Strona główna WellbeingOddychanie Ashtanga joga, czyli ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej

Ashtanga joga, czyli ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej

autor: Małgorzata Mostowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Joga bardzo często nazywana jest filozofią życia czy nawet sposobem na życie. Niektórym takie podejście może wydawać się nieco wyolbrzymione, ponieważ kojarzą jogę tylko z fizycznymi ćwiczeniami ciała. Jednak joga to coś znacznie więcej niż asany. Tak naprawdę asana to tylko jedna z ośmiu części praktyki jogi. Sprawdź, na czym polega joga klasyczna Patańdźalego – Ashtanga joga.

Strona główna WellbeingOddychanie Ashtanga joga, czyli ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej

Ashtanga joga

Ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej Patańdźalego to inaczej Ashtanga joga. „Ashta” oznacza bowiem osiem, a „anga” oznacza część. Te osiem stopni jogi klasycznej tworzą:

  • yama
  • niyama
  • asana
  • pranayama
  • pratyahara
  • dharana
  • dhyana
  • samadhi

Warto dodać, że poszczególne stopnie osiągane są po kolei, zatem nie ma możliwości, aby od pierwszego przejść od razu do ostatniego.

Ashtanga joga często nazywana jest jogą klasyczną, a jej styl dynamicznym i płynnym, polegającym na połączeniu asanów z oddechem.

To nauka opisana w Jogasutrach, które składają się ze 196 sentencji (sutr). Dotyczą one anatomii oraz psychiki człowieka, który poprzez pracę nad sobą dąży do samorealizacji.

Jogasutry to najważniejsze dzieło Patańdźalego, indyjskiego filozofa, który prawdopodobnie był również lekarzem ajurwedyjskim, żyjącym około II wieku p.n.e. Na Jogasutrach opierają się obecnie fundamenty wszystkich rodzajów jogi.

5 rytuałów ajurwedyjskich na dobry początek dnia

Ashtanga joga: ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej

1. Yama

To uniwersalne zasady moralne, na których opiera się joga, odnoszące się zarówno do jednostki, jak i do całego społeczeństwa.

Składają się na nie:

  • Ahimsa – oznaczająca niekrzywdzenie zarówno innych, jak i nas samych. Pod pojęciem „innych” kryje się nie tylko drugi człowiek, ale każda żyjąca i czująca istota.
  • Satya – to prawdomówność, oznaczająca całkowitą szczerość naszych myśli, słów i czynów – zarówno w stosunku do siebie, jak i do drugiego człowieka.
  • Asteya – to powstrzymywanie się od kradzieży. Nie chodzi tutaj tylko o sam czyn kradzieży, ale też o wyzbycie się pragnienia posiadania tego, co mają inni.
  • Brahmacarya – czyli wstrzemięźliwość, często tłumaczona jako umiar. Chodzi tutaj o umiar we wszystkim: w jedzeniu, pracy, śnie czy współżyciu.
  • Aparigraha – czyli nieposiadanie. W tej zasadzie chodzi o niegromadzenie wokół siebie zbędnych, niepotrzebnych rzeczy, ale też o nieprzywiązywanie się do nich.

2. Niyama

To zasady dyscypliny jednostki:

  • Santosa – czyli zadowolenie i odczuwanie satysfakcji – z siebie oraz z każdego aspektu swojego życia
  • Sauca – to czystość, odnosząca się do czystości fizycznej, ale także mowy, umysłu i ducha
  • Svadhyaya – czyli kształcenie i studiowanie, zawierające w sobie nie tylko naukę filozofii jogi, ale też naukę o samym siebie i swojej prawdziwej naturze
  • Tapas – oznaczające zapał i wytrwałość – zarówno w praktyce jogi, jak i w życiu
  • Isvara Pranidhana – czyli poddanie się boskiej woli

3. Asana

To trzecia gałąź ośmiostopniowej ścieżki jogi klasycznej Ashtanga joga, oznaczająca po prostu pozycję jogi. Asany pomagają w osiągnięciu świadomości ciała, zapewniają praktykującemu zdrowie, energię oraz równowagę psychiczną.

Można oczywiście traktować je jako oddzielny zestaw ćwiczeń, mający na celu wzmocnienie czy rozciągnięcie ciała, jednak jak widać asany są tylko częścią większego systemu filozofii jogi.

Joga dla początkujących – 7 wskazówek od joginki Małgosi Mostowskiej

Ashtanga joga - 8 stopni jogi. Kobieta uprawia jogę na macie.

4. Pranayama

Pranajama to nauka i kontrola oddechu. Ćwiczenia oddechowe w Ashtanga joga często połączone z asaną przyczyniają się do podniesienia energii witalnej człowieka.

Kontrolowany i świadomy oddech w jodze pozwala również na kontrolowanie naszych emocji i pragnień, co w subtelny sposób wpływa na wyciszenie i uspokojenie umysłu.

5. Pratyahara

To sztuka panowania nad zmysłami. Innymi słowy to kontrola wszystkich zmysłów i ukierunkowanie ich do wewnątrz. Praktyka pratyahary umożliwia nam uspokojenie umysłu poprzez wewnętrzną obserwację oddechu i ciała. W ten sposób łatwiej jest oderwać się od natłoku codziennych spraw, które zaprzątają umysł.

6. Dharana

To koncentracja, która może zostać osiągnięta poprzez całkowite skupienie się na wybranym przedmiocie, punkcie, oddechu czy odczuciu. Im dłużej jesteśmy w stanie kontrolować nasze myśli poprzez taką koncentrację, tym więcej korzyści możemy odnieść. Najważniejszą zaś jest naturalnie świeży i spokojny umysł.

7. Dhyana

To medytacja. Jeśli wyżej wspomniana koncentracja staje się czymś naturalnym i niewymuszonym, wtedy spontanicznie doświadczamy medytacji. Sztuka utrzymania uwagi i niezakłóconego niczym umysłu przez dłuższy czas wymaga sporo pracy i praktyki, jednak korzyści wynikające z regularnej medytacji są tego warte.

8. Samadhi

Czyli oświecenie. To stan najwyższego szczęścia i odczuwanie jedności z wszechświatem. Osiągnięcie wewnętrznego spokoju, czystej świadomości Samadhi jest swego rodzaju nadrzędnym celem jogi.

Joga na kręgosłup

Ashtanga joga to filozofia i styl życia

Jak widać Ashtanga joga to nie tylko asany, czyli ćwiczenia fizyczne. Wraz z osiąganiem kolejnych stopni jogi klasycznej można lepiej zrozumieć, dlaczego joga nazywana jest sposobem na życie, który ma zapewnić nam coś znacznie więcej, aniżeli tylko pozbycie się bólu czy wzmocnienie ciała.

Dlatego filozofię i zasady jogi może stosować każdy, kto pragnie żyć pełnią życia. Celem ośmiostopniowej ścieżki jogi jest bowiem osiągnięcie wewnętrznego spokoju, zdrowia i głębokiego poczucia szczęścia.

Aplikacja do medytacji – jak zacząć medytować?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły