Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne w chorobach oczu

Leki homeopatyczne w chorobach oczu

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy dokucza ci pieczenie, podrażnienie i zmęczenie oczu, sięgnij po naturalne leki homeopatyczne, które szybko pomogą uporać się z takimi dolegliwościami. Homeopatia proponuje szereg specyfików, wskazanych w łagodnych stanach zapalnych oczu, które nie wymagają specjalistycznego leczenia okulistycznego.

Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne w chorobach oczu
Leki homeopatyczne na dolegliwości i choroby oczu.

Homeopatia na różne dolegliwości oczu

Homeopatia na oczy sprawdza się przy dolegliwościach, takich jak zapalenie spojówek na różnym tle, zapalenie powiek, czy jęczmień, oprócz zaleconego przez specjalistę leczenia (jeśli takie jest konieczne), można zastosować naturalne metody na podrażnione oczy, m.in. homeopatię. W niektórych przypadkach można się nawet ograniczyć tylko do takich sposobów, ponieważ złagodzą one objawy i szybko doprowadzą do samoistnego wyleczenia przypadłości, bez konieczności stosowania silnych leków farmakologicznych.

Leki homeopatyczne są naturalnymi produktami, które mogą być bezpiecznie stosowane w rozmaitych dolegliwościach ocznych. Nie dają one żadnych działań niepożądanych i nie wchodzą w interakcje z innymi metodami leczniczymi. Jest to bardzo istotne w leczeniu tych chorób oczu, przy których niezbędne jest stosowanie konwencjonalnych środków farmakologicznych. Leki homeopatyczne na choroby oczu można bezpiecznie włączyć do terapii w każdym przypadku.

Najpowszechniej stosowane są te, które znalazły użytek w leczeniu łagodnych i trwających krótki czas schorzeń oczu. Wiele z tych leków można zalecić w kilku kategoriach dolegliwości, a ich wybór podyktowany jest rodzajem objawów, występujących u danej osoby.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Jakie leki homeopatyczne na jakie choroby oczu?

Leki homeopatyczne najczęściej polecane są w niżej wymienionych przypadłościach.

1. Stany zapalne o różnej etiologii

Euphrasia officinalis to lek zalecany w rozmaitych stanach zapalnych oczu, zwłaszcza w zapaleniu spojówek, zarówno na tle infekcyjnym, jak i alergicznym. Przydać się może również w przypadku urazu oka.

Jest lekiem pierwszego wyboru, jeśli u chorego występują takie objawy jak: ciągłe łzawienie, wyciek obfitej i wodnistej wydzieliny o charakterze podrażniającym, który pogarsza się szczególnie podczas zimnej pogody i przy narażeniu na wiatr, poza tym pieczenie oczu, suchość, swędzenie, kłucie i obrzęk. Przy zapaleniu brzegów powiek dochodzi do ich sklejania się wskutek obecności lepkiej, ropnej wydzieliny, przy czym brzegi powiek często swędzą i pieką.

Chory ma wrażenie piasku, kurzu lub włosa pod powiekami, stąd skłonność do częstego mrugania. Do powyższych dolegliwości może dołączyć wodnisty, lejący się katar z kichaniem i obrzękiem błony śluzowej nosa.

Euphrasia może być również stosowana komplementarnie w leczeniu zaćmy. Bywa także skuteczna, jeśli pacjent skarży się na światłowstręt i/lub zamglone widzenie.

Apis mellifica to lek użyteczny wówczas, gdy stanom zapalnym lub infekcyjnym oczu towarzyszy silny obrzęk i opuchnięcie, wyraźne zaczerwienienie spojówek i powiek oraz palący, kłujący i niekiedy dość intensywny ból.

Charakterystyczną cechą, która wskazuje na konieczność zastosowania leku Apis jest ewidentne złagodzenie objawów pod wpływem zimna. Chory ma ochotę przykładać na bolesne oczy zimne okłady, a nawet kostki lodu, ponieważ to przynosi mu znaczną ulgę.

Istotnie, kostki lodu mogą dobrze sobie poradzić ze zmniejszeniem opuchlizny oraz w złagodzeniu bólu i stanu zapalnego oczu. Nie należy jednak przykładać ich bezpośrednio na oczy i powieki, aby nie uszkodzić ich wrażliwej skóry poprzez zbyt dużą różnicę temperatur. Powinno się je owinąć w jałowy kompres gazowy i dopiero wtedy delikatnie okrążać nimi oczy. Jednocześnie wskazane jest zastosowanie leku Apis mellifica.

Jest on wskazany przede wszystkim w zapaleniu spojówek, zwłaszcza na tle alergicznym, zapaleniu rogówki oraz w stanach zapalnych powiek.

Allium cepa może być pomocny w przypadku zapalenia spojówek na różnym tle, szczególnie jeśli dominującym objawem jest silne łzawienie, które nie ma jednak charakteru podrażniającego. Oprócz tego oczy są zaczerwienione, a chory ma wrażenie, że znajduje się w zadymionym pomieszczeniu, ponieważ widzenie może być lekko zamglone.

Symptomom tym często towarzyszy silny i obfity, drażniący wyciek z nosa, z kichaniem i podrażnieniem śluzówki górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne jest tutaj złagodzenie dolegliwości pod wpływem chłodnego powietrza, na dworze, podczas gdy w ciepłym pomieszczeniu ulegają one znacznemu nasileniu.

5 rzeczy, których potrzebują twoje oczy

2. Jęczmień

Pulsatilla to ważny lek w przypadku schorzeń oka, przy których pojawia się ropna, gęsta wydzielina o żółto-zielonym kolorze. Może się tak zdarzyć w przypadku zapalenia spojówek, powiek, infekcji oka, ale także przy alergii.

Wyciekowi z oka towarzyszy często ból i swędzenie, a ulgę przynosi zastosowanie zimnych okładów.

O leku tym warto pamiętać także w przypadku nawracających jęczmieni, zwłaszcza jeśli mają tendencję do umiejscawiania się na górnej powiece.

Staphysagria to specyfik, który również pomoże nam poradzić sobie z częstymi jęczmieniami, szczególnie gdy pozostawiają po sobie małe i twarde zgrubienie na powiece. Dobrze jest zastosować go już od momentu pojawienia się pierwszych objawów, czyli już wtedy, gdy czujemy świąd i twardniejącą grudkę na powiece.

Oprócz jęczmieni, Staphysagria znalazła zastosowanie w zapaleniu spojówek, często z ropieniem, w zapaleniu powiek przebiegającym ze swędzącym, podrażniającym wyciekiem i tworzeniem się strupków oraz w stanach zapalnych tęczówki. Jest też pomocna w nadwrażliwości na światło oraz gdy chory uskarża się na osłabienie widzenia.

3. Urazy oczu

Leki homeopatyczne wykazują dużą skuteczność także w przypadku urazów oka, które mogą nam się przytrafić w różnych okolicznościach. Warto pamiętać wówczas o takim specyfiku jak Arnica montana, która stanowi podstawowy lek na wszelkiego rodzaju urazy, którym towarzyszy ból, obrzęk, zapalenie i uczucie posiniaczenia.

Jeśli w wyniku urazu dojdzie do silnego przekrwienia oka, wylewu dospojówkowego lub intensywnego posiniaczenia, czemu towarzyszy silna bolesność, pomoc przyniesie lek Hamamelis virginiana, który złagodzi dolegliwości bólowe oraz przyspieszy absorpcję wynaczynienia.

Natomiast sińce i przekrwienie, wywołane urazem oka w wyniku uderzenia tępym przedmiotem (określane powszechnie jako „limo”), są wskazaniem do podania leku Ledum palustre.

Wszystkie powyższe leki przeciwurazowe można zastosować zarówno, jeśli uraz był spowodowany uderzeniem lub wypadkiem, lecz także jeśli jest on konsekwencją operacji lub zabiegu oka.

Jak dbać o wzrok po czterdziestce?

4. Suchość oczu (zespół suchego oka)

Ciekawym lekiem homeopatycznym, zasługującym na wzmiankę, jest Nux moschata. Wskazania do jego stosowania obejmują silną suchość błon śluzowych, w tym śluzówki, pokrywającej powierzchnię oka, i zespół suchego oka.

Z tego względu może on być stosowany w zespole suchego oka, jeśli dominującym odczuciem chorego jest suchość (niekiedy bowiem jest to intensywne łzawienie, czasem tak silna, że powoduje trudności w zamknięciu powieki. Lek ten nie daje gwarancji, że dolegliwość ustąpi całkowicie, lecz może w istotny sposób złagodzić symptomy i przynieść pacjentowi sporą ulgę.

Podobne artykuły