Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Homeopatyczna dulcamara

Homeopatyczna dulcamara

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zmokłaś na deszczu i silnie cię przewiało? Twoje dziecko wróciło do domu zmarznięte i w przemoczonych butach? Może to oznaczać początek infekcji. Warto wtedy pamiętać o homeopatycznej dulcamara. Przeczytaj, kiedy jeszcze może ci przyjść z pomocą.

Homeopatyczna dulcamara otrzymywana jest z młodych, kwitnących pędów rośliny pnącej Solanum dulcamara, noszącej w języku polskim wdzięczną nazwę „psianka słodkogórz”.

W homeopatii brana jest pod uwagę wtedy, gdy zaistniały konkretne okoliczności, po których u danej osoby pojawiły się symptomy chorobowe, np. jeśli infekcja rozwinęła się po narażeniu się na wilgoć i zimno.

Warto zauważyć, że w naszym klimacie zarówno zimno, jak i wilgoć są często obecne. Zwłaszcza jesienią i zimą skazani jesteśmy nieustannie na deszczową, wilgotną, czasem mglistą i chłodną aurę. Gdy zatem wskutek wilgotnego zimna pojawią się dolegliwości, homeopatyczna dulcamara może okazać się dla nas dobrym wsparciem w powrocie do zdrowia.

Naturalne sposoby na przeziębienie u dziecka

W jakich dolegliwościach homeopatyczna dulcamara może być pomocna?

Przydaje się ona głównie w leczeniu infekcji dróg oddechowych, ale również w przypadku chorób przewodu pokarmowego, układu kostno-stawowego, czy skóry – zwłaszcza gdy obecny jest tu czynnik etiologiczny, czyli ekspozycja na wilgotne zimno. Pomyślimy więc o niej w przypadku takich schorzeń jak:

1. Infekcje dróg oddechowych

Można tu wymienić między innymi: stan zapalny gardła, nieżyt nosa, zapalenie tchawicy lub oskrzeli, zapalenie zatok. Objawy, które mogą się pojawić w wyniku tych schorzeń, to głównie katar, uczucie niedrożności nosa, nadprodukcja wydzieliny w drogach oddechowych.

Śluzowa wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, drapiąc i podrażniając, co prowokuje u chorego pokasływanie lub męczący, dokuczliwy kaszel z odkrztuszaniem dużej ilości śluzu. Objawom może towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy, powiększenie węzłów chłonnych, łamanie w kościach, bóle mięśniowe oraz dreszcze.

Choroby te zwykle spowodowane są wcześniejszą ekspozycją na wilgotne zimno. Mogą się zatem rozwinąć wskutek przemoczenia na deszczu lub śniegu, a następnie przemarznięcia, co zdarza się często w okresie jesienno-zimowych chłodów i szarug.

Na tego typu okoliczności narażone są często dzieci, które podczas zabawy nie zwracają uwagi na zimno i wilgoć. Wracają do domu przemoczone po zabawie na śniegu, w mokrych butach lub z mokrą głową. Spocone i rozgrzane zabawą, rozpinają kurtki i zdejmują czapki, po czym… choroba gotowa. Jeśli pojawi się u nich katar, gorączka lub pokasływanie, warto pamiętać o homeopatycznej dulcamara.

Infekcja może się pojawić także po wizycie na basenie, po której np. nie dosuszyliśmy włosów i, jeszcze rozgrzani, wyszliśmy zbyt szybko na zimne powietrze. Może też wystąpić latem, gdy jest skutkiem gwałtownego wychłodzenia spoconego ciała po wejściu do silnie klimatyzowanego pomieszczenia. Duża różnica temperatur i szybkie ochłodzenie bywa częstą przyczyną letnich przeziębień.

Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

2. Dolegliwości alergiczne ze strony układu oddechowego

Np. astma oskrzelowa, której towarzyszy suchy lub mokry, grzechoczący kaszel. Homeopatyczna dulcamara będzie dobrym wyborem, jeśli objawy się rozwijają lub wyraźnie nasilają po silnym zziębnięciu podczas wilgotnej, deszczowej, mglistej pogody. Przyda się także, jeśli dokucza nam katar sienny, zwłaszcza gdy obserwujemy nasilenie jego symptomów pod koniec lata, gdy pogoda ewidentnie zmienia się z suchej i ciepłej na chłodniejszą i bardziej deszczową.

Homeopatia na alergię

3. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Najczęściej są to biegunki i/lub bóle brzucha, które pojawiają się przy zmianie pogody z ciepłej na chłodną i wilgotną. Dlatego nazywane są biegunkami późnego lata, szczególnie jeśli lato obfitowało w upały, po których nastąpił znaczny spadek temperatury oraz deszczowe dni.

Co ciekawe, biegunka może również się pojawić, jeżeli w upalny dzień szybko zjemy coś zimnego lub wypijemy lodowaty napój.

Homeopatia na zimowe urazy

4. Zapalenie pęcherza moczowego

W tym przypadku również doszukujemy się etiologii schorzenia, czyli wilgotnego zimna. Homeopatyczna dulcamara może okazać się pomocna, jeśli zapalenie pęcherza rozwinęło się nie tylko w wyniku ogólnego przemoczenia i przemarznięcia, ale też wskutek np. siedzenia bezpośrednio na zimnym podłożu lub też brodzenia boso w zimnej wodzie.

5. Dolegliwości reumatyczne

Schorzenia reumatyczne rozwijają się i nasilają najczęściej w efekcie narażenia organizmu na zimno i wilgoć. Dominującymi objawami są tutaj: bóle mięśni i ścięgien, drętwienie, zesztywnienie, ból i sztywność stawów, pleców i karku, odczucie ciężkości.

Dolegliwości nasilają się podczas wilgotnej i zimnej aury, po przemoczeniu lub po spoceniu się i zziębnięciu. Chory gorzej czuje się również podczas odpoczynku i bezruchu. Poprawa następuje przy suchej pogodzie oraz w cieple. Ból i sztywność łagodnieją również, gdy chory jest w ruchu.

Reumatyzm – jak mu zapobiec i jak leczyć?

6. Brodawki

Brodawki, przy których homeopatyczna dulcamara może być pomocna, są zazwyczaj płaskie, gładkie, półprzezroczyste, o wyglądzie jakby kropel wosku na skórze. Umiejscowione są najczęściej na dłoniach, czasem na twarzy. Ich wysyp nasila się po ekspozycji na wilgoć i zimno, np. mogą pojawić się po umyciu rąk zimną wodą.

Naturalne sposoby na brodawki

 

Homeopatyczna dulcamara – charakterystyczne cechy

Homeopatyczna dulcamara jest najbardziej przydatna u osób, które demonstrują specyficzne skłonności i odczucia. Należą do nich:

  • silna wrażliwość na zimno i wilgoć – w tym podatność na zachorowania w czasie chłodnych i deszczowych dni. Zawiera się w tym także skłonność do pojawiania się rozmaitych dolegliwości przy zmianie pogody z ciepłej na zimną i mokrą (bardzo często pod koniec ciepłego i suchego lata). Zauważalna jest też silna niechęć do deszczu i wiatru czy wyraźne pogorszenie się samopoczucia ogólnego podczas zimnej i słotnej pogody. Wrażliwości na zimno często towarzyszy uczucie lodowato zimnych rąk i stóp
  • skłonność do stanów nieżytowych górnych dróg oddechowych, którym jednocześnie towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych
  • skłonność do powstawania brodawek, ale również podatność na inne dolegliwości skórne, jak np. egzema, pokrzywka, liszajec, opryszczka, szczególnie jeśli do ich rozwoju dochodzi po narażeniu się na wilgotne zimno
  • bóle o charakterze ostrym, rozrywającym, przeszywającym, w przebiegu których chory może odczuwać przejmujące zimno całego ciała
  • nieżyt nosa po zmarznięciu, który objawia się uczuciem całkowitej niedrożności. Ustępuje ona w cieple i przy wdychaniu ciepłego, suchego powietrza
  • pogorszenie pod wpływem zimna, które dotyczy nie tylko wpływu wilgotnej i zimnej pogody, lecz również zimnego jedzenia, picia, przeciągów czy siedzenia na zimnym podłożu
  • poprawa pod wpływem ciepła i podczas suchej pogody – dotyczy to zarówno dolegliwości chorobowych, jak i ogólnego samopoczucia. Objawy – głównie bóle reumatyczne i sztywność – łagodnieją również podczas ruchu

Komu najbardziej przyda się homeopatyczna dulcamara?

Osobę taką można pokrótce scharakteryzować jako „silny charakter”. Jest raczej typem dominującym i władczym, szczególnie w relacjach z ludźmi bliskimi sobie. Jest dosyć skoncentrowana na sobie i często wymusza uwagę i respekt ze strony innych. Chce zawsze mieć tzw. ostatnie słowo i pragnie, aby inni zgadzali się z jej opiniami i poglądami.

Bywa bardzo krytyczna, surowa w osądach, sztywna i drażliwa. Jest typem osoby, która częściej zgani niż pochwali. Często skupia się głównie na swoich bliskich i przejmuje się sprawami rodzinnymi. Przedstawia sobą praktyczny, niekiedy wręcz przyziemny typ, rzeczowy i niezłomny.

Niemniej, niezależnie od cech charakteru i rodzaju osobowości, homeopatyczna dulcamara będzie dobrym wyborem dla osoby, która została narażona na czynniki etiologiczne, czyli wilgotne zimno i jednocześnie prezentuje ogólną nadmierną wrażliwość na wilgoć. 

5 sposobów na pozbycie się przeziębienia w jeden dzień

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły