Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Leki zawierające ekstrakty z arniki górskiej (łac. Arnica montana) pomagają przy zranieniach, złamaniach, stłuczeniach, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, łagodzą obrzęki. Sprawdź, jakie kuracje z arniki warto stosować.

Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Arnika górska swoje lecznicze właściwości zawiera zawartym w niej substancjom leczniczym – laktonom seskwiterpenowym, które działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i antybakteryjnie. Wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, dlatego przyspieszają wchłanianie się wybroczyn.

Oprócz tego arnika górska zawiera działające antyoksydacyjnie flawonoidy i antyseptycznie olejki eteryczne. Oto w jaki sposób możesz wykorzystać jej lecznicze właściwości:

  • Żel z arniki lub maść arnikowa – najskuteczniej działają te zawierające ekstrakt ze świeżego ziela arniki górskiej. Przy stłuczeniu lub skręceniu stawu wcieraj go kilka razy dziennie w bolesne miejsce.
  • Homeopatyczna arnica montana – o której warto pamiętać w przypadku różnego rodzaju urazów, niezależnie od ich etiologii i stopnia.
  • Napar z arniki – łyżkę suszonej arniki (można kupić w sklepach zielarskich) zalej szklanką wrzątku, przykryj spodeczkiem. Po 20 minutach odcedź, ostudź. Nasączone chłodnym naparem gaziki przykładaj do 2-3 godziny na siniaki i obrzęki.

Arnika górska – łagodzi ból i przyspiesza gojenie

Maść z arniki, żel z arniki górskiej, napary i granulki z arniki na stłuczenia i urazy. Arnika górska - infografika pt. Kuracje z arniki.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły