Strona główna Dziecko Jak wspierać dziecko, które jest introwertykiem?

Jak wspierać dziecko, które jest introwertykiem?

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wychowywanie dziecka – introwertyka dla wielu rodziców jest wyzwaniem. Szczególnie jeśli większość członków rodziny to typowi ekstrawertycy. Odmienność temperamentów wymaga dużej świadomości i tolerancji. Warto wspierać swoje introwertyczne dziecko, aby mogło dorastać w poczuciu akceptacji i miłości.

Strona główna Dziecko Jak wspierać dziecko, które jest introwertykiem?

Czym jest introwertyzm?

Introwertyzm to cecha temperamentu. Możemy ją zaobserwować już u bardzo małych dzieci. Introwertyk to osoba, która czerpie energię ze swojego życia wewnętrznego. Jest mocno skupiona na swoich uczuciach. Naturalnie szuka wyciszenia i spokoju. Najlepiej czuje się w swoim towarzystwie i ma częstą potrzebę przebywania w samotności. Dzięki temu zyskuje siłę. Raczej stroni od ludzi – nie oznacza to jednak, że introwertyk stale się izoluje. Czasami lubi przebywać z innymi, szczególnie z bliskimi przyjaciółmi. Swoje przyjaźnie opiera na zaufaniu i lojalności.

Przeciwieństwem introwertyzmu jest ekstrawertyzm. To typ temperamentu, który kieruje uwagę na zewnątrz. Ekstrawertyk ma zazwyczaj bujne życie towarzyskie i chętnie przebywa z innymi ludźmi. Jego energia wzrasta wraz z ilością kontaktów społecznych i bodźców zewnętrznych. Lubi pracę zespołową. Swoje emocje kieruje na zewnąrz. W świecie ekstrawertyków nie ma miejsca na samotność i częste siedzenie w domu. Ten typ osobowości nieustannie potrzebuje nowych wyzwań, ludzi dookoła i zabawy.

Bardzo rzadko można spotkać kogoś, kto jest stuprocentowym introwertykiem lub ekstrawertykiem. Większość osób ma pewne cechy introwertyczne i ekstrawertyczne. To, co nas różni, to stopień nasilenia jednej z cech.

Jak rozpoznać, czy twoje dziecko jest introwertykiem?

Dziecko, które ma w sobie wiele cech introwertycznych, często kojarzone jest jako spokojne, wycofane i nieśmiałe. Jednak nie zawsze jest to prawda. Ogólne wycofanie może wynikać z wielu innych czynników, a nie z temperamentu. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu, jakie cechy są widoczne u dzieci, które są introwertykami.

Przeczytaj również: https://naturalnieozdrowiu.pl/dziecieca-niesmialosc-jak-dodac-dziecku-odwagi/

Jak zachowuje się dziecko introwertyk?

  • Najlepiej odpoczywa we własnym domu. Weekend pełen atrakcji na pewno nie spowoduje, że dziecko introwertyk zyska siłę na nowy tydzień. Energię daje mu spokojny dzień w domowym zaciszu.
  • Nie ma zbyt wielu przyjaciół. Nie czuje się jednak samotne. Nie ma potrzeby, by poszerzać grono swoich znajomych. Jest mu dobrze wśród kilku bliskich rówieśników.
  • Ma bogate życie wewnętrzne. Dziecko introwertyczne wyróżnia się dużą wyobraźnią, częstym analizowaniem szczegółów, intensywnymi dialogami wewnętrznymi. Jest pełne twórczych pomysłów i często ma swój wyimaginowany świat (na przykład wymyślonych przyjaciół).
  • Potrzebuje czasu, by oswoić się ze zmianami. Dla introwertyka stabilizacja jest bardzo ważna. Każda zmiana wytrąca go z równowagi. Dziecko introwertyk może mieć trudności z odnalezieniem się w nowym przedszkolu czy szkole. Nie oznacza to jednak, że musi unikać zmian. Po prostu potrzebuje więcej czasu, by przystosować się do nowej sytuacji.

Introwertyczne dzieci i ich zalety

Wychowywanie introwertycznego dziecka nie jest łatwe. Rodzice introwertyków często martwią się, czy ich dziecko będzie miało dobre kontakty z innymi rówieśnikami. Te niepokoje są widoczne szczególnie w przedszkolu, gdzie duży nacisk kładzie się na rozwój społeczny. Zapominamy jednak, że introwertyzm może być dużą zaletą, jeśli wszystkie potrzeby dziecka będą zaspokojone. Dziecko, które ma duże nasilenie cech introwertycznych, zazwyczaj:

  • jest bardzo kreatywne i pomysłowe
  • ma w sobie dużo empatii i troski o drugiego człowieka
  • jest doskonałym słuchaczem
  • ma dużą wrażliwość
  • jest spokojne i wykazuje się większą cierpliwością
  • w wieku dorastania ma mniej ryzykownych zachowań typowych dla nastolatków

Czego nie lubi introwertyczne dziecko?

  • Tłumu i hałasu. Gdy przebywa w głośnych pomieszczeniach, często czuje się zmęczone lub rozdrażnione. Po całym dniu spędzonym w przedszkolu lub na przyjęciu urodzinowym potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. W hałasie trudno mu zebrać myśli. Drenuje to jego energię.
  • Skupiania na sobie uwagi. To nie jest dziecko, które lubi być w centrum zainteresowania. Woli raczej stać z boku i przyglądać się innym.
  • Braku rutyny i stabilizacji. Introwertycy cenią sobie spokój i harmonię. Rutyna daje im poczucie bezpieczeństwa. To bardzo ważne. Introwertyczne maluchy potrzebują dużej stabilizacji.

