Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Trądzik niemowlęcy i inne kłopoty ze skórą niemowląt

Trądzik niemowlęcy i inne kłopoty ze skórą niemowląt

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Występujące w reklamach noworodki i niemowlęta mają piękne, morelowe buzie oraz idealnie gładką skórę na ciele. Patrzysz więc na swojego malca z niepokojem: na policzkach pojawia się trądzik niemowlęcy, na plecach szorstkie plamy, a pupa jest czerwona… Nie martw się! Takie zmiany na ciele maluszka są naturalne i występują bardzo często. Podpowiemy ci, jak sobie z nimi poradzić. Konsultacja: pediatra dr Katarzyna Faruga.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Trądzik niemowlęcy i inne kłopoty ze skórą niemowląt

Skóra dziecka jest dwukrotnie cieńsza i o zdecydowanie delikatniejsza niż skóra dorosłego. Ponieważ gruczoły potowe oraz łojowe nie są jeszcze w pełni ukształtowane, łatwiej też się przesusza. Jest również bardziej podatna na szkodliwe działanie sztucznych barwników i konserwantów dodawanych do kosmetyków. Wymaga więc odpowiedniej troski i pielęgnacji, zwłaszcza gdy pojawiają się problemy.

Trądzik niemowlęcy

Ponad połowa niemowląt przeżywa te same problemy z cerą co nastolatki i… cierpią na trądzik. Czasami noworodek już rodzi się z krostkami na skórze (zazwyczaj na buzi i ramionach) lub pojawiają się one później, najczęściej między 2-4 tygodniem życia. Odpowiedzialne za te zmiany są hormony mamy, które przeniknęły podczas ciąży do organizmu dziecka (i często krążą w jego krwi nawet przez kilka miesięcy), a także nierozwinięte jeszcze w pełni pory skórne maluszka, które nie pracują jeszcze prawidłowo i łatwo się zatykają. Zazwyczaj trądzik niemowlęcy znika po kilku miesiącach bez śladu.

Jak wyglądają zmiany na skórze?

Krostki, wypryski (czasami z białą treścią) pojawiające się najczęściej na brodzie, szyi, górnej części klatki piersiowej, a także na pośladkach lub udach.

Co pomaga na trądzik niemowlęcy?

  • Przemywaj kilka razy dziennie buzię dziecka płatkami kosmetycznymi zwilżonymi przegotowaną, letnią wodą i osuszaj czystym, miękkim ręcznikiem lub wygotowaną, uprasowaną pieluszką tetrową. Nie pocieraj jednak twarzy dziecka, a jedynie delikatnie przykładaj do skóry materiał.
  • Nie zdrapuj ani nie wyciskaj krostek bo może wówczas dojść do zainfekowania skóry i powstania stanu zapalnego. Jeśli jednak zmiany utrzymują się długo, udaj się do dermatologa dziecięcego. Być może przepisze robione w aptece delikatne maści lub kremy wysuszające wypryski i przyspieszające gojenie.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to najczęściej występująca choroba skóry niemowląt i małych dzieci. Atakuje pośladki i strefy intymne, ponieważ w tych miejscach skóra jest wyjątkowo delikatna. Tymczasem stale jest pocierana przez pieluszki oraz narażona na kontakt z wilgocią oraz drażniącymi substancjami z moczu i kału dziecka.

Jak wyglądają zmiany na skórze?

Choroba zaczyna się zwykle od lekkiego zaczerwienienia w okolicach genitaliów i pośladków. Czasami pojawiają się tam krostki i drobne ranki. Jeśli od razu nie zaczniesz leczenia, zwykle podrażniona skóra zmienia barwę na żywoczerwoną, staje się gorąca i bolesna (co ciekawe, w fałdach skóry np. w pachwinach nie ma takich zmian). Dziecko płacze, jest niespokojne, nie może spać. Do odparzeń szczególnie często dochodzi wówczas gdy organizm dziecka jest osłabiony np. podczas ząbkowania, przeziębienia, biegunki, przy leczeniu antybiotykami albo gdy malec przechodzi z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym lub gdy do jego diety wprowadzasz nowy rodzaj pokarmu, dostaje leki (np. antybiotyk).

Co pomaga na pieluszkowe zapalenie skóry?

  • Używaj „oddychających” pieluch z naturalnych materiałów, powietrze dochodzące do skóry malca goi ją.  Sprawdź też czy pielucha jest dopasowana do ciała dziecka – zbyt ciasna albo zbyt luźna ociera skórę i prowadzi do coraz większych podrażnień.
  • Jeśli zauważysz, że skóra dziecka źle reaguje na jednorazowe pieluchy, zmień je na kilka dni na tetrowe (i absolutnie nie zakładaj dodatkowych ceratowych majtek, które odcinają dostęp powietrza do pupy!)
  • Jeżeli używasz tetrowych pieluch, pierz je w najwyższej temperaturze w płatkach mydlanych, włącz w pralce dwukrotne płukanie,  a także (tak długo jak dziecko ma odparzenia) prasuj pieluchy gorącym żelazkiem – nie dopuści to do rozmnażania się ewentualnych grzybów czy bakterii, które mogłyby zaatakować podrażnioną skórę.
  • Zrezygnuj z wilgotnych chusteczek, zawierają balsamy lub płyny, które mogą dodatkowo podrażnić chorą skórę malca.
  • Często przewijaj malucha, a jeśli jest ciepło, pozwól by spędzał dni bez pieluchy.
  • Każdorazowo gdy dziecko się wypróżni, umyj mu pupę pod bieżącą wodą (do mycia używaj delikatnego mydła dla dzieci), a potem starannie nasmaruj leczniczym kremem przeciw odparzeniom.
  • Do kąpieli dziecka dodaj trochę nadmanganianu potasu (woda ma być leciutko różowa) – działa odkażająco. Skórę złagodzi też i wygoi krochmal dodany do kąpieli. Do małej szklanki zimnej wody wsyp łyżkę mąki ziemniaczanej, a gdy się rozpuści, wlej do półtorej szklanki gotującej wody. Następnie krochmal wlej do wanienki dziecka i uzupełnij wodą, tak aby kąpiel miała właściwą temperaturę i woda nie była zbyt gęsta.
  • Jeśli pomimo twoich starań pieluszkowe zapalenie skóry nie ustępuje po dwóch dniach, jeżeli widzisz, że skóra jest zainfekowana – pojawiły się na niej białe wykwity, na skórze są krostki i sączy się z nich wydzielina, albo dziecko ma temperaturę – wybierzcie się do lekarza. Być może doszło do nadkażenia skóry grzybami lub bakteriami i trzeba będzie rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt.

Potówki u niemowlaka

Pojawiają się zwykle wówczas gdy dziecko się przegrzało – może to być sygnał, że ubierasz je zbyt ciepło. Pamiętaj, że dziecko, które skończyło już miesiąc odczuwa temperaturę otoczenia tak jak dorosły, nie ma sensu więc w ciepłe dni zakładać mu zbyt wielu ubrań. Potówki u niemowlaka pojawiają się także po infekcjach przebiegających z gorączką, gdy maluch bardzo się pocił. Nie wymagają leczenia. Jeśli skóra dziecka jest odpowiednio pielęgnowana, szybko znikają same.

Jak wyglądają zmiany na skórze?

Potówki przypominają jasne, malutkie pęcherzyki i występują tam, gdzie dziecko najbardziej się pociło – zwykle na karku, na klatce piersiowej, na plecach

Co pomaga na potówki?

  • Najlepszym lekiem dla skóry jest powietrze, dlatego ubieraj dziecko w przewiewne ubrania z bawełny ekologicznej, posiadające odpowiednie atesty. Będziesz miała pewność, że ubranko „oddycha”, a skóra dziecka nie ma kontaktu np. z barwnikami czy sztucznymi włóknami dodawanymi do niektórych tkanin.
  • Kontroluj temperaturę w domu – nie powinna przekraczać 21 st. C. Często także wietrz mieszkanie.
  • Kąp dziecko także wówczas gdy gorączkuje. To nieprawda, że kąpiele są niewskazane podczas infekcji – dziecko poczuje się po niej lepiej, a chłodniejsza woda pomoże obniżyć temperaturę ciała. Dbaj jednak o to, by w pomieszczeniu było ciepło, kąpiel powinna trwać kilka minut i nie używaj do niej płynów z zawartością oliwki, ponieważ może zatykać pory skóry i sprzyjać powstaniu wyprysków.

TUTAJ sprawdzisz co powinno znaleźć się w homeopatycznej apteczce dla niemowlaka.

Ciemieniucha, czyli łagodne łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Ciemieniucha jest to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany pojawiają się tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych, czyli na owłosionej skórze głowy. Na szczęście zazwyczaj ciemieniucha ma przebieg bardzo łagodny. Co najważniejsze, nie sprawia dzieciom żadnych dolegliwości, nie swędzi i nie boli. Mamy czasami wyrzucają sobie, że niewłaściwie myły główkę maluszka, albo stosowały niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne. Zwykle nie mają racji. U niektórych maluszków gruczoły łojowe są po prostu jeszcze niedojrzałe i niewłaściwie pracują, co z czasem mija.

Jak wyglądają zmiany na skórze?

Ciemieniucha jest to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany pojawiają się tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych czyli na owłosionej skórze głowy. Pierwsze objawy ciemieniuchy pojawiają się zwykle w pierwszych tygodniach życia, najczęściej między 2. a 10. tygodniem. Na główce tworzą się miękkie, tłuste łuski koloru szarożółtego, czasami pojawiają się strupy. Zazwyczaj zmiany chorobowe nie wymagają specjalnego leczenia. Ale główkę pokrytą ciemieniuchą warto uważnie pielęgnować.

Co pomaga na ciemieniuchę?

  • Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pocenie się główki, dlatego pamiętaj, żeby nie przegrzewać malca. Zdejmuj mu czapeczkę, kiedy siedzicie w ciepłym samochodzie czy innym ogrzewanym pomieszczeniu.
  • Skutecznym sposobem usunięcia części łusek jest natłuszczanie zmian oliwką pielęgnacyjną dla niemowląt. Możesz zostawić na noc opatrunek z nasączonej oliwką gazy, po czym delikatnie wyczesać łuski i umyć włoski szamponem dla dzieci (uwaga! szampon możesz stosować kiedy dziecko ukończyło miesiąc, wcześniej myj główkę mydłem dla dzieci). Zabieg powinnaś powtarzać przez kilka dni.
  • Jeśli to nie pomoże, albo zauważysz, że zmiany się nasilają, koniecznie idź do lekarza. Zdarza się bowiem, że w cięższych przypadkach łuski i strupy łączą się i szybko zajmują całą głowę, czoło, skronie, małżowiny uszne, policzki, czasami również szyję, kark, a nawet tułów. Wówczas konieczne będą specjalistyczne preparaty, które przepisze pediatra.

Leczenie chorób skóry u niemowląt.

Czerwone plamy na policzkach

Większość osób widząc takie zmiany na buzi dziecka podejrzewa skazę białkową, czyli uczulenie na białka mleka krowiego. Ale nie zawsze tak jest. Często takie rumieńce na buzi mają dzieci zbyt ciepło ubierane, przegrzewane, często leżące na brzuszku – pocierają wówczas policzkami o materac, co powoduje podrażnienia. Czasami pojawiają się także po zmianie kosmetyków.

Jak wyglądają zmiany na skórze?

Na policzkach pojawiają się czerwone, szorstkie plamy. Czasami buzia wygląda jak „polakierowana”.

Co pomaga na czerwone plamy na policzkach u niemowlaka?

  • Stosuj delikatne kosmetyki do pielęgnacji niemowląt z odpowiednimi atestami. Zmiany skórne łagodzą tzw. emolienty. Są to preparaty, które natłuszczają, nawilżają i zmiękczają skórę i pozostawiają na niej cieniutką warstwę ochronną, która chroni ciało przed dalszymi podrażnieniami.
  • Nie przegrzewaj dziecka, ubieraj w ubranka z bawełny i pilnuj, by temperatura w domu nie była zbyt wysoka.

Uwaga! Jeżeli szorstkie plamy zauważysz także na innych częściach ciała, dziecko drapie się, jest niespokojne, koniecznie udaj się do pediatry. Być może w ten sposób zaczyna się łojotokowe zapalenie skóry, albo dziecko cierpi z powodu alergii kontaktowej i/lub pokarmowej, może być to także objaw atopowego zapalenia skóry. Prawdopodobnie pediatra skieruje was do alergologa, który zleci wykonanie odpowiednich testów, postawi diagnozę i zleci leczenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły