Strona główna Zdrowie Homeopatyczny rhus toxicodendron

Homeopatyczny rhus toxicodendron

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli cierpisz z powodu nawracającej opryszczki, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałabyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, homeopatyczny rhus toxicodendron może okazać się dobry przyjacielem przy twoich dolegliwościach.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczny rhus toxicodendron

Homeopatyczny rhus toxicodendron może przyjść nam z pomocą w wielu rozmaitych dolegliwościach. Prezentuje swoje możliwości na tak rozległym obszarze, że warto wiedzieć, kiedy może okazać się przydatny.

Źródłem homeopatycznego rhus toxicodendron jest roślina o nazwie sumak jadowity, pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie większość przedstawicieli tego gatunku.

W jakich sytuacjach homeopatyczny rhus może nam pomóc?

Homeopatyczny rhus toxicodendron może się przydać zasadniczo w trzech głównych obszarach – skóra, aparat ruchu, infekcje – na których pojawiają się takie dolegliwości jak:

  • schorzenia dermatologiczne – zlokalizowane na skórze lub błonach śluzowych. Cechują się one charakterystycznym wyglądem – zmiany mają tu postać pęcherzyków, które powodują silny świąd i pieczenie. Obserwujemy je zarówno w przebiegu dolegliwości o podłożu wirusowym, jak np. opryszczka lub ospa, jak również w przypadku uczulenia lub egzemy.
  • dolegliwości związane z aparatem ruchu – głównie pojawiające się na tle reumatycznym lub zwyrodnieniowym.
  • stany infekcyjne – którym najczęściej towarzyszy gorączka; dotyczy to z reguły ostrych chorób wywoływanych przez wirusy, jak np. grypa lub choroby zakaźne wieku dziecięcego, np. ospa.

Domowe sposoby na opryszczkę. Co na opryszczkę?

Przy jakich dolegliwościach można się wspomóc homeopatycznym rhusem?

Jeśli chodzi o dolegliwości, rozwijające się na trzech powyższych obszarach, homeopatyczny rhus toxicodendron będzie użyteczny w takich przypadłościach jak:

1. Rozmaite zmiany skórne

Charakteryzujące się małymi wykwitami o wyglądzie pęcherzyków, wypełnionych półprzezroczystą, żółtawą, opalizującą treścią, które pojawiają się na zmienionej chorobowo, zaczerwienionej skórze.

Zmiany skórne są silnie swędzące, piekące, a drapanie nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – może nawet nasilić świąd i bolesne pieczenie. Ulgę przynosi natomiast ciepły okład lub kąpiel w ciepłej wodzie.

Tego typu schorzenia dermatologiczne mogą się pojawić w przebiegu takich chorób, jak np. ospa, półpasiec, wyprysk alergiczny, trądzik różowaty, róża, a także bardzo powszechnie spotykana opryszczka, w której homeopatyczny rhus wydaje się być szczególnie przydatny.

2. Dolegliwości bólowe

W szczególności związane z aparatem ruchu, czyli obejmujące głównie mięśnie i stawy (sprawdź: 4 naturalne sposoby na ból stawów). Osoba dotknięta dolegliwościami odczuwa tu wyraźne pogorszenie bólów pod wpływem zimna i wilgoci, a ich złagodzenie następuje w cieple i suchości. Objawy mogą się tu pojawić również po ekspozycji na deszcz lub po przemarznięciu w czasie wilgotnej pogody.

Schorzeniami, dla których typowe są takie symptomy będą między innymi:

  • reumatyzm
  • rwa kulszowa
  • przeciążenie mięśniowe
  • stany pourazowe (zwichnięcia, skręcenia, nadwerężenie) – z towarzyszącym bólem i sztywnością oraz wyżej opisanymi okolicznościami poprawy i pogorszenia objawów

3. Stany gorączkowe

W szczególności te, które towarzyszą chorobom infekcyjnym, zwłaszcza wywołanym przez wirusy (sprawdź: 7 naturalnych sposobów na wirusy), jak np. grypa, stany grypowe lub wirusowe choroby wieku dziecięcego (ospa, odra).

Głównymi objawami będą tu dreszcze pojawiające się po odkryciu się, pod wpływem zimna, a także uczucie intensywnej suchości w jamie ustnej, co powoduje silne pragnienie zimnych płynów oraz suchy kaszel.

Gorączce może towarzyszyć ból i sztywność oraz uogólnione rozbicie mięśniowe. Dolegliwości bólowe powodują, że chory nieustannie się wierci, ustawicznie zmieniając pozycję ciała. To pobudzenie ruchowe wynika z faktu, że ruch przynosi choremu ulgę i łagodzi objawy chorobowe.

Wydawać by się mogło, że wyżej wymienione choroby nie mogą być ze sobą w żaden sposób powiązane, więc jak to możliwe, że we wszystkich z nich może nas wspomóc ten sam homeopatyczny rhus toxicodendron?

 

Tymczasem w homeopatii jest tak, że dobieramy ją nie na konkretną jednostkę chorobową, lecz na zespół określonych objawów, charakterystycznych dla sposobu reagowania danego pacjenta. Nie inaczej jest w przypadku homeopatycznego rhusa. Jeśli objawy u pacjenta zgadzają się z tymi, na które pomaga rhus, wówczas może sią on okazać bardzo dobrym wyborem dla tej osoby.

Homeopatia na choroby skóry

Homeopatyczny rhus toxicodendron – charakterystyczne dolegliwości

W homeopatii istnieje takie określenie jak „modalności”. Są to zewnętrzne okoliczności (np. światło, wiatr, temperatura, wilgoć) które mają wpływ na stan chorego, na pogorszenie lub polepszenie jego samopoczucia. Np. u jednej osoby nastąpi pogorszenie się migrenowego bólu głowy pod wpływem światła i hałasu, u kolejnej ból rozwinie się wskutek silnego napięcia i stresu, a u jeszcze następnej ból się nasili w wyniku nieprzespanej nocy, lecz symptomy ustąpią w trakcie spaceru na świeżym powietrzu.

Jakie zatem modalności są charakterystyczne dla homeopatycznego rhus toxicodendron?

1. Pogorszenie pod wpływem wilgoci

W szczególności wilgotnego zimna lub kontaktu z wilgotnymi przedmiotami. W ramach tej modalności zawiera się także przemoczenie lub przemarznięcie w wilgotnym środowisku, np. przemoknięcie w czasie deszczu albo przemarznięcie w wyniku spocenia się czy po kąpieli.

W związku z taką modalnością, można przypuszczać, że homeopatyczny rhus częściej będzie przydatny w krajach o chłodnym i wilgotnym klimacie lub też będzie „przypisany” do pory roku, która charakteryzuje się deszczową, wilgotną i raczej zimną aurą.

Nietrudno wywnioskować, że w naszym kraju będą się nim wspomagać osoby, chorujące głównie w okresie jesienno-zimowym, gdy dokuczają nam chłody, deszcze i wilgoć. W tym okresie bowiem wyjątkowo jesteśmy narażeni na te czynniki etiologiczne, które mogą wywołać np. zaostrzenie się dolegliwości reumatycznych, opryszczkę, czy grypę.

2. Pogorszenie dolegliwości pod wpływem spoczynku i bezruchu

Co wiąże się z tym, że objawy chorobowe (najczęściej ból i sztywność) są silniej odczuwane np. rano, po nocnym spoczynku, po długo trwającym bezruchu, po długotrwałej podróży lub przebywaniu w jednej pozycji. Dotyczy to najczęściej schorzeń związanych z układem ruchu, o czym wiedzą najlepiej te osoby, które rano z trudem mogą rozruszać obolałe mięśnie i zastałe stawy, a ulgę przynosi im powolny rozruch, rozciąganie mięśni i ciepły prysznic.

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

3. Pogorszenie na początku ruchu

W praktyce oznacza to, że w trakcie „rozruszania się” po długotrwałym bezruchu (np. po śnie), objawy chorobowe intensywnie się nasilają i pacjent odczuwa dużą bolesność, sztywność i rozbicie mięśniowe.

4. Poprawa pod wpływem powolnego ruchu i zmiany pozycji

Co oznacza, że dopiero pod wpływem powolnych ruchów ból i sztywność stopniowo ustępuje i chory czuje się lepiej.

Tłumaczy ona również, dlaczego chory w trakcie odczuwania dolegliwości ma potrzebę ciągłego poruszania się i zmiany ułożenia ciała, np. leżąc w łóżku w przebiegu infekcji gorączkowej, wierci się nieustannie i bez przerwy szuka jak najwygodniejszej pozycji. Gdy już ją znajdzie, przez moment odczuwa ulgę, ale ponieważ spoczynek przynosi pogorszenie, za chwilę ponownie musi zmienić położenie, gdyż objawy znowu zaczynają się nasilać.

5. Poprawa pod wpływem ciepła

Dotyczy to ciepła w każdej postaci. Chory odczuwa ulgę zarówno pod wpływem ciepłych okładów, przykładanych na miejsce objęte dolegliwością, jak również pod wpływem ciepłej kąpieli, ciepłego okrycia, ciepła pomieszczenia, w którym przebywa oraz ciepłej pogody. Poprawę przynosi zarówno ciepło, jak i suchość. Osoba taka zdecydowanie lepiej czuje się w klimacie suchym, gorącym, wręcz pustynnym, a w momencie wystąpienia objawów chorobowych potrzebuje ciepła miejscowego oraz ogólnego.

Co ciekawe, złagodzenie dolegliwości pod wpływem ciepła dotyczy nie tylko problemów stawowych i mięśniowych, takich jak np. bóle reumatyczne, ale wszystkich objawów, również tych związanych ze skórą i na tle infekcyjnym.

Biorąc to pod uwagę, homeopatyczny rhus toxicodendron może okazać się pomocny w przypadku wszelkich dolegliwości skórnych, reumatycznych lub gorączkowych, w przebiegu których pojawią się opisane powyżej uwarunkowania.

Homeopatia na zimowe urazy

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły