Strona główna Zdrowie Homeopatia na choroby oczu

Homeopatia na choroby oczu

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy dokucza ci pieczenie, podrażnienie i zmęczenie oczu, pomyśl o homeopatii, która pomoże ci uporać się z takimi dolegliwościami. Homeopatia może przydać się w łagodnych stanach zapalnych oczu, które nie wymagają specjalistycznego leczenia okulistycznego.

Strona główna Zdrowie Homeopatia na choroby oczu

Homeopatia na różne dolegliwości oczu

Homeopatia sprawdza się przy takich dolegliwościach oczu, jak zapalenie spojówek na różnym tle, zapalenie powiek, czy jęczmień. Dodatkowo może nas wspomóc podczas zaleconego przez specjalistę leczenia innych chorób ocznych, w których jest metodą uzupełniającą. W niektórych przypadkach, gdy mamy do czynienia tylko z łagodnymi objawami, np. podrażnienie spojówek, homeopatia czasem wystarczy, aby złagodzić symptomy i doprowadzić do samoistnego wyleczenia przypadłości, bez konieczności stosowania silnych leków farmakologicznych.

Najczęściej o homeopatii myślimy w przypadku łagodnych i trwających krótki czas schorzeń oczu. Wybór odpowiedniej homeopatii podyktowany jest zawsze rodzajem objawów, występujących u danej osoby. Jeśli w ciągu 2-3 dni objawy nie ustępują lub pogarszają się, konieczna jest konsultacja z okulistą.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Co z homeopatii na jakie choroby oczu?

Homeopatia najczęściej jest pomocna w niżej wymienionych przypadłościach:

1. Stany zapalne o różnej etiologii

Homeopatyczna euphrasia officinalis jest dobrym wyborem w rozmaitych stanach zapalnych oczu, zwłaszcza w zapaleniu spojówek, zarówno na tle infekcyjnym, jak i alergicznym. Przydać się może również w przypadku urazu oka.

Myślimy o niej, jeśli u chorego występują takie objawy jak: ciągłe łzawienie, wyciek obfitej i wodnistej wydzieliny o charakterze podrażniającym, który pogarsza się szczególnie podczas zimnej pogody i przy narażeniu na wiatr, poza tym pieczenie oczu, suchość, swędzenie, kłucie i obrzęk. Przy zapaleniu brzegów powiek dochodzi do ich sklejania się wskutek obecności lepkiej, ropnej wydzieliny, przy czym brzegi powiek często swędzą i pieką.

Chory ma wrażenie piasku, kurzu lub włosa pod powiekami, stąd skłonność do częstego mrugania. Do powyższych dolegliwości może dołączyć wodnisty, lejący się katar z kichaniem i obrzękiem błony śluzowej nosa.

Homeopatyczna euphrasia może również wspomagać nas w leczeniu zaćmy, zwłaszcza jeśli pacjent skarży się na światłowstręt i/lub zamglone widzenie.

Homeopatyczny apis mellifica jest pomocny, gdy stanom zapalnym lub infekcyjnym oczu towarzyszy silny obrzęk i opuchnięcie, wyraźne zaczerwienienie spojówek i powiek oraz palący, kłujący i niekiedy dość intensywny ból. Ewidentne złagodzenie objawów następuje tu pod wpływem zimna. Chory ma ochotę przykładać na bolesne oczy zimne okłady, a nawet kostki lodu, ponieważ to przynosi mu znaczną ulgę.

Istotnie, kostki lodu mogą dobrze sobie poradzić ze zmniejszeniem opuchlizny oraz w złagodzeniu bólu i stanu zapalnego oczu. Nie należy jednak przykładać ich bezpośrednio na oczy i powieki, aby nie uszkodzić ich wrażliwej skóry poprzez zbyt dużą różnicę temperatur. Powinno się je owinąć w jałowy kompres gazowy i dopiero wtedy delikatnie okrążać nimi oczy. Z pomocą przychodzi jednocześnie homeopatyczny apis mellifica, który przyda się przede wszystkim w zapaleniu spojówek, zwłaszcza na tle alergicznym, zapaleniu rogówki oraz w stanach zapalnych powiek.

Z kolei homeopatyczne allium cepa może być pomocne w przypadku zapalenia spojówek na różnym tle, szczególnie jeśli dominującym objawem jest silne łzawienie, które nie ma jednak charakteru podrażniającego. Oprócz tego oczy są zaczerwienione, a chory ma wrażenie, że znajduje się w zadymionym pomieszczeniu, ponieważ widzenie może być lekko zamglone.

Symptomom tym często towarzyszy silny i obfity, drażniący wyciek z nosa, z kichaniem i podrażnieniem śluzówki górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne jest tutaj złagodzenie dolegliwości pod wpływem chłodnego powietrza, na dworze, podczas gdy w ciepłym pomieszczeniu ulegają one znacznemu nasileniu.

5 rzeczy, których potrzebują twoje oczy

2. Jęczmień

W przypadku schorzeń oka, przy których pojawia się ropna, gęsta wydzielina o żółto-zielonym kolorze, często przydaje się homeopatyczna pulsatilla. Objawy takie mogą się rozwinąć w przypadku zapalenia spojówek, powiek, infekcji oka, ale także przy alergii. Wyciekowi z oka towarzyszy często ból i swędzenie, a ulgę przynosi zastosowanie zimnych okładów.

O pulsatilli warto pamiętać także w przypadku nawracających jęczmieni, zwłaszcza jeśli mają tendencję do umiejscawiania się na górnej powiece.

Z częstymi jęczmieniami pomoże nam poradzić sobie również homeopatyczna staphysagria, szczególnie gdy pozostawiają po sobie małe i twarde zgrubienie na powiece, a już od momentu pojawienia się pierwszych objawów czujemy świąd i twardniejącą grudkę na powiece.

Oprócz jęczmieni, homeopatyczna staphysagria przydaje się w zapaleniu spojówek, często z ropieniem, w zapaleniu powiek przebiegającym ze swędzącym, podrażniającym wyciekiem i tworzeniem się strupków oraz w stanach zapalnych tęczówki. Jest też pomocna w nadwrażliwości na światło oraz gdy chory uskarża się na osłabienie widzenia.

3. Urazy oczu

Urazy oka mogą nam się przytrafić w różnych okolicznościach. Zwykle są nagłe i bardzo bolesne.

Warto pamiętać wówczas o homeopatycznej arnica montana, która przyniesie ulgę we wszelkiego rodzaju urazach, z towarzyszącym bólem, obrzękiem i stanem zapalnym.

Jeśli w wyniku urazu dojdzie do silnego przekrwienia oka, wylewu dospojówkowego lub intensywnego posiniaczenia, czemu towarzyszy silna bolesność, pomoc przyniesie homeopatyczny hamamelis virginiana. Złagodzi dolegliwości bólowe oraz przyspieszy absorpcję wynaczynienia.

Natomiast w przypadku sińca i przekrwienia, wywołanych urazem oka w wyniku uderzenia tępym przedmiotem (co określane jest kolokwialnie jako „limo”), możemy wziąć pod uwagę homeopatyczne ledum palustre.

Homeopatię można zasugerować zarówno wtedy, gdy uraz został spowodowany uderzeniem lub wypadkiem, lecz także jeśli jest on konsekwencją operacji lub zabiegu oka.

Jak dbać o wzrok po czterdziestce?

4. Suchość oczu (zespół suchego oka)

W tej przypadłości warto rozważyć homeopatyczny nux moschata. Może okazać się przydatny zwłaszcza wtedy, gdy dominującym objawem jest silna suchość błon śluzowych, w tym śluzówki, pokrywającej powierzchnię oka. Homeopatyczny nux moschata może w istotny sposób pomóc w złagodzeniu symptomów, co przyniesie pacjentowi sporą ulgę.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły