Strona główna Zdrowie Homeopatyczna magnesia phosphorica

Homeopatyczna magnesia phosphorica

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Bolesne miesiączki, skurczowe bóle brzucha, kolka niemowlęca, skurcze łydek i dłoni… Jeśli stany skurczowe często utrudniają ci życie i nie wiesz już, jak sobie z nimi poradzić, wspomóż się homeopatią.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczna magnesia phosphorica

Czym jest homeopatyczna magnesia phosphorica?

Substancję wyjściową do produkcji homeopatycznej magnesia phosphorica stanowi fosforan magnezu.

Fosforan magnezu to związek, znany najbardziej jako jedna z dwunastu soli tkankowych, zwanych często solami Schüsslera. Jest on obecny w ludzkim ciele w komórkach krwi, mięśniach, mózgu, rdzeniu kręgowym, tkance nerwowej i zębach.

Zaburzenia równowagi tej soli w organizmie skutkują głównie takimi dolegliwościami, jak: skurcze, silne bóle, porażenia, drżenia mięśniowe. Dlatego homeopatyczna magnesia phosphorica wspomaga nas przede wszystkim w takich schorzeniach, w których dominującymi objawami są:

  • intensywne bóle – silne, nagłe, gwałtowne, najczęściej o charakterze nerwobóli, mogą być wędrujące (przemieszczające się z jednego miejsca na drugie); bóle pojawiają się nagle i równie szybko ustępują
  • skurcze – wszelkie dolegliwości o charakterze skurczowym, bóle kolkowe, spastyczne, często z towarzyszącym uczuciem zesztywnienia
  • zaburzenia czucia – które wiążą się zazwyczaj z odczuciem drętwienia, mrowienia, sztywności

Homeopatia na skurcze

W jakich dolegliwościach można się wspomóc homeopatyczną magnesia phosphorica?

Powyższe symptomy mogą występować w różnych przypadłościach. Najczęściej homeopatyczna magnesia phosphorica przyda się nam w takich sytuacjach jak:

  • nerwobóle – silne i strzelające, czasem opisywane jako „wyładowania elektryczne”, np. nerwoból twarzowy, bolesne tiki twarzy, nerwobóle kończyn (rwa kulszowa).
  • bóle zębów – przeszywające, gwałtowne, „nie do wytrzymania”. Pojawiające się zarówno u dorosłych cierpiących na trudny do zniesienia ból zęba, jak i u dzieci, np. podczas ząbkowania, które przebiega w bolesny sposób i przynosi maluchowi wiele cierpienia.
  • skurcze mięśni – szczególnie jeśli mają charakter nagły, niezwykle bolesny, z towarzyszącym odczuciem zaciśnięcia, zwężenia oraz z ograniczeniem ruchów. Mogą one się pojawić w takich sytuacjach, jak: skurcz krtani (zapalenie krtani, krztusiec), skurcz mięśni łydek, szczękościsk, czkawka o podłożu spastycznym, stany skurczowe kończyn.
  • skurcze zawodowe – to szczególny rodzaj stanów spastycznych, które dotyczą zazwyczaj mięśni w obrębie kończyn górnych (najczęściej dłoni) i rozwijają się u osób pracujących manualnie przez wiele lat, np. u robotników, stolarzy, szwaczek. Dolegliwość ta jednak dotyka również osoby, które przez wiele lat wykonują tę samą czynność, używając dłoni, czasem przez wiele godzin każdego dnia, np. muzyków (gra na skrzypcach, fortepianie, harfie) czy pisarzy (tzw. skurcz pisarski).
  • skurcze w obrębie mięśni gładkich – najczęściej zlokalizowane w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i układu rodnego. Cechują się niezwykle silną bolesnością i promieniowaniem w wielu kierunkach. Ból jest tak silny, że chory zgina się wpół. Bóle brzucha są tu skurczowe, przeszywające jak błyskawica, ostre, kłujące, ściskające. Mają charakter kolki – gwałtownie się pojawiają i nagle się kończą. Homeopatyczna magnesia phosphorica przydaje się szczególnie w przypadku kolki niemowlęcej, podczas której dziecko płacze z bólu i silnie podkurcza nóżki pod siebie. Pomocna jest także w kolce jelitowej, skurczowych bólach brzucha, kolce nerkowej, kolce wątrobowej czy stanach spastycznych moczowodów w przebiegu np. zapalenia dróg moczowych. Silnym bólom w obrębie przewodu pokarmowego może towarzyszyć wodnista biegunka.
  • bolesne miesiączki – w przebiegu których pojawia się intensywny, skurczowy ból brzucha. Podczas miesiączki możliwe są również silne bóle pleców.
  • bóle połogowe – po porodzie, związane z obkurczaniem się macicy w tym okresie.
  • dolegliwości spastyczne – występujące w przebiegu chorób, w których pojawiają się nagłe skurcze mięśni, jak np. w przypadku spazmofilii, drgawek czy pląsawicy. Często obecne są tu również zaburzenia czucia, takie jak drętwienie, mrowienie, brak czucia w palcach u rąk.

Homeopatyczne cuprum metallicum

Homeopatyczna magnesia phosphorica – cechy charakterystyczne

U osób, u których homeopatyczna magnesia phosphorica może okazać się pomocna, występują charakterystyczne cechy i odczucia, takie jak:

  • pogorszenie pod wpływem zimna – dotyczy to wszystkich dolegliwości i może wynikać z każdej formy zimna. Nasilenie objawów następuje pod wpływem zimnej pogody, przeciągów, zimnego wiatru, ale też zimnej kąpieli, picia zimnych płynów i kontaktu z zimnymi powierzchniami, a nawet wskutek odkrycia się w nocy i zmarznięcia. Dla przykładu: ból zęba nasila się po kontakcie z zimnym piciem lub jedzeniem, ból głowy rozwija się po przemarznięciu lub narażeniu na przeciąg, nerwobóle pojawiają się po ekspozycji na zimno (np. przeciąg, kąpiel w zimnym morzu), ostry skurczowy ból żołądka występuje po wypiciu zimnego płynu itd.
  • poprawa pod wpływem ciepła – czyli modalność całkowicie odwrotna do poprzedniej, co oznacza, że wszystkie objawy łagodnieją lub ustępują pod wpływem ciepła. Np. ból miesiączkowy zmniejsza się po przyłożeniu ciepłego termoforu do brzucha, bóle neuralgiczne łagodnieją po ciepłej kąpieli, ból żołądka ustępuje po wypiciu gorącego napoju itd.
  • poprawa pod wpływem zgięcia wpół – dotyczy przede wszystkim bólów w obrębie mięśniówki gładkiej, takich jak bóle menstruacyjne, skurczowe bóle brzucha, kolka niemowlęca. Przyjęcie pozycji podkurczonej przynosi ulgę choremu. Osoba w czasie napadu bólu odczuwa potrzebę przyciągnięcia nóg do klatki piersiowej. Dla przykładu: niemowlę cierpiące na kolkę jelitową silnie podkurcza nóżki pod siebie, kobieta w trakcie bolesnej miesiączki najchętniej kładzie się z mocno zgiętymi nogami lub siada w pozycji pochylonej do przodu. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy, że ulgę przynosi ciepły termofor lub okład z rozgrzanej pieluszki, homeopatyczna magnesia phosphorica może być tu dobrym wyborem.
  • poprawa pod wpływem silnego ucisku – co wiąże się poniekąd z powyżej opisanym sposobem zachowania się chorego w czasie ataku intensywnego bólu. Podkurczenie nóg i skulona wpół pozycja zapewnia bowiem jednoczesny ucisk bolesnego miejsca. Chory automatycznie przyjmuje taką pozycję, która może przynieść mu choć najmniejszą ulgę w cierpieniu. Można to zaobserwować, kiedy dziecko podczas bólu brzuszka chce być noszone na ramieniu, które wówczas silnie uciska bolesne miejsce. Inny przykład – kiedy chory z bólem głowy uciska sobie mocno głowę opaską lub silnie trzyma się za głowę rękoma. Ucisk zapewnia jednocześnie ciepło, które również jest czynnikiem łagodzącym dolegliwości. 

Homeopatia na bolesne menstruacje

Komu najbardziej się przyda homeopatyczna magnesia phosphorica?

Homeopatyczna magnesia phosphorica jest najbardziej pomocna w stanach nagłych, ostrych i gwałtownych. Przyda się każdemu, kto cierpi na powyżej opisane dolegliwości i demonstruje powyższe objawy oraz okoliczności poprawy lub pogorszenia. 

Sprawdza się u niemowląt, dzieci i u dorosłych. Z obserwacji homeopatów wynika, że przydaje się zarówno u osób zmęczonych, osłabionych i wychudzonych, jak i u silnych, dobrze umięśnionych i krzepkich. Wspólnym mianownikiem wydaje się skłonność do pojawiania się u nich nagłych stanów skurczowych oraz pewnego, związanego z tymi objawami, niepokoju i nerwowości. 

Źródła:

  1. Clarke, J.H. (1902). Magnesia Phosphorica. W: J.H. Clarke, Materia Medica. Pobrano z: https://www.materiamedica.info/en/materia-medica/john-henry-clarke/magnesia-phosphorica
  2. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły