Strona główna Zdrowie Cuprum metallicum na skurcze

Cuprum metallicum na skurcze

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dolegliwości skurczowe potrafią uprzykrzyć życie. Jeśli często łapie cię skurcz, w nocy budzi cię ból łydek lub jesteś mamą niemowlaka cierpiącego z powodu kolek – potrzebna ci szybka pomoc. Lek homeopatyczny Cuprum metallicum może okazać się skutecznym remedium na skurczowe bolączki.

Strona główna Zdrowie Cuprum metallicum na skurcze
Cuprum metallicum - lek homeopatyczny na skurcze. Leżąca na płasko fiolka z wysypanymi lekami homeopatycznymi na fioletowym tle.

Cuprum metallicum – miedź metaliczna

Cuprum metallicum jest lekiem homeopatycznym pochodzenia mineralnego. Produktem wyjściowym do produkcji tego leku jest strącona miedź metaliczna. Stanowi ona dość plastyczny metal o czerwonej barwie, nierozpuszczalny w wodzie ani w alkoholu. Miedź jest ważnym pierwiastkiem, który ma zastosowanie nie tylko w przemyśle, rolnictwie i lecznictwie, ale stanowi również niezwykle istotny mikroelement w ludzkim organizmie. Bez niej wiele systemów w naszym ciele nie mogłoby prawidłowo funkcjonować.  

Jej zastosowanie w homeopatii sięga czasów Hahnemanna, który jako pierwszy opisał jej działanie patogenetyczne i wykorzystywał ją w postaci leku homeopatycznego.

Wyróżnia się cztery główne obszary, do których lek Cuprum metallicum wykazuje powinowactwo. Może być on zastosowany w przypadku dolegliwości, które dotyczą takich układów, jak:

 • układ mięśniowy – obejmujący zarówno mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane
 • przewód pokarmowy
 • układ oddechowy
 • system nerwowy

Kiedy można sięgnąć po Cuprum metallicum?

Podstawowym zastosowaniem leku Cuprum metallicum jest szeroko pojęty SKURCZ. Objawy spastyczne stanowią wspólny mianownik dla wszystkich wskazań do podania tego leku, niezależnie od tego, jakiego punktu uchwytu dotyczą. Cuprum metallicum można by wręcz nazwać homeopatycznym lekiem przeciwskurczowym. Z tego względu jest on wskazany w następujących sytuacjach:

 1. Skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych – mogą one pojawiać się w przebiegu niektórych stanów chorobowych, jak np. spazmofilia (tężyczka utajona). Mogą też być objawem zaburzeń krążenia żylnego (żylaki) czy niedoboru pewnych składników mineralnych, głównie magnezu i potasu. Objawiają się w postaci intensywnego, spastycznego bólu o nagłym początku i końcu. Bolesne skurcze mogą pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym i przetrenowaniu, ale także wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji, np. przy siedzeniu z założonymi nogami. Skurcze mięśniowe dotyczą najczęściej mięśni nóg (głównie łydek), lecz mogą również objawiać się na twarzy (tiki) lub dłoniach (przykurcze palców).
 2. Skurcze mięśni gładkich – w tym przypadku stany skurczowe mogą dotyczyć przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Stany spastyczne w obrębie układu oddechowego mogą obejmować gardło, krtań, głośnię, oskrzela. W przewodzie pokarmowym będą to silne bóle kurczowe żołądka i/lub jelit, którym towarzyszyć mogą takie dolegliwości, jak nudności, wymioty, biegunka.
 3. Napięcie układu nerwowego – Cuprum metallicum może znaleźć zastosowanie u osób nadmiernie nerwowych, spiętych i żyjących w ciągłym napięciu. Objawiać się to może gwałtownymi napadami złości i zmiennością nastrojów. Zupełnie tak, jakby system nerwowy również znajdował się w stanie „skurczu”. W jednej chwili pojawia się nagłe napięcie, stres, wybuch złości, po czym równie szybko „skurcz” ustępuje, osoba taka się rozluźnia i wchodzi w stan odwrotny do poprzedniego.

Ignatia amara łagodzi emocje

Wskazania kliniczne do podania Cuprum metallicum

W związku z powyższymi wskazaniami lek Cuprum metallicum można zalecić w przypadku takich dolegliwości, jak między innymi:

 • Nocne skurcze kończyn dolnych – częsta dolegliwość występująca zwłaszcza u starszych osób. Najczęściej ogranicza się do łydek, ale może obejmować również stopy. Ból i gwałtowny spazm wybudza ze snu i nie pozwala zasnąć. Z objawem tym możemy spotkać się także u dzieci. Jest on zwykle związany z bólami wzrostowymi. Niekiedy na tego typu symptomy skarży się także dorastająca młodzież.
 • Zakwasy mięśniowespowodowane przeciążeniem mięśni, np. wskutek wysiłku lub pracy fizycznej. Często wiążą się one z pojawieniem się dotkliwych skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych.
 • Tiki twarzy – objawiające się bolesnymi napadami kurczu mięśni twarzy. Cuprum metallicum bywa przydatny także w przypadku gwałtownych, mimowolnych drgnięć powiek.
 • Czkawka – ten powszechny objaw to także efekt skurczu. Są to bowiem mimowolne, rytmicznie powtarzające się skurcze przepony i mięśni oddechowych, przebiegające z charakterystycznym dla czkawki odgłosem.
 • Skurczowe bóle brzuchaokreślane często mianem kolki jelitowej. Zazwyczaj towarzyszy jej ostry, napadowy ból. Cuprum metallicum jest użytecznym lekiem w przebiegu takich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. nudności i wymioty ze spastycznymi bólami brzucha czy biegunka z ostrym, przeszywającym bólem.
 • Kolka niemowlęca – typowa dolegliwość o podłożu spastycznym. Charakterystyczny jest tu nagły początek i koniec objawów skurczowych, przy czym ból jest bardzo intensywny. Niemowlę zanosi się płaczem, wręcz siniejąc na twarzy i wykrzywiając się żałośnie z powodu silnych dolegliwości.
 • Napadowy kaszel – szczególnie jeśli jest to kaszel w przebiegu krztuśca lub przypominający krztusiec.
 • Dusznościwywołane skurczem oskrzeli lub krtani, często w przebiegu zapalenia krtani lub podczas ataku astmy.
 • Skurcze i bóle skurczowe w obrębie miednicy – może to być związane np. z bolesnym miesiączkowaniem. Co ciekawe, Cuprum metallicum okazuje się przydatnym lekiem u kobiet, które cierpią z powodu gwałtownych, spastycznych bólów menstruacyjnych, będących wynikiem założenia domacicznej wkładki zawierającej miedź. Prawdopodobnie wynika to z nadmiernej wrażliwości niektórych pań na obecność tego pierwiastka. W związku z tym prezentują one również podwyższoną wrażliwość na lek homeopatyczny wytwarzany z miedzi i lek ten będzie u nich skutecznie łagodził dolegliwości.
 • Nadmierne napięcie nerwowe – osoba potrzebująca Cuprum metallicum zachowuje się czasem, jakby jej umysł był „skurczony”. Jest powściągliwa, raczej milcząca, nie okazuje emocji, zachowuje się z rezerwą, jest mało elastyczna. Jednocześnie bywa impulsywna i miewa bardzo gwałtowne napady złości. Działa tak, jakby nagłe uwolnienie napięcia umysłowego i emocjonalnego („skurcz”) powodowało wybuch agresji i złego humoru, po czym uspokaja się i wraca do stanu zwykłej rezerwy. W związku z tym, że dolegliwości w obrazie Cuprum metallicum mogą rozwinąć się wskutek zatrzymania miesiączki, lek ten może być przydatny np. w okresie menopauzy – u kobiet, które reagują w opisany powyżej sposób.

Naturalne leki łagodzące dolegliwości okresu przekwitania

Cechy charakterystyczne dla Cuprum metallicum

Aby lek homeopatyczny był skuteczny, jego wybór musi być dobrany do indywidualnych symptomów prezentowanych przez chorego. Każdy lek homeopatyczny cechuje się specyficznymi objawami towarzyszącymi, których obecność u pacjenta może potwierdzać słuszność jego wyboru w terapii. Dla Cuprum metallicum te objawy charakterystyczne to:

 • spastyczny charakter bólu – który zawsze jest intensywny i gwałtowny, przy czym równie nagle się pojawia, jak ustępuje. Silny i skurczowy rodzaj bólu determinuje inne objawy, pojawiające się u chorego, opisane poniżej;
 • bladość twarzy – możliwe jest również zasinienie twarzy i warg, podkrążone oczy lub bolesny grymas, a nawet wykrzywienie rysów twarzy z powodu bólu;
 • silne osłabienie – pojawiające się po ataku spastycznego bólu;
 • poprawa po wypiciu zimnej wody – to kolejna, bardzo charakterystyczna modalność dla tego leku. Po wypiciu nawet niewielkiej ilości zimnej wody niektóre objawy u chorego wyraźnie łagodnieją. Dochodzi wtedy np. do uspokojenia się czkawki, ustąpienia kaszlu, złagodzenia nudności czy wymiotów;
 • pogorszenie po stłumieniu miesiączki – dotyczy to pogorszenia stanu ogólnego i samopoczucia u pań, które już straciły miesiączkę po menopauzie lub też stłumiły ją innymi metodami (np. lekami antykoncepcyjnymi). Tę modalność ma jednak nie tylko Cuprum metallicum, lecz także wiele innych leków homeopatycznych.

U osób wrażliwych na działanie leku Cuprum metallicum objawy chorobowe mogą się rozwinąć również na skutek złości (zwłaszcza stłumionej, która nie znalazła upustu), zdenerwowania czy nadmiernego pobudzenia emocjonalnego.

Cuprum metallicum warto mieć pod ręką, aby można go było szybko zastosować w tak nagłych i dokuczliwych przypadłościach, jak silny skurcz mięśni, kolka, skurczowy ból brzucha czy napad kaszlu lub duszności. Jest nieocenioną pomocą jako lek o działaniu ogólnie przeciwskurczowym.

Pamiętajmy jednak, że w poważniejszych stanach chorobowych wybór właściwego leku homeopatycznego powinno się zawsze pozostawić doświadczonemu homeopacie, który zadecyduje o leczeniu w danym momencie i będzie monitorował dalszą terapię. Dotyczy to szczególnie przewlekłych schorzeń oraz chorób o nieokreślonej etiologii, które przebiegają z obecnością stanów spastycznych.

Homeopatyczny poradnik dla zestresowanych

Podobne artykuły