Strona główna Zdrowie Actaea racemosa – lek na kobiece zmartwienia

Actaea racemosa – lek na kobiece zmartwienia

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zmagania z bolesnymi miesiączkami. Niepokój przed porodem. Napięciowe bóle mięśni. Trudy wchodzenia w klimakterium… Jeśli dotyczy cię którykolwiek z tych typowo kobiecych problemów, przeczytaj o leku homeopatycznym Actaea racemosa. Może okazać się dobrym remedium na twoje dolegliwości.

Strona główna Zdrowie Actaea racemosa – lek na kobiece zmartwienia
Actaea racemosa - lek homeopatyczny na kobiece dolegliwości. Granulki leków homeopatycznych i bukiet kwiatów polnych na zielonym tle.

Actaea racemosa – na jakie dolegliwości?

Actaea racemosa to roślina używana w tradycyjnym ziołolecznictwie oraz w homeopatii. Bywa również hodowana w celach ozdobnych. Czasem używa się jej innej nazwy: Cimicifuga racemosa. Oba określenia są prawidłowe i można ich używać wymiennie. Jej polska nazwa to: pluskwica lub świecznica groniasta.

W postaci leku roślinnego zalecana jest paniom w okresie menopauzy, celem łagodzenia dolegliwości klimakteryjnych, natomiast jako lek homeopatyczny ma nieco bogatsze wskazania. W tej postaci Actaea racemosa wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń i przypadłości dotyczących takich obszarów, jak:

  • układ rodny u kobiet
  • mięśnie
  • centralny system nerwowy

Menopauza w wieku 25 lat? Czy można temu zapobiec?

Ze względu na swoje powinowactwo do powyższych narządów lek ten może być zastosowany w przypadku takich zaburzeń, jak między innymi:

1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

W przebiegu którego obserwuje się ból i silne napięcie piersi. W trakcie PMS często pojawia się intensywny, kłujący ból zlokalizowany konkretnie pod lewą piersią, niekiedy dający odczucie duszności. Kobieta odczuwa także ciężar w podbrzuszu.

2. Zaburzenia menstruacyjne

Kobiety potrzebujące leku Actaea racemosa cierpią z powodu obfitych i bolesnych miesiączek. A im bardziej obfity i nasilony wyciek, tym dolegliwości bólowe stają się silniejsze. W czasie miesiączki panie te są bardziej niż zwykle wrażliwe na zimno i wilgoć, podczas gdy ciepło przynosi im ulgę. Bóle mają tu charakter skurczowy, strzelający, przeszywający.

Mogą promieniować w kierunku ud oraz w poprzek miednicy od jednego jajnika do drugiego. Miesiączka może się również zatrzymać – najczęściej dzieje się tak w wyniku narażenia na zimno lub wskutek silnego stresu.

Zaburzenia miesiączkowania – co może pomóc?

3. Zespół międzymiesiączkowy

Gdy występuje wyjątkowo silny ból jajników pomiędzy miesiączkami, w czasie owulacji. Zwykle towarzyszą mu także zaburzenia zachowania, jak rozdrażnienie, pobudzenie, nerwowość.

4. Dolegliwości w czasie porodu

Lek ten jest skuteczny w sytuacji, gdy w trakcie porodu dochodzi do znacznego osłabnięcia skurczów macicy i akcja porodowa spowalnia lub się zatrzymuje. Podobnie jak w przypadku miesiączki, również bóle porodowe są tu niezwykle silne i przebiegają z dużą nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne.

Actaea racemosa zalecana jest przyszłym mamom na kilka dni przez porodem (oraz w trakcie porodu) w celu ułatwienia rozwarcia, regulacji czynności skurczowej macicy podczas porodu, przyspieszenia akcji porodowej i złagodzenia bólów.

Wskazówka dla przyszłych mam! Mniej więcej na tydzień przed spodziewanym terminem porodu paniom zaleca się przyjmowanie trzech leków homeopatycznych, których zadaniem jest ułatwienie akcji porodowej, zwiększenie siły skurczów, zminimalizowanie bólu, uelastycznienie szyjki macicy oraz zapobieżenie urazom i traumie poporodowej. W skład tego trio wchodzi: Actaea racemosa, Caulophyllum thalictroides oraz Arnica montana (nie wcześniej niż tydzień przed porodem!)

5. Wypadanie macicy

Jeśli obraz leku pokrywa się ze sposobem reagowania pacjentki.

6. Depresja poporodowa

Czy raczej tak zwany syndrom baby blues. Może pojawić się po porodzie, który dla kobiet wrażliwych na działanie leku Actaea racemosa jest przeżyciem niezwykle bolesnym i traumatycznym. Wskutek tego mogą się u nich rozwinąć zaburzenia emocjonalne.

7. Dolegliwości ze strony mięśni

W szczególności dotyczą one tutaj okolic szyi i karku, np. niezwykle bolesny kręcz szyi, przebiegający ze sztywnością i niemożnością swobodnego poruszania głową. Możliwe są również bóle mięśni przykręgosłupowych, bóle szyjnego oraz piersiowego odcinka kręgosłupa czy bóle dużych mięśni, np. udowych. Bóle mają charakter kłujący, wędrujący i promieniujący. Towarzyszy im sztywność mięśniowa, skurcze, drętwienie oraz drgnięcia mięśniowe.

8. Bóle napięciowe

Dotyczą one w szczególności bólów określonych partii mięśni, wywołanych wzrostem napięcia mięśniowego. Może się tak zdarzyć np. wskutek nadmiernego stresu lub wykonywania czynności sprzyjających wzmożonemu napięciu mięśni, jak np.: długotrwała praca przy komputerze, szycie na maszynie, gra na skrzypcach itp. Ból taki zazwyczaj lokalizuje się w okolicy szyi oraz kręgosłupa. Ulgę przynosi odgięcie głowy do tyłu.

9. Bóle reumatyczne

Które pogarszają się pod wpływem zimna i wilgoci. Towarzyszy im sztywność i napięcie mięśniowe oraz ogólna drażliwość i obolałość.

10. Ból dolnej części pleców

Zazwyczaj promieniujący do bioder i ud, ze wzmożonym napięciem i skurczem mięśni.

11. Rwa kulszowa

Rwa kulszowa przebiegająca z bólem strzelającym i kłującym, promieniującym w dół kończyn.

12. Dolegliwości okresu menopauzy

Jeśli sposób reagowania i zachowania się kobiety jest zgodny z obrazem charakterystycznym dla leku Actaea racemosa. U pań wrażliwych na ten lek podczas przekwitania może wystąpić bezsenność, nadpobudliwość, bóle głowy, uderzenia gorąca, słowotok czy odczucie duszności w klatce piersiowej. Temu ostatniemu może towarzyszyć kłujący ból w okolicy lewej piersi.

Naturalne leki łagodzące dolegliwości okresu przekwitania

Komu najbardziej przyda się lek Actaea racemosa?

Lek Actaea racemosa powinien być przepisywany w oparciu o indywidualny sposób reagowania chorego. Najczęściej zalecany jest paniom w okresie rozrodczym oraz menopauzalnym, ze względu na jego szczególne powinowactwo do układu rodnego.

Osoba potrzebująca tego specyfiku wyróżnia się ogólną nadreaktywnością i nadwrażliwością emocjonalną. Jest to typ kobiety o żywym usposobieniu i gwałtownym, zmiennym sposobie bycia. Jest zazwyczaj gadatliwa, pobudzona, często przeskakuje z tematu na temat. Mówi głośno i szybko, łatwo wchodząc na wysokie tony. Denerwują ją drobiazgi. Należy do osób ekstrawertycznych, otwartych i nie ma problemów z okazywaniem emocji i uczuć (często tych negatywnych).

Cechuje się zmiennością nastrojów, jest niecierpliwa, nerwowa, niespokojna i przesadnie drażliwa. Czasem ma tendencję do reakcji histerycznych, głębokiego wzdychania i demonstrowania otoczeniu swojej irytacji.

Charakterystyczne jest to, że jej zaburzenia emocjonalne są tym silniejsze, im silniejsze są jej objawy na płaszczyźnie fizycznej. Niepokój i rozdrażnienie nasilają się zdecydowanie podczas silnych dolegliwości bólowych. Wówczas dopada ją lęk, że coś złego może jej się przydarzyć. Pojawiają się myśli depresyjne, ogarniające ją niczym czarna chmura. Nie potrafi wtedy zebrać myśli i jasno opisać swoich objawów. Staje się smutna, podejrzliwa, milcząca, nie chce przyjąć od nikogo pomocy. Jest spięta i przygnębiona.

Intensywny ból nasila jej ogólną nadwrażliwość emocjonalną i zwiększa percepcję bodźców zewnętrznych. Najbardziej irytuje ją wówczas hałas. Dzieje się tak np. w trakcie bolesnej miesiączki lub podczas porodu, gdy ból doprowadza ją do szaleństwa. Zaczyna bać się, że może umrzeć, niepokoi się o siebie i o dziecko.

Może być także odwrotnie, a mianowicie przyczyną rozwoju lub nasilenia się dolegliwości bólowych u takiej osoby mogą być wszelkie zaburzenia emocjonalne. Wszelkiego rodzaju stres, przepracowanie intelektualne, nieszczęśliwa miłość, rozczarowanie w związku itp. mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu zdrowia.

Jak dobrać lek na ból menstruacyjny?

Objawy charakterystyczne wskazujące na możliwość zastosowania leku Actaea racemosa

W obrazie Actaea racemosa obserwuje się kilka cech typowych dla tego leku. Należą do nich:

  • nadwrażliwość na zimno oraz wilgoć – i związane z tym pogorszenie się objawów pod wpływem tych czynników. Np. nasilenie bólu reumatycznego wskutek ekspozycji na zimno, kręcz szyjny po przemarznięciu, zwiększona drażliwość, gdy pacjentce jest zimno itd.
  • pogorszenie podczas miesiączki – im silniejszy wyciek menstruacyjny, tym gorzej pacjentka się czuje i tym większy pojawia się ból.
  • bóle – o charakterze neuralgicznym, napadowym, kłującym, promieniującym, przeszywającym, często zmienne, wędrujące. Bóle są bardzo silne, ale też osoba ta jest niezwykle wrażliwa na ból i czasem odczuwa go nieproporcjonalnie do jego natężenia.
  • naprzemienność objawów fizycznych i emocjonalnych – naprzemiennie występują zaburzenia zachowania z dolegliwościami o charakterze somatycznym, np. po bolesnej miesiączce pojawia się okres przygnębienia i smutku, po porodzie istnieje duże ryzyko, że kobieta wpadnie w tak zwaną depresję poporodową itd. Objawy fizyczne rodzą objawy emocjonalne i odwrotnie.

Actaea racemosa jest więc lekiem, który u wrażliwej na niego osoby może przynieść znaczną ulgę nie tylko w dolegliwościach fizycznych, lecz również w zaburzeniach z poziomu emocjonalnego. Wiele pań może odnaleźć swój własny obraz w opisie leku. Niemniej, ze względu na podobieństwo Actaea racemosa do innych leków homeopatycznych (np. Ignatia amara lub Lachesis mutus), warto przy jego wyborze skonsultować się z homeopatą, który pomoże nam w ustaleniu właściwego specyfiku.

Podobne artykuły