Strona główna ZdrowiePsychologia Dlaczego urlop jest… stresujący? Co zrobić, żeby naprawdę wypocząć?

Dlaczego urlop jest… stresujący? Co zrobić, żeby naprawdę wypocząć?

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przemęczeni pracą i nadmiarem obowiązków z niecierpliwością czekamy na urlop. Mamy nadzieję, że po porządnym wypoczynku wreszcie nabierzemy siły i chęci do działania. Niestety, często okazuje się, że urlop i poprzedzające go przygotowania, zamiast relaksować, generują stres. Dlaczego? Jak tego uniknąć?

Strona główna ZdrowiePsychologia Dlaczego urlop jest… stresujący? Co zrobić, żeby naprawdę wypocząć?

Wymarzony urlop a rzeczywistość

Wyjeżdżamy na urlop po to, aby odpocząć od pracy i od codzienności. Wiążemy z tym dużo nadziei i oczekiwań. Często przez cały rok planujemy atrakcje i wybieramy miejsca, które będziemy zwiedzać. Katalogi z biur podróży kuszą nas wizją relaksu i szczęścia. Nic dziwnego, że z utęsknieniem czekamy na moment, w którym zamkniemy drzwi od biura i wsiądziemy do samochodu czy samolotu w poszukiwaniu przygody. Takie są oczekiwania i marzenia.

Rzeczywistość niestety często jest inna. Miejsce okazuje się nie takie, jak na zdjęciach. Słońce zbyt mocno grzeje, by spędzać czas na zewnątrz, lub odwrotnie, jest zimno i deszczowo. Dzieci są bardziej niż zwykle pobudzone, a partner nerwowy. Do tego wszystkiego dochodzi wewnętrzny przymus odpoczywania. Tak bardzo chcemy odpocząć, że wywieramy na siebie presję. Zwiększa się nasza frustracja i niezadowolenie. Stres z tym związany odbiera nam siły. Taka wizja wakacji nie jest tą wymarzoną, jednak spotyka nas coraz częściej. Nierzadko wyjazd sprawia nam więcej rozczarowania, niż daje szczęścia.

„Stresslaxing” – gdy odpoczywanie nas stresuje

Stresslaxing pojawia się wtedy, kiedy będąc na urlopie, martwimy się tym, że nie wypoczywamy. Dotyka coraz więcej osób. Często jest przyczyną wypalenia zawodowego i depresji, a brak umiejętności odpoczywania wpływa negatywnie na całe nasze ciało i psychikę.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie ze stresslaxingiem jest uświadomienie sobie tego problemu. Sztuka odpoczywania nie każdemu z nas przychodzi naturalnie. Wiele osób musi nauczyć się odpoczywać i świadomie zarządzać swoim relaksem.

Co nas stresuje w trakcie urlopu?

Urlop zazwyczaj wiąże się z wyjazdem, który sam w sobie generuje dużo stresu i niepokoju – trzeba wcześniej zadbać o kupno biletów, zarezerwować pobyt, zgromadzić potrzebne dokumenty, wreszcie – spakować wszystko, co będzie nam potrzebne. Zmęczenie, które odczuwamy po wielu miesiącach pracy, nie ułatwia nam panowania nad tym stresem. Przed urlopem często nasze zasoby są już wyczerpane i nie mamy siły radzić sobie z wyzwaniami, jakie generują przygotowania do wakacji.

Najczęstsze przyczyny stresu podczas urlopu to:

  • Myślenie o zaległościach w pracy, jakie zastaniemy po powrocie.
    Zostawienie za sobą wszystkich spraw do załatwienia jest trudną sztuką. Zazwyczaj w naszej głowie kłębią się myśli związane z listą obowiązków i nie potrafimy przestać myśleć o pracy. Wakacje nie są tutaj wyjątkiem. Na urlop najczęściej zabieramy ze sobą wszystkie zmartwienia dotyczące niezałatwionych spraw. Nawet jeśli nie zamierzamy pracować i nadganiać zaległości, to z tyłu głowy cały czas o tym myślimy. Nie jest to wypoczynek ani dla naszego umysłu, ani dla ciała.
  • Służbowe telefony i e-maile w trakcie wypoczynku.
    Często na wakacje zabieramy ze sobą pracę. Technologia, która z jednej strony ułatwia nam życie, z drugiej sprawia, że jesteśmy cały czas w kontakcie z kolegami z pracy, z podwładnymi, z szefem. To powoduje, że nigdzie nie jesteśmy w stanie odpocząć. Urlop jest szczególnie stresujący dla dyrektorów i właścicieli firm. Martwią się oni, że podczas ich nieobecności w pracy wydarzy się coś złego i będzie to wymagało ich interwencji. Silna potrzeba kontrolowania pracowników i działania firmy powoduje, że ci ludzie, nawet leżąc na plaży, są w pracy. Brak umiejętności odcięcia się od firmy i silna potrzeba kontroli są głównymi przyczynami wypalenia zawodowego.
  • Wewnętrzna presja.
    Nikt nie potrafi wywierać na nas presji bardziej niż my sami. Nasze wewnętrzne oczekiwania i skłonności do perfekcjonizmu powodują, że urlop może być nawet bardziej stresujący niż praca. Ogromną presją może być nawet poczucie, że koniecznie musimy odpocząć i nabrać siły na cały nadchodzący rok. Przecież mieliśmy w planach zrelaksować się, doświadczyć nowych rzeczy, wygrzać się na słońcu lub przynajmniej porządnie się wyspać. Gdy tylko coś nie idzie po naszej myśli, poziom frustracji wzrasta.
  • Typowe wyzwania w podróży.
    Jeżeli urlop spędzamy w nowym miejscu, to prawie na pewno spotkają nas nieoczekiwane sytuacje. To część podróżowania. Nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować. Spóźniony samolot, awaria samochodu, odwołana wycieczka, zwichnięta kostka. Nieoczekiwanych, trudnych sytuacji jest wiele. Jeżeli liczymy na idealny urlop, a nasz plan nie przewiduje nagłych zdarzeń, to będziemy zestresowani przez cały wyjazd.
  • Zbyt napięty wakacyjny grafik.
    W trakcie wyjazdu chcemy zobaczyć jak najwięcej pięknych miejsc i ciekawych zabytków. Chcemy też wypocząć na plaży, porządnie się wyspać i jeść leniwe śniadania. Często nasze plany wykluczają się nawzajem, powodując pośpiech. Mamy zaplanowany każdy dzień wakacji. Napięty plan działania sprawia, że biegamy z miejsca na miejsce z listą rzeczy do odhaczenia. To jeden z częstszych powodów urlopowych stresów. W trakcie wyjazdu zbyt dużą uwagę przywiązujemy do atrakcji, a zbyt mało uwagi poświęcamy odpoczynkowi.
  • Brak przygotowania.
    Odmienną sytuacją, która również generuje stres, jest kompletny brak przygotowania. Jest to szczególnie istotne w nowych miejscach, gdy wyjazd organizujemy samodzielnie. Nieznajomość panujących na miejscu zasad i obyczajów, brak wiedzy na temat okolicznych atrakcji, a nawet pogody powoduje więcej stresu niż przeładowany grafik. Planowanie przeważnie sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Warto więc zadbać o te podstawy.
  • Za krótki lub za długi wyjazd.
    Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące długości odpoczynku. Jedni wolą długie przerwy w pracy. Inni na dłuższym urlopie czują podenerwowanie. Podobnie jest w kwestii rodzaju wypoczynku. Są osoby, które unikają wysiłku fizycznego i wolą leżeć na plaży, podczas gdy inni uwielbiają aktywne spędzanie wolnego czasu. Warto dopasować długość i formę wakacji do własnych upodobań.
  • Kłótnie i nieporozumienia rodzinne.
    Jedną z najczęstszych przyczyn stresu i wyczerpania w trakcie urlopu są utarczki z naszymi współtowarzyszami. Kłótnie z partnerem lub z dziećmi potrafią skutecznie popsuć nawet najlepszy urlop. Rzadko kto potrafi być zrelaksowany, jeżeli nieustannie sprzecza się z bliskimi. Jeżeli chcemy uniknąć kłótni, warto ustalić wszystkie szczegóły urlopu przed wyjazdem.

