Strona główna WellbeingJoga Mudra ratująca życie

Mudra ratująca życie

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Mudry to specjalne ustawienia palców i dłoni. Od tysięcy lat stosowanie tej „jogi dłoni” jest uznawane w medycynie ajurwedyjskiej za ważną metodę pobudzającą ciało do samouzdrawiania. Jedna z mudr – Apan Vayu Mudra – wpływa harmonizująco na pracę serca. A działa tak silnie, że zwana jest mudrą ratującą życie.

Strona główna WellbeingJoga Mudra ratująca życie

Zdaniem nauczycieli ajurwedy, układając palce w odpowiedni sposób, czyli wykonując mudrę, wpływamy na przepływ energii w naszym ciele. Jeśli prawidłowo i systematycznie stosujemy odpowiednie mudry, regulujemy pracę całego naszego organizmu. Zgodnie z naukami ajurwedy jest to więc element profilaktyki, codziennego dbania o nasze zdrowie.

Mudry dodają nam energii, łagodzą stres, pomagają zasnąć lub się skupić, regulują trawienie. Ale mogą też stanowić wsparcie podczas zmagań z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi wynikającymi z nierównowagi energetycznej w naszym organizmie (czyli niemal wszystkimi), także tych poważnymi, prowadzącymi do zaburzeń w pracy wewnętrznych organów, np. wątroby czy serca.

Czym są mudry i skąd pochodzą?

Mudry to specjalne układy palców i dłoni, dzięki którym możemy wpływać na przepływ energii w naszym ciele. Prawie połowa naszych kanałów energetycznych – znanych w medycynie chińskiej jako meridiany – zaczyna się lub kończy właśnie na naszych dłoniach. Wykonując odpowiednie mudry, wprawiamy w ruch energię w konkretnych meridianach. Pobudzamy tym samym ciało do aktywacji sił samoleczących.

Kim da Silva, nauczyciel wschodnich filozofii i metod równowagi, który przez wiele lat studiował w Indiach ajurwedę, w tym praktykowanie mudr, w swojej książce „Mudry, czyli zdrowie w twoich rękach. Kompletny przewodnik po jodze dłoni” pisze, że „mudry pomagają uzyskać energetyczną, fizyczną i psychiczną równowagę”. Dzięki wykonywaniu mudr „możemy wziąć nasze zdrowie we własne ręce”.

To, że odpowiednie ustawienia palców i dłoni mają moc leczniczą, odkryli mistrzowie indyjskiej ajurwedy, czyli najstarszej medycyny świata. Mudry czasami nazywa się jogą dłoni. Obserwując figurki bóstw hinduskich, można zauważyć, że większość z nich jest przedstawiona w pozycji medytacji i z palcami ułożonymi w różnego rodzaju mudry. Mistrzowie ajurwedy przez tysiące lat przekazywali wyjątkową wiedzę ustawiania mudr swoim uczniom. Dzisiaj zostały one dokładnie opisane, narysowane, sfotografowane, więc każdy z nas może korzystać z ich mocy.

Podczas konsultacji u lekarza medycyny ajurwedyjskiej otrzymujemy nie tylko różnego rodzaju zalecenia dotyczące terapii, ale dowiadujemy się także, jakiego rodzaju mudry powinniśmy stosować podczas leczenia. Specjalista pokaże nam także, jak je wykonywać, w jakich odstępach czasowych oraz przez jak długi czas.

Mudry to znakomita, stosunkowo prosta, tania i niewymagająca dużej ilości czasu metoda profilaktyczno-lecznicza. Co bardzo ważne, mudry np. łagodzące stres czy poprawiające samopoczucie możemy wykonywać niemal wszędzie – nawet podróżując pociągiem, oglądając telewizję lub siedząc w poczekalni u dentysty (czy na fotelu dentystycznym).

Jak prawidłowo wykonywać mudry?

Układanie palców i dłoni w mudry tylko pozornie wydaje się proste. Tak naprawdę jest to prawdziwa sztuka. Mudry będą skuteczne tylko wówczas, gdy będziemy przestrzegać kilku zasad:

  1. Precyzja wykonania. Wybraną mudrę musimy ustawić bardzo dokładnie, zgodnie z opisem lub instrukcją dostępną w książce lub w internecie. Jeśli dany układ palców wydaje nam się szczególnie skomplikowany, najlepiej poćwiczyć wykonywanie odpowiedniej mudry pod okiem doświadczonego nauczyciela jogi, który wytłumaczy nam i pokaże, w jaki sposób należy ułożyć palce.
  2. Regularność. Informacje, w jaki sposób stosować korzystne dla nas mudry, znajdziemy albo w podręcznikach, albo podczas konsultacji z nauczycielem jogi lub/i ajurwedy. W zależności od celu, w jakim stosujemy mudry, należy wykonywać je nawet kilka razy dziennie i utrzymywać przez kilka (czasami nawet kilkanaście) minut z odpowiednim odstępem czasu pomiędzy nimi.
  3. Stosowanie mudr przez odpowiednio długi czas. Jeśli wybierzemy mudrę lub zestaw mudr, musimy stosować je regularnie co najmniej przez tydzień. Jak pisze Kim da Silva, „Gdy ból przechodzi, nie powinniśmy w tym momencie przerywać procesu z wybraną mudrą. Nawet jeśli skutecznie uwolnimy się od bólu, powinniśmy jeszcze od tego momentu codziennie przez cztery dni trzymać wybraną mudrę, by osiągnięta równowaga energetyczna ustabilizowała się”.
  4. Odpowiednie ustawienie. Zazwyczaj układamy w pozycję określonej mudry palce obydwu dłoni. Ale nie zawsze. W niektórych przypadkach wystarczy utrzymywać mudrę – np. tę pomagającą w skupieniu – palcami lewej dłoni, a prawą w tym czasie pisać. Zdarza się też, że w każdej z dłoni układamy palce w inny układ. Decyzja należy do lekarza medycyny ajurwedyjskiej.
  5. Indywidualnie dopasowanie. mudry, które może stosować bezpiecznie każdy z nas, np. Garuda Mudra – mudra wzmacniająca pracę serca. Ale niektóre z nich działają bardzo silnie i w bardzo określony sposób. Jeśli więc będziemy wykonywać je nieprawidłowo, trzymać zbyt długo lub będą to mudry niewłaściwie wybrane, możemy sobie zaszkodzić i nasze dolegliwości jeszcze się nasilą. 

Mudra ratująca życie

Mudry wzmacniające serce poprawiają pracę naszego układu krążenia, łagodzą stres i lęk. Najbardziej znana jest Apan Vayu Mudra, nazywana mudrą ratującą życie.

Jak wykonać Apan Vayu Mudrę? Opuszkami zagiętych palców wskazujących prawej i lewej dłoni dotykamy nasady kciuków. Jednocześnie opuszki palców środkowego i serdecznego łączymy z opuszkami kciuków, małe palce zaś prostujemy.

Według ajurwedyjskich mistrzów mudra ta łagodzi lęk, uspokaja kołatanie serca i przywraca jego prawidłowy rytm, pomaga przy skokach ciśnienia. Trzymamy ją aż do poprawy samopoczucia. Kim da Silva podkreśla jednak, że mudry NIE zastąpią leków ani wizyty u lekarza. „Rozważny pacjent zapoznaje się z dolegliwościami, które u niego występują, wsłuchuje się w swój organizm. Najpierw idziemy do lekarza, przestrzegamy jego rad, poświęcamy więcej uwagi naszemu organizmowi. A stosując regularnie mudry, wspieramy nasze ciało w powrocie do zdrowia”.

Korzystajmy z mądrości lekarzy medycyny Wschodu, ale róbmy to rozważnie. Pamiętajmy, że każdy problem kardiologiczny może oznaczać zagrożenie dla życia. Gdy pojawią się niepokojące objawy, trzeba skontaktować się z lekarzem, a w przypadku silnego bólu w klatce piersiowej i podejrzenia zawału – wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na lekarza możemy ustawić palce w mudrę, by wesprzeć organizm, zanim nadejdzie fachowa pomoc.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły