Strona główna Zdrowie Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia

Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przedwiośnie nie jest najłatwiejszym okresem dla naszego organizmu. Zmagamy się z wiosennym przesileniem, często dokucza nam osłabienie, zmęczenie, problemy ze snem, rozdrażnienie. Obniżona w tym czasie odporność może zwiększać podatność na infekcje. Przeczytaj jakie leki homeopatyczne pomogą ci przetrwać do upragnionej wiosny.

Strona główna Zdrowie Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia
Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia. Jakie leki homeopatyczne warto brać na przedwiośniu, czy czujemy, że dopadło nas wiosenne przesilenie? Młoda rudowłosa kobieta w żółtej bluzce stoi w kuchni obejmując bukiet świeżych tulipanów.

Na przedwiośniu pogoda nas nie rozpieszcza – gwałtowne zmiany temperatury, silne wiatry, raz ciepłe to znów mroźne dni. Już nam się wydaje, że wiosna za progiem, gdy następnego dnia powraca zima lub słota. Taka dynamika pogodowa wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie i psychikę. Niektóre osoby dodatkowo źle znoszą zmianę czasu. Zabranie jednej godziny z doby powoduje poczucie szybciej uciekającego czasu i kłopoty z aklimatyzacją do nowego rytmu dnia.

Możemy szybciej zregenerować się po zimie, odzyskać równowagę i szybko poradzić sobie z dokuczliwym syndromem wiosennego przesilenia dzięki homeopatii i lekom homeopatycznym.

5 produktów, które warto jeść na przedwiośniu

Leki homeopatyczne na syndrom wiosennego zmęczenia

1. Na dodanie energii i zwiększenie sił

W przypadku gdy po prostu nie mamy siły i brakuje nam odpowiedniego napędu do codziennej aktywności, a rano z trudem wstajemy z łóżka, przyda się lek Phosphoricum acidum. Jest on pomocny nie tylko przy osłabieniu fizycznym, lecz również wtedy, gdy czujemy się zniechęceni, wyczerpani intelektualnie, mamy problemy z koncentracją i pamięcią. Wskazany jest również przy bólach głowy spowodowanych zmęczeniem i przepracowaniem.

Równie przydatnym lekiem w tego typu dolegliwościach jest Kalium phosphoricum. Zaleca się przyjmowanie go w okresie nadmiernego osłabienia psychicznego, intelektualnego i fizycznego, szczególnie jeśli towarzyszą mu bóle i/lub zawroty głowy, zaburzenia pamięci oraz problemy ze snem.

2. Na zawroty głowy

Zawroty głowy mogą być jednym z objawów przesilenia wiosennego. Jednym z bardziej użytecznych leków homeopatycznych na tę przypadłość jest Cocculus indicus. Można po niego sięgnąć nie tylko wtedy, gdy dokuczają nam zawroty głowy, lecz również jeśli cierpimy na bezsenność lub bóle głowy. Wskazany jest zwłaszcza w sytuacji, gdy dolegliwości spowodowane są przemęczeniem, niewyspaniem oraz zachwianiem i rozregulowaniem rytmu dobowego. Jeśli więc jesteśmy zbyt zmęczeni, aby zasnąć, zmiana czasu zaburzyła nasz codzienny rytm albo ciągle kręci nam się w głowie, warto zastosować ten lek.

Jeżeli natomiast zawroty głowy wynikają z osłabienia, ale towarzyszy im dodatkowo odczucie gorąca i omdlewania, bladość oraz zimne poty, przydać się może lek Tabacum. Osłabienie może być także przyczyną zawrotów głowy u osób, które potrzebują leku Gelsemium sempervirens. Jest on szczególnie pomocny przy silnym zmęczeniu ogólnym, wyczerpaniu, zaburzeniach pamięci i koncentracji oraz bezsenności.

3. Na rozdrażnienie

Zmienność pogody i zmęczenie zimą przekłada się łatwo na zmienność nastrojów. Jeśli jesteś ciągle poirytowana i z byle powodu wpadasz w złość, warto sięgnąć po lek Nux vomica. Przyda się on szczególnie wtedy, gdy napadom rozdrażnienia towarzyszą dolegliwości pokarmowe, np. bóle żołądka (częsta przypadłość na wiosnę, zwłaszcza u osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka), możliwe są również bóle głowy, skoki ciśnienia oraz bezsenność. Osoba potrzebująca tego leku jest nadwrażliwa, nerwowa, dość porywcza i nie znosząca najmniejszego sprzeciwu. Irytuje ją hałas, często jest przepracowana i przemęczona intelektualnie. Wszystkie dolegliwości mogą nasilać się wiosną, tym bardziej więc warto szybko zastosować ten lek.

Innym remedium, który może się przydać w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego jest Chamomilla. Potrzebują go szczególnie te osoby, u których złe samopoczucie wywołuje stan silnego pobudzenia, rozdrażnienia, a nawet napady złości. Do tego dochodzi często senność i zmęczenie w ciągu dnia, a bezsenność nocą. Niewyspanie i wyczerpanie sprzyja jeszcze większej drażliwości. Wtedy warto jak najszybciej sięgnąć po lek homeopatyczny.

5 sposobów na przesilenie wiosenne

4. Na kołatanie serca

Syndrom wiosennego przesilenia to również palpitacje, zwane powszechnie „kołataniem serca”. Jeśli dopadają cię nagle i nieoczekiwanie, powodując jednocześnie silny i nieuzasadniony niepokój, dobrze jeśli masz pod ręką lek Aconitum napellus. Wraz z palpitacjami może się wtedy pojawić również zaczerwienienie twarzy, przyspieszony puls, odczucie gorąca i/lub duszności, ucisk w klatce piersiowej i odczuwalny wzrost ciśnienia tętniczego.

Kołatanie serca jest objawem, który może wskazywać również na możliwość zastosowania leku Coffea cruda. Ponadto we wskazaniach do podania tego środka pojawiają się też inne objawy, charakterystyczne dla przedwiosennego zmęczenia. Coffea cruda może się przydać jeśli skarżysz się na bezsenność z powodu nadmiernej ilości bodźców lub też najmniejszy hałas nie pozwala ci spokojnie zasnąć, a po nieprzespanej nocy odczuwasz silne poranne otępienie. Możliwy jest także ból głowy oraz problemy ze skupieniem uwagi.

Uwaga! Nigdy nie lekceważ problemów z sercem! Jeśli dolegliwości się powtarzają albo są bardzo silne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

5. Na bóle i skurcze

Bóle głowy i skurcze mięśni to symptomy typowe nie tylko dla wiosny, lecz w tym czasie mogą one być bardziej dokuczliwe. Wynikać to może między innymi z faktu, że po zimie brakuje nam wielu związków mineralnych. Organizm wyraźnie odczuwa skutki niedoboru potasu, magnezu, cynku czy żelaza. Jesteśmy na tak zwanym „przednówku” i dopiero czekamy na świeżą porcję naturalnych witamin i biopierwiastków.

Dobrze jest pamiętać, że dieta w tym czasie powinna być lekkostrawna, oparta w dużej mierze na warzywach i owocach. Pomoże to nie tylko lepiej odżywić organizm, lecz również zgubić kilka zbędnych kilogramów, przybranych po zimie. Wiosna to doskonały czas na porządne oczyszczenie i detoksykację. Przyczyną bólów głowy bywa również odwodnienie. Pamiętaj więc, aby pić większe ilości czystej wody często w ciągu dnia.

Jeśli dokuczają ci silne skurcze i drętwienie mięśni, a w nocy budzą cię skurczowe bóle łydek, zastosuj lek Magnesia phosphorica. Skutecznym homeopatycznym lekiem przeciwskurczowym jest również Cuprum metallicum, który zalecany jest w przypadku nagłych i gwałtownych stanów skurczowych różnych grup mięśniowych. Jeśli natomiast odczuwasz ogólną obolałość, rozbicie mięśniowe, czy też dokuczają ci zakwasy (szczególnie jeśli w końcu zdecydujesz się na pierwszą po zimie, wzmożoną aktywność fizyczną), warto mieć pod ręką lek Arnica montana.

6. Na zmienną pogodę

U osób wrażliwych na zmiany pogody, a w szczególności na silne wiatry oraz burze, zastosować można lek Rhododendron. Jest on wskazany zwłaszcza w przypadku dolegliwości bólowych o charakterze reumatycznym lub nerwobóli. Gdy z kolei pogoda zmieni się gwałtownie z typowo wiosennej na zimną i mokrą, a ty przemokniesz i przemarzniesz na deszczu, aby zapobiec rozwojowi potencjalnej infekcji, sięgnij od razu po lek Dulcamara.

Wiosną często zdarza się także sytuacja odwrotna, a mianowicie temperatura nagle wzrasta, a ty nadal ubrana w zimowe palto przegrzewasz się i pocisz. Następnie czujesz się osłabiona, jest ci duszno i twoje samopoczucie gwałtownie się pogarsza. Dobrym lekiem w takim przypadku może okazać się Pulsatilla lub Lachesis mutus.

Uwaga! Jeśli syndrom wiosennego zmęczenia trwa dłużej niż kilka tygodni, nasila się i powoduje coraz większe osłabienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Warto też wówczas wykonać chociaż podstawowe badania, aby nie przeoczyć jakiegoś poważniejszego schorzenia, które może być przyczyną dolegliwości.

Wiosenne osłabienie? Te posiłki przywrócą ci siły!

Podobne artykuły