Hemoroidy – jak się ich pozbyć na dobre?

Prowadzisz siedzący tryb życia? Uważaj! Możesz być narażona na hemoroidy! Dolegliwość ta, według różnych statystyk, dotyczy 30-75 procent ludzi. Nie tylko tych po 50. roku życia, jak niegdyś, ale także dwudziestolatków i trzydziestolatków. Sprawdź, jak uchronić się przed hemoroidami i jak je leczyć, gdy już się pojawią.
Hemoroidy - jak się ich pozbyć na dobre?

Hemoroidy, żylaki odbytu, guzki krwawnicze – to popularne określenia chorobowo zmienionych splotów żył w błonie śluzowej odbytnicy. Przyczyna tej przypadłości nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że są czynniki (także genetyczne), które sprzyjają jej występowaniu.

Hemoroidy bardzo często pojawiają się u osób, które cierpią na zaparcia, bo gdy błona śluzowa odbytnicy mocno się napina dochodzi także do nadmiernego rozciągania splotów żylnych. Z powodu guzków krwawniczych ciepią też często kobiety w ciąży – szczególnie w trzecim trymestrze – w tym przypadku przyczyną mogą być zarówno zaparcia jak powiększenie się macicy i ucisk wywierany przez nią na układ żylny.

Sprawdź, jak szybko poradzić sobie z zaparciami.

Przyczyny hemoroidów - kobiety w ciąży często cierpią z powodu hemoroidów.

Z problemem tym boryka się co druga oczekująca dziecka kobieta. Podobny efekt może się pojawić u osób, które spędzają sporo czasu siedząc na krześle, dużo jeżdżą na rowerze albo uprawiają jazdę konną.

Jakie są objawy hemoroidów?

Zwykle zaczyna się od swędzenia okolic odbytu. Czasem towarzyszy temu wydzielina, utrudniająca utrzymanie higieny osobistej. Gdy hemoroidy są bardziej zaawansowane – czasem, po wypróżnieniu zauważamy na papierze toaletowym krew. Możemy też mieć poczucie niepełnego wypróżnienia. Zdarza się, że krew gromadzi się w splocie żył i tworzy skrzep, który powoduje silny ból, obrzęk i stan zapalny – w bolesnej okolicy wyczuwamy wtedy twardą grudkę.

Zaawansowane guzki krwawnicze mogą też wypadać czyli pojawiać się w zewnętrznej części odbytu. Leczenie należy zacząć, jak najwcześniej, bo jeśli tak zrobimy, zahamujemy rozwój choroby i oszczędzimy sobie nieprzyjemnych objawów.

Preparaty na hemoroidy z zakresu medycyny klasycznej

Jeśli hemoroidy pojawiły się pierwszy raz, należy zacząć od wizyty u proktologa, lekarza, który (po przeprowadzeniu badania przez odbyt, a czasem także zleceniu badania endoskopowego jelita grubego czyli kolonoskopii) potwierdzi to schorzenie, a wykluczy inne mogące powodować podobne objawy.

Leczenie zazwyczaj zaczyna się od ustalenia przeciwdziałającej zaparciom diety i przepisania czopków lub maści, które ograniczą stan zapalny, zmniejszają krwawienie i dolegliwości bólowe. Substancje najczęściej stosowane w środkach, dostępnych na receptę (zwykle dość szybko łagodzących objawy choroby) to m.in.:

 • Hydrokortyzon  – lek sterydowy, który działa przeciwzapalnie, zmniejszając swędzenie i pieczenie.
 • Lidokaina – środek działający na zakończenia  nerwów czuciowych, miejscowo znieczulający, łagodzi ból pieczenie i świąd.
 • Tribenozyd – związek zmniejszający przekrwienie i obrzęki tkanek a także zwiększający odpływ krwi z żył. Przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego, poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych.

Preparaty z wyciągiem z roślin na hemoroidy

Preparaty dostępne bez recepty zawierają przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego. Są skuteczne, chociaż na efekty ich działania trzeba zwykle poczekać nieco dłużej niż na rezultaty stosowania leków chemicznych. Godne polecenia są czopki, kremy i maści z:

 • Ekstraktem z kłącza ruszczyka kolczastego, który znosi działanie mediatorów reakcji zapalnej (głównie histaminy i bradykininy) –  zmniejsza więc stan zapalny i obrzęk oraz uszczelnienia naczynia krwionośne.
 • Eskuliną, pozyskiwaną z kory kasztanowca zwyczajnego substancją, która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, co przyczynia się m.in. do zmniejszenia obrzęku.
 • Wyciągiem z arniki górskiej, który uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa  przeciwobrzękowo i przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie.

Leczenie warto wesprzeć stosując preparaty doustne:

 • Z diosminą – flawonoidem (uzyskiwanym z owoców cytrusowych albo wytwarzanym syntetycznie) wzmacniającym naczynia krwionośne, poprawiającym napięcie ich ścian i uelastyczniającym je. Substancja ta redukuje również nadmierną lepkość krwi, co zapobiega jej zastojom w żyłach. Diosmina działa przeciwzapalnie (hamując wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej) oraz usprawnia działanie układu chłonnego. Wybierając preparat warto zadecydować się na ten, który zawiera diosminę zmikronizowaną (o zmniejszonych cząsteczkach) ponieważ taka lepiej się wchłania.
 • Z rutyną – flawonoidem pochodzenia roślinnego (pozyskiwanym m.in. z ziela gryki, ruty, berberysu pospolitego, dziurawca zwyczajnego, mięty pieprzowej), który wzmacnia i uszczelnia najmniejsze naczynia krwionośne, czyli naczynia włosowate.

Przy zaostrzeniu objawów polecane są także leki zmiękczające stolec zawierające np. parafinę ciekłą albo dokuzan sodu.

Hemoroidy - objawy, przyczyny i jak się ich pozbyć?

Domowe i naturalne sposoby leczenia hemoroidów

 • Przy uporczywym swędzeniu i wydzielinie z odbytu, ulgę przyniesie przemywanie środkiem z  wyciągiem z oczaru wirginijskiego. Ponieważ roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, zabieg powinien dodatkowo zmniejszyć opuchliznę.
 • Przy swędzeniu i podrażnieniu do przemywania okolic odbytu można  użyć soku z aloesu (jeśli nie mamy na niego uczulenia) działającego przeciwzapalnie albo oleju kokosowego, który zmniejszy obrzęk i pieczenie.
 • Jeśli hemoroidy powodują spory ból, można zastosować okład z gliceryny z solą Epsom (należy wymieszać 2 łyżki soli Epsom z 2 łyżkami gliceryny, nałożyć mieszaninę na gazę i przyłożyć do bolesnego miejsca na 15-20 minut). Zabieg powtarzamy co 4-6 godzin, do chwili aż ból ustąpi albo znacznie się zmniejszy.
 • Innym sposobem na zredukowanie bólu jest przyłożenie kompresu z kostek lodu (szczelnie owiniętych gazą) na 25 minut.
 • Przy obrzękach skuteczne są nasiadówki czyli kąpiele pośladków i ich okolic w misce z ciepłą wodą zmieszaną z odwarem z kory dębu mającej działanie przeciwzapalne i ściągające (100 g kory dębu zalewamy litrem wrzątku, a następnie gotujemy przez 15 minut, odcedzamy i wlewamy do miski z ciepłą wodą. Nasiadówka powinna trwać 20-30 minut).
 • Przy swędzeniu i podrażnieniu odbytu ulgę przyniesie nasiadówka w misce z wodą z dodatkiem naparu z rumianku, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie (napar z trzech saszetek rumianku wlewamy do miski wody, kąpiel powinna trwać około 15 minut).

Nasiadówki ziołowe na hemoroidy

Leki homeopatyczne na hemoroidy

Rozpoznane hemoroidy można leczyć odpowiednio dobranymi środkami homeopatycznymi. Skuteczne preparaty dobieramy nie tylko do głównego objawu czyli świądu, ale także do symptomów mu towarzyszących.

Gdy ulgę w swędzeniu przynosi zimny prysznic, stosuje się środek Fluoricum acidum. Jeśli natomiast swędzenie jest tak silne, że niemal nie można się powstrzymać od drapania, guzki są duże i bolesne przy dotyku i w związku z tym oddawaniu stolca towarzyszy dyskomfort, który utrzymuje się także przez pewien czas po wyjściu z toalety – pomocny będzie Paeonia oficcinalis.

Jeśli  hemoroidy powiększają się przy zaparciach, a jednym z objawów jest wydzielina z odbytu – sprawdzi się preparat o nazwie Ratanthia.

U osób prowadzących siedzący tryb życia, przy dużym bólu i uldze przynoszonej przez zimne okłady pomoże homeopatyczny środek Nux vomica. Jeśli zaś chłodne okłady zmniejszają dolegliwości, ale ból jest kłujący, odbyt podrażniony i suchy, a stolce duże i twarde, stosujemy homeopatyczny środek Aesculus hippocastaneum.

Leki homeopatyczne na hemoroidy - naturalne sposoby na hemoroidy.

Przy krwawieniach podstawowym środkiem jest wzmacniająca naczynia krwionośne i hamująca krwawienia Arnica montana. Jeśli krew z hemoroidów jest ciemna, a do krwawienia dochodzi nawet przy delikatnym dotykaniu (np. przy użyciu papieru toaletowego, warto włączyć Hamamelis virginiana. U kobiet w ciąży, które cierpią na zaparcia, skarżą się na uczucie kłucia w odbycie, a gdy guzki krwawią, odczuwają ulgę, pomocny będzie natomiast Collisonia canadensis.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Najlepsza profilaktyka hemoroidów to:

 • lekkostrawna i zawierająca sporo błonnika (pochodzącego z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna) dieta, która sprzyja regularnym wypróżnieniom. Należy unikać produktów zapierających, białego ryżu, roślin strączkowych, bananów, czekolady, kakao, orzechów. Trzeba też pamiętać o napojach (1,5-2 l płynów dziennie, bo ich niedobór może sprawić, ze stolec będzie twardy).
 • regularna aktywność fizyczna (bieganie, spacerowanie, pływanie), bo gdy długo pozostajemy w bezruchu, krążenie jest utrudnione, może dojść do zastoju krwi, który z kolei może zarówno sprzyjać pojawieniu się hemoroidów, jak i pogarszać ich stan. Dlatego, jeśli mamy siedzącą pracę, by ustrzec się choroby powinniśmy raz na jakiś czas wykonać ćwiczenie polegające na kilkukrotnym zaciskaniu mięśni odbytu na kilka sekund i rozluźnianiu ich. Warto też, co godzinę wstać i chwilę pospacerować. Systematyczne ćwiczenia mają jeszcze jedną zaletę – zapobiegają zaparciom, które wzmagają dolegliwości i czasem bywają jedną z przyczyn pojawienia się hemoroidów.

Hemoroidy - jak je leczyć?

Zdarzają się sytuacje, w których stosowanie środków miejscowych i doustnych nie przynosi efektów. W takich przypadkach hemoroidy można usunąć. Jest kilka metod wykonywania takiego zabiegu.

Metoda Barrona polega na założeniu na hemoroidy gumowych opasek powodujących ich niedokrwienie, a w konsekwencji martwicę. Inne sposoby to zamrażanie, fotokoagulacja z podczerwienią, wstrzykiwanie środka powodującego obkurczanie hemoroidów.

Chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu wykonywane jest niezwykle rzadko.

TUTAJ przeczytasz o tym, jakie są naturalne sposoby na pleśniawki u dorosłych.

04.12.2018
Kasztany pomogą na żylaki, jarzębina uchroni przed jesiennymi infekcjami, a śliwa tarnina wzmocni serce. Każde z nich, wzmocnione alkoholem działa jeszcze skuteczniej. W końcu alkohol wyciąga z roślin to, co najlepsze, wzmacnia ich działanie, a dodatkowo konserwuje. Zresztą przekonaj się sama.
17.10.2018
Bierzesz prysznic, kładziesz się do łóżka i zamykasz oczy… Przez czterdzieści minut przewracasz się z boku na bok, liczysz barany, ale sen nie nadchodzi. Inny scenariusz – zasypiasz od razu, a po trzech godzinach się budzisz. Jesteś niewyspana, oczy ci się kleją, ale choć mijają minuty, a później godziny, nie możesz zasnąć.
19.12.2018
Wrzody żołądka to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa nasila się zazwyczaj jesienią i wiosną, co przypisuje się różnym czynnikom – zmianom hormonalnym w organizmie w tym czasie, nasileniem aktywności bakterii odpowiedzialnych za rozwój tej choroby, czy czynnikami pogodowymi, takimi jak duża zmienność aury i silne wiatry. Czy wiesz jak sobie z nią […]
17.05.2018
W wielu krajach cieszą się powodzeniem „kuracje pokrzywowe”, polegające na piciu wiosną, przez co najmniej 2 tygodnie soku z młodych pokrzyw. Taka terapia ma na celu wzmocnienie i oczyszczenie organizmu, dostarczenie mu wielu cennych minerałów, mikroelementów i witamin. Jak zrobić sok z pokrzywy i w jaki sposób go stosować mówi dr n. farm. Jerzy Jambor.
24.09.2018
Najzdrowszy tłuszcz świata, król olejów, lek niemal doskonały? A może tylko kolejna dietetyczna moda wsparta świetną kampanią reklamową, która ze zdrowiem nie ma wiele wspólnego? Jak to jest z tym olejem kokosowym? Jeść go, czy raczej unikać?
17.07.2018
Idziesz do apteki, prosisz o jakieś probiotyki i przyjmujesz je licząc na to, że ci pomogą? Możesz się srodze rozczarować! Probiotyk probiotykowi nierówny. Dowiedz się jak znaleźć dobry, skuteczny preparat probiotyczny.