Jak wspierać dziecko, które jest introwertykiem?

Bycie introwertykiem w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Szczególnie trudne jest to dla dzieci, które dopiero rozwijają swoją tożsamość i wiedzę o sobie. Warto więc wspierać dziecko, by introwertyzm nie był przeszkodą, ale wyjątkową zaletą.

Zaakceptuj je takie, jakie jest

Akceptacja wszystkich cech dziecka to podstawa w rozwijaniu jego poprawnej samooceny i poczucia własnej wartości. Dzieci, które czują się akceptowane, są bardziej otwarte na świat. Nie próbuj na siłę zmieniać temperamentu maluszka. To i tak nie jest możliwe. Zamiast tego pielęgnuj jego mocne strony i pozwól mu żyć na własnych zasadach.

Akceptacja introwertyzmu dziecka może być szczególnie trudna dla rodziców ekstrawertyków. W takiej sytuacji niezbędna jest psychoedukacja na temat różnic osobowościowych. Każdy z nas ma prawo być inny. Nie oznacza to, że jest gorszy.

Pomóż mu zrozumieć introwertyzm

Jeżeli dziecko dorasta w otoczeniu pełnym ekstrawertyków, to może mieć poczucie, że coś z nim jest nie tak. Wpływa to na obniżenie samooceny. Pomóż więc dziecku zrozumieć jego predyspozycje i upodobania. Wytłumacz, że każdy z nas w inny sposób lubi spędzać wolny czas. Ta różnorodność jest piękna.

Nie zmuszaj go do obciążającego stylu życia

Jeżeli widzisz, że dziecko nie lubi wizyt w galeriach handlowych lub nie chce uczestniczyć w imprezach urodzinowych, nie zmuszaj go do tego. Czasami rodzice chcą na siłę oswajać dziecko z bardziej towarzyskim życiem. Nie tędy droga.

Zachęcaj je do rozwijania zainteresowań

Jest wiele aktywności, które pozwolą rozwijać ukryte talenty i predyspozycje introwertyka. Najczęściej są to zajęcia artystyczne, plastyka, koła czytelnicze itp. Dzięki uczestniczeniu w takich wydarzeniach dziecko ma szansę poznać innych wrażliwych rówieśników. Trzeba pamiętać, że introwertyk jest zazwyczaj pełen twórczych pomysłów – warto to wykorzystać

Zapewnij komfortowe środowisko

Choć świat nie sprzyja introwertykom, rodzice nie muszą bezczynnie się na to godzić. Można znaleźć wiele miejsc, przedszkoli czy zajęć dodatkowych, które są przyjazne dla dzieci lubiących ciszę. Wybór przedszkola jest bardzo ważny, ponieważ dziecko spędza w nim większość swojego dnia. Warto zainteresować się placówkami z mniejszą ilością dzieci w grupie lub pomóc nauczycielom zorganizować kącik wyciszenia.

Nie naciskaj na nawiązywanie relacji z innymi dziećmi

Dzieci z nasileniem cech introwertycznych nie mają silnej potrzeby nawiązywania relacji z wieloma rówieśnikami. Nie ma w tym nic złego. Prawidłowy rozwój społeczny nie wiąże się z liczbą kolegów i koleżanek. Tutaj ważna jest jakość relacji. Introwertycy potrafią budować głębokie i trwałe relacje – to ich wielka zaleta.

Ucz dziecko komunikacji swoich potrzeb

Introwertyk powinien nauczyć się przede wszystkim komunikowania swoich potrzeb oraz asertywności. Te dwie ważne umiejętności są niezbędne do tego, by opiekować się sobą w niesprzyjającym środowisku. Warto rozwijać je u dzieci już od najmłodszych lat.

Szanuj jego przestrzeń osobistą

Własny pokój lub kącik w mieszkaniu to prawdziwy skarb dla dziecka introwertyka. Możliwość wyciszenia się, przebywania w samotności jest niezbędna w regulacji układu nerwowego. Szczególnie po całym dniu spędzonym wśród obcych ludzi. Pozwól więc dziecku na przebywanie w samotności.

Pokaż mu jego wyjątkowość

Introwertyzm niesie ze sobą wiele wyjątkowych cech, jak wrażliwość, empatia, umiejętność słuchania. Upewnij się, że twoje dziecko zna swoje zalety i mocne strony. Podkreślaj je na każdym kroku, by było z siebie dumne. 

Czy warto próbować zmienić dziecko introwertyczne?

Wielu rodziców, szczególnie ekstrawertyków, próbuje zmienić temperament dziecka. Nie jest to jednak możliwe. Introwertyzm jest cechą wrodzoną i nie można tego zmienić. Osoba z dużym nasileniem cech introwertycznych zawsze będzie preferowała przebywanie w miejscach cichych i spokojnych. Próba zmiany naturalnych zachowań dziecka prowadzi tylko do obniżenia jego samooceny i poczucia, że jest się nieakceptowanym.

Cicha siła introwertyków to ich wrażliwość, empatia i umiejętność wsłuchiwania się w siebie. Introwertycy to wspaniali ludzie i podobnie jak ekstrawertycy mogą doskonale odnaleźć się w każdym otoczeniu. Potrzebują jednak czasami uciec od świata zewnętrznego i zatopić się we własnym wnętrzu. Introwertyczne dziecko to skarb, o który trzeba dbać ze szczególną starannością. Dzięki temu wyrośnie na wrażliwego i silnego dorosłego.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły