Strona główna Zdrowie Homeopatia dla sportowców

Homeopatia dla sportowców

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sport jest codzienną częścią twojego wolnego czasu lub pracy zawodowej? Twoje ciało często narażone jest na zwiększony wysiłek fizyczny? W Twoim przypadku wzrasta więc ryzyko kontuzji i innych przypadłości związanych z intensywną aktywnością sportową. Warto więc wiedzieć, jak homeopatia może się przydać osobom, które lubią sport i wysiłek fizyczny.

Strona główna Zdrowie Homeopatia dla sportowców

Wielu z nas pragnie prowadzić zdrowy tryb życia na co dzień. Jak najbardziej wpisuje się w to między innymi aktywność fizyczna. Najlepiej, jeśli ćwiczymy regularnie i systematycznie, utrzymując dobrą kondycję i nie nadwerężając nadmiernie organizmu. Aktywność sportowa może jednak stać się przyczyną różnych dolegliwości. Dzieje się tak wówczas, gdy podczas uprawiania sportu dojdzie do wystąpienia urazu lub mniej lub bardziej poważnej kontuzji.

Staw kolanowy – jakie możesz mieć z nim problemy i jak im zaradzić?

Sport to (nie zawsze) zdrowie

Może się zdarzyć, że gdy ćwiczymy nieregularnie i zbyt intensywnie, chcąc nadrobić zaległości, skutkuje to przetrenowaniem i zbytnim przemęczeniem mięśni i stawów. Bywa tak również wtedy, gdy zajmujemy się sportem zawodowo (np. instruktor jakiejś dziedziny sportu, nauczyciel wychowania fizycznego, trener, zawodnik) i z czasem sport przestaje „być zdrowy”, a wręcz przeciwnie, zaczyna być coraz większym obciążeniem dla organizmu i przysparza nam licznych dolegliwości.

Często spotykaną sytuacją, w której pod wpływem aktywności sportowej mogą nam się przytrafić różne przypadłości, jest wyjazd na urlop (letni lub zimowy), związany z jakąś formą zwiększonej aktywności fizycznej (kajaki, rower, narty, snowboard itp.). Najczęściej jest to bowiem krótkotrwały „zryw”, w wyniku którego doświadczamy zakwasów i obolałości mięśni, lecz bywa i tak, że przydarzy się nam jakaś poważniejsza dolegliwość zdrowotna.

Naturalne sposoby na kontuzje i urazy

Homeopatia pomocna po aktywności fizycznej

Przy wielu problemach, na które narażone są osoby aktywne fizycznie, warto wspomóc się homeopatią. Pomaga ona szybciej poradzić sobie z takimi dolegliwościami, jak ból, stan zapalny i obrzęk, jeśli dojdzie do kontuzji. Ponadto potrafi złagodzić ewentualne komplikacje, co pozwala na szybszą regenerację organizmu i łatwiejszy powrót do formy.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Homeopatia dla sportowca

Dobrze jest wspomóc się homeopatią jak najszybciej od momentu wystąpienia dolegliwości (np. tuż po urazie). W przypadkach rozmaitych kontuzji i urazów sportowych  najlepiej mogą nam pomóc między innymi homeopatyczne:

  • arnica montana
  • ruta graveolens
  • hypericum perforatum
  • calendula officinalis
  • apis mellifica
  • bryonia alba
  • natrum sulphuricum
  • symphytum officinale
  • ledum palustre

Przydadzą się w poniżej opisanych sytuacjach.

Homeopatia dla nastolatków

Homeopatia – na jakie urazy i dolegliwości?

1. Urazy, kontuzje

W tym przypadku najlepszym wyborem jest homeopatyczna arnica montana. Przydaje się zawsze we wszelkiego rodzaju urazach, zarówno tych łagodniejszych, jak np. stłuczenia, siniaki, skaleczenia, krwiaki i wybroczyny, jak również tych bardziej poważnych, jak obrzęki, głębsze kontuzje, zwichnięcia, skręcenia oraz złamania.

W przypadku tych ostatnich homeopatyczna arnica dobrze uzupełnia leczenie chirurgiczne. Warto o niej pamiętać, ponieważ wspomaga działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne.

Homeopatyczna arnica montana przyda się także w urazach oka oraz nadwerężeniu ścięgien, więzadeł i mięśni. Pomoże również w przypadku zakwaszenia mięśni, jeśli się przetrenujemy, lub gdy rozpoczynamy przygodę ze sportem po dłuższym okresie braku aktywności fizycznej i na drugi dzień czujemy się obolali, potłuczeni i ledwo możemy się ruszać.

Zakwasy – co działa, a co nie?

W zależności od lokalizacji urazu homeopatyczna arnika dobrze współpracuje z:

  • homeopatycznym hamamelis virginiana oraz ledum palustre – jeśli mamy do czynienia z urazem oka, szczególnie jeśli wystąpi krwawy wylew w oku,
  • homeopatyczną rutą graveolens – gdy uraz dotyczy ścięgien i stawów,
  • homeopatycznym symphytum officinale – gdy dojdzie do złamania,
  • homeopatyczną bryonia alba – jeśli przy kontuzji stawu pojawia się wysięk, obrzęk i bardzo silny ból przy próbie ruchu, 
  • homeopatycznym apis mellifica – jeśli chore miejsce jest spuchnięte, zaczerwienione, gorące w dotyku, a ulgę przynoszą zimne okłady lub przyłożenie kostek lodu.

2. Uraz kości ogonowej

Jest to niezwykle bolesna dolegliwość, która z reguły przytrafia się wskutek upadku do tyłu na twarde podłoże. Zazwyczaj dzieje się tak podczas jazdy na nartach lub desce snowboardowej, może też być wynikiem przewrócenia się do tyłu podczas jazdy na łyżwach lub rolkach albo po upadku z konia. Oprócz arniki, przy urazie kości ogonowej przydadzą się homeopatyczne hypericum perforatum i natrum sulphuricum.

3. Skręcenie, zwichnięcie, nadwerężenie stawu

Tutaj ponownie najpierw przyda się homeopatyczna arnica montana, szczególnie jeśli dominującymi objawami są: ból, uczucie potłuczenia i posiniaczenia, zasinienie i/lub obrzęk. Jeśli staw jest zaczerwieniony, obrzęknięty, gorący, pojawia się wysięk, a pogorszenie bólu następuje w wyniku najmniejszego ruchu, warto się wspomóc homeopatyczną bryonia alba.

Gdy kontuzji towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia oraz ból wędrujący wzdłuż przebiegu nerwu, pomocny będzie homeopatyczny hypericum perforatum. Natomiast homeopatyczna ruta graveolens przyda się przy każdym zwichnięciu, skręceniu czy nadwerężeniu stawów – kostki, kolana, nadgarstka, łokcia. Powinni o niej pamiętać szczególnie narciarze, rowerzyści, tenisiści, piłkarze oraz biegacze.

Arnika górska – homeopatia, właściwości, zastosowanie

4. Rany i skaleczenia

Tutaj również trzeba pamiętać przede wszystkim o homeopatycznej arnice. Przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach przydatna jest także homeopatyczna calendula officinalis, która działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się skaleczeń i zasklepianie ran oraz regenerację uszkodzonych tkanek.

Przyda się przy ranach, zadrapaniach oraz silnie krwawiących, powierzchownych uszkodzeniach skóry i naskórka, a także przy ranach na skórze głowy. Pamiętajmy o niej, gdy np. przewrócimy się na rowerze i boleśnie zedrzemy skórę. A także w razie upadku i zranienia się na boisku, podczas różnych gier zespołowych (piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, unihokej).

W przypadku gdy skaleczenie jest głębokie, rozległe, bardzo bolesne, rozwija się stan zapalny, a miejsce wokół rany jest zaczerwienione, gojenie się rany wspomoże homeopatyczny hypericum perforatum.

5. Pęcherze i otarcia

Pęcherze i otarcia na stopach przytrafiają się najczęściej biegaczom, wędrowcom oraz osobom wspinającym się w górach, szczególnie jeśli wspinaczka zajmuje cały dzień, a mamy źle dopasowane buty lub nieodpowiednie skarpety. Wiadomo, że wyleczenie pęcherza nie jest łatwe, a przypadłość ta jest niezwykle bolesna i często uniemożliwia kontynuację aktywności.

Warto w takiej sytuacji wspomóc się homeopatycznym cantharis vesicatoria, który pomoże złagodzić dolegliwości bólowe oraz zapobiegnie rozwojowi gorszych objawów. Jeśli pęcherz pęknie lub zedrze się i mamy do czynienia bardziej z raną, wówczas dodatkowo przyda się homeopatyczna calendula officinalis.

Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Homeopatia na przewlekłe urazy

Homeopatia może być także pomocna w przewlekłych schorzeniach, będących efektem wieloletniego uprawiania sportu i regularnego przeciążania mięśni i stawów nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jednak w takich sytuacjach wskazana jest zawsze indywidualna konsultacja z homeopatą.

W przypadku ostrych lub przewlekłych urazów sportowych wskazane są również dodatkowe naturalne metody terapeutyczne, jak np. akupunktura lub fizjoterapia, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, przywracają sprawność i pozwalają wrócić do formy i dawnej kondycji.

Pamiętajmy jednak, że sport to nie zawsze zdrowie i jeśli nie podejdziemy do aktywności fizycznej zdroworozsądkowo, przeciążone mięśnie, stawy i kości będą coraz częściej dawać się nam we znaki.

Leczenie bólu w medycynie chińskiej

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły