Strona główna Zdrowie Homeopatyczna apteczka sportowca

Homeopatyczna apteczka sportowca

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sport jest codzienną częścią twojego wolnego czasu lub pracy zawodowej? Twoje ciało często narażone jest na zwiększony wysiłek fizyczny? W Twoim przypadku wzrasta więc ryzyko kontuzji i innych przypadłości związanych z intensywną aktywnością sportową. Warto mieć więc pod ręką odpowiedni zestaw leków homeopatycznych.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczna apteczka sportowca
Leki homeopatyczne dla sportowca. Kobieta wspina się po ściance wspinaczkowej.

Wielu z nas pragnie prowadzić zdrowy tryb życia na co dzień. Jak najbardziej wpisuje się w to między innymi aktywność fizyczna. Najlepiej, jeśli ćwiczymy regularnie i systematycznie, utrzymując dobrą kondycję i nie nadwerężając nadmiernie organizmu. Aktywność sportowa może jednak stać się przyczyną różnych dolegliwości. Dzieje się tak wówczas, gdy podczas uprawiania sportu dojdzie do wystąpienia urazu lub mniej lub bardziej poważnej kontuzji.

Staw kolanowy – jakie możesz mieć z nim problemy i jak im zaradzić?

Sport to (nie zawsze) zdrowie

Może się zdarzyć, że gdy ćwiczymy nieregularnie i zbyt intensywnie, chcąc nadrobić zaległości, skutkuje to przetrenowaniem i zbytnim przemęczeniem mięśni i stawów. Bywa tak również wtedy, gdy zajmujemy się sportem zawodowo (np. instruktor jakiejś dziedziny sportu, nauczyciel wychowania fizycznego, trener, zawodnik) i z czasem sport przestaje „być zdrowy”, a wręcz przeciwnie, zaczyna być coraz większym obciążeniem dla organizmu i przysparza nam licznych dolegliwości.

Często spotykaną sytuacją, w której pod wpływem aktywności sportowej mogą nam się przytrafić różne przypadłości, jest wyjazd na urlop (letni lub zimowy), związany z jakąś formą zwiększonej aktywności fizycznej (kajaki, rower, narty, snowboard itp.). Najczęściej jest to bowiem krótkotrwały „zryw”, w wyniku którego doświadczamy zakwasów i obolałości mięśni, lecz bywa i tak, że przydarzy się nam jakaś poważniejsza dolegliwość zdrowotna.

Naturalne sposoby na kontuzje i urazy

Homeopatia a problemy po aktywności fizycznej

Przy wielu problemach, na które narażone są osoby aktywne fizycznie, warto sięgnąć po naturalne leki homeopatyczne, które doskonale sobie z tymi dolegliwościami poradzą. Szybko uśmierzają ból i stan zapalny, jeśli dojdzie do kontuzji, ponadto potrafią zapobiec komplikacjom i pozwalają na szybszą regenerację organizmu i łatwiejszy powrót do formy.

Ważne jest, aby podać je jak najszybciej od momentu wystąpienia dolegliwości (np. tuż po urazie), dlatego dobrze jest mieć je pod ręką w sytuacjach, w których istnieje potencjalne ryzyko kontuzji sportowej.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Leki homeopatyczne dla sportowca

W homeopatycznej apteczce sportowca powinny się znaleźć przede wszystkim takie leki jak:

 • Arnica montana
 • Ruta graveolens
 • Hypericum perforatum
 • Calendula officinalis
 • Apis mellifica
 • Bryonia alba
 • Natrum sulphuricum
 • Symphytum officinale
 • Ledum palustre

Pomogą nam one wyjść bez szwanku w poniżej opisanych sytuacjach.

Homeopatia dla nastolatków

Homeopatia – na jakie urazy i dolegliwości?

1. Urazy, kontuzje

W tym przypadku lekiem, po który powinniśmy sięgnąć natychmiast, jest Arnica montana. Jest lekiem pierwszej pomocy we wszelkiego rodzaju urazach, zarówno tych łagodniejszych, jak np. stłuczenia, siniaki, skaleczenia, krwiaki i wybroczyny, jak również tych bardziej poważnych, jak obrzęki, głębsze kontuzje, zwichnięcia, skręcenia oraz złamania.

W przypadku tych ostatnich Arnica będzie oczywiście lekiem komplementarnym do leczenia chirurgicznego. Warto jednak skorzystać z jej dobroczynnych właściwości, ponieważ działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przeciwkrwotocznie.

Arnica montana przyda się także w urazach oka oraz nadwerężeniu ścięgien, więzadeł i mięśni. Pomoże również w przypadku zakwaszenia mięśni, jeśli się przetrenujemy, lub gdy rozpoczynamy przygodę ze sportem po dłuższym okresie braku aktywności fizycznej i na drugi dzień czujemy się obolali, potłuczeni i ledwo możemy się ruszać.

Warto pamiętać, aby zażyć dawkę tego leku w przeddzień spodziewanego większego wysiłku, np. przed biegiem w maratonie, przed dłuższą wycieczką rowerową czy przed wspinaczką na górski szczyt. Arnica pomoże zapobiec zakwasom oraz urazom mięśni i stawów oraz przygotuje je do bardziej intensywnej pracy.

Zakwasy – co działa, a co nie?

W zależności od lokalizacji urazu działanie Arniki można wspomóc podaniem innych leków homeopatycznych:

 • Jeśli mamy do czynienia z urazem oka, trzeba dodatkowo zażyć Hamamelis virginiana oraz Ledum palustre (szczególnie jeśli wystąpi krwawy wylew w oku).
 • Gdy uraz dotyczy ścięgien i stawów, warto dołączyć do leczenia lek Ruta graveolens; gdy dojdzie do złamania, niezbędny jest Symphytum officinale, natomiast przy kontuzji stawu, przy której pojawia się wysięk, obrzęk i bardzo silny ból przy próbie ruchu, ulgę przyniesie lek homeopatyczny Bryonia alba.
 • Jeśli chore miejsce jest spuchnięte, zaczerwienione, gorące w dotyku, a ulgę przynoszą zimne okłady lub przyłożenie kostek lodu, zalecany jest Apis mellifica.

2. Uraz kości ogonowej

Jest to niezwykle bolesna dolegliwość, która z reguły przytrafia się wskutek upadku do tyłu na twarde podłoże. Zazwyczaj dzieje się tak podczas jazdy na nartach lub desce snowboardowej, może też być wynikiem przewrócenia się do tyłu podczas jazdy na łyżwach lub rolkach albo po upadku z konia. Oprócz Arniki, uraz kości ogonowej wymaga podania leków Hypericum perforatum i Natrum sulphuricum.

3. Skręcenie, zwichnięcie, nadwerężenie stawu

Tutaj ponownie lekiem pierwszego wyboru jest zawsze najpierw Arnica montana, szczególnie jeśli dominującymi objawami są: ból, uczucie potłuczenia i posiniaczenia, zasinienie i/lub obrzęk. Jeśli staw jest zaczerwieniony, obrzęknięty, gorący, pojawia się wysięk, a pogorszenie bólu następuje w wyniku najmniejszego ruchu, sięgnijmy po lek Bryonia alba.

Gdy kontuzji towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia oraz ból wędrujący wzdłuż przebiegu nerwu, potrzebny będzie Hypericum perforatum. Ruta graveolens natomiast przyda się przy każdym zwichnięciu, skręceniu czy nadwerężeniu stawów – kostki, kolana, nadgarstka, łokcia. O tym leku powinni pamiętać szczególnie narciarze, rowerzyści, tenisiści, piłkarze oraz biegacze.

Jeśli ogólnie mamy tendencje do skręcania lub częstego wywichnięcia kostek, warto rozważyć podawanie leku Silicea.

Arnika górska łagodzi ból i przyspiesza gojenie

4. Rany i skaleczenia

Ze względu na działanie przeciwkrwotoczne oraz przeciwzapalne, tutaj również trzeba pamiętać przede wszystkim o Arnice. Niezwykle użytecznym lekiem przy skaleczeniach jest także Calendula officinalis, która działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się wszelkich skaleczeń i zasklepianie się ran oraz regenerację uszkodzonych tkanek.

Wskazana jest przy ranach, zadrapaniach oraz silnie krwawiących, powierzchownych uszkodzeniach skóry i naskórka, a także przy ranach na skórze głowy. Calendula przyda się, gdy np. przewrócimy się na rowerze i boleśnie zedrzemy skórę. Będzie też pomocna w razie upadku i zranienia się na boisku, podczas różnych gier zespołowych (piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, unihokej).

W przypadku gdy skaleczenie jest głębokie, rozległe, bardzo bolesne, rozwija się stan zapalny, a miejsce wokół rany jest zaczerwienione, zalecanym lekiem jest Hypericum perforatum.

5. Pęcherze i otarcia

Pęcherze i otarcia na stopach przytrafiają się najczęściej biegaczom oraz osobom wspinającym się w górach, szczególnie jeśli wspinaczka zajmuje cały dzień, a mamy źle dopasowane buty lub nieodpowiednie skarpety. Wiadomo, że wyleczenie pęcherza nie jest łatwe, a przypadłość ta jest niezwykle bolesna i często uniemożliwia kontynuację aktywności.

Warto w takiej sytuacji mieć pod ręką lek Cantharis vesicatoria, który szybko złagodzi dolegliwości bólowe oraz zapobiegnie rozwojowi komplikacji. Jeśli pęcherz pęknie lub zedrze się i mamy do czynienia bardziej z raną, wówczas przyda się Calendula officinalis.

Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Homeopatia a przewlekłe urazy

Leki homeopatyczne mogą być także z dużym powodzeniem stosowane w przewlekłych schorzeniach, będących efektem wieloletniego uprawiania sportu i regularnego przeciążania mięśni i stawów nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jednak w związku z indywidualizacją leczenia homeopatycznego w takich sytuacjach wskazana jest konsultacja z homeopatą i dobranie odpowiednich leków do konkretnego stanu pacjenta.

W przypadku ostrych lub przewlekłych urazów sportowych wskazane są również dodatkowe naturalne metody terapeutyczne, jak np. akupunktura lub fizjoterapia, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, przywracają sprawność i pozwalają wrócić do formy i dawnej kondycji.

Pamiętajmy jednak, że sport to nie zawsze zdrowie i jeśli nie podejdziemy do aktywności fizycznej zdroworozsądkowo, przeciążone mięśnie, stawy i kości będą coraz częściej dawać się nam we znaki.

Leczenie bólu w medycynie chińskiej

Podobne artykuły