Jak nie stresować się pracą na urlopie?

Pomimo tego, że w trakcie urlopu narażeni jesteśmy na wiele stresorów, to praca jest główną przyczyną naszych stresów. Zostawienie za sobą spraw zawodowych jest podstawą udanego urlopu. Aby się tego nauczyć, warto stosować poniższe zasady:  

  • Postarajmy się domknąć wszystkie projekty przed wyjazdem.

Myślenie o niedokończonych sprawach potrafi zepsuć nawet najlepszy urlop. Zaniedbanie obowiązków zawodowych również nie spowoduje, że odpoczniemy. Najlepszym rozwiązaniem jest domknięcie wszystkich projektów przed wyjazdem. Dzięki temu nasz umysł będzie spokojniejszy, a myśli nie będą krążyły wokół pracy.

  • Wyznaczmy osobę odpowiedzialną za dopilnowanie naszych spraw.

Jeżeli zakończenie projektów przed wyjazdem na urlop nie jest możliwe, warto pomyśleć o wyznaczeniu osób, które przejmą nad nimi pieczę. W ostateczności można również rozważyć przesunięcie terminu urlopu. W przeciwnym razie nie liczmy na głęboki relaks i odpoczynek.

  • Ustalmy zasady kontaktu.

Postawienie granic w trakcie urlopu jest bardzo ważne. Wyznaczmy dokładne zasady, kto i kiedy może do nas dzwonić. Jeżeli tego nie zrobimy, możliwe, że będziemy codziennie odbierać telefony od współpracowników. Regularne sprawdzanie telefonu podnosi poziom hormonów stresu i może zaprzepaścić relaks.

  • Uprzedźmy klientów i kontrahentów o naszej nieobecności.

Aby nie martwić się o relacje z klientami, warto powiadomić ich o swoim urlopie. Możemy zrobić to, ustawiając automatyczne powiadomienia na skrzynce e-mailowej lub wysyłając wcześniejszą wiadomość. Dzięki temu nie będziemy zastanawiać się, czy ktoś czeka na naszą odpowiedź.

  • Dajmy sobie jeden dzień na organizację przed powrotem do pracy.

Po powrocie z wakacji warto zarezerwować sobie jeden dzień na „powrót do rzeczywistości”. Niech będzie to ostatni dzień urlopu. Przeznaczmy go na zaplanowanie pracy, podsumowanie całego wyjazdu i wyznaczenie nowych celów. Dzięki temu nie będziemy o tym myśleć na wakacjach.

  • Zadbajmy o jakość odpoczynku

Aby odpocząć od pracy, ważne jest oderwanie się od obowiązków i rutyny. Jeżeli nasza praca wymaga siedzenia cały dzień przy biurku, to w trakcie wakacji nie zaniedbujmy regularnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli mamy pracę obciążającą fizycznie, to odpuśćmy sobie wspinaczki górskie i po prostu odpocznijmy. Ważna jest odskocznia od codziennych nawyków. Dzięki temu odpocznie nie tylko umysł, ale i ciało.

Odpoczywanie to sztuka, której warto się uczyć. Myślenie o pracy w trakcie urlopu, wywieranie na siebie zbyt dużej presji czy konflikty rodzinne potrafią skutecznie utrudnić upragniony wypoczynek. W dobie dzisiejszych wyzwań, rozpraszaczy i nieustannego kontaktu musimy świadomie planować swój urlop. Dzięki temu przeżyjemy go tak, jak chcieliśmy, bez rozczarowań i frustracji. Prawdziwy wypoczynek powinien dać nam siłę i energię na nowe działania.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły