Strona główna WellbeingBądź eko Rośliny niebezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt domowych

Rośliny niebezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt domowych

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Rośliny niebezpieczne dla zwierząt obecne są w naszym środowisku dosłownie na wyciągnięcie ręki. Spotykamy je zarówno w domach, jak i w ogrodach, na tarasach czy spacerze w lesie lub parku, nawet o tym nie wiedząc. Przecież nikt z nas nie posądza tulipanów o mordercze instynkty. A powinien! Sprawdź, które rośliny są trujące dla kota, psa i innych zwierząt domowych.

Strona główna WellbeingBądź eko Rośliny niebezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt domowych

Dlaczego rośliny są trujące?

Rośliny to naturalny pokarm wielu zwierząt, w tym ludzi. Zjadane są liście, łodygi, nasiona, korzenie czy cebule. Nikt jednak nie chce być zjadany, więc roślina się broni. Część wytwarza kolce lub ciernie, inne brzydki zapach. Jeszcze inne stają się toksyczne po zjedzeniu.

Rośliny domowe, ogrodowe czy nawet zioła mogą mieć bardzo silne właściwości toksyczne, niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Toksyny zawarte w roślinach w większości przypadków mają służyć jako obrona przed zwierzętami czy szkodnikami.

Rośliny i zwierzęta

W naturze wiedza o roślinach wśród zwierząt i ptaków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dziko żyjące gatunki raczej nie mają problemu z odróżnieniem tego, co jest jadalne, od tego, co może im zaszkodzić. Inne są uodpornione na substancje drażniące lub trujące.

Ze zwierzętami domowymi sprawa ma się zupełnie inaczej – zwłaszcza jeśli chodzi o młode osobniki, które są niezwykle ciekawe świata. Z chęcią podgryzają listki, wykopują całe rośliny i próbują je zjadać. W większości przypadków robią to dla zabawy, jednak może się ona skończyć źle.

Rośliny niebezpieczne dla dzieci

Trują rośliny domowe i ogrodowe

W mieszkaniach trzymamy już nie tylko psy i koty, ale również ptaki, jaszczurki, chomiki, króliki i inne gryzonie. Bardzo często się zdarza, że biegają lub latają luzem. O ile w domu czy mieszkaniu możemy mieć kontrolę nad naszymi pupilami, na podwórzu czy ogrodzie lub podczas spaceru już jest to trudniejsze. Większość zatruć pokarmowych następuje właśnie wtedy. Dlatego warto wiedzieć, czego unikać i przed czym bronić naszych czworonożnych przyjaciół.

Łatwe zatrucie

 

Większość roślin jest toksyczna po spożyciu. Jednak mimo wszystko mogą one mieć także walory lecznicze. Pamiętać trzeba, że to dawka czyni z leku truciznę. Niedopilnowane zwierzęta i dzieci chętnie próbują kolorowych owoców, ładnie pachnących liści i kwiatów. Bawią się połamanymi gałęziami, które puszczają soki. U zwierząt, które wszystko biorą do pyska, trucizna ma bardzo prostą drogę z błony śluzowej wprost do krwiobiegu.

Rośliny trujące dla kota, psa i innych zwierząt domowych

1. Krzewy niebezpieczne dla zwierząt

Cis pospolity

Jednym z najbardziej trujących krzewów jest cis pospolity, powszechnie występująca roślina ozdobna. Jest ona silnie trująca w każdej swojej części. Nietoksyczna jest jedynie osłonka nasion. Zawarte w roślinie toksyny powodują pobudzenie, przyspieszenie akcji serca. Następnie spada ciśnienie krwi. Roślina ma działanie poronne, podrażnia układ pokarmowy i niszczy nerki.

Ostrokrzew

Ostrokrzew zimozielony to krzew kojarzony z Bożym Narodzeniem i kolejna niebezpieczna dla zwierząt roślina. Ma ciemnozielone liście, kwitnie na biało i wydaje piękne czerwone owoce. To właśnie one są trujące. Jagody wywołują wymioty i działają przeczyszczająco. Inne części roślin stosuje się w ziołolecznictwie.

2. Niebezpieczne rośliny ozdobne

Bieluń

Chociaż bieluń to roślina zielna, dorasta do 1 metra. Bywa nazywana anielskimi trąbami ze względu na kształt swoich ogromnych kwiatów. To niezwykle trująca roślina – niebezpieczna jest każda jej część. Spożycie nasion powoduje halucynacje podobne do tych występujących po spożyciu narkotyków. Objawami zatrucia są omamy słuchowe i wzrokowe oraz przyspieszony oddech. Z odpowiednio spreparowanego wyciągu roślinnego tworzy się krople do oczu, rozszerzające źrenice.

Rośliny trujące dla kota. Jakie rośliny są bezpieczne dla kota? Podpowiada ogrodnik Wojtek Wardecki. Kot rasy Maine coon bawi się liśćmi zamiokulkasa.

3. Popularne ogrodowe kwiaty trujące dla zwierząt

Konwalia majowa

Konwalia majowa znana wszystkim doskonale roślina z niezwykle urodziwymi białymi dzwoneczkami o silnym zapachu. Bukieciki lub wianuszki z konwalii to częsty dodatek do komunijnych strojów. Konwalia majowa jest trująca w całości. Wśród zwierząt najczęściej dochodzi do zatrucia po spożyciu owoców konwalii lub wypiciu wody z wazonu. Objawy to biegunka i nudności. Substancją trującą jest konwalatoksyna.

Naparstnica

Naparstnica to kwiat dość powszechnie występujący w ogrodach. Dorasta do 2 metrów wysokości. Posiada piękne dzwonkowate kwiaty w wielu kolorach. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Digitoksyna zawarta w roślinie ma działanie nasercowe, wyciąg z rośliny jest lekiem nasercowym. Może on jednak być stosowany jedynie pod kontrolą lekarską.

4. Popularne kwiaty domowe niebezpieczne dla zwierząt

Większość roślin uprawianych w mieszkaniu zawiera jakieś substancje toksyczne dla zwierząt, które mogą spowodować wymioty czy niewydolność nerek. Warto wymienić rośliny, które są tak niebezpieczne dla zwierzaków, że po ich zjedzeniu mogą doprowadzić nawet do ich śmierci.

Rośliny trujące dla kota, psa i innych zwierząt domowych to:

8 trujących roślin doniczkowych

Jak chronić zwierzęta przed zatruciem?

Większość roślin ma działanie toksyczne. Jedne rośliny mogą powodować uczulenia i alergie. Inne mają w sobie trujące substancje. Każda roślina może być potencjalnym zagrożeniem. Jednak nie ma co popadać w paranoję. Odpowiedzialny właściciel jakiegokolwiek zwierzęcia doskonale wie, co może zaszkodzić jego ulubieńcowi.

Nawet jeśli nie zna się na roślinach, nie pozwoli na próbę zjedzenia czegokolwiek. To jest właśnie podstawa ochrony zwierząt – kontrola i jeszcze raz kontrola. W ogrodach możemy wyznaczyć teren przeznaczony specjalnie na wybieg. W parkach obowiązkowa jest smycz – chyba że jest to specjalny teren przeznaczony dla zwierząt.

Pierwsza pomoc przy zatruciu

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u psa, kota czy innego zwierzęcia lub podejrzewamy kontakt z rośliną trującą lub inną substancją toksyczną, natychmiast musimy udać się do weterynarza. Nie szukajmy rad w internecie dotyczących domowych sposobów leczenia, ponieważ może się okazać, że niestety nie zdążymy z pomocą na czas. Zwierzęta nie powiedzą, co im doskwiera i tylko uważna obserwacja przez właściciela może im pomóc.

Jeśli jesteśmy posiadaczami wyżej wymienionych roślin lub innych, które mogą być toksyczne, wszystkie prace musimy koniecznie wykonywać w rękawicach ochronnych. Unikać powinniśmy także kontaktu zabrudzonych rąk lub rękawic z oczami lub ustami. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast trzeba udać się do lekarza lub wezwać pomoc.

Rośliny bezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt domowych

Aby nie kończyć tego tekstu zbyt ponuro, warto wymienić rośliny, które możecie uprawiać w mieszkaniu i które będą bezpieczne dla zwierzaków. Są to:

  • hibiskus
  • fiołek afrykański
  • rośliny z rodziny bromeliowatych (guzmania czy echmea)
  • areka
  • nolina
  • eszeweria
  • kalatea
  • maranta
  • rhipsalis
  • zielistka
  • asparagus
  • trzykrotka
  • juka

Jeśli macie wątpliwości co do jakiejś rośliny, możecie poszukać jej na liście znajdującej się na stronie: https://www.aspca.org/.

Homeopatyczna apteczka dla zwierząt

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły