Strona główna Zdrowie Homeopatyczne cuprum metallicum

Homeopatyczne cuprum metallicum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dolegliwości skurczowe potrafią mocno uprzykrzyć życie. Jeśli często łapie cię skurcz, w nocy budzi cię ból łydek lub jesteś mamą niemowlaka cierpiącego z powodu kolek – potrzebna ci szybka pomoc. Homeopatyczne cuprum metallicum może okazać się dobrym wyborem na skurczowe bolączki.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczne cuprum metallicum

Czym jest homeopatyczne cuprum metallicum?

Homeopatyczne cuprum metallicum pochodzi ze świata mineralnego. Produktem wyjściowym do jego produkcji jest strącona miedź metaliczna. Stanowi ona dość plastyczny metal o czerwonej barwie, nierozpuszczalny w wodzie ani w alkoholu. Miedź jest ważnym pierwiastkiem, który ma zastosowanie nie tylko w przemyśle, rolnictwie i lecznictwie, ale stanowi również niezwykle istotny mikroelement w ludzkim organizmie. Bez niej wiele systemów w naszym ciele nie mogłoby prawidłowo funkcjonować.  

Jej zastosowanie w homeopatii sięga czasów Hahnemanna, który jako pierwszy odkrył i opisał homeopatyczne cuprum metallicum.

Homeopatyczne cuprum metallicum może nam się przydać w przypadku dolegliwości, rozwijających się w takich układach, jak:

 • układ mięśniowy – obejmujący zarówno mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane
 • przewód pokarmowy
 • układ oddechowy
 • system nerwowy

Kiedy możemy się wspomóc homeopatycznym cuprum metallicum?

Jest ono pomocne przede wszystkim w sytuacjach, w których mamy do czynienia z szeroko pojętym skurczem, a więc:

 • Skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych – które mogą pojawiać się w przebiegu niektórych stanów chorobowych, jak np. spazmofilia (tężyczka utajona). Mogą też być objawem zaburzeń krążenia żylnego (żylaki) czy niedoboru pewnych składników mineralnych, głównie magnezu i potasu. Objawiają się w postaci intensywnego, spastycznego bólu o nagłym początku i końcu. Bolesne skurcze mogą pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym i przetrenowaniu, ale także wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji, np. przy siedzeniu z założonymi nogami. Skurcze mięśniowe dotyczą najczęściej mięśni nóg (głównie łydek), lecz mogą również objawiać się na twarzy (tiki) lub dłoniach (przykurcze palców).
 • Skurcze mięśni gładkich – w tym przypadku stany skurczowe mogą dotyczyć przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Stany spastyczne w obrębie układu oddechowego mogą obejmować gardło, krtań, głośnię, oskrzela. W przewodzie pokarmowym będą to silne bóle kurczowe żołądka i/lub jelit, którym towarzyszyć mogą takie dolegliwości, jak nudności, wymioty, biegunka.
 • Napięcie układu nerwowego – szczególnie u osób nadmiernie nerwowych, spiętych i żyjących w ciągłym napięciu. Objawiać się to może gwałtownymi napadami złości i zmiennością nastrojów. Zupełnie tak, jakby system nerwowy również znajdował się w stanie „skurczu”. W jednej chwili pojawia się nagłe napięcie, stres, wybuch złości, po czym równie szybko „skurcz” ustępuje, osoba taka się rozluźnia i wchodzi w stan odwrotny do poprzedniego.

Homeopatyczna ignatia amara

W jakich dolegliwościach pomoże nam homeopatyczne cuprum metallicum?

Homeopatyczne cuprum metallicum przyda się w przypadku takich dolegliwości jak:

 • Nocne skurcze kończyn dolnych – częsta dolegliwość występująca zwłaszcza u starszych osób. Najczęściej ogranicza się do łydek, ale może obejmować również stopy. Ból i gwałtowny spazm wybudza ze snu i nie pozwala zasnąć. Z objawem tym możemy spotkać się także u dzieci. Jest on zwykle związany z bólami wzrostowymi. Niekiedy na tego typu symptomy skarży się także dorastająca młodzież.
 • Zakwasy mięśniowespowodowane przeciążeniem mięśni, np. wskutek wysiłku lub pracy fizycznej. Często wiążą się one z pojawieniem się dotkliwych skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych.
 • Tiki twarzy – objawiające się bolesnymi napadami kurczu mięśni twarzy. Homeopatyczne cuprum metallicum bywa przydatne także w przypadku gwałtownych, mimowolnych drgnięć powiek.
 • Czkawka – ten powszechny objaw to także efekt skurczu. Są to bowiem mimowolne, rytmicznie powtarzające się skurcze przepony i mięśni oddechowych, przebiegające z charakterystycznym dla czkawki odgłosem.
 • Skurczowe bóle brzuchaokreślane często mianem kolki jelitowej. Zazwyczaj towarzyszy jej ostry, napadowy ból. Pojawić się też mogą takie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. nudności i wymioty ze spastycznymi bólami brzucha czy biegunka z ostrym, przeszywającym bólem.
 • Kolka niemowlęca – typowa dolegliwość o podłożu spastycznym. Charakterystyczny jest tu nagły początek i koniec objawów skurczowych, przy czym ból jest bardzo intensywny. Niemowlę zanosi się płaczem, wręcz siniejąc na twarzy i wykrzywiając się żałośnie z powodu silnego bólu.
 • Napadowy kaszel – szczególnie jeśli jest to kaszel w przebiegu krztuśca lub przypominający krztusiec.
 • Dusznościwywołane skurczem oskrzeli lub krtani, często w przebiegu zapalenia krtani lub podczas ataku astmy.
 • Skurcze i bóle skurczowe w obrębie miednicy – co może być związane np. z bolesnym miesiączkowaniem. Co ciekawe, homeopatyczne cuprum metallicum okazuje się przydatne u kobiet, które cierpią z powodu gwałtownych, spastycznych bólów menstruacyjnych, będących wynikiem założenia domacicznej wkładki zawierającej miedź. Prawdopodobnie wynika to z nadmiernej wrażliwości niektórych pań na obecność tego pierwiastka. 
 • Nadmierne napięcie nerwowe – z odczuciem, jakby umysł był „skurczony”. Osoba taka jest powściągliwa, raczej milcząca, nie okazuje emocji, zachowuje się z rezerwą, jest mało elastyczna. Jednocześnie bywa impulsywna i miewa bardzo gwałtowne napady złości. Działa tak, jakby nagłe uwolnienie napięcia umysłowego i emocjonalnego („skurcz”) powodowało wybuch agresji i złego humoru, po czym uspokaja się i wraca do stanu zwykłej rezerwy („rozkurcz”).

Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania

Homeopatyczne cuprum metallicum – cechy charakterystyczne

W przypadku osób, u których homeopatyczne cuprum metallicum jest pomocne, rozwijają się charakterystyczne symptomy i odczucia, do których należą:

 • spastyczny charakter bólu – który zawsze jest intensywny i gwałtowny, przy czym równie nagle się pojawia, jak ustępuje. Silny i skurczowy rodzaj bólu determinuje inne objawy, pojawiające się u chorego, opisane poniżej;
 • bladość twarzy – możliwe jest również zasinienie twarzy i warg, podkrążone oczy lub bolesny grymas, a nawet wykrzywienie rysów twarzy z powodu bólu;
 • silne osłabienie – pojawiające się po ataku spastycznego bólu;
 • poprawa po wypiciu zimnej wody – po wypiciu nawet niewielkiej ilości zimnej wody niektóre objawy u chorego wyraźnie łagodnieją. Dochodzi wtedy np. do uspokojenia się czkawki, ustąpienia kaszlu, złagodzenia nudności czy wymiotów;
 • pogorszenie po stłumieniu miesiączki – dotyczy to pogorszenia stanu ogólnego i samopoczucia u pań, które już straciły miesiączkę po menopauzie lub też stłumiły ją innymi metodami (np. lekami antykoncepcyjnymi).

U niektórych osób objawy chorobowe mogą się rozwinąć również na skutek złości (zwłaszcza stłumionej, która nie znalazła upustu), zdenerwowania czy nadmiernego pobudzenia emocjonalnego.

Warto pamiętać o homeopatycznym cuprum metallicum, zwłaszcza w tak nagłych i dokuczliwych przypadłościach, jak silny skurcz mięśni, kolka, skurczowy ból brzucha czy napad kaszlu lub duszności

Homeopatia dla zestresowanych

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły