Strona główna Zdrowie Te leki na PMS pomogą Ci złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego

Te leki na PMS pomogą Ci złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego

autor: Dorota Mirska-Królikowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

PMS (Premenstrual Syndrome, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego) bywa wytłumaczeniem złego nastroju albo nieuzasadnionej drażliwości. Niestety także pretekstem do złośliwych żartów. Niesłusznie, bo PMS w międzynarodowej klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia uznawany jest za chorobę. Jak sobie radzić z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego pytamy eksperta, lek. med. Alinę Małmyszko-Czapkowicz, lekarza rodzinnego.

Strona główna Zdrowie Te leki na PMS pomogą Ci złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego
Jakie homeopatyczne leki na PMS mogą ci pomóc? Smutna kobieta w gęstych kręconych rudych włosach, w szarym golfie, zastanawia się nad czymś, patrząc w okno.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego zazwyczaj pojawiają się na 5–10 dni przed menstruacją i ustępują w chwili, gdy miesiączka się rozpocznie. Zdarza się jednak, że trwają w różnym nasileniu od drugiej połowy cyklu i obejmują też pierwsze dni miesiączki. W większości przypadków zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS dotyka kobiet około 30. roku życia, ale zdarza się, że przedmiesiączkowe napięcie trapi już nastolatki.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Na kilka dni przed okresem bolą cię plecy lub nogi i zastanawiasz się, czy te objawy świadczą właśnie o PMS? To całkiem możliwe, bo lekarze w opracowaniach naukowych wymieniają ponad 300 możliwych symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

– To prawda, że objawy tej przypadłości mogą być rozmaite, najczęściej jednak PMS objawia się zaburzeniami koncentracji i pamięci, nadwrażliwością emocjonalną, drażliwością, skłonnością do wybuchów gniewu, tendencją do wyolbrzymiania problemów, bezsennością albo nadmierną sennością – wyjaśnia lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny. – Częste są także objawy fizyczne PMS, takie jak:

  • zatrzymywanie wody w organizmie
  • uczucie opuchnięcia całego ciała
  • ból i nadwrażliwość piersi
  • zaparcia lub biegunki
  • migreny
  • bóle głowy
  • bóle stawów
  • zmęczenie
  • skoki ciśnienia
  • kłopoty z sercem

Jak zadbać o yin i yang miesiączki?

Jakie są główne przyczyny PMS? Skąd się bierze złe samopoczucie przed okresem?

Przyczyną PMS są nie tyle naturalne wahania równowagi hormonalnej, co specyficzna reakcja organizmu na nie. To, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego w ogóle się pojawia, a także to, w jakim natężeniu występuje, jest kwestią indywidualną.

– Wiele kobiet w ogóle tego stanu nie zna, inne skarżą się na lekki ból piersi czy obstrukcję, jeszcze innym nasilenie rozmaitych objawów utrudnia funkcjonowanie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Na podobne zaburzenie równowagi hormonalnej jedna kobieta nie zareaguje więc w ogóle, a inna pogrąży się w smutku i depresji lub stanie się nieznośna dla otoczenia – mówi lek. med. Małmyszko-Czapkowicz.

– Predyspozycje do silnego odczuwania PMS są zazwyczaj genetyczne. Warto również zaznaczyć, że w większości przypadków te kobiety, które mają silne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, reagują równie silnie także na okres dojrzewania, menopauzę i samą menstruację. – dodaje.

Farmakologiczne leczenie PMS

Kobietom cierpiącym z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego tradycyjna medycyna nie ma do zaoferowania zbyt wiele. Jeśli objawy PMS są bardzo dokuczliwe, stosuje się leki na PMS, które je łagodzą. Na przykład przy depresji i innych zaburzeniach nastroju podawane są antydepresanty, przy bólach mięśni – środki przeciwbólowe, a przy migrenach – tryptany itp.

Niektórzy lekarze próbują również stosować leczenie hormonalne, podając kobietom cierpiącym na PMS pigułki antykoncepcyjne w nadziei, że regulacja poziomu hormonów usunie problem. Leczenie takie przynosi różne efekty, ale nie jest wolne od wielu działań ubocznych, takich jak np. problemy jelitowe czy zakrzepica naczyń żylnych.

Najlepsze sposoby na PMS

Homeopatyczne leki na PMS

Bardzo dobre rezultaty w łagodzeniu objawów PMS przynosi natomiast wolne od działań ubocznych leczenie homeopatyczne. – Na przykład przy obniżeniu nastroju objawiającym się płaczliwością świetnie sprawdza się lek na PMS o nazwie Pulsatilla – mówi lek. med. Małmyszko-Czapkowicz.

Gdy na kilka dni przed okresem kobietę męczy zmienność nastrojów (np. huśtawka od euforii do rozpaczy), lepsza będzie Ignatia amara. Jeśli natomiast dominującymi objawami są depresja lub smutek, ale dodatkowo towarzyszy im obrzęk i tkliwość piersi – ulgę przyniesie podawanie Natrium muriaticum.

Jeśli przed menstruacją kobieta odczuwa bóle i skurcze w dole brzucha, podajemy lek Actaea racemosa (Cimicifuga).

Z kolei przy zdenerwowaniu, pobudzeniu i skłonności do nieuzasadnionych wybuchów gniewu sprawdzi się preparat Lachesis mutus. Ten sam homeopatyczny lek na PMS będzie też pomocny, gdy zespół napięcia przedmiesiączkowego manifestuje się skokami ciśnienia i innymi problemami z układem krążenia.

Homeopatia daje też możliwość leczenia profilaktycznego. Aby zapobiec objawom, podajemy odpowiedni lek (np. Ignatię albo Lachesis) po jednej dawce w 8. i 20. dniu cyklu menstruacyjnego.

Podobne artykuły