Strona główna Zdrowie Rhus toxicodendron – gdy dokucza zimno i wilgoć

Rhus toxicodendron – gdy dokucza zimno i wilgoć

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli cierpisz na nawracającą opryszczkę, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałbyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, spróbuj zaprzyjaźnić się z lekiem Rhus toxicodendron, który może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.

Strona główna Zdrowie Rhus toxicodendron – gdy dokucza zimno i wilgoć
Rhus toxicodendron na zimno i przeziębienie. Jak stosować lek homeopatyczny na przewianie i przemarznięcie? Kobieta przykryta kocem siedzi przed kominkiem w fotelu bujanym w przytulnym domku.

Rhus toxicodendron to nazwa często używanego leku homeopatycznego, który znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych dolegliwościach. Obszar jego działania jest na tyle obszerny, że warto zapoznać się z wszechstronnymi możliwościami jakie oferuje.

Źródłem tego cennego leku jest roślina o nazwie Sumak jadowity, pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie większość przedstawicieli tego gatunku.

Rhus toxicodendron – jakie ma zastosowanie?

Rhus toxicodendron jest polecany zasadniczo w trzech głównych wskazaniach klinicznych, w których stanowi jeden z najbardziej pomocnych leków w momencie, gdy pojawią się objawy specyficzne dla tego produktu leczniczego. Rhus toxicodendron można polecić między innymi w dolegliwościach, takich jak:

  • schorzenia dermatologiczne – zlokalizowane na skórze lub błonach śluzowych. Cechują się one charakterystycznym wyglądem – zmiany mają tu postać pęcherzyków, które powodują silny świąd i pieczenie. Obserwujemy je zarówno w przebiegu dolegliwości o podłożu wirusowym, jak np. opryszczka lub ospa, jak również w przypadku uczulenia lub egzemy.
  • dolegliwości związane z aparatem ruchu – głównie pojawiające się na tle reumatycznym lub zwyrodnieniowym.
  • stany infekcyjne – którym najczęściej towarzyszy gorączka; dotyczy to z reguły ostrych chorób wywoływanych przez wirusy, jak np. grypa lub choroby zakaźne wieku dziecięcego, np. ospa.

Domowe sposoby na opryszczkę. Co na opryszczkę?

Rhus toxicodendron – na jakie dolegliwości pomaga?

Jeśli chodzi o dolegliwości dermatologiczne, Rhus toxicodendron będzie użyteczny w przypadku przypadłości, takich jak:

1. Rozmaite zmiany skórne

Charakteryzujące się małymi wykwitami o wyglądzie pęcherzyków, wypełnionych półprzezroczystą, żółtawą, opalizującą treścią, które pojawiają się na zmienionej chorobowo, zaczerwienionej skórze.

Zmiany skórne są silnie swędzące, piekące, a drapanie nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – może nawet nasilić świąd i bolesne pieczenie. Ulgę przynosi natomiast ciepły okład lub kąpiel w ciepłej wodzie.

Tego typu schorzenia dermatologiczne mogą się pojawić w przebiegu takich dolegliwości, jak np. ospa, półpasiec, wyprysk alergiczny, trądzik różowaty, róża, a także bardzo powszechnie spotykana opryszczka, w której Rhus toxicodendron wydaje się być szczególnie wskazany i skuteczny.

2. Dolegliwości bólowe

W szczególności związane z aparatem ruchu, czyli obejmujące głównie mięśnie i stawy (sprawdź: 4 naturalne sposoby na ból stawów). Osoba potrzebująca leku homeopatycznego Rhus toxicodendron będzie odczuwała pogorszenie bólów pod wpływem zimna i wilgoci, a poprawę w cieple i suchości. Dolegliwości mogą tu pojawić się po ekspozycji na deszcz lub po przemarznięciu w czasie wilgotnej pogody.

Schorzeniami, w których można polecić ten lek będą między innymi:

  • reumatyzm
  • rwa kulszowa
  • przeciążenie mięśniowe
  • stany pourazowe (zwichnięcia, skręcenia, nadwerężenie) – z towarzyszącym bólem i sztywnością oraz charakterystycznymi modalnościami

3. Stany gorączkowe

W szczególności te, które towarzyszą chorobom infekcyjnym, zwłaszcza wywołanym przez wirusy (sprawdź: 7 naturalnych sposobów na wirusy), jak np. grypa, stany grypowe lub wirusowe choroby wieku dziecięcego (ospa, odra).

Objawami, które mogą wskazywać na konieczność zastosowania Rhus toxicodendron będą dreszcze pojawiające się po odkryciu się, pod wpływem zimna, a także uczucie intensywnej suchości w jamie ustnej, co powoduje silne pragnienie zimnych płynów oraz suchy kaszel.

Gorączce może towarzyszyć ból i sztywność oraz uogólnione rozbicie mięśniowe. Dolegliwości bólowe powodują, że chory nieustannie się wierci, ustawicznie zmieniając pozycję ciała. To pobudzenie ruchowe wynika z faktu, że ruch przynosi choremu ulgę i łagodzi objawy chorobowe.

Wydawać by się mogło, że wyżej wymienione choroby nie mogą być ze sobą w żaden sposób powiązane, więc jak to możliwe, że na wszystkie z nich można – z dobrym skutkiem – zastosować ten sam lek – Rhus toxicodendron?

 

Tymczasem w homeopatii jest tak, że lek dobiera się nie na konkretną jednostkę chorobową, lecz na zespół określonych objawów, charakterystycznych dla działania danego specyfiku. Nie inaczej jest w przypadku leku Rhus toxicodendron. Warunkiem skuteczności jego działania jest wystąpienie u chorego odczuć i modalności, które determinują wybór tego właśnie leku.

Homeopatia na choroby skóry

Modalności charakterystyczne dla leku Rhus toxicodendron

Modalności są to zewnętrzne okoliczności (np. światło, wiatr, temperatura, wilgoć) które mają wpływ na stan chorego, na pogorszenie lub polepszenie jego samopoczucia. Np. u jednej osoby nastąpi pogorszenie się migrenowego bólu głowy pod wpływem światła i hałasu, u kolejnej ból rozwinie się wskutek silnego napięcia i stresu, a u jeszcze następnej ból się nasili w wyniku nieprzespanej nocy, lecz symptomy ustąpią w trakcie spaceru na świeżym powietrzu.

Jakie zatem modalności są charakterystyczne dla leku homeopatycznego Rhus toxicodendron?

1. Pogorszenie pod wpływem wilgoci

W szczególności wilgotnego zimna lub kontaktu z wilgotnymi przedmiotami. W ramach tej modalności zawiera się także przemoczenie lub przemarznięcie w wilgotnym środowisku, np. przemoknięcie w czasie deszczu albo przemarznięcie w wyniku spocenia się czy po kąpieli.

W związku z taką modalnością, można przypuszczać, że Rhus będzie często stosowany w krajach o chłodnym i wilgotnym klimacie lub będzie „przypisany” do pory roku, która charakteryzuje się deszczową, wilgotną i raczej zimną aurą.

Nietrudno wywnioskować, że w naszym kraju po lek Rhus toxicodendron sięgać będą pacjenci w okresie jesienno-zimowym, gdy dokuczają nam chłody, deszcze i wilgoć. W tym okresie bowiem wyjątkowo jesteśmy narażeni na te czynniki etiologiczne, które mogą wywołać stan chorobowy, na który Rhus toxicodendron okaże się najbardziej skutecznym remedium, niezależnie czy będzie to grypa, zaostrzenie się dolegliwości reumatycznych, czy opryszczka pojawiająca się pod wpływem przeziębienia.

2. Pogorszenie dolegliwości pod wpływem spoczynku i bezruchu

Co wiąże się z tym, że pacjenci potrzebujący Rhus toxicodendron będą silniej odczuwali objawy chorobowe np. rano, po nocnym spoczynku, po długo trwającym bezruchu, po długotrwałej podróży lub przebywaniu w jednej pozycji. Dotyczy to najczęściej schorzeń związanych z układem ruchu, o czym wiedzą najlepiej chorzy, którzy rano z trudem mogą rozruszać zbolałe mięśnie i zastałe stawy.

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

3. Pogorszenie na początku ruchu

Ta modalność charakterystyczna dla leku Rhus toxicodendron ściśle wiąże się z objawami opisanymi powyżej. W praktyce oznacza ona konieczność „rozruszania się” po długotrwałym bezruchu, podczas którego objawy chorobowe są intensywnie nasilone i pacjent odczuwa dużą bolesność, sztywność i rozbicie mięśniowe. To niejako warunkuje kolejną modalność, jaką jest poprawa pod wpływem powolnego ruchu.

4. Poprawa pod wpływem powolnego ruchu i zmiany pozycji

Co oznacza, że dopiero pod wpływem powolnych ruchów ból i sztywność stopniowo ustępuje i chory czuje się lepiej.

Tłumaczy ona również, dlaczego chory w trakcie odczuwania dolegliwości ma potrzebę ciągłego poruszania się i zmiany ułożenia ciała, np. leżąc w łóżku w przebiegu infekcji gorączkowej, wierci się nieustannie i bez przerwy szuka jak najwygodniejszej pozycji. Gdy już ją znajdzie, przez moment odczuwa ulgę, ale ponieważ spoczynek przynosi pogorszenie, za chwilę ponownie musi zmienić położenie, gdyż objawy zaczynają się nasilać.

5. Poprawa pod wpływem ciepła

Dotyczy to ciepła w każdej postaci. Chory odczuwa ulgę zarówno pod wpływem ciepłych okładów, przykładanych na miejsce objęte dolegliwością, jak również pod wpływem ciepłej kąpieli, ciepłego okrycia, ciepła pomieszczenia, w którym przebywa oraz ciepłej pogody. Poprawę przynosi zarówno ciepło, jak i suchość. Osoby potrzebujące leku Rhus toxicodendron będą się więc lepiej czuły w klimacie suchym, gorącym, wręcz pustynnym, a w momencie wystąpienia objawów chorobowych będą potrzebowały ciepła miejscowego oraz ogólnego.

Co ciekawe, modalność poprawy pod wpływem ciepła dotyczy nie tylko problemów stawowych i mięśniowych, takich jak np. bóle reumatyczne, ale wszystkich dolegliwości, w których Rhus toxicodendron ma zastosowanie, również tych związanych ze skórą i na tle infekcyjnym. Biorąc to pod uwagę, Rhus toxicodendron może być więc zalecany w przypadku wszelkich dolegliwości skórnych, reumatycznych lub gorączkowych, w przebiegu których pojawią się opisane powyżej uwarunkowania.

Jak widać, Rhus toxicodendron może przynieść ulgę w licznych schorzeniach, które stanowią prawdziwą udrękę dla osób nimi dotkniętych. Podany natychmiast, jak tylko pojawią się objawy, może przynieść szybką ulgę, wyraźnie złagodzić symptomy chorobowe, a co więcej, zapobiec takim epizodom i nawrotom choroby w przyszłości.

Homeopatia na zimowe urazy

Podobne artykuły