Zdaniem ajurwedy, najstarszej nauki o zdrowiu, cały świat wokół nas i w nas samych „zbudowany” jest z energii. To od jej poziomu zależy nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Gdy poziom energii życiowej rośnie jesteśmy odporni, zdrowi i szczęśliwi. Przyciągamy wszystkie wysokoenergetyczne emocje. Gdy spada, „spadamy” wraz z nim. Stajemy się podatni na lęki, stres, złość. Pogarsza się nasz nastrój i kondycja fizyczna.
Ajurweda podaje mnóstwo sposobów na podniesienie poziomu tzw. prany, czyli ulotnej energii życiowej (innymi słowy „prana” to „ta, która obecna jest wszędzie”). Są dobrane do naszych potrzeb dieta, wysiłek fizyczny i cały styl życia. Są masaże, zabiegi i zioła. W końcu są praktyka jogi, oddech i medytacja. Są również… mudry, czyli gesty, które leczą!
Joga i ajurweda na stres i dobry sen
Spis treści
Nadis – kanały energetyczne
Słyszałaś o tzw. kanałach energetycznych, innymi słowy nadis (w medycynie chińskiej zwanych meridianami)? Jak podkreśla medycyna Wschodu, prana (wspomniana wcześniej ulotna energia życiowa) porusza się w naszym ciele właśnie tzw. kanałami energetycznymi. Jest ich, aż 72 tysiące.
Niczym rzeka pędząca korytem prana dociera do najodleglejszych zakamarków naszego ciała. Jeśli strumień jest wartki i nieprzerwany, cieszymy się zdrowiem i szczęściem.
Problemy zaczynają się wraz z pojawianiem się blokad energetycznych w naszym ciele. Wywołać je może mnóstwo czynników m.in.
- nieodpowiednio dobrana dieta źle wpływająca na nasze trawienie
- kontuzje
- stres
- wyparte emocje
Tak się składa, że większość głównych kanałów rozpoczyna się lub kończy w naszych dłoniach. Na dodatek współczesne badania dowodzą również, że poruszanie poszczególnymi częściami dłoni aktywuje różne obszary naszego mózgu. Dlatego praca z nimi jest bardzo efektywna w poprawianiu obiegu energii w ciele i polepszaniu naszego zdrowia.
W sanskrycie „mudra” oznacza „tą, która przynosi radość” oraz „gest”. Można powiedzieć, że mudry są trochę taką „oddechową akupunkturą”. To proste ustawienia dłoni, które w połączeniu z głębokim, spokojnym oddechem, kierują energię do określonej części naszego ciała i umysłu. Dzięki temu harmonizują jej obieg i udrażniają kanały energetyczne w ciele. Mudry i gesty leczące zwiększają poziom energii, uspokajają, dotleniają, poprawiają trawienie i odmładzają. Na dodatek są bardzo proste!
Ashtanga joga – ośmiostopniowa ścieżka jogi
MUDRY NA SPOKÓJ I STRES
Chin mudra
Chin mudra to jedna z najbardziej znanych technik w jodze. Jej praktyka pomaga uspokoić i zrównoważyć umysł oraz sprowadza go do chwili obecnej. Chin mudra podnosi również poziom naszej energii życiowej. Zwiększa przepływ krwi w mózgu, a dzięki temu poprawia naszą pamięć i koncentrację.
Jak wykonać chin mudra?
Przewietrz pokój lub uchyl okno. Możesz też usiąść w zacisznym miejscu na łonie natury. Usiądź w siadzie skrzyżnym lub na krześle (wówczas obie stopy leżą na podłodze; nie krzyżujemy nóg). Wyprostuj kręgosłup i otwórz klatkę piersiową.
Obie dłonie połóż na kolanach. Wnętrza dłoni otwierają się do sufitu. Kciuk i palce wskazujący obu dłoni delikatnie się dotykają. Pozostałe 3 palce są wyprostowane. Zamknij oczy.
Jeśli praktykujesz w tym momencie możesz przełączyć się na tzw. oddech ujjayi. Jeśli nie oddychaj normalnie – nosem. Spokojnie, miarowo i naturalnie. Możesz w tej mudrze oddychać około 5-10 minut.
Po zakończonej praktyce nie otwieraj od razu oczu. Siedź z oczami zamkniętymi i przenoś uwagę na oddech. W ten sposób możesz naturalnie „wejść” w stan medytacji. Mudrę możesz praktykować raz, a nawet dwa razy dziennie. Najlepiej rano przed śniadaniem (ale po prysznicu).
Aplikacja do medytacji – jak zacząć medytować?
MUDRY NA ODCHUDZANIE I TRAWIENIE
Surya mudra
O surii mudrze usłyszeliśmy pierwszy raz w Sri Sri Tattva Panchakarma w Bangalore w trakcie wywiadu o odchudzaniu z dr. Mittali. Od tamtego momentu wielokrotnie przekonaliśmy się o jej skuteczności.
Surya mudra na odchudzanie poprawia trawienie i usuwa zaparcia. Jest zalecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dokładnie tak – jest wspaniałą techniką wspierającą odchudzanie.
Jak wykonać surya mudra?
Palec serdeczny (w obu dłoniach) powinien dotykać podstawy kciuka. Z kolei kciukiem delikatnie naciskaj na palec serdeczny (jak na zdjęciu). Pozostałe palce leżą swobodnie. Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem. Dłonie ułóż na kolanach.
Zamknij oczy. Oddychaj spokojnie i naturalnie (przez nos). Możesz również przełączyć się na tzw. oddech ujjai. Możesz w ten sposób oddychać nawet do 10 minut. Nie otwieraj od razu oczu. Rozluźnij ręce. Siedź jeszcze kilka minut z oczami zamkniętymi. Przenieś uwagę na oddech. Tę mudrę możemy wykonywać nawet dwa razy dziennie.
Rytuały ajurwedyjskie – 5 sposobów na dobry początek dnia
MUDRA NA SERCE (i układ sercowo-naczyniowy)
Hridaya mudra
„Hri” w sanskrycie oznacza serce. „Daya” współczucie. Tzw. Hridaya mudra, jest więc gestem, który zawiaduje czakrą serca. Równoważy przepływ energii w tym obszarze. Hridaya mudra pomaga nam uwolnić zablokowane emocje i przełączyć się na strumień miłości bezwarunkowej. Wzmacnia nasz układ sercowo – naczyniowy oraz oddechowy. Pomaga nam tez wrócić do równowagi.
Jak wykonać hridaya mudra?
Przewietrz pokój lub usiądź na świeżym powietrzu w siądzie skrzyżnym. Zwiń palce wskazujące w obu dłoniach (tak, aby dotykały podstawy). Opuszki kciuka i palca środkowego dotykają się. Z kolei opuszek palca serdecznego nałóż na paznokieć palca środkowego. Mały palec jest zrelaksowany.
Teraz dłonie połóż na kolanach. Wnętrza dłoni powinny być odwrócone do sufitu. Zamknij oczy i przełącz się na spokojny, naturalny oddech (jeśli praktykujesz może to być oddech ujjai). Możesz oddychać w ten sposób nawet 10-15 minut. Hridaya mudrę możesz „zakładać” również w trakcie medytacji…
Medytacja wdzięczności – na czym polega tłumaczy Małgosia Mostowska
MUDRY NA PODRÓŻ
Pranaapana mudra
Pranaapana mudra to mudra, która pomaga nam łagodzić skutki choroby lokomocyjnej i jet lagu. Filozofia Wschodu mówi o kilku aspektach tzw. ulotnej energii życiowej. Prana płynie do góry. Daje nam siłę do życia, ładuje naszą baterię życiową. Ilość prany w naszym ciele przekłada się na wszystkie aspekty życia. Apana to energia odpowiedzialna za wydalanie, pozbywanie się. Ukierunkowana jest w dół. Równowaga między nimi warunkuje nasze dobre samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne.
Jak wykonać Pranaapana mudra?
Usiądź w siadzie skrzyżnym lub na krześle (wówczas obie stopy leżą na podłodze). Kciuk, palec wskazujący i środkowy prawej ręki dotykają się. Kciuk, palec środkowy i serdeczny lewej ręki dotykają się. Obie dłonie leżą na kolanach (odwrócone do sufitu). Pranaapana mudrę możesz wykonywać 4 razy dziennie po 5 minut (i minimum 15 minut przerwy między sesjami). Szczególnie zbawiennie działa wykonana w trakcie lotu lub podróży samochodem.
Rodzaje jogi – poznaj najpopularniejsze ścieżki w praktyce jogi
MUDRA NA SEN I MIESIĄCZKĘ
Shakti mudra
Masz problemy z układem rozrodczym lub moczowym? Tzw. shakti mudra może im zapobiec. Shakti jest indyjskim uosobieniem energii.
Regularna praktyka tej mudry pomaga nam przystosować się również do nowych okoliczności. Przeciwdziała bezsenności. Zdaniem ajurwedy równoważy energię z czakrze sakralnej (innymi słowy seksualnej) i czakrze podstawy.
Jest to również wspaniała technika, która pomaga w trakcie problemów miesiączkowych. Nie tylko łagodzi dolegliwości miesiączkowe. Można ją również „zakładać” jeśli chcemy wyregulować menstruację.
Jak wykonać shakti mudra?
Już tradycyjnie usiądź z siadzie skrzyżnym lub na krześle (wówczas obie stopu leżą na podłodze). Wyprostuj kręgosłup. Opuszki małych i serdecznych palców dotykają się. Kciuki obu dłoni zwijamy do środka dłoni. Palce wskazujące i środkowe nakładamy na kciuki. Odwróć dłonie, tak aby małe i serdeczne palce skierowane były do podłogi.
Tak ustawione dłonie połóż delikatnie w okolicach brzucha. Możesz oddychać w ten sposób 5 – 10 minut w okresach kiedy doskwierają Ci wyżej wymienione problemy.