Strona główna Zdrowie Magnesia phosphorica – pierwsza pomoc na skurcze

Magnesia phosphorica – pierwsza pomoc na skurcze

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Bolesne miesiączki, skurczowe bóle brzucha, kolka niemowlęca, kurcze łydek i dłoni… Jeśli stany skurczowe często utrudniają ci życie i nie wiesz już, jak sobie z nimi poradzić, sięgnij po homeopatię.

Strona główna Zdrowie Magnesia phosphorica – pierwsza pomoc na skurcze
Lek homeopatyczny Magnesia phosphorica pomaga na skurcze. Fiolki granulek homeopatycznych na blacie, w tle leży zielony liść.

Czym jest Magnesia phosphorica?

Magnesia phosphorica to lek homeopatyczny, do którego produkcji substancję wyjściową stanowi fosforan magnezu. Związek ten znany jest najbardziej jako jedna z dwunastu soli tkankowych, zwanych często solami dra Schüsslera. Jest on obecny w ludzkim ciele w komórkach krwi, mięśniach, mózgu, rdzeniu kręgowym, tkance nerwowej i zębach.

Zaburzenia równowagi tej soli w organizmie skutkują głównie takimi dolegliwościami, jak: skurcze, silne bóle, porażenia, drżenia mięśniowe. W związku z tym homeopatyczny lek Magnesia phosphorica znajduje zastosowanie przede wszystkim w takich schorzeniach, w których dominującymi objawami są:

 • intensywne bóle – silne, nagłe, gwałtowne, najczęściej o charakterze nerwobóli, mogą być wędrujące (przemieszczające się z jednego miejsca na drugie); bóle pojawiają się nagle i równie szybko ustępują
 • kurcze – wszelkie dolegliwości o charakterze skurczowym, bóle kolkowe, spastyczne, często z towarzyszącym uczuciem zesztywnienia
 • zaburzenia czucia – które wiążą się zazwyczaj z odczuciem drętwienia, mrowienia, sztywności

Leki homeopatyczne na skurcze

W jakich dolegliwościach można zastosować lek Magnesia phosphorica?

Tego typu symptomy mogą występować w różnych przypadłościach. Podstawowe wskazania do przepisania leku Magnesia phosphorica to między innymi:

 • nerwobóle – silne i strzelające, czasem opisywane jako „wyładowania elektryczne”. Lek może być użyty w takich przypadkach, jak np. nerwoból twarzowy, bolesne tiki twarzy, nerwobóle kończyn (rwa kulszowa)
 • bóle zębów – przeszywające, gwałtowne, „nie do wytrzymania”. Lek można zastosować zarówno u dorosłych cierpiących na trudny do zniesienia ból zęba, jak i u dzieci, np. podczas ząbkowania, które przebiega w bolesny sposób i przynosi maluchowi wiele cierpienia
 • skurcze mięśni – szczególnie jeśli mają charakter nagły, niezwykle bolesny, z towarzyszącym odczuciem zaciśnięcia, zwężenia oraz z ograniczeniem ruchów. Mogą one się pojawić w takich sytuacjach, jak: skurcz krtani (zapalenie krtani, krztusiec), skurcz mięśni łydek, szczękościsk, czkawka o podłożu spastycznym, stany skurczowe kończyn
 • skurcze zawodowe – to szczególny rodzaj stanów spastycznych, które dotyczą zazwyczaj mięśni w obrębie kończyn górnych (najczęściej dłoni) i rozwijają się u osób pracujących manualnie przez wiele lat, np. u robotników, stolarzy, szwaczek. Dolegliwość ta jednak dotyka również osoby, które przez wiele lat wykonują tę samą czynność, używając dłoni, czasem przez wiele godzin każdego dnia, np. muzyków (gra na skrzypcach, fortepianie, harfie) czy pisarzy (tzw. skurcz pisarski)
 • skurcze w obrębie mięśni gładkich – najczęściej zlokalizowane w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i układu rodnego. Cechują się niezwykle silną bolesnością i promieniowaniem w wielu kierunkach. Ból jest tak silny, że chory zgina się wpół. Bóle brzucha są tu skurczowe, przeszywające jak błyskawica, ostre, kłujące, ściskające. Mają charakter kolki – gwałtownie się pojawiają i nagle się kończą. Magnesia phosphorica bywa szczególnie użytecznym lekiem w przypadku kolki niemowlęcej, podczas której dziecko płacze z bólu i silnie podkurcza nóżki pod siebie. Lek jest także wskazany w kolce jelitowej, skurczowych bólach brzucha, kolce nerkowej, kolce wątrobowej czy stanach spastycznych moczowodów w przebiegu np. zapalenia dróg moczowych. Silnym bólom w obrębie przewodu pokarmowego może towarzyszyć wodnista biegunka
 • bolesne miesiączki – w przebiegu których pojawia się intensywny, skurczowy ból brzucha. Podczas miesiączki możliwe są również silne bóle pleców
 • bóle połogowe – po porodzie, związane z obkurczaniem się macicy w tym okresie
 • dolegliwości spastyczne – występujące w przebiegu chorób, w których pojawiają się nagłe skurcze mięśni, jak np. w przypadku spazmofilii, drgawek czy pląsawicy. Często obecne są tu również zaburzenia czucia, takie jak drętwienie, mrowienie, brak czucia w palcach u rąk albo bóle przypominające wyładowania elektryczne. Lek powinien być wówczas stosowany pod kontrolą homeopaty, jak w przypadku każdej choroby przewlekłej

Cuprum metallicum na skurcze

Jakie okoliczności wskazują na możliwość zastosowania leku Magnesia phosphorica?

