ale również wtedy, gdy przy okazji ucztowania nie zabrakło alkoholu.

Na skutki przejedzenia polecane jest także homeopatyczne antimonium crudum. Pomoże w sytuacji, gdy dokuczają nam wzdęcia, odbijania o smaku spożytego pokarmu, nudności, obfite wymioty oraz gwałtowna i wodnista biegunka.

W homeopatii znajdziemy także skuteczną pomoc na zgagę. Homeopatyczny iris versicolor jest zalecany przy objawach nadkwaśności, gdy pieczenie odczuwane jest w różnych odcinkach przewodu pokarmowego – w ustach, przełyku, żołądku, brzuchu. Natomiast homeopatyczna robinia pseudoacacia pomoże, jeśli dokucza nam pieczenie, kwaśny posmak w ustach, palenie w przełyku i za mostkiem, kwaśne odbijania, a zgaga utrzymuje się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Homeopatyczny carbo vegetabilis jest pomocny w zaburzeniach trawienia z wzdęciami, bólem brzucha i silnym osłabieniem, natomiast po homeopatyczny abies nigra warto sięgnąć po przejedzeniu się, któremu towarzyszy odczucie gniecenia i ból żołądka.

Z kolei o homeopatycznej pulsatilli można pomyśleć, jeśli rozwinie się u nas biegunka po spożyciu tłustych pokarmów. Jednocześnie mogą wystąpić bóle brzucha, uczucie ciężaru w nadbrzuszu i nieprzyjemny posmak w jamie ustnej. Trawienie odbywa się powoli i z trudem, czemu towarzyszy gorzki posmak w ustach, wzdęcia i częste odbijania.

Jak stosować homeopatię w razie przejedzenia?

W przypadku świątecznych zaburzeń trawiennych homeopatię stosuje się podobnie jak zioła, czyli doraźnie. W przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego wybieramy taki środek, który najbardziej pasuje do naszych objawów. Im szybciej sięgniemy po homeopatię, tym lepszy efekt osiągniemy i łatwiej pozbędziemy się nieprzyjemnych przypadłości.

Warto więc przed świętami zaopatrzyć swoją domową apteczkę w odpowiednie zioła i środki homeopatyczne, aby z ich pomocą stawić czoła świątecznym pokusom kulinarnym.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły