Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatia dla nastolatków

Homeopatia dla nastolatków

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, któremu dokuczają rozmaite problemy typowe dla tego wieku, przeczytaj o naturalnych lekach, które mogą pomóc nie tylko w trądziku, zaburzeniach hormonalnych i przemęczeniu, ale nawet poprawić nastrój po nieudanej randce lub dodać śmiałości w kontaktach z rówieśnikami.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatia dla nastolatków
Homeopatia, leki homeopatyczne dla dzieci i dla nastolatków. Grupa uśmiechniętych nastolatków pochyla się w kręgu i patrzy w dół do obiektywu.

Wiek nastoletni to trudny dla młodzieży okres pod wieloma względami. Nastolatki muszą się uporać przede wszystkim ze swoim dojrzewającym ciałem i związaną z tym transformacją z dziecka w dorosłego. Problemy pojawiają się nie tylko pod postacią fizycznych dolegliwości (trądzik, przybieranie na wadze, czy bóle pierwszych miesiączek).

Gwałtowne zmiany hormonalne skutkują również zaburzeniami emocjonalnymi, zmianami nastroju i kłopotami z akceptacją samego siebie. Do tego dochodzi mnóstwo obowiązków związanych ze szkołą, która zajmuje młodym ludziom sporo czasu i nierzadko przysparza wiele stresu. Zaczynają się pierwsze ważne egzaminy, trudne wybory i dylematy.

Życie nastolatka, wbrew pozorom, nie jest usłane różami i niejeden z nich nie rozumie, dlaczego starsze osoby zazdroszczą 16-latkom ich młodego wieku.

Owszem, młodość sama w sobie jest piękna i pełna energii, lecz młody, rozpoczynający dorosłe życie nastolatek często nie potrafi (lub zwyczajnie nie chce) sprostać wszystkim wyzwaniom i oczekiwaniom, które napotyka ze strony dorosłych. Jego zmieniający się organizm bynajmniej nie pomaga mu w akceptacji nowej rzeczywistości. Nic dziwnego, że młody człowiek się buntuje i jest mu ciężko czasem wytrzymać z samym sobą.

Warto zapoznać się więc z kilkoma chociaż lekami homeopatycznymi dla dzieci w wieku nastoletnim, które co prawda nie rozwiążą wszystkich problemów dorastającej młodzieży, lecz potrafią w znaczny i zauważalny sposób zmienić sposób postrzegania tych problemów oraz pomagają złagodzić wiele dolegliwości zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i tych z planu emocjonalnego.

Uśmiechnięta nastolatka z plecakiem i żółtymi słuchawkami. Leki homeopatyczne dla dzieci w wieku nastoletnim

Leki homeopatyczne dla dzieci i nastolatków

W wieku nastoletnim przydać się mogą leki homeopatyczne dla dzieci i młodzieży, takie jak:

1. Natrium muriaticum

To ważny lek homeopatyczny, który może pomóc młodym osobom zamkniętym w sobie, smutnym, zniechęconym, ze skłonnością do depresji. Jest odpowiedni dla nastolatków, które mają kłopoty z utrzymaniem uwagi i zapamiętywaniem, są pobudzone i nerwowe, a jednocześnie skryte i małomówne. Bywają roztargnione i mają zmienne nastroje, lecz daje się u nich zauważyć odpowiedzialność, poczucie obowiązku i systematyczność. Starają się być zawsze dobrze przygotowane do lekcji i wypełniać starannie polecenia dorosłych.

Często skarżą się na zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Bywają wychudzone, pomimo dobrego apetytu, co może mieć związek z zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Są podatne na kłopoty z tarczycą. Częstą i przykrą dla nich dolegliwością jest uporczywy trądzik – skóra jest przetłuszczona, błyszcząca, a ropne zmiany lokalizują się najczęściej na granicy skóry gładkiej i owłosionej (czoło, skronie, kark).

Pojawiają się problemy z włosami, które stają się suche i łamliwe, wysuszone są także wargi, a na ustach często pojawia się opryszczka. Opryszczka lubi nawracać przy każdym spadku odporności, stresie lub podczas miesiączki. Pod wpływem przemęczenia (głównie umysłowego) mogą rozwinąć się pulsujące bóle głowy, przyspieszona akcja serca lub bóle pleców.

Natrium muriaticum jest pomocne także w przypadku, gdy młodego człowieka dotknie stan głębokiego smutku, a nawet epizod depresyjny. Zazwyczaj rozwija się on wskutek rozczarowania uczuciowego, pierwszej zawiedzionej i nieszczęśliwej miłości lub porzucenia przez chłopaka/dziewczynę.

2. Argentum nitricum

To lek, który przyda się najbardziej uczniom zestresowanym obowiązkami szkolnymi. Pomoże on nerwowym i nadpobudliwym nastolatkom, które mają spore problemy z koncentracją i pamięcią, nie umieją dłużej skupić się na jednym zadaniu, a przed sprawdzianem lub odpowiedzią ustną panikują i nie mogą spokojnie usiedzieć w jednym miejscu.

Zdenerwowaniu towarzyszy najczęściej biegunka i/lub częstomocz, więc uczeń zmuszony jest często korzystać z toalety, nawet tuż przed klasówką. Może pojawić się ból brzucha, ból głowy lub zawroty głowy. Do tego dochodzi ogólny niepokój oraz lęk, że nie poradzi sobie z czekającym go zadaniem.

Na skutek ciągłego zmagania się ze stresem, pośpiechu i emocjonalnego napięcia, młody człowiek może mieć problem z utrzymaniem właściwej wagi – bywa wychudzony, ma wiotką skórę, kłopoty z trawieniem (szczególnie źle trawi cukier i słodycze), co z czasem może prowadzić do poważniejszych problemów z przewodem pokarmowych, jak np. wrzody żołądka.

Charakterystyczne jest także pojawienie się dolegliwości związanych z gardłem, które wynikają z tremy i stresu. Wówczas odczuwa on suchość i drapanie w gardle, pojawia się „klucha w gardle”, czy ból jakby była wbita drzazga.

Argentum nitricum przydaje się zarówno nerwowym nastolatkom, jak i studentom podczas sesji egzaminacyjnej.

Jak wytrzymać z nastolatkiem?

3. Gelsemium sempervirens

Przyda się w sytuacji, gdy dolegliwości związane są przede wszystkim z lękiem przed nadchodzącym wydarzeniem, które budzi w młodym człowieku obawę przed porażką. Może się tak zdarzyć np. przed zbliżającym się sprawdzianem lub wystąpieniem, przed egzaminem na prawo jazdy lub przez pierwszą ważną randką.

Lek ten jest zalecany wtedy, gdy trema powoduje całkowite zahamowanie i paraliż umysłowy. W głowie pojawia się zupełna pustka i otępienie, ręce się trzęsą, trudno zebrać myśli i podjąć jakiekolwiek działanie. Pod wpływem silnego zdenerwowania może pojawić się biegunka, ból głowy lub częstomocz. Dominuje ogólne drżenie. Jeśli nastolatek znajduje się w przede dniu wydarzenia, którego się obawia i na które czeka z niepokojem, może mieć nawet problemy z zaśnięciem, a sen będzie niespokojny i nie przynoszący regeneracji.

Osoba wrażliwa na działanie Gelsemium sempervirens jest ogólnie nieśmiała i bojaźliwa, stroni od towarzystwa, nie zabiera głosu publicznie, ma kłopoty z nawiązywaniem relacji w grupie. Lek ten wydaje się więc być idealnym remedium dla nastolatków, które są raczej wycofane i lękliwe, obawiają się nowego środowiska (zmiana szkoły) i denerwują się przed wystąpieniami publicznymi (np. wypowiedź ustna na forum klasy) oraz przed czekającymi je każdego dnia wyzwaniami.

4. Anacardium orientale

To kolejny ważny lek dla młodych ludzi, ponieważ jednym z jego najważniejszych wskazań jest zmęczenie umysłowe, zwłaszcza jeśli dotyczy ono uczniów przemęczonych nauką, przed egzaminami lub w trakcie przeładowanego zajęciami semestru.

Jest pomocny w okresie dojrzewania, kiedy to nastolatki są szczególnie podatne na zmęczenie, wiecznie niewyspani, w wolny dzień śpiący do późnych godzin południowych, jakby chcieli odespać wszystkie niedobory snu. Do tego często dochodzi osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, a także bóle głowy wywołane przemęczeniem umysłu.

Anacardium może przydać się również w sytuacji, gdy wskutek burzy hormonalnej w organizmie młodego człowieka pojawia się nadmierne, nieumiarkowane łaknienie – przez cały czas lub w pewnym okresie, np. u dziewcząt przed miesiączką. Nastolatkom zdarzają się napady niepohamowanego apetytu, nad którym dosłownie nie mogą zapanować. Lek ten potrafi w naturalny sposób uregulować łaknienie i pomóc w powrocie do równowagi.

Naturalne sposoby na bezsenność

Grupa uśmiechniętych nastolatków pozuje do zdjęcia. Homeopatia dla nastolatków.

5. Phosphoricum acidum

Lek homeopatyczny często zalecany w okresie dojrzewania. Wskazany jest między innymi w przypadku bólów głowy okresu młodzieńczego, głównie spowodowanymi przemęczeniem intelektualnym. Przydaje się osobom, które łatwo się męczą i ulegają silnemu osłabieniu na skutek nawet niewielkiego wysiłku umysłowego, ale także fizycznego.

Wyczerpanie obserwuje się u nich również na tych dwóch poziomach – umysłowym oraz fizycznym. Zmęczony nastolatek łatwo wpada w stany obniżonego nastroju, ma problemy z nauką i dorównaniu rówieśnikom np. w sporcie, wykazuje skłonności do przygnębienia, izolowania się od towarzystwa i małomówności.

Lek ten jest także potrzebny szczupłym nastolatkom o zmniejszonej sile mięśniowej, często tym, którzy zbyt szybko urośli i mają tendencje do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz kostnych bólów wzrostowych.

6. Kalium bromatum

To lek, który może się przydać u pobudzonych ruchowo nastolatków, szczególnie jeśli pobudzenie dotyczy rąk. Rodzice obserwują, że dziecko bez przerwy musi mieć zajęte czymś palce dłoni, np. ciągle coś skubie, obraca w palcach ołówek, rozkręca długopis, robi kulki z papieru itp.

Takim objawom może towarzyszyć nerwowość i nadpobudliwość, która z czasem przeradza się w przemęczenie. Pojawia się osłabienie pamięci, zaburzenia zachowania, roztargnienie, kłopoty z nauką, zapominanie słów, pomijanie niektórych liter lub sylab podczas pisania, zamienianie słów itp.

Możliwe są również u tych dzieci problemy z zasypianiem, bezsenność, koszmary senne oraz lunatykowanie. Kalium bromatum jest także ważnym lekiem wskazanym w przypadku trądziku u młodzieży, zwłaszcza jeśli ma on charakter ropny i objawia się uporczywymi krostkami i guzkami.

Naturalne sposoby na zapalenie zatok

7. Avena sativa

Lek ten obejmuje swoim działaniem głównie objawy ze strony układu nerwowego. Poleca się go w przypadku osłabienia fizycznego, jak i umysłowego – szczególnie u dojrzewającej, przemęczonej młodzieży.

Kluczowymi objawami są tutaj: bóle głowy, trudności ze skupieniem uwagi, zmęczenie fizyczne oraz osłabienie siły mięśniowej. Lek wskazany jest także wtedy, gdy młody człowiek cierpi na nadmierną pobudliwość układu nerwowego, która objawia się głównie bezsennością i problemami z zaśnięciem.

Avena sativa ma działanie tonizujące układ nerwowy i ogólnie „odżywiające” cały organizm, zatem można ją stosować w okresach przemęczenia nauką, lecz także w czasie np. rekonwalescencji po przebytej infekcji.

8. Calcarea carbonica

Zalecana jest nastolatkom, które zazwyczaj są spokojne, dość nieśmiałe, bojaźliwe, ale jednocześnie pracowite i wytrwałe. Mają tendencję do nadwagi, są także dosyć chorowite i często zapadają na infekcje dróg oddechowych. Z tego względu cechuje je łatwa męczliwość i niekiedy spowolnienie.

Nie lubią żadnego wysiłku – ani umysłowego, ani fizycznego. Każdy wysiłek pogarsza ich samopoczucie. Mogą mieć problemy z prawidłową ruchomością stawów oraz z siłą mięśniową. Są bardzo wrażliwi na zimno, łatwo się przeziębiają. U dziewcząt możliwe jest opóźnienie dojrzewania płciowego (późna menstruacja), a później silna bolesność piersi przed miesiączką.

Ze względu na powyższe skłonności nastolatki te mogą mieć problem z adaptacją do nowego otoczenia i odnalezieniem się w nowej grupie. Zdarza się, że nie są akceptowane przez bardziej sprawnych kolegów. Wynikające z ich natury spowolnienie może powodować, że zostają lekko w tyle za rówieśnikami, jeśli chodzi o naukę czy zaangażowanie w inne aktywności.

Calcarea carbonica może w znaczny sposób wpłynąć pozytywnie na ich odporność, a także poprawić wydolność zarówno na poziomie intelektualnym, jak i fizycznym, co naturalnie będzie się wiązało z większym poczuciem własnej wartości i pomoże nastolatkowi zaakceptować siebie.

Podobne artykuły