Wskazania do podania leku Magnesia phosphorica charakteryzują się kilkoma typowymi dla niego cechami. Takim wspólnym mianownikiem są następujące objawy i modalności:

 • pogorszenie pod wpływem zimna – dotyczy to wszystkich dolegliwości w obrazie leku i może wynikać z każdej formy zimna, na jakie pacjent jest narażony. Pogorszenie stanu chorego i nasilenie objawów następuje pod wpływem zimnej pogody, przeciągów, zimnego wiatru, ale też zimnej kąpieli, picia zimnych płynów i kontaktu z zimnymi powierzchniami, a nawet wskutek odkrycia się w nocy i zmarznięcia. Dla przykładu: ból zęba nasila się po kontakcie z zimnym piciem lub jedzeniem, ból głowy rozwija się po przemarznięciu lub narażeniu na przeciąg, nerwobóle pojawiają się po ekspozycji na zimno (np. przeciąg, kąpiel w zimnym morzu), ostry skurczowy ból żołądka występuje po wypiciu zimnego płynu itd.
 • poprawa pod wpływem ciepła – czyli modalność całkowicie odwrotna do poprzedniej, co oznacza, że wszystkie objawy łagodnieją lub ustępują pod wpływem ciepła. Np. ból miesiączkowy zmniejsza się po przyłożeniu ciepłego termoforu do brzucha, bóle neuralgiczne łagodnieją po ciepłej kąpieli, ból żołądka ustępuje po wypiciu gorącego napoju itd.
 • poprawa pod wpływem zgięcia wpół – dotyczy przede wszystkim bólów w obrębie mięśniówki gładkiej, takich jak bóle menstruacyjne, skurczowe bóle brzucha, kolka niemowlęca. Przyjęcie pozycji podkurczonej przynosi ulgę choremu. Magnesia phosphorica może się zatem okazać skutecznym remedium, jeśli pacjent w czasie napadu bólu odczuwa potrzebę przyciągnięcia nóg do klatki piersiowej. Dla przykładu: niemowlę cierpiące na kolkę jelitową silnie podkurcza nóżki pod siebie, kobieta w trakcie bolesnej miesiączki najchętniej kładzie się z mocno zgiętymi nogami lub siada w pozycji pochylonej do przodu. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy, że ulgę przynosi ciepły termofor lub okład z rozgrzanej pieluszki, jest to wyraźne wskazanie do zastosowanie leku Magnesia phosphorica.
 • poprawa pod wpływem silnego ucisku – co wiąże się poniekąd z powyżej opisanym sposobem zachowania się chorego w czasie ataku intensywnego bólu. Podkurczenie nóg i skulona wpół pozycja zapewnia bowiem jednoczesny ucisk bolesnego miejsca. Chory automatycznie przyjmuje taką pozycję, która może przynieść mu choć najmniejszą ulgę w cierpieniu. Modalność taką można zaobserwować, kiedy dziecko podczas bólu brzuszka chce być noszone na ramieniu, które wówczas silnie uciska bolesne miejsce. Inny przykład – kiedy chory z bólem głowy uciska sobie mocno głowę opaską lub silnie trzyma się za głowę rękoma. Ucisk zapewnia jednocześnie ciepło, które również jest czynnikiem łagodzącym symptomy.

Leki homeopatyczne na ból menstruacyjny

Magnesia phosphorica – u kogo najlepiej sprawdza się?

Lek Magnesia phosphorica nie ma wyraźnie zaznaczonego obrazu, który wskazywałby na konkretny sposób reagowania osoby potrzebującej tego specyfiku. Jest to zazwyczaj lek stanów nagłych, ostrych i gwałtownych. Potrzebuje go każdy, kto cierpi na powyżej opisane dolegliwości i demonstruje powyższe modalności (okoliczności poprawy lub pogorszenia).

Magnesia phosphorica sprawdza się u niemowląt, dzieci i u dorosłych. Z obserwacji homeopatów wynika, że lek ten może być stosowany zarówno u osób zmęczonych, osłabionych i wychudzonych, jak i u silnych, dobrze umięśnionych i krzepkich pacjentów. Wspólnym mianownikiem wydaje się skłonność do pojawiania się u nich nagłych stanów skurczowych oraz pewnego, związanego z tymi objawami, niepokoju i nerwowości. Wiąże się to z powinowactwem leku do ośrodkowego układu nerwowego oraz z jego wpływem na unerwienie czuciowe.

Najczęściej bywa to więc lek, który zaleca się objawowo. Może być jednak wskazany nie tylko w stanach ostrych, lecz również w chorobach o charakterze chronicznym. W tych ostatnich jednak pacjent powinien pozostawać pod kontrolą homeopaty, który będzie zawsze potrafił ocenić jego stan i w razie potrzeby zastosować inne leki.

Źródła:

 1. Clarke, J.H. (1902). Magnesia Phosphorica. W: J.H. Clarke, Materia Medica. Pobrano z: https://www.materiamedica.info/en/materia-medica/john-henry-clarke/magnesia-phosphorica
 2. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.

Podobne artykuły