Strona główna Zdrowie Homeopatyczna apteczka dla zwierząt

Homeopatyczna apteczka dla zwierząt

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nasi czworonożni przyjaciele także chorują – zwierzęta są podatne na urazy, cierpią na chorobę lokomocyjną, reagują emocjonalnie na rozstanie z właścicielem… Jeśli chcesz w naturalny i skuteczny sposób pomóc ulubieńcowi poradzić sobie z dolegliwościami, sięgnij po leki homeopatyczne dla zwierząt.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczna apteczka dla zwierząt
Leki homeopatyczne dla psa i kota. Piesek leży na łóżku i jest głaskany przez właścicielkę.

Właściciele zwierząt domowych wiedzą doskonale, ile zmartwienia potrafią przysporzyć różne dolegliwości u ich pupila. Przejmujemy się nimi niemal w takim samym stopniu, jak byśmy się martwili chorobą u dziecka. Nic dziwnego, przecież ukochany pies lub kot to właściwie członek rodziny.

Homeopatia dla psów i kotów

Martwimy się, jeśli coś mu dokucza i nie zważając na nic biegniemy do weterynarza, żeby pomógł naszemu ulubieńcowi. W przypadku zwierząt porada specjalisty jest niezbędna, ponieważ większość leków chemicznych, które są w określonych sytuacjach stosowane u ludzi, nie powinny być podawane zwierzętom. Zwierzęta mają bowiem odmienny metabolizm i mogą inaczej reagować na „ludzkie” leki. Zamiast pomóc, możemy im więc poważnie zaszkodzić.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia naturalnych leków homeopatycznych, które mogą być stosowane zarówno u ludzi, jak i u zwierząt – dokładnie w takich samych wskazaniach. Nie ma również znaczenia masa ciała zwierzęcia, jego gatunek czy rasa. Taką samą ilość leku podamy zarówno dużemu owczarkowi, jak i drobnej kotce, a nawet malutkiemu królikowi. Jest to standardowa dawka, stosowana także u ludzi. Ponieważ leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych, nie musimy się obawiać, że zaszkodzą naszemu pupilowi.

Istnieje wiele leków homeopatycznych, które warto mieć pod ręką w razie, gdyby coś się przytrafiło zwierzęciu. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o stanach ostrych, gdy możemy zareagować sami i włączyć leczenie na własną rękę. Jednak coraz częściej można zauważyć, że wielu weterynarzy włącza leczenie homeopatyczne u swoich futrzastych „pacjentów” i stosuje te leki w rozmaitych schorzeniach u zwierząt – z dużym powodzeniem. Rezultaty są często zdumiewające. Zwierzak wraca do formy szybko i spektakularnie, a co więcej – nie można tutaj mówić o efekcie placebo

Leki homeopatyczne dla zwierząt. Mała dziewczynka leży na dywanie ze szczeniakiem.

Kiedy sięgnąć po leki homeopatyczne dla zwierząt?

Leki homeopatyczne sprawdzają się między innymi w takich przypadłościach i dolegliwościach, jak:

1. Urazy i skaleczenia

Podobnie jak ludziom, także zwierzętom przytrafiają się rozmaite urazy. Lekiem, który warto zastosować od razu, niezależnie od rodzaju dolegliwości, wynikających z urazu jest Arnica montana. Skutecznie zadziała ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Jeśli mamy do czynienia ze skaleczeniem, zadrapaniem, czy otarciem do Arniki można dołączyć lek Calendula, który przyspieszy gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek. W przypadku zaś obfitego krwawienia, czy krwotoku dobrze jest zastosować lek Phosphorus.

Jeśli podczas spaceru pies nadepnie na ostry przedmiot i skaleczy się głęboko np. kolcem, gwoździem lub jakimś ostrym narzędziem, wskazane będzie podanie mu leku Hypericum perforatum, który pomaga zregenerować uszkodzoną tkankę nerwową. Można go zastosować jednocześnie z Ledum palustre, który wskazany jest w przypadku urazów spowodowanych ukłuciami.

Dobrze wiedzieć, że powyżej wymienione preparaty przeciwurazowe można także z powodzeniem podać zwierzęciu, które przeszło operację, zabieg chirurgiczny lub uległo wypadkowi. Leki homeopatyczne pomogą mu szybciej wrócić do formy i przyspieszą gojenie się ran.

2. Stany przebiegające z ropieniem

Tego typu stany zapalne często przytrafiają się zwierzętom. Dotyczy to najczęściej zmian na skórze, jak np. wrzody czy ropnie, ale może być również związane np. z ropnym katarem lub ropną wydzieliną z oczu. Bywa, że przygarniamy znalezione kocię niewiadomego pochodzenia, które ma zaropiałe oczy, poranioną skórę i ogólnie jest raczej zaniedbane. Lecz stany ropne mogą się także zdarzyć u czystego i chowanego w domu zwierzęcia.

W takiej sytuacji należy włączyć do leczenia lek Hepar sulphur oraz Silicea. Dobrze jest połączyć oba specyfiki z lekiem Pyrogenium, które potrafi zapobiec komplikacjom, będącym efektem zakażenia bakteryjnego. Jeśli mamy do czynienia z ropną wydzieliną z oczu, skutecznym remedium może się tu okazać Pulsatilla, a przy ropnym, zielonym katarze dobrze jest włączyć do leczenia lek Kalium bichromicum.

Przy wszelkiego rodzaju schorzeniach dotyczących oczu, warto mieć pod ręką lek Euphrasia officinalis, który ma zastosowanie zarówno w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, a także w dolegliwościach alergicznych oczu. Do przemywania oczu u zwierzęcia można użyć homeopatycznych kropli do oczu, zawierających ten lek. Sprawdzą się również jednorazowe ampułki z solą fizjologiczną. Można je stosować zarówno do oczu, jak i na chorą skórę, jeśli wymaga ona przemywania i czyszczenia.

3. Grzybica skóry

Dolegliwości skórne u zwierząt to niestety częsta przypadłość. Wśród nich spotyka się także trudne do wyleczenia zmiany grzybicze. Trzeba się wówczas nastawić na dość długą terapię, ponadto pamiętajmy, że grzybica jest zaraźliwa i łatwo możemy „złapać” ją od naszego pupila. Najczęściej mamy z nią do czynienia jeśli przygarniemy psa ze schroniska lub kocią znajdkę z ulicy.

Zmiany grzybicze mają często charakter obrączkowy, czyli są okrągłe lub owalne, pozbawione sierści, zaczerwienione i łuszczące się, a ponadto w chorym miejscu mogą być obecne grudki lub strupki. W takim przypadku pomocnym lekiem będzie Berberis vulgaris. Jeśli zmiany są zaczerwienione, suche lub sączące się i towarzyszy im silny świąd (zwierzę drapie się bez przerwy), wskazanym specyfikiem będzie Sulfur. Gdy natomiast zaobserwujemy, że skóra jest sucha, pomarszczona, nieco pogrubiała i łuszczy się drobnymi płatkami, można dołączyć do leczenia lek Arsenicum album.

Ogólnie we wszystkich typach zmian skórnych u zwierząt (nie tylko w grzybicy) bardzo dobrze sprawdza się kombinacja obu powyższych leków, czyli Sulfuru połączonego z Arsenicum album.

Leki homeopatyczne dla psów i kotów. Kot na kanapie.

4. Choroba lokomocyjna

Wiadomo doskonale, że nie tylko ludzie źle znoszą jazdę środkami lokomocji. Wiele zwierząt także nie czuje się za dobrze podczas podróży samochodem. Czasem jednak zmuszeni jesteśmy zabrać pupila ze sobą i narazić go na skutki choroby lokomocyjnej. Jednak i w tym przypadku leki homeopatyczne przychodzą nam z pomocą.

Gdy zwierzę leży skulone na tylnym siedzeniu lub nawet na podłodze auta, nie chce nic jeść i ma ciągle zamknięte oczy, ulgę w dolegliwościach przyniesie mu lek Cocculus indicus. Jeśli zaś jest wręcz przeciwnie, czyli gdy zwierzak najchętniej wystawia głowę przez otwarte okno i podróżuje, poddając się działaniu wiatru i chłodnego powietrza, wówczas skutecznym środkiem będzie Tabacum. W przypadku, gdy zwierzę wymiotuje, obficie się ślini i nie chce ani jeść ani pić, przed podróżą należy mu podać lek Ipeca.

Gdy wiemy, że nasz ulubieniec ma skłonności do choroby lokomocyjnej, lecz nie umiemy za bardzo zdefiniować jego zachowania się w podróży, wygodnie jest skorzystać z gotowego leku złożonego, który zawiera w sobie mieszankę leków homeopatycznych wskazanych w tej dolegliwości (do nabycia w aptece bez recepty).

5. Tęsknota za właścicielem

Wydawać by się mogło, że zwierzę nie doświadcza zaburzeń emocjonalnych. Właściciele czworonogów jednak doskonale wiedzą, jak wyraźnie zwierzę potrafi okazywać swoje uczucia, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Potrafimy doskonale odczytać, co zwierzę „chce nam przekazać”. Łatwo jest nam stwierdzić, w jakim jest nastroju, czy jest zadowolone, obrażone czy przestraszone lub smutne.

Zazwyczaj najtrudniejsza do zniesienia jest dla nich nieobecność ukochanego opiekuna. Nasi ulubieńcy nie znoszą być pozostawiani sami i bardzo tęsknią za swoim właścicielem. Niezależnie od tego, jak dobrą opiekę mu zapewnimy, zwierzę dotkliwie odczuwa tęsknotę. Może to demonstrować na różne sposoby.

Jeśli izoluje się od towarzystwa i odmawia jedzenia, nawet przez dłuższy czas, wskazuje to na konieczność podania mu leku Ignatia amara. Zwierzę, potrzebujące tego leku może okazywać swoje niezadowolenie jeszcze przez jakiś czas po powrocie opiekuna. Żal jest na tyle silny, że nasz pupil nadal jest „obrażony” i trzeba go dosłownie „ugłaskać”.

Gdy natomiast zachowuje się zgoła inaczej, czyli szuka obecności innych, potrzebuje „pocieszenia”, chętnie się przytula, daje się głaskać, chociaż jednocześnie jest zdecydowanie smutne i przygnębione, pomóc mu może lek Pulsatilla.

6. Ciąża urojona

To dość powszechnie spotykana przypadłość, która dotyczy niewykastrowanych suk i kotek ( chociaż zdecydowanie częściej zdarza się u psów niż kotów). Nie jest zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia, lecz bywa uciążliwa i stresująca zarówno dla niego, jak i dla domowników.

W organizmie „niedoszłej matki” szaleje burza hormonalna i zaczyna się ona zachowywać tak, jakby miała urodzić i wykarmić potomstwo. Przygotowuje sobie do tego miejsce, zaczyna produkować mleko, może zmienić się jej zachowanie w stosunku do ludzi.

W celu złagodzenia objawów ciąży urojonej i przyspieszenia ich ustąpienia zaleca się podanie leku homeopatycznego Pulsatilla, który uspokoi wzburzone hormony i ureguluje ich poziom. Z kolei lek Lac caninum pomoże zahamować produkcję mleka oraz ustabilizować zmiany hormonalne u zwierzęcia.

Homeopatia dla zwierząt. Pies i kot leżą przytuleni do siebie na łóżku.

Jak podawać leki homeopatyczne dla zwierząt?

Leki homeopatyczne występują w postaci łatwo rozpuszczalnych w wodzie granulek. Niekiedy mają postać kropli, lecz wówczas zawierają pewną ilość alkoholu, co w przypadku zwierząt jest raczej przeciwwskazane. Sposób podawania tych leków naszemu czworonogowi w zasadzie zależy od jego indywidualnych uwarunkowań.

Jeśli zwierzę darzy nas zaufaniem i pozwoli sobie zaaplikować lek bezpośrednio do pyszczka, jest to najlepszy sposób na podanie medykamentu. Czasem jednak nie jest to możliwe. Można wówczas „ukryć” lek w porcji ulubionego pokarmu, co zachęci zwierzaka do jego szybkiego i całkowitego spożycia.

Ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku łakomczuchów. Jednak zasadniczo nie zaleca się podawania leków homeopatycznych z jedzeniem. Dlatego najlepiej jest wrzucić kilka granulek leku do miski z wodą, rozpuścić i zostawić do picia. Może to jednak stanowić problem, jeśli w domu obecne jest więcej niż jedno zwierzę i z misek korzystają wszystkie.

Jak widać, najlepiej jeśli właściciel „opracuje” własną metodę podawania leku pupilowi. Z doświadczenia zaś można powiedzieć, że jeśli lek jest dobrze dobrany na daną dolegliwość, sposób jego podania zwierzęciu ma drugorzędne znaczenie. Leczenie homeopatyczne zazwyczaj przynosi pożądane skutki i bardzo dobrze sprawdza się u wszystkich zwierząt.

Homeopatia dla roślin

Podobne artykuły