Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dokucza ci niestrawność? Męczą cię wzdęcia, bóle brzucha i zgaga? Uważasz na każdy kęs, a i tak źle się czujesz po posiłku? Zastosuj naturalne leki homeopatyczne i zioła na niestrawność i zacznij znów cieszyć się jedzeniem.

Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność
Homeopatia na niestrawność. Leki homeopatyczne w fiolkach, leżące na płasko na białym blacie. Obok leżą kwiaty.

Niestrawność nazywana jest inaczej dyspepsją. Jest to słowo pochodzące z języka greckiego i oznacza po prostu „złe trawienie”. Niestrawność jest niestety bardzo powszechnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie. Wiele osób skarży się na objawy, których obecność wskazuje na przewlekłe zaburzenia trawienne.

Dyspepsja – skąd się bierze?

Dyspepsja może być efektem wtórnym niektórych chorób dotyczących przewodu pokarmowego, jak między innymi: refluks, choroba żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne żołądka lub dróg żółciowych, schorzenia trzustki czy nowotwory zlokalizowane w układzie pokarmowym, np. rak żołądka.

Może występować także jako skutek uboczny działania leków. Bardzo często pojawia się na liście działań niepożądanych różnych preparatów farmakologicznych. Pacjenci skarżą się na niestrawność podczas przyjmowania np. antybiotyków, leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwreumatycznych czy preparatów zawierających żelazo.

Często wszak dolegliwości dyspeptyczne nie mają żadnego racjonalnego uzasadnienia. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną dyspepsją czynnościową. Nie wiadomo, skąd się bierze. Często nie poddaje się konwencjonalnemu leczeniu, a symptomy stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Dieta lekkostrawna – przepisy na lekkostrawny obiad

Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia dyspeptyczne?

Objawy niestrawności mogą być różne u różnych osób. Oczywiście nie wszystkie będą jednocześnie występować u jednej osoby. Do najpowszechniej spotykanych należą:

 • ból zlokalizowany w żołądku lub nadbrzuszu
 • zbyt szybkie uczucie nasycenia się
 • uczucie dyskomfortu w obrębie żołądka lub w niższych partiach przewodu pokarmowego
 • wzdęcia
 • nadmierna ilość oddawanych gazów
 • nudności
 • zaburzenia wypróżniania – najczęściej w postaci biegunki lub stolca zawierającego resztki niestrawionego pokarmu, lecz możliwe są również zaparcia i trudności w oddawaniu stolca
 • odbijanie się – często o przykrym smaku i zapachu
 • uczucie pełności po jedzeniu
 • pieczenie w przełyku lub w żołądku – powszechnie określane jako zgaga

Symptomy te nie są tylko epizodyczne. Wręcz przeciwnie – pojawiają się na tyle często, że w końcu w coraz większym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jak można poradzić sobie z dyspepsją?

Zazwyczaj przyczyny niestrawności są trudne do ustalenia. Z pewnością jednak nieprawidłowa dieta jest jedną z nich. Jeśli cierpimy z powodu zaburzeń trawienia, pierwszym krokiem w celu ich wyeliminowania powinna być zmiana sposobu odżywiania się. Aby w jak największym stopniu złagodzić objawy niestrawności, wskazane jest, aby:

 • spożywać posiłki o regularnych porach,
 • jeść w spokoju, na siedząco, nie oglądając telewizji ani nie zajmując się w tym czasie innymi czynnościami,
 • jeść posiłki ciepłe, a przynajmniej w temperaturze pokojowej, a nie np. bezpośrednio z lodówki,
 • ostatni posiłek spożywać około godziny 19.00, a przynajmniej 3-4 godziny przed położeniem się spać,
 • nie jeść potraw ciężkostrawnych, smażonych, przetworzonych, konserwowanych, mrożonych, zbyt tłustych i nadmiernie obciążających przewód pokarmowy,
 • unikać nadmiernej ilości używek typu kawa, mocna herbata, alkohol, a także potraw zawierających duże ilości tłuszczów zwierzęcych oraz cukru,
 • nie spożywać zbyt dużej ilości jedzenia naraz, aby przewód pokarmowy mógł nadążyć z trawieniem i nie był nadmiernie obciążony,
 • sięgnąć po naturalne leki pochodzenia roślinnego, które wspomagają procesy trawienne, działają rozkurczowo, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają żółciopędnie i żółciotwórczo, osłaniają przewód pokarmowy i łagodzą objawy dyspeptyczne.

Przyczyny niestrawności mogą mieć także charakter psychosomatyczny. Oznacza to, że u ich podłoża leżą zaburzenia emocjonalne. Wiele osób uskarża się na bóle żołądka lub problemy z trawieniem, które nasilają się wskutek stresu, traumatycznych doświadczeń, silnych przeżyć emocjonalnych, przeciwności losu, nadmiernego obciążenia pracą lub nauką itp. Przyczyny tego typu można by mnożyć.

W tej sytuacji jednak podawanie choremu leków chemicznych mija się z celem. Można wdrożyć wówczas terapię psychologiczną lub skorzystać z dobrodziejstw terapii naturalnych, takich jak np. ziołolecznictwo, homeopatia lub medycyna chińska.

Jakie zioła można zażywać przy niestrawności?

Preparatami roślinnymi, po które warto sięgnąć w przypadku niestrawności, są między innymi:

 • siemię lniane – napar z tych drobnych nasionek ma niezwykle dobroczynne działanie na przewód pokarmowy. Osłania śluzówkę, reguluje wypróżnienia, łagodzi dolegliwości bólowe
 • mniszek lekarski – sok z mniszka stymuluje produkcję żółci i soków trawiennych, wspierając tym samym procesy trawienne
 • mięta pieprzowa – pomaga w niestrawności oraz w nieżycie żołądka i jelit, ma także działanie rozkurczowe
 • rozmaryn – napar z tego ziela ułatwia trawienie, łagodzi bóle żołądka i wspomaga funkcję wątroby
 • bylica piołun – pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz ułatwia trawienie i pomaga przyswajać substancje odżywcze z pożywienia
 • dziurawiec zwyczajny – napar z dziurawca pobudza produkcję i wydzielanie żółci oraz wspomaga procesy trawienne

Leki ziołowe doraźnie łagodzą objawy niestrawności. Można po nie sięgać okazjonalnie, gdy dokucza nam dyspepsja. Zazwyczaj jednak nie wyleczą na dobre tej dolegliwości. W przypadku przewlekłych zaburzeń trawienia warto skorzystać z dobrodziejstw leczenia holistycznego, które spojrzy na problem całościowo i może okazać się tu najbardziej skuteczną metodą.

Terapie holistyczne doskonale sprawdzają się w leczeniu zaburzeń dyspeptycznych. Biorą one bowiem pod uwagę nie tylko istniejące i wyraźnie zauważalne objawy fizyczne, lecz szukają jednocześnie przyczyny tych zaburzeń. Ponadto skupiają się także na emocjach i innych sferach życia pacjenta, które mogą w ewidentny sposób rzutować na jego dolegliwości somatyczne.

Najlepsze zioła na trawienie

Homeopatia na niestrawność

Sprawdzoną metodą radzenia sobie z niestrawnością jest homeopatia. Dobiera się tu lek indywidualnie dopasowany do objawów występujących u danej osoby. Metoda ta uwzględnia czynniki emocjonalne i etiologiczne. Szybko potrafi złagodzić dolegliwości dyspeptyczne, a bardzo często pozwala pozbyć się ich na dobre.

Lekami homeopatycznymi, po które najczęściej sięga się w przypadku niestrawności, są między innymi:

1. Nux vomica

Zalecany w przypadku szeroko pojętych dolegliwości dyspeptycznych. Jest często przepisywany, gdy u chorego dominującym objawem są silne bóle brzucha o charakterze skurczowym, którym mogą towarzyszyć wzdęcia, zgaga oraz nudności. We wskazaniach do podania tego leku występuje również dokuczliwe uczucie ciężkości po spożyciu posiłku. Pacjent określa to najczęściej jako „kamień na żołądku”.

Często powoduje to przemożną senność po jedzeniu i zmusza do krótkiej drzemki. Dolegliwości trawienne pojawiają się po posiłku, a łagodnieją po oddaniu stolca. Czasem jednak z tym też jest problem, gdyż mogą pojawić się tu przewlekłe zaparcia.

Nux vomica jest również sprawdzonym środkiem na skutki przejedzenia się, a zwłaszcza spożycia nadmiernej ilości potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawionych, kawy oraz alkoholu. Jest skutecznym lekiem dla osób, które – ze względu na swój tryb życia – są wyjątkowo predysponowane do wystąpienia różnych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

Są to osoby zapracowane, zestresowane, jedzące nieregularnie i w pośpiechu, nadużywające kawy i alkoholu, lubiące ostrą i tłustą kuchnię, prowadzące głównie siedzący tryb życia. Pamiętajmy jednak, że lek ten, nawet jeśli przyniesie poprawę, nie zmieni za nas trybu życia. Jeśli błędy dietetyczne będą nagminnie powtarzane, z czasem dolegliwości będą coraz trudniejsze do usunięcia.

2. Lycopodium clavatum

To lek wskazany w dyspepsji, która objawia się głównie silnymi wzdęciami, pojawiającymi się od razu po posiłku, nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu. Oddanie gazów lub odbijania nie przynoszą ulgi. Wzdęcia są zlokalizowane w dolnej części brzucha. Są na tyle bolesne, że zmuszają taką osobę do rozpięcia lub poluzowania paska po jedzeniu. Możliwa jest także zgaga oraz biegunka lub zaparcia. Zgaga i pieczenie przełyku potrafi utrzymywać się przez wiele godzin. Po jedzeniu pojawia się często zaczerwienienie twarzy i silny spadek energetyczny.

Lycopodium clavatum działa także na rozmaite dolegliwości związane z wątrobą i drogami żółciowymi. W okolicy prawego podżebrza pojawia się odczucie napięcia i pełności. Charakterystyczne jest również uczucie szybko zaspakajanego głodu i odczucie sytości już po zjedzeniu kilku kęsów posiłku.

3. Iris versicolor

Jest skutecznym środkiem przede wszystkim przy objawach nadkwaśności. Pieczenie odczuwane jest w różnych odcinkach przewodu pokarmowego – w ustach, przełyku, żołądku, brzuchu, a nawet w odbycie. Iris versicolor przydać się może również w przypadku skurczowych bólów brzucha oraz wodnistych biegunek, po których pojawia się silne pieczenie odbytu. Charakterystyczne w obrazie leku są także bóle głowy lub migreny powiązane z dysfunkcją przewodu pokarmowego, z towarzyszącymi gorzkimi lub kwaśnymi wymiotami.

4. Kalium bichromicum

Kalium bichromicum to lek przydatny między innymi w przypadku zgagi i pieczenia w żołądku. Odczucie pieczenia promieniuje tu w kierunku kręgosłupa. Ponadto w krótkim czasie po spożyciu posiłku mogą pojawić się bóle żołądka. Czasem związane są one z istniejącą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

5. Antimonium crudum

Antimonium crudum jest skutecznym specyfikiem na rozmaite dolegliwości dyspeptyczne. Pomaga w takich objawach jak: wzdęcia, odbijanie się niestrawionym pokarmem, nudności i obfite wymioty oraz gwałtowne, wodniste wypróżnienia. Wskazany jest również w sytuacji, gdy niestrawność jest efektem przejedzenia się.

6. Colocynthis

Colocynthis to lek polecany w bólach spastycznych nadbrzusza, pojawiających się w przebiegu np. zapalenia błony śluzowej żołądka lub przy zaburzeniach trawiennych. Bóle te mają z reguły charakter napadowy, są gwałtowne, skurczowe i trudne do zniesienia. Charakterystyczną cechą tych dolegliwości jest złagodzenie bólu pod wpływem ucisku (zgięcie ciała wpół lub przyciągnięcie kolan do brzucha) oraz pod wpływem ciepła, np. po przyłożeniu gorącego termoforu.

7. Pulsatilla

Pulsatilla to lek pomocny w stanach dyspeptycznych przebiegających z osłabieniem, uczuciem dyskomfortu w nadbrzuszu oraz odczuciem sytości i ciężaru około dwie godziny po posiłku. Charakterystyczne jest tu pożądanie tłustych pokarmów, takich jak np. ciastka, lody, masło, które jednak są bardzo źle tolerowane. Po ich spożyciu pojawia się ból brzucha, niestrawność, nieprzyjemny posmak w ustach, odbijania, wzdęcia. W przebiegu dyspepsji możliwe jest również naprzemienne występowanie zaparć i biegunek.

8. Ipeca

Ipeca to jeden z leków zalecanych w przypadku zaburzeń trawienia przebiegających z nudnościami. Następstwem nudności mogą być wymioty, które jednakże nie przynoszą choremu żadnej ulgi. Charakterystycznymi objawami jest tu brak pragnienia, czysty nieobłożony język oraz nadmierne wydzielanie śliny. Oprócz tego podczas zaburzeń dyspeptycznych utrzymuje się wstręt do jedzenia.

9. Argentum nitricum

Głównym objawem dyspeptycznym, w którym ten lek może przynieść ulgę, jest przede wszystkim aerofagia (nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia), która skutkuje z kolei masywnymi wzdęciami oraz głośnym, częstym odbijaniem. Argentum nitricum jest ponadto skuteczny w przypadku choroby wrzodowej żołądka, biegunek oraz wszelkich stanów zapalnych jelit. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy zaburzenia te rozwijają się na tle emocjonalnym.

10. Carbo vegetabilis

Carbo vegetabilis jest wskazany w zaburzeniach dyspeptycznych z silnym osłabieniem i wzdęciami zlokalizowanymi w nadbrzuszu (powyżej pępka). Obecne są także odbijania, które przynoszą choremu ulgę. Osoba potrzebująca tego leku nie toleruje alkoholu oraz tłustych pokarmów. Niestrawność często pojawia się właśnie wskutek nadużycia alkoholu bądź przejedzenia się.

Homeopatia na ratunek wątrobie

Podobne artykuły