Joga łagodzi stres

Asany w połączeniu z głębokim, świadomym oddechem i skupieniem na chwili obecnej, pomogą ci poradzić sobie ze stresem. Pozwalają nie tylko rozluźnić ciało, ale też dotlenić organizm i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu. 

Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze i nie sposób wyeliminować go z życia. Warto jednak wiedzieć, że stres może mieć dwojakie działanie. Stres krótkotrwały to tzw. stres pozytywny, który ma za zadanie zmobilizować i zachęcić nas do działania. Jest dla nas korzystny i pomaga rozwijać się na wielu płaszczyznach, chroniąc jednocześnie przed znużeniem i apatią.

Różni się zasadniczo od stresu długotrwałego, który ma negatywny wpływ na organizm zarówno w ujęciu fizycznym, umysłowym, jak i duchowym.

Stres długotrwały

Stres długotrwały sieje spustoszenie w organizmie człowieka. Przyczynia się do wielu niekorzystnych zmian fizjologicznych, w tym spadku odporności, uporczywych migren, niedotlenienia czy nadmiernego obciążenia serca, prowadzącego do poważnych chorób układu krążenia.

Nie sposób pominąć zmian na poziomie psychicznym, które obejmują m.in. bezsenność, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, wyczerpanie i brak chęci do czegokolwiek. Zmiany te prowadzą do postępującego obniżania się komfortu i zadowolenia z życia.

Chroniczny stres jest ponadto częstą przyczyną poważnych depresji, stanów lękowych oraz napadów paniki, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z przedłużającym się napięciem nerwowym.

Oddech i joga

Joga naturalnie przychodzi nam tutaj z pomocą. Przede wszystkim wysiłek fizyczny, jaki podejmujemy na macie, przyczynia się do zmniejszenia napięć mięśniowych wywołanych negatywnymi stanami. Odpowiednie asany potrafią rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie, pomagają pozbyć się bólu, który również może być przyczyną stresu.

Wykonując dane pozycje, skupiamy się także na oddechu. Pogłębiamy go i wydłużamy. Jest to o tyle ważne, że oddech naturalnie wpływa na stan umysłu oraz poczucie komfortu i rozluźnienia w ciele.

Łatwo zauważyć, że gdy znajdujemy się w stresującej sytuacji, oddech się spłyca i przyspiesza. Powoduje to, że organizm nie jest wystarczająco dotleniony i szybciej się męczy. Dlatego po stresującym wydarzeniu mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie i ogólne osłabienie.

Asany w połączeniu z głębokim, świadomym oddechem i skupieniem na chwili obecnej, świetnie radzą sobie z objawami stresu. Pozwalają nie tylko rozluźnić ciało, ale też dotlenić organizm i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu. Buduje to zdolność radzenia sobie z emocjami również poza matą.

Takie holistyczne podejście do zdrowia zapewnia redukcję stresu na każdym poziomie: fizycznym, psychicznym i duchowym. Znajduje to potwierdzenie w wielu badaniach, których liczba stale rośnie. Wyniki tych badań jednogłośnie potwierdzają zbawienny wpływ jogi, świadomego oddechu oraz medytacji, pozwalających obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie człowieka.

Relaksacja  

Relaksacja to nieodłączny element praktyki jogi. Może być wykonana w każdym momencie, a na pewno warto zakończyć nią ćwiczenia. W tym stanie skupiamy się na rozluźnieniu każdej części ciała.

Relaksacja pomaga wejść w głęboki stan odprężenia, zarówno ciała, jak i umysłu. Organizm w stanie relaksu dostaje jasną informację, że przyszła pora na zwolnienie i pełne zregenerowanie. Pozwala to na stworzenie poczucia wewnętrznego spokoju, o które trudno w stresujących sytuacjach.

Joga zatem może zostać uznana za naturalną i bezpieczną terapię na stres, niepokój, stany  lękowe, a nawet nerwicę. Asany dotleniają każdą komórkę organizmu, redukują napięcie, usuwając jednocześnie zmęczenie, będące objawem stresu.

Joga poprzez pracę z ciałem, oddechem i umysłem pomaga odbudować równowagę psychiczną i emocjonalną. Działa odprężająco, a jednocześnie energetyzująco. Zapewnia osiągnięcie wewnętrznej harmonii. To jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem.

03.08.2019
Pamiętacie Elastynę, jedną z superbohaterek bajki Iniemamocni? Miała niezwykle rozciągliwe ciało: jedną ręką karmiła dziecko, drugą sięgała do pokoju obok, a nogą była już w samochodzie dwie przecznice dalej. Niemożliwe? Wcale nie tak bardzo jak nam się wydaje. Otóż wszyscy mamy wewnątrz ciała tkankę składającą się z włókien elastyny (która rozciąga się 150-krotnie i wraca […]
06.09.2019
Słyszałaś, że schylanie się i podnoszenie ciężkiego przedmiotu fatalnie wpływa na kręgosłup, natomiast bezpiecznie można podnieść coś z podłogi prostując plecy i uginając jednocześnie kolana? A jednak najnowsze badania podważają tę powszechnie uznaną prawdę! Owszem, warto schylać się z prostymi plecami, ale nie zawsze i nie u każdego taka pozycja przyniesie spodziewane korzyści. Jak więc […]
31.08.2019
Nie lubisz biegać, nuży cię aerobic, nie przekonują żmudne ćwiczenia na siłowni? Zapisz się na zumbę. Latynoskie rytmy, relaks, uśmiech i świetna zabawa gwarantowane. W gratisie otrzymasz spalanie kalorii, poprawę nastroju, świetną kondycję i zdrowie.
15.08.2019
Tuż po narodzinach dziecka zarówno położna jak i lekarz neonatolog sprawdzają oczy maluszka. Potem jeśli dziecko jest zdrowe obserwują je rodzice. Gdy skończy on 6-9 miesiąc życia zwykle udaje się na pierwszą kontrolę do okulisty. Do tego czasu warto zachować czujność i obserwować czy wzrok niemowlęcia rozwija się prawidłowo. Kiedy iść po poradę do okulisty […]
18.02.2019
Choć medyczna marihuana wreszcie trafiła do aptek i chorzy mogą ją kupić na receptę (często po wielu trudach), nadal wzbudza kontrowersje – ludzie nadal nie wiedzą czy to lek czy narkotyk, bardziej szkodzi czy pomaga. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.
08.09.2018
Nic nie trwa wiecznie. Wakacje niestety też nie. Twoje właśnie się skończyły i na samą myśl, ile zaległych obowiązków czeka na ciebie w pracy i w domu, odczuwasz zawroty głowy. Nie panikuj! Jest sposób, by szybko uporać się z zaległościami, nie tracąc odzyskanej podczas wypoczynku energii.